1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патолошка бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од byby.13, 6 јуни 2015.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Јас не сум чула некој повеќе да исплати од минималецот. Ова што го прочитав тука е позитивно и за поздравување. По мене и "нормална" фирма така покажува грижа за вработени - кога ќе ти треба да ти се најде.
     
    На eli25 и Ano им се допаѓа ова.
  2. Paka

    Paka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    930
    Пол:
    Женски
    Jas i koga sedev za transfer po dve nedeli doma ili koga pravev laparaskopija sedev edna nedela, fiemata malku mi kratese, neznam koj procent ama od 70% sigurno poveke. Neosetno od iljada i nesto denari bese namaluvanjeto.. mnogu ferski do sega od niv. Za Februari bev preku fond komisiski, pak firmata koga se zemase plata mi isplati 55 procenti pred nekoj den i fondot mi isplati nekoja suma, duplo pomala od taa na rabota. .. ne stignav do 100 toa sekako.. ne sum smetala kolku dobiv, ama poveke od 70 procenti zemav. Mart si odam na rabota.. koj da im fati kraj..

    Sega smetav 80 procenti zemav vkupno, 55 nekade od firma ostatokot od fond. Podenesov na kraj Februari vo fond, pari od niv dobiv proslata nedela 28 li bese na pocetokot na nedelata bese sigurno.
     
    Последна измена од модератор: 2 април 2017
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Toa sakav da kazam. Privatnite firmi kratat kolku sakaat. Sekoja poseben slucaj. A do 30 dena ne smeat nisto da kratat. Jas sum sega 2 nedeli na boleduvanje i nema nisto da mi skratat. Taka bese i so prvata bremenost.
     
  4. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Ajde nekoj pravnik mozebi ke se najde da mi odgovori :)

    Dali na pr. ako se dogovoram so gazdata da me odjavi I istiot den da me prijavat vo druga firma, dali ke mi sleduva porodilno a vo novata firma da nemam 6 meseci?
     
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Да. Битно е да немаш прекин во стаж.
     
    На Libra88 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    A dokolku sega go prekinam boleduvanjeto, za kolku vreme najbrzo ke mozam pak da zemam? I posle pak odi ista procedura, od maticen 15 dena, pa komisija itn..?
     
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    За тоа ќе мораш со комисијата да видиш да не си направиш некој проблем за покасно. Види погоре искуства споделени. Баш пишувавме деновиве.
     
  8. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.235
    Допаѓања:
    3.420
    Пол:
    Женски
     
  9. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Ќе мора да се консултирате со комисијата. Најубаво ќе ви кажат и ќе ви објаснат тие.
     
  10. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    105.726
    Пол:
    Женски
    Јас кога имав патолошка бременост, од самиот ден кога птокрварев, околу 8 недела, отсуствував од работа и лежев. Бебето пред се'.
    Прво искористив стар одмот, па ми отвори матичната 15 дена, па комисијата ми даваше по 30 дена три пати, па се јавив два -три дена колку да се води дека сум на работа, па повторно од матичната 15 дена, па нов одмор и ми дојде осмиот месец да работам, бев во можност, па си отворив породилно. :)
    Кога ми заврши породилното боледување, ме отпуштија :rock: :x
     
  11. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Jas bi sakala da me odjavat od firmata kaj sto rabotam I da se prijavam vo firmata na mm kako bi zimala pogolema plata. Posle da si otvoram pak boluvanje, kako I bi dobivala poveke pari vo tekot na boluvanjeto.
     
  12. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    105.726
    Пол:
    Женски
    Оди распрашај се убаво во фзо како ќе биде регулирано, ако немаш ич прекин во стажот не би било проблем.
    Ако има макар еден ден комплицирано е и ризично
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Ако прекинеш комисиско боледување, многу тешко даваат после. Јас имам земано за други причини комисиско боледување пред околу 3 години и се зафркнав - го прекинав, после 3 недели пак сакав да земам и ми дадоа 15 дена од матичен и после кога отидов на комисија - ме одбија. Дури матичниот намерно напиша различна дијагноза (од иста група заболувања, но различна шифра) и пак не помина.
    Така што внимателно со прекинувањето ако сакаш пак да земеш.

    Кратат и од фирма до 30 дена, ама само 10%. После 30 дена кај сите боледувања без исклучок кратат 30% (освен за породилно - тогаш е 100% нели).
     
    Последна измена од модератор: 5 април 2017
    На karibian, kukla21 и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  14. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.235
    Допаѓања:
    3.420
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу сега стварно ме замисли незнам што да правам а понатаму може повеќе ќе ми треба :?:
     
  15. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Мене ако ме слушаш - не го прекинувај :)) седи си дома, уживај во бременоста.
     
    На kukla21 и karibian им се допаѓа ова.
  16. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.058
    Допаѓања:
    17.141
    И јас се зезнав со прекин на боледувањето, така да би ти рекла седи си дома. Сега пак сум на боледување ама со триста маки и врски. Живци искорнав.
     
    На kukla21, izmislena и karibian им се допаѓа ова.
  17. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Јас кога прашував за истото пред неколку месеци - никој не ми одговори конкретно.
    Бидејќи месецов првпат земав породилно - можам со сигурност да ти кажам дека породилното е 100% од просек од плата пресметан ПРЕД боледувањето. Значи боледувањата никако не влегуваат во просекот за породилно и тоа е така секогаш, а ако некоја членка се сретне со поинаков начин на исплата (бидејќи сретнав и такви) - би ја советувала да поднесе жалба до Мин. за здравство. Јас бев од октомври до средина на февруари на боледување во бременост и тоа кратење од 30% не ми влијаеше врз сумата на породилното.
     
    На Barbados, Safira26, iki26 и 4 други им се допаѓа ова.
  18. karibian

    karibian Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.235
    Допаѓања:
    3.420
    Пол:
    Женски
    Тука низ форумов прочитав дека ако си цело време на бпледување после кога ќе останеш на породилно крателе од плата не ја пуштале 100% и крателе некој месец не давале 9 дали некој знае нешто околу тоа
     
  19. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    веќе неколку пати пишувавме дека не е така. Само еден пост над твпјпт имаш мислење дека не е така.
     
    На eli25, karibian и izmislena им се допаѓа ова.
  20. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Вчера ви кажав најсигурна информација. Работам во државна институција и цела бременост бев на боледување. Ниту денар не ми скратија од породилното, го земав колку што земам и плата. За кратење исто не смеат, како тоа да кратат?
     
    На Barbados, stevemila, iki26 и 3 други им се допаѓа ова.