1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патриотизам - Дали полека изумира?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од RainBow, 30 јануари 2014.

  1. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Патриотизмот е измама, една од многуте алатки за контрола. Малку го има изгубено приматот, не е во мода, ама се уште ефикасно се користи, така да, далеку од изумрен.
     
    На Оленка*, Peanut Butter, Black__ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Ја сакам природата, руралниот живот, едноставноста во Македонија. Порано бев патриот и уште како дете се гордеев со својата земја и сите достигнувања во културата, науката, уметноста, историјата и нејзините природни богаства и потенцијал. Како созревав така сознав дека се што некат вредело или се приватизирало или изграбало и уништило. Таа трошка гордост која ка имав за тоа каде живеам згасна последниве години. Станавме хибриден народ изообличен и суров сами меѓу себе не се сакаме а камо ли државата да си ја сакаме. Порано бе ќе излезев од дома и со добарден секого и познат и непознат ќе сум поздравела имало добрина и човечност. Сега да се испречеш на пат ќе те плукне. Особено Скопје стана ладен и пресметлив град. Да не правам дигресија. Не за жал не остана патриотизам во мене. Им завидувам на другите земји кои се сплотени обединети и иновативни во добриот им живот. И се замислувам како ќе ми беше таму да се родев. Македонскиот патриотизам остана само една измислена именка.
     
  3. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    jas samo edno ke kazam ..
    najmesni mi se onie "patrioti" so bugarki pasosi ..idntitet si prodadoa , predcite bugari si napravijano ama razveal zname makedonsko i ime ne menuvame ..dno
    tolku od mene
     
    На Tanjamm и Angie1432 им се допаѓа ова.
  4. Besmrten

    Besmrten Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2019
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Машки
    Патриот сум. Ја сакам земјава во која сум се родил, ја сакам и верувам во нејзината историја и покрај сите пропаганди. Сметам дека патриотизмот во никој случај не смее да се поистовети со власта или некоја партија од државата. Кај нас конкретно е лошо што патриотизмот одма се поврзува со ВМРО, ако кажеш дека си патриот одма ти си вмровец. Но, тоа произлезе од претходното владеење на таа партија и тоа што има корени во историјата, иако денешното ВМРО никако не би го поврзал со тогашното. А и поради сето тоа многу луѓе добија одбивност спрема патриотимот.
    Друга причина поради која луѓето не се патриоти е поврзувањето со власта и какви се условите во државта. Кога бев тинејџер кога ќе зборевме на оваа тема секогаш тоа се поврзуваше со власта, институциите или самите услови во државата. Како луѓево кога ќе кажат дека се патриоти очекуваат тие што се на власт да им остваруваат желби или непречено да им помагаат, па од тие очекувања следи разочарување. Иако така би требало да биде, секоја власт да се грижи за сопсвениот народ и држава, но политиката е многу комплицирана работа и условите во државата зависат од самиот менталитет на народот, надворешни фактори итн.
    Трето нешто кое ете го има во самото објаснување за патриотизам е да го дадеш животот за татковината, што во денешни услови не е многу паметно, бидејќи сега војните се многу често наместени, се под нечија контрола, затоа што и самите држави не се целосно независни, сите се под некаква контрола од некоја поголема држва. Можеби во минатото, во антика или среден век вредело да војуваш и да се бориш, но денес не е така. И конкретно ние во Македонија не сме многу способни за војна со оглед на тоа што нема задолжителен воен рок.
    И последно, развојот на глобализмот, мешањето на културите, народите, славењето заеднички празници, развојот на технологијата итн. се повеќе се губи љубовта спрема сопсвената земја. Потоа со самото пропагирање граѓани на светот, сите сме исти и сл., се повеќе се одалечуваме од нашата култура и традиција и ги прифаќаме туѓите, свесно или несвесно, па на тој начин се губи врската со минатото, тоа што би не направиоло патриоти.
     
    На Guns N` Roses и Писана им се допаѓа ова.
  5. Писана

    Писана Активен член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Браво се што кажа се ти беше на место. Камо да имаше повеќе луѓе како тебе. Со такво размислување, но сега на сите им се испрани мозоците од пропагандите во светот. "Треба сите да ги сакаме и да ги прифатиме,, така накрај сите и ги сакаме освен самите себе.
     
    На Besmrten му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    За жал не познавам луѓе кои не се декларативно патриоти. И то во ваква дупка. Штета.

    Не можам да го сфатам патриотизмот и мн глупо ми е кога како изговор за љубоФ кон Македонија ја користат природата (како во другите земји природа да нема), а најглупо ми е ко ќе речат на некој "државата ти дала леб и кров над главата, треба да и благодариш" хаха wtf :^) демек човечки не ми следува, и фала и на државата што "ми дала"?

    Сакајте си го семејството доколку е добро со вас, ценете ги луѓето кои се добри спрема вас и спрема другите. "Татковина" е нешто преапстрактно за да се сака, а патриотизмот многу често низ историјата знаел да биде опасен.
     
    На S.W.A.G, Ahoy, Црна Ружа и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    На времето патриотите одеа на Голи Оток, денес патриотите одат странство
     
    На Tanjamm и Аргентина * им се допаѓа ова.
  8. Peanut Butter

    Peanut Butter Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2021
    Пораки:
    1.929
    Допаѓања:
    17.497
    Пол:
    Женски
    Точно, патриотизмот е тотална глупост и алатка за манипулација. Сите сме луѓе, со исти потреби и исти маки, тоа што светот е поделен на држави и националности е само и само за некој да се богати. Тој што е човечен, ќе биде ист и во својата и во која и да е земја, ќе почитува, ќе шири вистински вредности без оглед на локацијата.
     
  9. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.140
    Допаѓања:
    76.531
    Пол:
    Женски
    Патриотизмот не е ништо глупо, само човекот станал егоист кој гледа свои интереси и ништо повеќе.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Патриотизмот е доблесно чувство.
    Патриотизам е да си го сакаш и почитуваш потеклото, традицијата, фолклорот, обичаите...

    Национализмот е проблем.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    Убаво кажано. И не само тоа туку патриотизмот ги има сите елементи за да биде прогласен за ментално пореметување, се работи за сосема ирационална ситуација каде имаме вложување на емоции кон замислен ентитет. Нешто како секуларен одговор на религиската прича за љубов кон замислен ентитет.
    Не сфаќам како и двете ситуации се сметаат за сосема прифатливи во денешно време.

    Сеуште е крајно опасен патриотизмот, 90-те беа историски такаречи завчера, знаеме што се случуваше на територијата на екс-државата 1991-2001 цела деценија војни и невидени страдања, економско назадување и општа пљачка. На браникот на татковината секакви психопати се нафатираа дебело.
     
    На Аргентина * му/ѝ се допаѓа ова.
  12. zoya

    zoya Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    Со последните "силувања" на нашата држава, гледам се' повеќе луѓе стануваат патриоти, ама во вистинска смисла на зборот. Повеќе би рекла тоа чувство им било заборавено, но многу станаа свесни дека постои во нив. Тоа ме радува.
     
    На Guns N` Roses му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    За жал, премалку се луѓето кои вака размислуваат, пак (ќе) има војни и повторно ќе страдаат нормалните недолжни покрај и поради ненормалните и изманипулираните личности, реалноста е таква што не гори само сувото, туку и суровото :puke: И тогаш некои додатно ќе се трујат со омраза, а други уште и ќе бараат изговори во Бог и ќе се помируваат дека така треба.

    Сум заборавила да спомнам дека ме иритира она говорење во прво лице множина, користење на такви заменки и придавки.... како си земаат за право да зборуваат во мое име, не разбирам?

    Јас мислам дека сум најголем антипатриот во земјата, воопшто не чувствувам ништо позитивно кон неа и едвај чекам да заминам во странство, овде менталитетот и се што тој причинува се неиздржливи, од ужасно поужасно. Во Мк не ми се допаѓа ни природата бидејќи преферирам море. Најмногу би сакала често да менувам живеалишта низ светот, ако не барам премногу.
     
  14. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.276
    Допаѓања:
    5.171
    Пол:
    Машки
    Го прогласувам за умрено.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  15. calm-girl

    calm-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2021
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    895
    Пол:
    Женски
    Патриотизам - Дали полека изумира?
    - Во Македонија да, а во останатите држави не верувам.
     
    На Tanjamm, elimkd и sonuvana им се допаѓа ова.
  16. sonuvana

    sonuvana Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    2.461
    Пол:
    Женски
    Е па,нема патриотизам ,нема да има ни држава наскоро.
    Големо чудо,нели.
    По желба секој ќе си бира сакал германец или англичанец или марсовец да биде.
    Па таму ќе се утепа од докажување на своите патриотски чувства , бидејќи се нема веќе резервна опција.
     
  17. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Piss_(Černý)
    The fountain's basin is made of bronze and shaped like the Czech Republic.

    [​IMG]
    Standing in the fountain, opposite one another, are mechanical statues of men, standing 210 centimetres (6 ft 11 in) tall with bronze penises, urinating.
     
  18. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Традиции и обичаи? Вака нешто?
    [​IMG]
    :puke:
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Ќе си одбериш од тие што не се сексистички :D
     
  20. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.439
    Пол:
    Женски
    Патриотизмот изумира во оној момент кога луѓето остануваат гладни,кога гледаат некако да си ги платат сметките,а ради тоа трпи фрижидерот.Нема патриотизам кога секој ден ти е борба за преживување и подобро утре.Затоа и иселениците највеќе си ја сакаат Македонија.
     
    На eliesaab и elimkd им се допаѓа ова.