1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патриотизам - Дали полека изумира?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од RainBow, 30 јануари 2014.

  1. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Македонската традиција е мизогина во суштина. Појди од приказните кои ги собирал Цепенков :worried: каде стандардно жената има некоја мана во однос на мажот (освен ако не е мирна и послушна, а и тогаш не чини), па треба да биде превоспитана од него за "да си го научи местото". Тоа биле црни времиња кога се создавала македонската традиција, подобро би било таа да премине во заборав.
     
    На FriendOfDorothy и WildMk им се допаѓа ова.
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Ората, музиката, ракотворбите, кујната...
    Имаме и убави работи.
     
  3. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
  4. Beautiful Dreams

    Beautiful Dreams Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2022
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.927
    Пол:
    Женски
    Одсекогаш сум си била патриот и одсекогаш ќе бидам. Едноставно си ја сакам татковината,а би требало и сите :)
     
    На Badii и JoMama им се допаѓа ова.
  5. Еlinas23

    Еlinas23 Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2023
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    298
    Пол:
    Машки
    Така е, дупка за глувци да е твоja си е, и мора да се сака, иначе....
     
  6. Badii

    Badii Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2020
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    229
    Пол:
    Машки
    Mora, samo shto ni ja odmilija tie sho treba da napravat da ja sakame povekje.
     
  7. Еlinas23

    Еlinas23 Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2023
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    298
    Пол:
    Машки
    Народот е со менталитет како од Авганистан.. примитивен
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Badii

    Badii Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2020
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    229
    Пол:
    Машки
    Generalno da ali mentalitetot ne e kluchen tuka, preku glava mu e na narodot. Vo sekoja razviena drzhava ako ne e zadovolen narodot si idat politicharite, kaj nas e obratno.
     
    На Selena01 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.084
    Допаѓања:
    11.232
    Имам променето мислење на темава, иако претходно се изјаснував како патриот. Смачено ми е да читам секој ден кој Македонец си ја истепал мајката, бабата, ќерката, сестрата. Некултурни луѓе без осет колку сакаш. Инкасаторот за струја кога ќе дојде ќе ми постави 10 лични прашања, и кога веќе дискретно и кратко одговарам и покажувам незаинтересираност, магарето продолжува со глупави прашања. Како турист ќе отидеш тука, исто, сите податоци мора да ти ги приберат. Дружењето е најчесто од интерес, бракови, роднински врски исто. Има и други мали нации, ама дале многу повеќе на светот од нас. Не сме способни еден тревник во градовите да одржуваме. Фонтани имаме, вода низ нив не тече, стојат така. Колку и да си профи, и да имаш талент за нешто, дел ќе го вреднуваат тоа и толку. Странци ми помогнале иако не морале, на наши сум помагала, ми се вратило со лошо. Завчера бев во МВР, ај што за еден месец пасошот го нема, магарињата на шалтер едвај име и презиме ми прочитаа.
     
    На Broken heart и Badii им се допаѓа ова.