1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патронажни сестри - искуства и совети

Дискусија во 'Бебе' започната од iloveyou29, 22 февруари 2018.

  1. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.006
    Пол:
    Женски
    Подготвувањето за принова во семејството е многу битен и возбудлив период во животот на родителите. Тие сакаат да бидат сигурни дека прават се што е потребно и најдобро за своето дете. Голем број родители, посебно ако им е прво дете имаат безброј прашања.
    Токму од таа причина се важни домашните посети на патронажните сестри.
    Тие им помагаат на родителите во врска со совети за исхрана, подојување, имунизации, раст и развој, орална хигиена...

    Дали кај вас доаѓаа патронажни сестри?

    Дали сметате дека е исклучително битно за посета на патронажни сестри?
     
    Последна измена: 23 февруари 2018
    На ***Bony*** и joy1 им се допаѓа ова.
  2. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Mora li da se primi drzavnata patronazna sestra?
     
    Последна измена од модератор: 23 февруари 2018
  3. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.366
    Пол:
    Женски
    Веројатно не мораш, ќе најдеш изговор и ќе ја откачиш.
    А зошто не сакаш да ја примиш??
    Ок беше мојата и книгичка ми даде, се на се 5-10мин се задржа, само совети даваше :)
     
    Последна измена од модератор: 23 февруари 2018
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  4. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Па искрено не ми треба, поготово не после 3 недели. Да се јавеа на почеток кога имаше жолтица радо ќе ја примев. А сега ми е само малтретирање, замарање искрено.
    Вртат кај мм му реков да не крева, и вчера на врата ми оставиле ливче дека сум посетена од патронажна служба да вртам на бројот.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.366
    Пол:
    Женски
    Па сврти и кажи и дека не ти треба ако има нешто ќе ги имаш во предвид :D
     
  6. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Ќе вртам тогаш во понеделник касно е веќе. Викам да не мора да ги примам да не лапнам некоја казна :rofl:
     
    На Ingvild, 24.07, TutiFuti и 2 други им се допаѓа ова.
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не мораш да ја примиш. Мојата каква беше никаква, никаква корист од неа немаше. Секако ти дошла од Систина патронажна.
     
    На wannaBeMomma и eli25 им се допаѓа ова.
  8. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Имам пишано и во друга тема ама да не беше патронажната сестра од систина да ме опраи малку јас стварно бев изгубена со оглед на тоа дека ми е прво дете. Сестрата се убаво ми покажа и ми објасни алал да и е секоја чест. За разлика патронажната од државна која се појави после две недели мислам беше што не сакаше ни да се соблече за да влезе кај бебето, нејзе не ја интересираше да ми покаже нешто и да ми објасни си седна жената фино лепо ми раскажа на одмор како си поминала, ме испраша кај работиме со маж ми си запиша во едно тефтерче кај работиме дури и телефонски броеви ни запиша и за крај се дрзна да ме испраша и колку плата земаме(facepalm)
     
    На TeddyGrey, CameliaMiller, Abeja и 7 други им се допаѓа ова.
  9. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    Кај мене не дојде.
    Искрено мислсм немав ни потреба. Во ремедика ми кажаа се што треба, се убаво објаснето, првата недела на 2 дена го носевме на мерење, а за секоја ситница им се јавував . Кога првпат се избљуцка звонев иначе што да правам :$:rofl:
    Секогаш достапни и ми даваа совети.

    Комшивка прва ми е патронажна. Знаеше дека сум трудна, после кога родив абе ниеднаш да не каже јас сум патронажна , кажете ако нешто треба. Од другарка дознав дека иначе била тоа и тоа баш на нашата улица одела она.
    Сега се породи другарка ми. Проба да дои. Ама нели со царски, ја пуштиле 3 ден од Гак и немала баш млеко. За 4 часа измолзила некои 30 мл и патронажната-дотичната и рекла да не се мачи дека 30 мл за4 часа значи дека нема млеко да си дава ад, а и бебе плачело многу. И оваа се откажала. Малце ми е чудно патронажна така да советува, може некои изговори ми лупа другаркава :^)

    Јас не видов некоја мака што не ми дошла патронажна. А и што ве читам поарно што не била.
     
    На CameliaMiller, Victorian, gjoker4e и 6 други им се допаѓа ова.
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ние иста патронажна имавме. (facepalm)
    Кога се запна што работи мм да и кажам. И за чевлите, не се соблекувала она, ама ај ќе соблечела сега дека такво било времето. Уште па вика тие од Систина не биле патронажни. Е не, она е!
     
    На CameliaMiller, Ingvild, emkaemka и 3 други им се допаѓа ова.
  11. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Samo da mi remeti komoditet, ne fala. A i vaka da mi se isponasa uff ne.
     
    На CameliaMiller, joy1 и kukla21 им се допаѓа ова.
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Мм ептен се изнервира со неа. Си отиде во спална. Вика може ќе дошла пак. Пази да не и отворам!
     
    На CameliaMiller, Ingvild, Black girl и 3 други им се допаѓа ова.
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.520
    Пол:
    Женски
    Кај мене доаѓаше патронажната сестра. Задоволна сум од жената. Иако немаше потреба да доаѓа.
     
    На CameliaMiller и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  14. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.094
    Допаѓања:
    37.557
    Пол:
    Женски
    Кај мене минатата недела пак доаѓаа. Три пати до сега, по 2 доаѓаат. Првиот пат дојдеа 1 недела од пораѓајот и многу ми помогна таа постарата, ми кажа како да ја наместам малата да цица и други совети ми даде. А другите 2 пати да видат како напредува бебето и совет за исхрана последниот пат добив.
     
    На CameliaMiller, Victorian, emkaemka и 5 други им се допаѓа ова.
  15. 24.07

    24.07 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    1.624
    Допаѓања:
    33.237
    Пол:
    Женски
    Кај мене еднаш дојде и ми рече нема потреба да идам пак со свекрва си.И не дојде за цабе плата земаат.
     
    На CameliaMiller, buba4e89, emkaemka и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Marmarin

    Marmarin Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    12.934
    Пол:
    Женски
    Мојата 2 пати дојде, ок беше жената, културна, зборлеста, ми даде некои совети ама ништо од то не памтам :) ми вика гледам дека имаш помош, ќе дојдам уште еднаш за некоја недела. Вториот пат само го виде бебето, аха супер си е напредно и си врза друг муабет со свекрва ми за кучето нејзино (facepalm)
    Изгледа сите се такви колку да поминат :|
     
    На buba4e89 и emkaemka им се допаѓа ова.
  17. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.141
    Не ти лупа другарка ти. И мене истото ми го рече патронажната. :^)
     
    На CameliaMiller и eli25 им се допаѓа ова.
  18. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    иста да не ви била :o
     
  19. Bebence01

    Bebence01 Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Пред да останам бремена идеше 2пати месечно и ми се јавуваше нонстоп ,од ко и кажав дека останав бремена ни дојде ни ми крева на телефон и ко ке се породам ко ке дојди ке и ја затворам вратата :lol:
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.366
    Пол:
    Женски
    Од Систина ми дојде вториот ден кога не испуштија, првин се јави да се договориме кога да дојде, ептен фино женче, прашуваше, разгледуваше како сме наредиле, ќе го чуваме, даваше куп совети, бањаше бебе, го облече, дури го доев ми даваше совети за доење и откако бебе заспа си замина (го стави во креветче и мислам само тогаш во него преспа 2часа :D). И на на крај дојде до заклучок дека сме купиле и тоа што треба и не треба за бебе :$
    И да кажам дека од Систина до седмиот ден откако бев дома ми се јавуваше сестра од педијатрија и прашуваше што како правиме, колку се доиме, колку спие, полни ли пелени.. и беа достапни 24/7 :)

    Државната ми дојде по 5дена од оваа, само се јави и рече тука сум, па да и кажам точно во која куќа живеам, културна и таа, бебе спиеше, го виде дека е жолто па гледаше за жолтицата, го расоблече и папоче виде, даваше некои совети, праша по нешто и си кажуваше за доење. На оваа крајниот заклучок и беше дека многу убаво сум се грижела за бебето :$

    Мене двете ми се погодија фини, со тоа што првата повеќе ми се најде, вторава само ми потврди дека добро сум ги применила советите, ама па и тоа е нешто. И двете заминаа со абер ако нешто треба да ги барам и пак ќе дојдат.

    Двете не сакаа ни вода да се напијат, прашања кој што работи и колку плата зима немаше, ги соблекоа чевлите и измија раце пред да фатат бебе :D
     
    На simonagj, CameliaMiller, Victorian и 13 други им се допаѓа ова.