1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патронажни сестри - искуства и совети

Дискусија во 'Бебе' започната од iloveyou29, 22 февруари 2018.

  1. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Можно е, хахаха. Ама беше едно одвратно жените што ништо ни објасни,ни покажа. Само тоа за измолзувањето ми го кажа. :D
     
  2. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.491
    Допаѓања:
    33.389
    Пол:
    Женски
    Кај мене три пати беше патронажна!
    Прв пат пат беше кога бев бремена седми месец некаде, не фати во сон со мм уште низ ноќ ср појави на врата.:tmi:
    Вториот пат беше кога дојдовме дома по една недела оп за гради аа а мајка имаш млеко, кај мене не ги собу чевлите туку си стави најлонче фино лепо, раце не ни изми бебац спиеше го заѕрна лево десно а добро е плус почна со прашања зошто мм не бил тука кај бил што бил.....
    И третиот пат беше синко имаше 6м само што стигнав од вакцина и дома ни беше бомба немав време ни да раскренам и така.
     
    На Mari*, buba4e89, 24.07 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Кај мене дојде една млада девојка. Првиот пат кога дојде јаси бебето спиевме па свекрвами не разбудваше и уште не расонета патронажната се пикна в спална. Во спалната можете да замислите како бомба да имаше паднато беше. Бебето уште спиеше па ми викаше зошто сум го оставала да спие имало жолтица. Го слече, го прегледа. Ми рече да го ставам на града супер си фаќа бебето ама јас млеко немав. Па се префрливме во дневна почна да ме распрашува кои и кои живееме тука. Ми бараше здравствени книшки од мене,мм и свекрвами (појма немам зошто) па запишуваше нешто.
    Следниот пат кога дојде ме обвинуваше дека јас сум крива дека бебето заспивало доцна. Требало да и створам навика, да знае што е ноќ што ден, да разликува бебето што се пижами и што се алишта за преку ден.
    Третиот пат дојде и ми рече дека супер напредува бебе ми остави само листа за дохрана и рече декаќе дојди следно кога малата ќе има 9 месеци.
    Ми остави уште првиот пат број за доколку имам потреба да и се јавам во било кое време.
     
    На buba4e89, TutiFuti, 24.07 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Која патронАжна иде пред бременост?
     
  5. Bebence01

    Bebence01 Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Незнам ова дојде кај мене као на грешка прво па ме засакала и почна да иди почесто,а иначе и во бременост треба да иди не само после пораѓај
     
  6. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Мојата ептен фина беше. Дојде вториот ден откако си дојдовме од болница. Повеќе психолошки муабети правевме, зашто јас бев небо-земја, бледа, анемична, нервозна, вознемирена. Луѓе дома нон стоп. Женава рече избркај ги сите, и смирете се, навикнете се со бебе. ;) и во право беше.
    Дојде за два дена кога падна пупачето (јас и се јавив). И дојде трет пат по неколку дена, повторно јас ја барав, зошто детево неможев да го наместам да цица, никако не фаќаше.
    Кратко седеше, ни вода не сакаше, ги собу чизмите, раце миеше...
    Ептен ми се најде. :nod:
     
    На emkaemka, buba4e89, victoria и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Изгледа иста патронажна сме имале со некои. Дојде првите денови со тетратки, кај бебињата не ни влезе, јас дојдов во дневна доејќи го малиот стоејќи и ми рече само добро е си доиш. Си пивна сокче, кафенце, блакце, муабет со свекрва ми, кај работиме, се изназборе на мобилен, гласно бушаво женче, никаков совет да даде, ми остави некое ливче со вакцини.Од тогаш бегам од неа како ѓавол од темјан, затварам врати ако ми се јави дека е во близина, се јавува да дошла кој е со децата, свекрва ми ли била со нив.Па не може свекрва ми да и дава информации за мои деца, за примени вакцини и сл. Ќе си дојде јас кога сум дома, ама ни тогаш не ми треба, ако заседне ќе треба ручек да и понудам.Сега ја разбирам комшиката што заклучува врата кога ќе ја види од прозор :D
     
    На emkaemka, Victorian, buba4e89 и 4 други им се допаѓа ова.
  8. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Kaj mene dojde patronazna malata koga imase dva meseci.I rekov nemam potreba od tebe,zasto veke naviknav i kolku tolku mi e jasno
     
  9. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Кај мене дојде патронажа еднаш кога бев бремена,основни информации ми земаа.Откако се породив дојде пак и такви некој прашања ми постсвуваше,зошто порано сум се породила,како не приметил матичниот дека сум отворено,требало да ме зашие.Не сакаше да влезе кај бебе,свекрвами и рече и само го виде и рече на сонце да го оставаме.Сега пред некоја ден се јави прашуваше за малата како е што е.Матичниот нејзин ми го побара и број на книшка за да не иделе до дома
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Мојата патронажна, што се вели, ми го спаси животот, господ да и даде се најубаво!
    Кога излегов од болница бев ни на небо, ни на земја. Исцрпена, истрауматизирана, со депресија дури ни отпусното писмо не сум го погледнала. Патронажната дојде по неколку дена, јас како од поплава избацена, кога погледна во отпусното сум имала клексан за примање и ди мери покачени 6 пати повеќе од нормални вредности, а јас појма немав, нит некој ми кажал , нит јас сум погледнала. Коса во вис и се крена, вика под хитно да ги земеш инекциите и на контрола кај трансфузиолог веднаш.
    Кога отидов, докторот во несвест ќе паднеше кога виде. После тоа си примав терапија и се среди.
    Сакав да кажам дека да не беше таа не знам ни самата што ќе се случеше.
    Инаку, ја прегледа малава, мене ми ја погледна раната од царскиот, општи совети и тоа е тоа.
     
    На Lolo5, Mari*, CameliaMiller и 9 други им се допаѓа ова.
  11. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Кај вас барем дошла патронажна сестра, а кај мене не ни дојде.
     
    На emkaemka и buba4e89 им се допаѓа ова.
  12. Klarisaa

    Klarisaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2015
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    514
    Пол:
    Женски
    Кај мене дојдоа две,една од Систина и една од државата.
    Двете беа супер.
    Таа од Систина го избања бепче,ни објаснуваше се многу убаво,не опушти малце зошто бевме ептен стегнати првите денови и мислам дека многу ни помогна.
    Таа од државата дојде нешто покасно, можда на 1 месец
    Си носеше со неа такви најлончиња што се ставаат врз обувки,си изми раце и го зема бебето и се стручно ни објасни и ни рече веќе ракавици не бидејќи бебето додека цица треба да ја допира кожата на мајката и така осознава.
    И двете ни дадоа број ако треба да им се јавиме.
     
    На Mari*, emkaemka, Victorian и 6 други им се допаѓа ова.
  13. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Еднаш дојде, ненајавена демек не и дале број од болница, немале. Некој спомна горе бушава гласна. Си испи сок се воодушеви што сум знаела да ја држам. Собра инфо за сите и демек ќе се најавеше за друг пат. Толку. А и се плаши од лифт. Реон центар. Некоја истава да и била? Дрдорка е ептен и пафта со раце многу хајаха
     
    На emkaemka, Abeja, kukla21 и 4 други им се допаѓа ова.
  14. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Нас се не учат во болница како да правиме, од бањање, пресоблекување, давање капки, доење итн. Патронажна доаѓа на закажано АКО САКАМ и го мери бебуш за да види како напредува, одговара на прашања од мајката и толку. Значи она е сервис за помош на млади родители. Неможам да разберам со кој памет доаѓаат ненајавени и собираат лични информации. Тие не се социјални работнички а вие не сте под надзор.
     
    На kukla21, TutiFuti, Lolo5 и 4 други им се допаѓа ова.
  15. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Jas mislam takvite treba da se prijavat. Pa uste u tefter zapisuvaat
     
    На Lolo5, kukla21, TutiFuti и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Кај мене дојде неколку дена откако се породив.Јас спиев од памет се извадив кога свекрва ми викна дека дошла патронажна. И целиот тој муабет ми е во магла ,бидејки бев така станата да не речам рипната од кревет и седната во дневна . Памтам дека ми збореше за цицањето, ме стискаше за да види дали имам млеко(со кој памет сум се соблакала лелелеле) некои информации општи ама ништооо конкретно .Бебето не ни памтам дали го виде ! Беше госпога во поодминати години ...
    Јас уште ја памтам мојата патронажна сестра која доагаше кај нас дома и кога бевме големи . 1 или 2 годишно ни доагаше дома да не види како напредуваме ...И одеше кај сите деца во маало . А ова сега е страшно !
     
    На 24.07, TutiFuti, Lolo5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    А патронажната кога дојде кај мене на фино лепо не собу ни чевли, туку така ми се тупна обуена од надвор :@ Ех да ми е овој памет би ја избркала, па таа треба да биде пример за чистота нели.
     
    На TutiFuti и Lolo5 им се допаѓа ова.
  18. Igle

    Igle Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.723
    Допаѓања:
    18.421
    Пол:
    Женски
    Кај мене патронажна не се појави. А тогаш баш и не се загрижив што не дојде...имав мислење дека само ќе смета и нема да е од корист...а кој знае може ќе ми се нашла со некој совет..
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Neophodna

    Neophodna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2018
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Женски
    Не ни треба патронажна сестра имаме мајка,баба,тетка така ли е мајки??
     
  20. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Не се согласувам. Еве на мене никоја од овие што ги наброја не ми покажа како да ја ставам малата да цица, едноставно не знаеја. Патронажната ми покажа. Сепак тие се компетентни да дадат стручни совети, а не бабите.
     
    На duffi, *Лорена*, Annath и 4 други им се допаѓа ова.