Патувања и излетнички места низ Македонија

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од mcokolada, 10 октомври 2016.

 1. mcokolada

  mcokolada Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2015
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  135
  Често одиме фамилијарно на еднодневни излети низ Македонија. Сите места кои се во близина сме ги посетиле. Ве молам предлози за локации и места кои ве воодушевиле и мислите дека се идеални за еднодневни шетки.
   
 2. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.273
  Допаѓања:
  6.053
  Има многу. Зависи кој дел сте го шетале. Можете да одите до Лешок во манастирот, до Смоларски водопади, манастирот во село Скачковце кумановско е преубав на патот кон Свети Николе. Можете да отидете на Велешко езеро, Мавровско езеро, село Слепче исто кај што има манастир и ресторан. Гиновци, Куклици, Лесново и други места.
   
  На Freyja, jasna83, elimkd и 2 други им се допаѓа ова.
 3. jasna83

  jasna83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2016
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  5.781
  Пол:
  Женски
  Водопадот Дуф во село Ростуше е преубаво место.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.775
  Допаѓања:
  4.833
  Пол:
  Женски
  Манастирот Св. Богодорица Пречиста во Кичево е прекрасно место , исто и опсерваторијата Кокино. Вреди да се посетат, Вевчанските водопади.
   
  На Bitter-Sweet и Tanjamm им се допаѓа ова.
 5. Haley

  Haley Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  33
  Imam slusnato deka nekade vo Tetovo, vo blizina na Vrutok imalo fini restorani i prijatno bilo za sedenje, se prasuvav dali ima mesto za setanje okolu naokolu ili restoranite se najgolemata atrakcija ?:D
  Nekoe iskustvo? Dali vredi da se pojde?
   
 6. twilight123

  twilight123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  480
  Пол:
  Женски
  pelenice, nacionalnite parkovi, veleshko ezero, treska, vrutok, vevchani
   
  На mcokolada и Tanjamm им се допаѓа ова.
 7. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.257
  Допаѓања:
  12.897
  Пол:
  Женски
  @Haley Вруток е во Гостивар. Има два рибни ресторана ( во кои јас сум била, може има и други) се викаат Бурими и Панорама и имаат одлична храна. За ова време би ти го препорачала Панорама, а кога е потопло повеќе ми се допаѓа во Бурими. Нема нешто посебно во околината за да се посети.
   
  На mcokolada му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  4.583
  Допаѓања:
  25.840
  Беровско езеро, Водопадите на Равна Река...
   
  На Freyja и mcokolada им се допаѓа ова.
 9. mcokolada

  mcokolada Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2015
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  135
  Vi blagodaram na predlozite. Se ova mi e malky podaleky ama ne e strasno Mora da pocnime I poveke kilometraza da pravime
   
 10. Nina+O

  Nina+O Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  107
  Пол:
  Женски
  Мермерно Прилеп-
   
  На Alex.T, Tanjamm и mcokolada им се допаѓа ова.
 11. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.136
  Допаѓања:
  120.249
  Пол:
  Женски
  Okoлината на Македонски Брод е совршена за излет, мирни местенца, зеленило, по некој рибник и етно ресторан. Белица селото, местото околу Пешна пештерата се совршени за излет.
  pesna.jpg

  Koњско кај Гевгелија

  Михајлово

  околината на велешкото езеро
   
  На Alex.T, Freyja, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.273
  Допаѓања:
  6.053
  Михајлово не е далеку од градот, така ми кажуваа дека е на 40 км во планина од Кавадарци. Пиши детали ако си била, како е таму, сместувањето скапо ли е, како да се стигне до таму?
   
 13. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.136
  Допаѓања:
  120.249
  Пол:
  Женски
  Има мапа на сајтот. Сум била, убаво е, мене во зима ми е најубаво. Еден хотел, одмаралиште има и тоа е се. Пределот е убав за пешачење. Сместувањето знам дека беше 1200ден по особа од ден, полн пансион. Можеш и само за спиење да платиш, а да јадиш тоа што ке си порачаш. Ефтина и убава е храната во ресторанот, ефтин е и пијалокот. Турско кафе е 30 ден, синалко соковите се по 40,
  мм.jpg

  немам други слики кај што нема луѓе на нив, ама пребарај на google ке најдеш
   
  На Freyja и Tanjamm им се допаѓа ова.
 14. DeepBlue

  DeepBlue Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  1.092
  браната Градче во Кочани, малку погоре од браната има водопад...
  има ресторан, хотел, значи имате и каде на ручек
  се на се пролазна оценка
   
  На Freyja, Tanjamm и Nina+O им се допаѓа ова.
 15. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.273
  Допаѓања:
  6.053
  Во Кратово на пастрмајлија може да одите. Преубави се.
   
  На Freyja му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Blondie.18

  Blondie.18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2016
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  86
  Пол:
  Женски
  Место кое мора да го посетите е манастирот св.Богородица во охридското село Скребатно. Местото е прекрасно!!! image.jpeg
   
  На Freyja, Acka22, Nina+O и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. Nina+O

  Nina+O Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  107
  Пол:
  Женски
  Девојки последно го посетивме манастирот Трескавец, доста интересно место, специфично за Прилепскиот регион(карпесто) :). И како што би рекол отецот Касилиј- за да го доживеете местото би требало и да го искачите пешки.

  Возете претпазливо и изберете сончев ден(ќе знаете зошто кога ќе стигнете).

   
  На Alex.T и Freyja им се допаѓа ова.
 18. ..Queen..1998

  ..Queen..1998 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2017
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  139
  Пол:
  Женски
  Места што јас ги предлагам за излет се: Белојшки водопади, Лешок, Матка, Велешко езеро.. :)
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Em4e711

  Em4e711 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  561
  Допаѓања:
  280
  Здраво женски. Би сакале на еден ден да одиме на водопадите во Струмица, па би сакала да ми дадете предлози што друго би можеле да посетиме за еден ден (во правец од Скопје). Или пак кога би оделе во Бигорски манастир што др би можеле да видиме?

  Знам дека е мн малку еден ден, ама би сакале да направиме едно мало истражи ја Македонија

  Што би ми препорачале?
   
 20. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  879
  Допаѓања:
  826
  После Бигорски ,малку подоле од него има село Ростуше. Има нешто ко водопад, ама патеката до таму е специфична.
  А уште подалеку на пола пат од Дебар, се скршнува за Лазарополе.
   
  На Em4e711 му/ѝ се допаѓа ова.