Патувања

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од billyy, 28 декември 2009.

 1. didi1982

  didi1982 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  3.760
  Сум шетала доста, следно ќе биде Париз, а би сакала за брзо да го посетам Мароко. Го овожавам ориенталниот дух.
   
 2. GarpovaV

  GarpovaV Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  1.962
  Пол:
  Женски
  Во Париз е најубаво :inlove: бев и сега сакам пак да одам :)
   
 3. BudalceT0

  BudalceT0 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  Јас сакам целиот мој живот да патувам!!! на едно место да не запрам(мислам да запрам ама на кратко хехе)....тоа е живот за мене,нишо и НИКОЈ не ми треба :P
   
 4. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.636
  Епа една моја дестинација од соништата ја посетив, а тоа беше Истамбул. Си заминав од таму со прекрасни спомени и надеж дека пак ќе се вратам.
  Сон ми е Париз, се надевам дека наскоро ќе летнам и до него, а исто и Барселона, која е многу веројатно дека следната година ќе ја видам. :)
   
 5. GarpovaV

  GarpovaV Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  1.962
  Пол:
  Женски
  Јас сакам да одам во Барселона, мадрид, Монако, Рим, Ница, Венеција, Верона...Уф, на многу места сакам да одам но... кој знае дали ќе ми се исполнат жебите некој ден :?:
   
 6. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.348
  исто како и сите и јас сакам многу да патувам, имам посетено повеќе дестинации но не сметам дека многу сум патувала, оние клише дестинации веќе не ги бројам. на клише дестинации мислам главно на европа франција италија австрија,шпанија и балканов, тука сум патувала и незнам што би издвоила некако како да немам што да кажам местава сите ги знаат речиси сите биле...

  јас би сакала да ја видам индија сега, јужна америка и јапонија или централна кина, а од европа единствено ме привлекува ирска мнооогу сакам да ја прошетам.
   
 7. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.478
  Би сакала да ги посетам Париз, Индија, Африка, Германија, Шпанија, Австралија и Америка :$
   
 8. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.702
  Патувањето за мене е едно од најголемите задоволства, ме релаксира и ми дава можност за бегство од секојдневието и монотоноста. Обожавам да патувам и би го правела тоа почесто, ако имам можност. Мислам дека скоро и да не постои човек, кој не сака да патува. :)
  Можам да кажам дека доста места сум посетила а најголемо задоволство за мене беше посетата на Египет-отсекогаш беше мојата дестинација од соништата. :inlove: А следно би сакала да го посетам Париз, Будимпешта... или некој егзотичен остров. :inlove:
   
 9. MissAnn

  MissAnn Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  383
  Допаѓања:
  277
  Пол:
  Женски
  Многу сакам да патувам, а неостварена желба која се надевам дека барем за неколку години ќе ми се исполни е КУБА! :)
  Бившите ЈУ-републики сум ги посетила, Будимпешта, Виена, Прага од екскурзии и сега looking forward на апсолвентска да видиме Франција, Шпанија, Холандија, Италија, итн.
  Најдалечно место на кое што сум била е САД, како држава ми е преубава, чисто, култура на ниво, ефтино, но за живеење и работење не баш. :)
   
 10. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.083
  Јас би одела Италија...
  Значи сонувам да одам,ама не онака на недела..недела и пол..да останам на подолго да ја испитам така до најмало ситниче,градче,селце!
  Ги обожавам италијаните како народ,па каква култура..едноставно ми прават мерак..и тоа голем!
  Фактот дека Италија има форма на женска чизма..мене ми кажува доволно и е доволна причина да ги посетам. :D :D
  Феминистичка земја..да се знае! :D Па дека се љубовџии тоа им е плус! :D
   
  На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
 11. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  2.766
  Допаѓања:
  15.968
  Пол:
  Женски
  Викичеее, те зимам со мене што се секираш. :)

  Sorry за офф. :$
   
  На viki44e му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  5.534
  Допаѓања:
  17.382
  Пол:
  Женски
  Најмногу би сакала Италија && Шпанија..се надевам дека во скоро време ќе имам можност да одам.:)
  а исто така и Закинтос Грција,местото е преубо..едноставно ме воодушеви на сликите...се надевам дека во живо кје биди уште поубо. :)
   
 13. Mija

  Mija Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  22
  Devojki neznam dali praшањето ми е соодветно на оваа тема ама поврзано е со патувања :)
  За два дена патувам за америка и околу козметиката ме интересира што смее да се носи?Знам дека дездоранси несмее па ако знааете нешто повеќе ;)
  Фала однапред
   
 14. oceangirl

  oceangirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  65
  можеш да носиш течност,во смисла парфеми,дезодоранси итн.. но во куферот кој ќе го ставиш на чекирање,значи тој што оди долу..
  а во рачен багаж не смееш да носиш течност..максимум мислам 150 мл ама пази може и тоа да ти го земат и да го фрлат на лице место...(ми се има случено)
  инаку мој совет не земај такви работи..ем ке ти фатат место и тежина ќе накачат ем можеш проблеми да си имаш...
  сигурно ќе најдеш каде да ги купиш таму..
   
 15. Hiii

  Hiii Популарен член

  Се зачлени на:
  5 април 2011
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.562
  Сакам секаде да одам.Каде и да ми понудат би одела,значи се ме интересира.Животна желба да го препатувам ако не цел барем пола свет :D
   
 16. Butterfly-itgirl4s

  Butterfly-itgirl4s Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  414
  Допаѓања:
  279
  Сум била скоро секаде низ европа но најголемата зелба сто сум ја имала одсекогас бесе ЈАПОНИЈА и таман почнав да си правам планови и да си собирам пари за една мала тура ги фати земјотрес лугјето,татко ми вика јас сум крива :fubar: сакам и америка да ја видам но некако ми стана многу достизна дестинација пола Македонија отиде таму,сакам негде кај со не е толку секојдневно несто ново сакам авантуристички места нови култури несто сосема различно,Јапонија ми бесе бас тоа сто го барав но ете...
   
 17. GreenEyes

  GreenEyes Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  39
  Многу сакам да патувам! ОБОЖАВАМ!Од влегување во превозното средство до разделување со дестинацијата и see ya soon! Погледот од автобус, воз, кола, па и од авион е незаменлив... Си седнеш си читкаш книга , мераци.

  Голем впечаток ми остави Брисел , прекрасен е! Колку и да го шетав пак беше преголем, секој ден имаше нешто ново интересно :) Плошадот преубав! ја бев летно време, а желба ми е да идам и на пролет кога целиот плоштад е со цвеќиња аххх... Секоја градба си има своја приказна. Благодарение на тетин ми дознав многу повеќе за градот, што научив многу од него.... Каде и да идеш многу е битно да знаеш податоци за местото, самите стории прават како да си дел од нив ! абе убавини! Сакам пак да идам :rofl:

  Најголема желба ми е да одам во Лондон! Младост е пред мене се тешам , ќе дојде време и таму да отидам :)
   
 18. Ket.Rin

  Ket.Rin Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2011
  Пораки:
  286
  Допаѓања:
  968
  Многу значи МНОГУ сакам да патувам! Сега, бидејќи сум малолетна, патувам само кога одам на екскурзии од школо или па кога одам на одмор со моите. Имам среќа што и мајка ми и татко ми се авантуристички души, па одморите не ни се досадни, 10 дена да скапеш на истото место и на истата плажа. Ама кога ќе наполнам 18 години, ееееееееееееееее, дома нема да се завртам :D

  Најдалечна земја што ја имам посетено е Италија. Прв пат бев во февруари, една недела со татко ми, бевме во Венеција, Верона, Милано и некои помали местенца и преубаво си поминав! Прекрасни градби на секој чекор, катедрали, музеи и се разбира италијанска храна :inlove:
  Сега пак, пред 3 дена се вратив од Реџо ди Калабрија(Јужна Италија), бев таму еден месец на летна школа. Идевме во универзитет за странци и таму учевме италијански јазик. Поубаво во живот си немам нигде поминато! Далеку од дома еден месец, со ништо не се замараш, секој ден на плажа, секоја вечер во диско, секоја сабота на Сицилија. Морам да се вратам и наредната година :)

  А за желби, имам многу, ама од тие поостварливите би сакала да го посетам Рим, дворецот на дракула во Романија и било кој град во Шпанија.

  Едвај чекам да дојде декември, зимскиот распуст ќе го поминам во Австралија :inlove:
   
 19. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.466
  Јас пред 5 дена пристигнав во Амстердам, Холандија, овде ќе останам три месеци, веќе се ми се допаѓа овде, уште од првиот ден многу убав впечаток ми остави градот.
  Никогаш порано не сум била во Холандија, единствено што знаев е дека е земја на лалиљата, дека има многу ветерници, дека е на исто ниво со морето и дека луѓето возат велосипеди. :)

  Градот е во стара архитектура, згради и споменици од старо време, мислам дека е забрането да се уриваат историските стари објекти овде..

  Тесни улички, канали со вода, пријатна атмосфера, малку мрачно време без сонце но брзо се навикнува на него..

  Во цел живот немам видено повеќе велосипеди како овде за еден ден :)
  Тоа им е традиција, сите се на точак, дури возат и дотерани во фустани на штикли, како успеваат им се чудам :)

  Градот многу ми наликува на Венеција посебно во строгиот центар, заради каналите што минуваат низ тесните улички и поради тоа што и двата градови се на вода и се со стара архитектура.

  Досегашен впечаток од Амстердам - 10ка! Прекрасно.
   
 20. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.636
  Би отишла секаде, дури и по два пати. :D
  Значи не одбивам каде и да ми понудат, сакам се да видам. Европа и Америка.
  Не ме привлекуваат оние Арапски Емирати и тие азиски земји и градови. Не ја сакам ни Индија, ни Кина...
  Таму не би отишла. Значи опцијата „пат околу светот“ отпаѓа :lol: ама пат околу Европа и лет до Америка се уште стои.