1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патувања

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од billyy, 28 декември 2009.

  1. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Сте биле ли во Прага- Карлови вари, ме интересира за 9-te извори....Едниот бил за убавина,друг за да можете деца да имате...инт. би сакала да ми кажете доколку знаете кој за што е наменет... Од оној за рожба имало да не кажам ефект ама.... Баш ме заинтересираа
     
  2. BlackPiano

    BlackPiano Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2012
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Сум била во Франција (Париз, Кан и Ница), Италија (Милано и Венеција), Монако, Шпанија (Лоред де мар и Барселона), Египет (Каиро, Хургада и Луксор), Швајцарија (Цирих и Луцерн), Грција (Атина, Санторини, Миконос, Родос и Крит) и Турција (Ефес). Од сите најмногу ми оставија впечаток Париз, Венеција и Каиро. Следно сакам да ги посетам Русија, Мароко, Индија и Велика Британија. :D
     
    На Linda11 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Бил некој во Сен Тропе?
     
  4. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.103
    Допаѓања:
    11.292
    Мене патувањата ме полнат со позитивна енергија. Многу убаво се чуствувам кога ќе се качам во автобус и ќе тргнам некаде. Уживам во пејзажи, и секој град вреди да се види, иако не е ништо посебно. Ќе видиш убав град, па ќе споредиш со нашиве, ќе видиш град за никаде, па ќе кажеш аауу добри сме, какви такви.
     
  5. Ale.Ambrosio4

    Ale.Ambrosio4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2011
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    48
    Девојки не знам дали прашањево е за тука но ајде да ве прашам. Ќе одам со другарките во Санторини во март со кола. Но прво ќе одиме 1 ноќевање во Солун, па во Атина. Во хотелот во Атина паркингот е надвор па загрижени сме малку за колата. Може ли да пишете, тие што сте биле, дали е безбедно да ја оставиме надвор колата????
    thank you :):(:D8):o
     
  6. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Штом е на паркинг на хотел мора да ти биде безбедно. Сигурно имаат обезбедување или камери, сепак не би требало да дозволат да се оштетуваат колите на гостите.
     
    На Ale.Ambrosio4 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Сум била досега во Турција , Албанија и Грција , од сите места кои ги посетив најмногу впечаток ми остави Истанбул , ах мојата љубов после Македонија :$ држави кои сакам да ги посетам се Русија, Србија, Ѓерманија:D засега 8)
     
  8. Pinafan

    Pinafan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Машки
    Сум бил во речиси цела Италија Милано,Венеција,Верона,Фиренца,Тревизо,Перуџа,Неапол,Болоња
    и поминати трите најголеми планински вериги Алпи,Апенини и Доломити.Ја имам посетено Модена и изложбите на Ферари и Ламборгини таму.Имам поминато и покрај Местре,Болцано,Трст,езерото Комо итн.

    Едноставно северот на Италија ми е многу убав со многу зеленило и шума,убави патишта итн.Додека југот пак е дивина :/ Сосема два различни света беа северот и југот на Италија кога јас бев,а и денес не верувам да се променило нешто.

    Од други држави имам одено Турција седено два дена во Анталија и поминато низ Aлања,Елмали,Мармарис,Бодрум,Измир и уште 2-3 града на кои не можам да се сетам.Можам да кажам само дека турциве биле луди по соленкиве.Во хотелот имаа повеќе од 20 вида на соленки во какви се не форми.:clap:

    Имам одено и Грција,Асправалта како мал(незнам дали и правилно ја напишав):$,Лефкада и само уште Солун кој едно време ми беше како дома.Ми се оди во Атина на Акрополис и се надевам деќа ќе го посетам во скоро време.
    Бугарија помината речиси цела.
    Србија неколку градови,
    Хрватска исто така поминато неколку градови
    Босна исто така неколку градови.
    Ех да и Црна Гора Суто Море,Будва,Улцињ,Бар и Подгорица(овде 1 ден ми се виде како 10)Никогаш не ми било толку досадно :(

    Инаку желби за патување имам премногу,а листата е прилично долга на она што имам желба да посетам

    Минхен,Барселона,Мадрид,Атина,Абу Даби,Рио,Малдиви,Кина,Индија(Бали) и би сакал да одам на некое крстарење низ Медитеранот.Сигурно има уште некое друго место,ама и ова ќе ми биде доволно засега.
     
    На FridaKahlo му/ѝ се допаѓа ова.
  9. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Јас имам бидено во турција со тетка ми. :):)
    Во харемот кај хурем султан. :D
     
  10. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.402
    Marbella marbella-spain-nikki.jpg Hvar Plush-Amfora-Hotel-in-Hvar-Croatia-4.jpg Brazil brazil-rio-copacabana-beach-2012-nite-shutterstock.jpg Abu Dhabi Abu-Dhabi.jpg Istanbul istanbul.jpg Mykonos mykonos.jpg Cancun shuttleincancun2_2.jpg :l:
     
    На toogood, Tajnaotrovna, Acka22 и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Има ли некој одено на крстарење до сега?
    Ако има, нека ми пише во инбокс.
     
  12. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Дали има некој одено на Дракула тура и преку која агенција ,впецатоци..anytuhing,сакам за велигден да одам таму па се мислиме преку која агенција,јас за од Савана гледав
     
  13. nata38

    nata38 Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Сум била во Србија (Белград и Крагујевац) Бугарија (Софија,Бургас,Варна,Златни Песоци,Сончев Брег,
    Балчик,Поморие,Несебар и Царево)
    Чешка (Прага)
    Австрија (Виена)
    Унгарија (Будимпешта)
    Турција (Истанбул)
    Италија (Рим,Венеција,Милано,Верона,Неапол,Фиренца и Турин)
    Франција (Париз)
    Шпанија (Барселона)
    Хрватска (Сплит и Дубровник)
    .

    Најубаво си поминав во Истанбул.
    Во план ми се Москва,Санкт Петерборг,Амстердам,Осло,Стокхолм и преубавиот Гетеборг
     
  14. Baby.boo

    Baby.boo Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Женски
    Едно прашање, сакам да одам во Нов Зеланд накај Јануари, но незнам како оди тоа со виза. Значи ми треба патничка, само на 3 недели може ќе останам и имам каде/ Ако има некој искуство околу тоа, како оди процедурата и за карта и виза, многу ќе ми помогне.:)
     
  15. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.949
    Допаѓања:
    50.046
    Пол:
    Женски
    Немам многу патувано, пред еден месец си дојдов од патување.
    Имамо одено во Германија- Волфзбург, Халдеслебен, Брауншвек.
    Имам поминувано низ: Србија- Ниш, Белград, Унгарија- Будимпешта, Словачка-Братислава, Чешка-Прага, Австрија- Виена.
     
  16. elenitacikita

    elenitacikita Нов член

    Се зачлени на:
    4 јули 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво, купив карти за Милано, па би сакала да Ве прашам дали имате одено факултативен излет од Милано до Лугано и Комо и дали однапред направивте резервација и која е цената?
     
  17. Zumbulce9

    Zumbulce9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    847
    јас бев во Комо, па од таму си купив повратна карта за воз до Милано, околу 10 евра мислам беше повратна и доста често има возови.
     
  18. elenitacikita

    elenitacikita Нов член

    Се зачлени на:
    4 јули 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    и јас мислам дека повеќе се исплати така отколку да се букира преку некој сајт што кошта 80-100 евра.
    Дали вреди да се посети градчето? и дали беше и во Лугано?
     
  19. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.585
    Допаѓања:
    171.575
    Пол:
    Женски
    Мене Комо само по себе не ми беше некое доживување..
    Лугано и Белаџио се сон:inlove:
    Комо е некако мн прочуено се знае поради што, па со самото тоа и многу туристи има, од тоа живее:D

    Обавезно риба да јадете, од езерото :D
     
    На elenitacikita му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Zumbulce9

    Zumbulce9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    847
    па не е толку лошо местото, убаво е да се види ако веќе имаш можност. Од Комо со жичара може да се качиш до Brunate - убаво место над Комо од кое се пружа извонреден поглед на градот и езерото, 5,5 евра е повратна карта. Лугано не бев, знам само дека повратна карта со воз Комо-Лугано е 20 евра.Летово пак ќе го посетам Комо, па се мислев дали да идам до Лугано, ама еве @Dust го пофали така да можеби ќе го посетам. :)
     
    На elenitacikita му/ѝ се допаѓа ова.