1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патување во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Plavuska.inaci, 28 октомври 2010.

 1. Plavuska.inaci

  Plavuska.inaci Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  1
  Јас сум во првото тромесечие 7 недела , па ме интересира дали смеам да патувам како совозач на подолга релација со автомобил,околу 10 саати возење.

  Благодарам
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.898
  Допаѓања:
  198.353
  Пол:
  Женски
  патување во бременост

  Ако не се заморуваш многу слободно патувај, само прави почести паузи и раздвижувај се. Инаку, во бременоста секое патување е ризик само по себе, без разлика кој месец си. Ако докторот не ти советувал спротивно, можеш да патуваш.
   
 3. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.756
  Допаѓања:
  102.364
  Пол:
  Женски
  jas sum 4 mesec i bev kaj moite vo mk minatata nedela , 6 saata sme daleku. mene doktorkata mi kaza deka nema problem , no da se pravat pauziranja na 2 saata. :)
   
 4. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.756
  Допаѓања:
  102.364
  Пол:
  Женски
  Би сакала еден совет од вас женски , свекрва ми запнала да одиме за две недели кај брат и на гости и истиот ден да се вратиме , не е многу далеку околу 2 саати со кола ама мене ми е некако страв да патувам :?: почетокот немав проблеми со патување , поминував по 500 км со автобуси до кај моите а бев 4-ти и 7-ми месец , ама сега за 2 недели ке бидам 37ма недела и ми е страв да не ми пукне водењакот неможеш да предвидиш кога ке сака да излезе бебето. Маж ми и кажа подобро да не одиме никаде сега да чекаме да се породам а таа стариот муабет си го тера.. :devil:
   
  На Broken♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 5. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.982
  Срцка терај си ти по твое немој уопште да им се плашиш , такви се Грците инат, кога нешто ќе наумат сакаат по секоја цена да го исполнат. И јас ти советувам да не одиш никаде сега во таква состојба и при крај си....слушај поискусен :*
   
 6. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.505
  Бев 10та недела кога летавме за Париз, шетање по цел ден, максимално туристички.
  Во 22ра недела бевме во Дубаи, менување авиони, чекање саати во Истамбул.
  Во 36та недела ми текна да купувам креветче од Икеа. Тргнав со брат ми, тој да вози. Не стигнавме до Велешката патарина, некако му се искина леќата, а бекап наочарите со слаба диоптрија и реков не се враќам назад. Со стомакот до заби, си извозив до Солун и назад.
  Нема правила, се зависи како се чуствуваш, ама пак после 36та недела не би одела повеке од 2 часа оддалеченост од дома.
   
 7. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.715
  Јас мислам дека треба да си одмараш дома. Сепак, постои можност (пу пу недај Боже) од предвремено породување. Сепак, ти си знаеш надобро.
   
 8. nesa

  nesa Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  839
  Допаѓања:
  1.221
  Пол:
  Женски
  Па што знам еве јас ќе бидам во 22-23 недела кога ќе си дојдам дома од Дубаи и ич не размислувам како ќе поминам по пат. Јас сакам домче да си дојдам и на концерт да одам :lol:
   
 9. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.756
  Допаѓања:
  102.364
  Пол:
  Женски
  Да така е ма нема шанси ако сака нека се лути ама не одам никаде..прво да се породам па потоа.. ;)
   
 10. meruska

  meruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  103
  од 7 месец веќе неможе да се патува,јас бев во мк сега јануар и бев 6 месеца и една на аеродром не сакала да ме пушти абре викам рано е ми одобрија лекари да летам и некако одвај да поминам инаку ќе останев мк :D :D така да нема проблем да патувате освен ако нешто не е нормална бременоста
   
 11. lavica31

  lavica31 Активен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2013
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Сега ке влезам во 24 та недела и треба да патувам од Белград до Скопје и назад за две недели.Некако како да ми е страв,а инаку фино се чувствувам без проблеми...Докторката ми реце превентивно да земам таблети Utrogestan.Патувањето ми е неизбежно ради промена на документи во Mкд,а треба да се вратам сама со автобус. :sweat: се надевам ке поминам добро
   
 12. anicka1anicka

  anicka1anicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2013
  Пораки:
  281
  Допаѓања:
  222
  Драги идни мамички,
  што мислите колку е пожелно, ризично и мачно во поодмината бременост да се планира летување? Јас со сопругот веќе уплативме за на одмор, ќе бидам точно 28 недела дента на тргнувањето, а денес на контрола ми кажаа дека после 28 недела не се препорачува патување :( . Ние ќе одиме на Тасос со автобус, но мене не ме загрижива патот толку колку тоа дали смеам да се напијам апче против повраќање зошто имам проблем мн. ми се лоши кога патувам. Ајде давајте совети и мислења.Инаку и нашата 3 годишна ќеркичка ќе дојде со нас и за мене е тоа едно прекрасно чувство зошто одморот го замислувам како последен во тројка и повеќе сум возбудена него исплашена.Тоа за мене е момент да избегам од секојдневието на обврски,нервози,стресови и е еден краток период поминат без телефони, интернет, телевизија, работа туку лично задоволство и максимална посветеност на фамилијата на краток период без никој да се меша и соли памет. Едноставно САМО НИЕ :inlove:
   
  На Delgadina му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Delgadina

  Delgadina Популарен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2012
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  390
  Ако немаш никакви проблеми со бременоста нема зошто да не патуваш. Јас во трет месец од бременост патував со авион до Венеција, потоа бевме неколку пати на подолги релации со мм, со автобуси и преживеав. Пред две недели бев на свадба на 200 км од Скопје со автомобил без клима и супер поминав (без ни едно застанување по пат). Битно е да си имаш едно замрзнато шише вода и никако пиење од еднаш голема количина, туку како инфузија две три голтки на секои 5 минути (ова за да извбегнеш апчиња против лошење). Не сум стручно лице ова само од искуство мое ти го кажувам. Патувај си! :*
   
 14. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  791
  Допаѓања:
  491
  Пол:
  Женски
  Da, velat ako e se vo red so bremenosta nema problem da se patuva. So avion moze i da ne te primat vo 8 mesec, ama za avtobus i kola nema problem, samo uste ednas posovetuvaj se so doktorot sto ti ja vodi bremenosta vo vrska so apcinjata protiv losenje.
   
 15. anicka1anicka

  anicka1anicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2013
  Пораки:
  281
  Допаѓања:
  222
  фала ви девојки, јас како и да е тргнувам здравје боже во јули, се надевам се ќе биде во ред, а што се однесува со лошењето е незнам како ќе се справам :(
   
 16. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  791
  Допаѓања:
  491
  Пол:
  Женски
  Јас би те советувала да си земеш нешто за грицкање да имаш при рака цело време и обавезно некои овошни бонбончиња, да застанувате почесто и да тргнете рано сабајле кога е посвежо.
   
 17. mamma

  mamma Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  И јас планирам во јули да отидам на одмор а ке бидам 6ти месец и не знам со сто да патуваме до загреб дали со авион или со кола.немам никакви проблеми до сега,па не знам дали да одиме
   
 18. anicka1anicka

  anicka1anicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2013
  Пораки:
  281
  Допаѓања:
  222

  на мојата патувачка болест за жал освен апче ништо др. не помага :( , а за застанување ако се смилува шоферот да застанува почесто ќе биде ок зошто ќе патуваме со автобус :(
   
 19. Afrodita25

  Afrodita25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2012
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  75
  Во јуни сакам да одам до Охрид, а ќе бидам 8ми месец, незнам колку е препорачливо да се изложувам на сонце. А инаку немам проблем со мачнини
   
 20. anicka1anicka

  anicka1anicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2013
  Пораки:
  281
  Допаѓања:
  222

  на сонце несмееш ниту 2 мин. да седиш, така да сунчање заборави оваа година :D , а и за бањање незнам колку е препорачливо консултирај се со гинеколог. мене ми имаат кажано дека трудниците треба да избегнуваат базени и езера ради инфекции.така да земи си некој книга и во длабока сенка одмарај.