1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патување во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Plavuska.inaci, 28 октомври 2010.

  1. Plavuska.inaci

    Plavuska.inaci Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    1
    Јас сум во првото тромесечие 7 недела , па ме интересира дали смеам да патувам како совозач на подолга релација со автомобил,околу 10 саати возење.

    Благодарам
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    патување во бременост

    Ако не се заморуваш многу слободно патувај, само прави почести паузи и раздвижувај се. Инаку, во бременоста секое патување е ризик само по себе, без разлика кој месец си. Ако докторот не ти советувал спротивно, можеш да патуваш.
     
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.024
    Пол:
    Женски
    jas sum 4 mesec i bev kaj moite vo mk minatata nedela , 6 saata sme daleku. mene doktorkata mi kaza deka nema problem , no da se pravat pauziranja na 2 saata. :)
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.024
    Пол:
    Женски
    Би сакала еден совет од вас женски , свекрва ми запнала да одиме за две недели кај брат и на гости и истиот ден да се вратиме , не е многу далеку околу 2 саати со кола ама мене ми е некако страв да патувам :?: почетокот немав проблеми со патување , поминував по 500 км со автобуси до кај моите а бев 4-ти и 7-ми месец , ама сега за 2 недели ке бидам 37ма недела и ми е страв да не ми пукне водењакот неможеш да предвидиш кога ке сака да излезе бебето. Маж ми и кажа подобро да не одиме никаде сега да чекаме да се породам а таа стариот муабет си го тера.. :devil:
     
    На Broken♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  5. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Срцка терај си ти по твое немој уопште да им се плашиш , такви се Грците инат, кога нешто ќе наумат сакаат по секоја цена да го исполнат. И јас ти советувам да не одиш никаде сега во таква состојба и при крај си....слушај поискусен :*
     
  6. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Бев 10та недела кога летавме за Париз, шетање по цел ден, максимално туристички.
    Во 22ра недела бевме во Дубаи, менување авиони, чекање саати во Истамбул.
    Во 36та недела ми текна да купувам креветче од Икеа. Тргнав со брат ми, тој да вози. Не стигнавме до Велешката патарина, некако му се искина леќата, а бекап наочарите со слаба диоптрија и реков не се враќам назад. Со стомакот до заби, си извозив до Солун и назад.
    Нема правила, се зависи како се чуствуваш, ама пак после 36та недела не би одела повеке од 2 часа оддалеченост од дома.
     
  7. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Јас мислам дека треба да си одмараш дома. Сепак, постои можност (пу пу недај Боже) од предвремено породување. Сепак, ти си знаеш надобро.
     
  8. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Па што знам еве јас ќе бидам во 22-23 недела кога ќе си дојдам дома од Дубаи и ич не размислувам како ќе поминам по пат. Јас сакам домче да си дојдам и на концерт да одам :lol:
     
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.024
    Пол:
    Женски
    Да така е ма нема шанси ако сака нека се лути ама не одам никаде..прво да се породам па потоа.. ;)
     
  10. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    од 7 месец веќе неможе да се патува,јас бев во мк сега јануар и бев 6 месеца и една на аеродром не сакала да ме пушти абре викам рано е ми одобрија лекари да летам и некако одвај да поминам инаку ќе останев мк :D :D така да нема проблем да патувате освен ако нешто не е нормална бременоста
     
  11. lavica31

    lavica31 Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Сега ке влезам во 24 та недела и треба да патувам од Белград до Скопје и назад за две недели.Некако како да ми е страв,а инаку фино се чувствувам без проблеми...Докторката ми реце превентивно да земам таблети Utrogestan.Патувањето ми е неизбежно ради промена на документи во Mкд,а треба да се вратам сама со автобус. :sweat: се надевам ке поминам добро
     
  12. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222
    Драги идни мамички,
    што мислите колку е пожелно, ризично и мачно во поодмината бременост да се планира летување? Јас со сопругот веќе уплативме за на одмор, ќе бидам точно 28 недела дента на тргнувањето, а денес на контрола ми кажаа дека после 28 недела не се препорачува патување :( . Ние ќе одиме на Тасос со автобус, но мене не ме загрижива патот толку колку тоа дали смеам да се напијам апче против повраќање зошто имам проблем мн. ми се лоши кога патувам. Ајде давајте совети и мислења.Инаку и нашата 3 годишна ќеркичка ќе дојде со нас и за мене е тоа едно прекрасно чувство зошто одморот го замислувам како последен во тројка и повеќе сум возбудена него исплашена.Тоа за мене е момент да избегам од секојдневието на обврски,нервози,стресови и е еден краток период поминат без телефони, интернет, телевизија, работа туку лично задоволство и максимална посветеност на фамилијата на краток период без никој да се меша и соли памет. Едноставно САМО НИЕ :inlove:
     
    На Delgadina му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Ако немаш никакви проблеми со бременоста нема зошто да не патуваш. Јас во трет месец од бременост патував со авион до Венеција, потоа бевме неколку пати на подолги релации со мм, со автобуси и преживеав. Пред две недели бев на свадба на 200 км од Скопје со автомобил без клима и супер поминав (без ни едно застанување по пат). Битно е да си имаш едно замрзнато шише вода и никако пиење од еднаш голема количина, туку како инфузија две три голтки на секои 5 минути (ова за да извбегнеш апчиња против лошење). Не сум стручно лице ова само од искуство мое ти го кажувам. Патувај си! :*
     
  14. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Da, velat ako e se vo red so bremenosta nema problem da se patuva. So avion moze i da ne te primat vo 8 mesec, ama za avtobus i kola nema problem, samo uste ednas posovetuvaj se so doktorot sto ti ja vodi bremenosta vo vrska so apcinjata protiv losenje.
     
  15. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222
    фала ви девојки, јас како и да е тргнувам здравје боже во јули, се надевам се ќе биде во ред, а што се однесува со лошењето е незнам како ќе се справам :(
     
  16. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Јас би те советувала да си земеш нешто за грицкање да имаш при рака цело време и обавезно некои овошни бонбончиња, да застанувате почесто и да тргнете рано сабајле кога е посвежо.
     
  17. mamma

    mamma Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    И јас планирам во јули да отидам на одмор а ке бидам 6ти месец и не знам со сто да патуваме до загреб дали со авион или со кола.немам никакви проблеми до сега,па не знам дали да одиме
     
  18. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222

    на мојата патувачка болест за жал освен апче ништо др. не помага :( , а за застанување ако се смилува шоферот да застанува почесто ќе биде ок зошто ќе патуваме со автобус :(
     
  19. Afrodita25

    Afrodita25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    75
    Во јуни сакам да одам до Охрид, а ќе бидам 8ми месец, незнам колку е препорачливо да се изложувам на сонце. А инаку немам проблем со мачнини
     
  20. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222

    на сонце несмееш ниту 2 мин. да седиш, така да сунчање заборави оваа година :D , а и за бањање незнам колку е препорачливо консултирај се со гинеколог. мене ми имаат кажано дека трудниците треба да избегнуваат базени и езера ради инфекции.така да земи си некој книга и во длабока сенка одмарај.