1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патување во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Plavuska.inaci, 28 октомври 2010.

  1. sanja.burgundy

    sanja.burgundy Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    968
    Допаѓања:
    9.083
    Пол:
    Женски
    Јас летав без писмена дозвола на гинеколог, затоа што не знаев дека ми треба, а инаку треба.

    Меѓутоа не ми направија проблем, потпишав документ во авион дека нема да ја тужам компанијата ако настанат некои компликации (за Wizzair)
     
    На Корнелија му/ѝ се допаѓа ова.
  2. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Јас летав во 19та недела без никаков документ со wizz air. Не ни напоменав на гинекологот бидејќи беше кратка релација и јас немав никакви проблеми.
     
    На Корнелија му/ѝ се допаѓа ова.
  3. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.368
    Пол:
    Женски
    Мојот доктор неколкупати ми напомена дека најбезбедно е да се лета во второ тромесечје. Јас летав 17та недела, имав писмена потврда, плус и преведена, со заверка од нотар, но поради мала бременост никој не ми побара (имав поради ХХ причина инаку не треба). Ако не се лажам бараат од 26та, но не сум сигурна треба да се праша. Во секој случај некое пасулче која недела си обавезно носи и последниот извештај за бременоста ќе ти заврши работа :)
     
    На Корнелија му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Сакаме да одиме на одмор во август, тогаш ќе бидам 21-22 недела, на море во некое мирно градче, за таму не се плашам, знам дека ќе се пазам, но како ќе го поминам патот.. тоа ми е тежината..
    Препорачајте ми местенце, да има убава плажа и да има сместување блиску до плажа, несакам да се возам и до плажа + :lol:
     
    На Marija 84 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.056
    Допаѓања:
    20.758
    Пол:
    Женски
    Грција, на прв крак сите плажи се блиску до море, Полихроно, Неа потидеа, Пефкохори, Калитеа и водата е мирна и топла, а на запад Сивири бевме многу дуваше ветар и имаше бранови
     
    На mamaJana му/ѝ се допаѓа ова.
  6. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Калитеа е многу убава ама за бремена нее пак ќе мора секој ден кола да користат.
     
    На mamaJana му/ѝ се допаѓа ова.
  7. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Оф топик, имај на ум дека тој период треба да го правиш вториот скрининг, да си испланираш временски. Извини вака што улетав како загрижена мама :D
    Најубав помин :sun:
     
    На mamaJana му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Фала драга, мислев да одам по скрининг, доколку матичниот ни дозволи. Не планирам да уплатам од сега, ќе бараме некоја ultra last minute понуда
    До август може и три пати ќе се премислам дали сакам да одам или ќе ме тресат паники затоа што прв пат сум бремена :D
     
    На *Ench@nted* му/ѝ се допаѓа ова.
  9. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Ако бременоста е нормална нема причина да не одиш. Па 20та недела.... Најубав период е тоа.
    Јас на пример лани бев 30та недела ко бевме на одмор :lol: :tmi:
     
    На Bella* и mamaJana им се допаѓа ова.
  10. Ti19943

    Ti19943 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2017
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Јас сум 29 недела сепак планирам на некој ден да отидам крај на месецов или почеток на јули а до тогаш сигурно ќе бидам 31-32 недела и јас сум душа да прошетам малце.. :DСамо незнам дали ќе се бањам тоа некако ме плаши .... Што мислите вие?
     
    Последна измена: 8 јуни 2018
  11. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Во море да, езеро и базен не.
     
    На Ti19943 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Vaga~

    Vaga~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2017
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    454
    Пол:
    Женски
    Здраво, ме интересира ваше мислење дали е безбедно да се лета со авион(летот е 2ч и 15мин) од германија за мк во 7ма недела од бременоста? Тука гинекологот ми рече нема никаков проблем , а и не се оптеретуваат мн мн, као демек ако нема потешкотии се е дозволено:D Ваши искуства?
     
  13. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Ја идам во 34та на прв крак и не се замарам, и бањање и све. Си купив купаќи со горниот дел како маичка (изгледам како кит, ама ми е гајле) и одимееее!

    Во 7ма летав до Будимпешта и назад, во 14та до Мајами и назад (13+ саати лет и преседнување во Истанбул). Ако доктор вели ок, летај маче. Ќе си стануваш ќе си се шеткаш низ авион за да не отечеш, толку.

    Не сме болни, трудни сме.
     
    На CatL4dy, Vaga~, Bella* и 4 други им се допаѓа ова.
  14. S.Snezana

    S.Snezana Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2015
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    1.624
    Пол:
    Женски
    Dali mozi predlog za grcija da e po blisku da nemame mnogu pat , so malo dete I plus jas bremena ? I vo sakala vo mestoto da Ima ambulanta ili Bolnica - doktorr :sweat: malce sum so strav za da patuvam deka bremena a mi se odi :) pa vaka malce ke se cuvstvuvam posigirna. Lani kade so bevme nemase lekar , trebase da se vozi okolu 30 mim ne sakam taka :D
     
  15. Karmina1989

    Karmina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    471
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Ве молам за мислење девојки околу 23 недела од бременост сакам да одиме на одмор 7 дена, некаде 20 август отприлика, што мислите за Пефкохори на првиот крак. Првин размислував за Калитеа меѓутоа ме премисли угорницата и скалите, сепак Пефкохори е порамно :?:
     
  16. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    Добро е Пефкохори мирно,рамно фино е,јас сега бев во Паралиа исто рамно си е мирно ама плажата и не е нешто најчиста,алги има многу..Јас имам уплатено за на Тасос на 5ти август ќе бидам 20 недела и решив да одам не откажувам,со сопствен превоз ќе одиме нема со автобуси да се мкнам...сега подалеку е ама плажите вредат да се видат...се надевам се ќе биде во најдобар ред :)
     
    На Karmina1989 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Имаш многу убави плажи и местенца на почеток на прв крак, до Неа Модања и може да си разгледаш на http://gohalkidiki.com/ имаш директен контакт со сопственици на апартмани.
     
    На S.Snezana му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Искуство со патување во бременоста (летање,2 часа) ? Здравје,20 недела ќе бидам тогаш,докторката ми рече дека со оглед на тоа дека имм нормална бременост и немам некакви проблеми,смеам да патувам. Сепак,ако може некој нека сподели искуство.
     
    На lavica82 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    I jas ke patuvam vo 20ned 2,3casa ama so kola ako e se vo red I ako ti rekla Dr oti mozes znaci moze da patuvas I mene mi rekoa oti ke moze da patuvam
     
    На Minnie 1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    Јас искуство со авион немам иако матичната ми дозволи само рече утрогестан да си земам. А за со кола цела бременост не сум застаната, уште на почеток патував и фала му на господ се било во ред.
     
    На lavica82 и Meckicja им се допаѓа ова.