1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патување во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Plavuska.inaci, 28 октомври 2010.

  1. Keri*Keri

    Keri*Keri Нов член

    Се зачлени на:
    16 јули 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Драги феминки, мамички и идни мамички, сите ве поздравувам. Нова сум на форумот како член а ве читам од многу одамна. Веќе подолго време сум во двоумење па сакав да ве прашам за совет и мислење. Од наредната седмица веќе сум 30та недела од бременоста (прва бременост, уредна), и се двоумиме за летен одмор на море (Албанија). Па би сакала ваше мислење/искуства/совети? Однапред се извинувам за долгиот пост
     
  2. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.406
    Пол:
    Женски
    Прашањево тука ќе го поставам,зошто соодветната тема гледам одамна не е активна. Дали сте патувале со авион во бременоста и дали ви правеле некаков проблем,да бараат нешто од докторот и сл? Следната недела ќе патувам,па да си знам.
     
  3. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Доволен е обичен преглед од матичниот гинеколог, колку за тебе лично, да ти каже дека се е ок и дека си фит.
    Никој ништо не бара.

    Имам летано повеќе пати, не бараат. Само за назад, после 30 недела веќе, зедов документ од систина дека сум способна да летам и ја предадов на шалтер. Требаше да биде актуелен, максимум 72 часа пред летање мислам.
    Но тоа е за во многу напредна бременост.
    За тебе не треба ништо.

    @vitamina исто, леташе на почеток од бременост. Мислам ништо не и бараа.
     
    На Minnie 1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Некој што патувал со автомобил на подолга релација, 15, 17 часа имаме пат, да сподели искуство, на што треба да обратам внимание, знам дека често треба да се одмара, др.нешто? Перниче се мислам да ставам одоздала под мене, за др не ми текнува..
     
  5. Karmina1989

    Karmina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    471
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, ми треба мислење за одмор во Фурка на првиот крак во Грција, ќе сум 6 месец бремена кога ќе одам и барам мирно место без мн гужви, со песочна плажа и чиста вода. Знам дека е мирно местото меѓутоа одиме со кола па ако ни е одсадно две три вечери можиме да одиме до Калитеа или Пефкохори. Поздрав се надевам била некоја трудница па да сподели искуства
     
  6. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Исто и јас барам место за одмор, ми треба да не е предалеку местото и да има убава чиста плажа/вода..
    Ве молам за предлози :f:
     
  7. Karmina1989

    Karmina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    471
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Ајде можи ќе добиеме некој предлог :D
     
  8. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    Сарти на втор крак ви е со долга песочна плажа и доста мирно фамилијарно место. Има прекрасни плажи наоколу со тиркизна вода доколку сакате да прошетате.

    Иако јас би ви го препорачала Љубаниште на охридско за прав одмор. Јас би за таму за вистински одмор.
     
  9. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Јас се мислев за Неи Пори, таму бев како дете и ми текнува само на преубавата плажа.. А ресторанчиња, продавници и слично незнам дали има, сум заборавила..
    Такво место сакам, ќе одиме со кола ама би сакала да не одам секој ден на плажа со кола, значи важно ми е да има убава плажа блиску до сместувањето. Да има ресторанчиња, да има кај да прошетаме навечер..
     
  10. Smetalink

    Smetalink Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    И јас ќе патувам околу 17 18 часа докторот ми кажа да си земам перноца за под газ и за кичмата па јас си купув една голема перница да ме фати убаво се и додека седиш да ги мрдаш нозете и нормално многу течности одмори. Која недела си?
     
  11. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Мене најубаво ми е Калитеа. Тиркизно море, чиста песочна плажа. Има маркети и кафили. Ама тие скалите:x. Е сега ако сте со кола и на плажа да одите со кола топло ви препорачувам. Некој спомна Љубаништа? Местото е убаво и мирно, ама водата мраз дека е блиску до изворот. Пред 5-6 години каков цистит закачив од таму(facepalm). Више не ми текна повеќе од до колена да влезам во Охридско.
     
  12. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Јас влегов во 4ти месец..инаку добро поминав, и јас со перница патував, често запиравме да се размрдам накратко и немав никакви проблеми..
     
    На Milaаа991 и Smetalink им се допаѓа ова.
  13. Smetalink

    Smetalink Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    Епа супер јас сум 7 месец со господ напред и јас со убаво да поминем
     
    На Milaаа991 и bella.s им се допаѓа ова.
  14. kathy.cathy

    kathy.cathy Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenicki i majki edno prasanje i iskustvo vase... kolku e dobro patuvanje vo 36 nedela od bremenost na 2 saati patuvanje? Nemam nikakvi problemi vo vrska so patuvanje ni macnini ama deka veke prva nedela od 9 mesec bi sakala vase iskustvo... normalno ke baram sovet i od ginekologot
     
  15. Beautymom

    Beautymom Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    527
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Патување на работа во бременост. Мислење
     
  16. Dina911

    Dina911 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    1.030
    Пол:
    Женски
    Зависи како ке ти каже доктор и како се осекаш. Јас немав проблеми не ми беше забрането, со тоа што докторот ми рече после 7ми-8ми месец да не возам јас, мада еве влезена во 9ти низ град уште возам, а за надвор од град не дека не можам, ама штом рече доктор друг да вози јас уживам :)))
     
    На NNA му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Grasiela**

    Grasiela** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    690
    Пол:
    Женски
    Па ако е се во ред јас мислам дека нема проблем. Познавам трудници до пред една недела од породување што патувале по час и половина секој ден да нагласам со автомобил
     
  18. NNA

    NNA Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2016
    Пораки:
    871
    Допаѓања:
    2.391
    Пол:
    Женски
    Мене не ме остават да возам а многу ми фали ни на работа не одам, мислам ке полудувам дома.
     
  19. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    Зависи каде и со што. Јас со кола не би патувала повеќе од два саати, а со авион си е на твој ризик со временската прогноза моментално.
    Ако е за низ Македонија со тие дупки и сообраќаен хаос со два сантима снег не би одела никаде.
     
  20. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    викендов влегувам во 9 месец,си возам без проблем сегде
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.