1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патување во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Plavuska.inaci, 28 октомври 2010.

  1. ssweety

    ssweety Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    552
    Допаѓања:
    1.494
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки
    Ги читам предходните постови и повеќето сте патувале во бременоста...
    Мене ме фаќа страв ... уште пред да останам трудна уплативме за одмор со авион мене ќе ми биди прво летање а ќе бидам 4месец од бременоста... нз што да правам дали да патувам или не ... летот е 2 ипол часа
     
  2. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Здраво на сите, стара членка сум но одамна немам пишано. Постарите ме знаат. Имено бремена со второ од утре полни 16 недели. Утре идеме на одмор од германија до црна гора ќе бидат 16 17 часа пат со кола, со чести паузи можеби и 20 часа. Доктор ко доктор рече да не патувам со кола оти е долга релација. Инаку во ред е бременоста немам проблеми фала богу. Си обезбедив чорапи за компресии да не ми отечат. Кога бев во 5 недела требаше да летам за мк откажавме поради докторот кој ми рече ризик е во рана бременост да патуваш со авион. Ок откажавме. Сега сакам да одам на одмор. Таму остануваме една недела а потоа одиме за мк( 7-8 часа пат). А дури после две недели се враќам здравје за германија пак. Некој искуства на подолги релации? Малку ми е страв! Поздрав
     
  3. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски

    Здраво,
    Јас сега со прва бременост заминав на одмор во 10та недела со кола од 5-4 саати до аеродром и потоа авионски еден час.. а имав и кафеаво пред да одиме.. докторите ми рекоја слободно можеш да одеш бев на преглед пред да заминам ми рекоа не е страшно само не изл на жешко не се сончај повеке течности и тоа.. немав никакви проблеми супер поминав .. доколку немаш некоја мака мислам дека можеш.. баш и докторите ми посочија ако си бремена не си болна :) оти сум паничарка за такви раб..
     
    На dunika и Anomis11 им се допаѓа ова.
  4. Mimmi39

    Mimmi39 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2017
    Пораки:
    1.632
    Допаѓања:
    4.148
    Пол:
    Женски
    Ако ти е страв, не патувај, издржи, па потоа со бебето ќе си патувате.
    Или одете со авион, пократко е патувањето.
    Најдобро сама да си процениш дали можеш и треба да патуваш. Со лесно бременоста.
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.864
    Пол:
    Женски
    Те памтам , честитки , пријави се во термини :)
    Ако се е во ред со бременоста, нема зошто да се плашиш од долго патување. Ќе правите паузи и тоа е тоа. Јас најдолго што сум патувала е 6 часа , и тоа јас сама возев , 28ма недела кога бев :) здравје , нареден месец кога ќе треба да си одам од мк ќе бидам 34 недели па пак ќе мора сама да возам.. :) но секако ако се е во ред , нема да имаш проблеми :)
     
  6. Anomis11

    Anomis11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2019
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    3.136
    Пол:
    Женски
    Патував и во 8 гн ,во 12гн, ќе патувам здравје за две недели пак тогаш ќе бидам како и ти 16 гн. Ниту првиот пат ниту овој верувам ќе немам проблем . А башка и мм многу ретко прави паузи , не ја трга ногата од гаста :D А па и јас до душа си се однесувам најнормално како и кога не бев бремена , и ни немам некои барања да правиме често пауза - првиот пат патувавме 10 ч ,вториот околу 6 ,сега дури и подолго . Од мое искуство не претставува никаков проблем , ама секој си е индивидуа за себе и најубаво е сама да си процениш дали треба да патуваш ,како си се чувствуваш .. :)
     
    На elieli123 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. cimparka

    cimparka Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2018
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    997
    Пол:
    Женски
    Јас сум во Австрија, во бременоста патував 2 пати со авион и еднаш со кола на подолга релација 30 часа. Никаков проблем, супер бременост. Доколку немаш никакви проблеми и тегоби слободно можеш.
     
  8. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Фала ви на сите за инфо, со страв патувам но со господ напред се надевам ќе биде се во ред, 1400 км е ќе правиме често паузи перници околу мене вода грицки се што треба па со божја милост убаво да поминеме.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  9. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    @ddevojce ако имаш уредна бременост не е проблем да патуваш.
    Баш пред некој ден прашував лекар,јас ке сум 10та недела на почеток Септември планираме одмор,со кола нешто над 600 км+ секојдневни тури таму.Лично имам мачнини и ради нив може да одложам,иначе не,дури сакам и да возам дел,досадно ми така да дремам.
    Вашиот е доста долг пат,ке правите паузи па ако треба и отспијте некој саат во мотел по пат,пази да си хидрирана и испружувај нозе често.
     
    На elieli123 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Дали и трудници поминуваат на ренген на аеродромите,или сепак е штетно да се помине ,и имаат мозеби друга алтернатива??
     
  11. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Јас поминував. Ми кажаа дека не е штетно.
     
  12. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.175
    Допаѓања:
    23.853
    Не е воопшто штетен, тие скенери не продуцираат јонизирачко зрачење. Јас секој ден за да влезам на работа проаѓам таков скенер.
     
  13. Lorins

    Lorins Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2015
    Пораки:
    745
    Допаѓања:
    3.710
    Пол:
    Женски
    До која недела од бременост можи да се патува со авион со wizz air без да ми бараат дозвола од гинеколог? Знае ли некој?

    Знаев во првата бременост, но сум заборавила.
     
  14. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Мислам дека до кај 32 ако ме држи меморијата. Ама јас си земав потврда од гинекологот и кога одевме сега на одмор, бев 26 недела - за секој случај. Можеш да се јавиш и да ги прашаш...
     
    На Lorins му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Мислам дека е до 28 недела. Воопшто и до тогаш препорачуваат патување.
     
    На Lorins му/ѝ се допаѓа ова.
  16. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.720
    Допаѓања:
    4.644
    Да ве прашам за искуство дали некоја од вас има патувано час и половина со автобус во 32 недела. Докторот ми рече нема да биде проблем имам нормална бременост , ама јас некако не би се нафатила да патувам :(
     
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.418
    Пол:
    Женски
    3 часа у 34 та недела :)
    Ако не се осеќаш ок да патуваш немој тогаш.
     
    На SanelaS му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.502
    Допаѓања:
    32.601
    Пол:
    Женски
    Немаш потреба да се плашиш штом имаш нормална бременост.Мене гиникологот ми беше 1 и пол саат од дома.Со јавен се возев.Од 32 одев на 2 недели мислам на цтг.Се породив со провокација 41+0.Уживај си:)
     
    На SanelaS му/ѝ се допаѓа ова.
  19. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Немаш потреба од грижа ако бременоста ти е уреднa.Се разбира и патот да не е лош,неасфалтиран и со кривини кои би ти предизвикале мачнини или контракции.
    Има жени што до крај одат на работа,и секојдневно поминуваат толку време во јавен превоз.Без гајле биди си.
     
    На SanelaS му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Arijana22

    Arijana22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Дали е дозволено во првото тромесечие да се патува со авион? Шеста недела сум и треба да патувам 2 часа со авион. Се е супер а гинекологот ми рече дека не препорачува патувања до 12 недела..