Патување во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Plavuska.inaci, 28 октомври 2010.

 1. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  56.887
  Пол:
  Женски
  Снаа ми лани имаше 3 патувања со авион во 1во тромесечие,едното беше шетање,другите две службени.Низ Европа беа,по два часа плус минус.Не е штетно за плодот,само не е препорачливо поради можните лошења и промените на клима,на организмот кој и така се адаптира на нова состојба.
   
 2. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.436
  Допаѓања:
  12.671
  Пол:
  Женски
  Сакаме со сопругот да одиме Сараево за нова година тогаш ќе бидам веќе 5 месец здравје Боже. дали е добро да се патува со кола 7-8 саати? искуства?
   
 3. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  2.821
  Допаѓања:
  28.853
  Пол:
  Женски
  Консултирај се со гинеколог, ако имаш уредна бременост, ќе си правите чести паузи по пат, не би требало да биде проблем, јас лично не би одела никаде на тој студ
   
  На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Chuchanov

  Chuchanov Активен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  288
  Допаѓања:
  340
  Пол:
  Женски
  Jas vo 4ta nedela od bremenosta patuvav za santorini so brod,bidejki so avion ne mi dozvoli genekologot iako tie 8 saati mi se vidoa pekol na brodot :envy::envy:
   
 5. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  56.887
  Пол:
  Женски
  Имам назад пишано Векичка.Јас патував на одмор толку.Нема проблем при уредна бременост,само на секои 2 часа возење од прилика,за застанете да истегнеш нозе.Ако сте сами во кола лесно е,ке вратиш седиште и нема да ти се свиткани.На бебето не му пречи патувањето,само за тебе за циркулација е битно да се исправиш и разодиш малку.Иначе 2 триместар важи за идеален кога е патување во бременост во прашање,важи за најбезбеден:)
   
  На Sexybaby86 и Veki4kaa им се допаѓа ова.
 6. Miss.N

  Miss.N Популарен член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  957
  Допаѓања:
  1.323
  Пол:
  Женски
  Можеш доколку се си е во ред.. јас заминав на одмор со авион во 7ма или 8ма недела.. :) ако си трудна не си болна ми велеше докторот и вистина :) има трудници што и во поголеми месеци патуваат со авион..
   
 7. Happyinlove

  Happyinlove Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  1.418
  Допаѓања:
  4.554
  Пол:
  Женски

  Да одиш штом доктор ке ти даде зелено светло. Со бебе потешко е патувањето :D
   
  На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.173
  Допаѓања:
  3.800
  Јас патував 4 месец од германија за црна гора ( 20 часа пат ) таму една недела одмор и после од црна гора до мк 9 часа пат. Назад многу побрзо се вративме дури и јас возев по пат за околу 20 часа. Јас имам уредна бременост фала богу, но мојот гиннеколог тука е многу конзервативен и не ми даде дозвола да патувам туку ми рече сама да си одлучам. И си одев за мк. Сега пак бевме на одмор една недела скоро 5 часа пат. А заборавив да пишам кога дознав дека сум бремена имавме карти резервирани да летаме за македонија тогаш бев 5-6 недела, и докторот ми кажа дека не е добро да патувам толку рано со авион дека има зрачење и од вибрации во авион па да не се случи нешто. Не мора да значи дека ќе биде така ама јас да сум мирна дека за втората бременост две години се обидувавме, откажавме и карти и де. Ама зимно време јас баш не би се осмелила да патувам посебно ако има снег и сл. Не ги чистат патиштата како треба. Разѓисли и одлучи си.
   
  На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Bubish26

  Bubish26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2019
  Пораки:
  194
  Допаѓања:
  794
  Пол:
  Женски
  Цела бременост во кола и во авион. Последно летање ми беше во 34 недела. Ако имаш уредна бременост нема да е никаков проблем. Прави чести паузи ако имаш проблем со натекнување.
   
  На Anomis11 му/ѝ се допаѓа ова.