1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патување во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Plavuska.inaci, 28 октомври 2010.

  1. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Снаа ми лани имаше 3 патувања со авион во 1во тромесечие,едното беше шетање,другите две службени.Низ Европа беа,по два часа плус минус.Не е штетно за плодот,само не е препорачливо поради можните лошења и промените на клима,на организмот кој и така се адаптира на нова состојба.
     
  2. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.213
    Пол:
    Женски
    Сакаме со сопругот да одиме Сараево за нова година тогаш ќе бидам веќе 5 месец здравје Боже. дали е добро да се патува со кола 7-8 саати? искуства?
     
  3. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Консултирај се со гинеколог, ако имаш уредна бременост, ќе си правите чести паузи по пат, не би требало да биде проблем, јас лично не би одела никаде на тој студ
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Jas vo 4ta nedela od bremenosta patuvav za santorini so brod,bidejki so avion ne mi dozvoli genekologot iako tie 8 saati mi se vidoa pekol na brodot :envy::envy:
     
  5. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Имам назад пишано Векичка.Јас патував на одмор толку.Нема проблем при уредна бременост,само на секои 2 часа возење од прилика,за застанете да истегнеш нозе.Ако сте сами во кола лесно е,ке вратиш седиште и нема да ти се свиткани.На бебето не му пречи патувањето,само за тебе за циркулација е битно да се исправиш и разодиш малку.Иначе 2 триместар важи за идеален кога е патување во бременост во прашање,важи за најбезбеден:)
     
    На Sexybaby86 и Veki4kaa им се допаѓа ова.
  6. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Можеш доколку се си е во ред.. јас заминав на одмор со авион во 7ма или 8ма недела.. :) ако си трудна не си болна ми велеше докторот и вистина :) има трудници што и во поголеми месеци патуваат со авион..
     
  7. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски

    Да одиш штом доктор ке ти даде зелено светло. Со бебе потешко е патувањето :D
     
    На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Јас патував 4 месец од германија за црна гора ( 20 часа пат ) таму една недела одмор и после од црна гора до мк 9 часа пат. Назад многу побрзо се вративме дури и јас возев по пат за околу 20 часа. Јас имам уредна бременост фала богу, но мојот гиннеколог тука е многу конзервативен и не ми даде дозвола да патувам туку ми рече сама да си одлучам. И си одев за мк. Сега пак бевме на одмор една недела скоро 5 часа пат. А заборавив да пишам кога дознав дека сум бремена имавме карти резервирани да летаме за македонија тогаш бев 5-6 недела, и докторот ми кажа дека не е добро да патувам толку рано со авион дека има зрачење и од вибрации во авион па да не се случи нешто. Не мора да значи дека ќе биде така ама јас да сум мирна дека за втората бременост две години се обидувавме, откажавме и карти и де. Ама зимно време јас баш не би се осмелила да патувам посебно ако има снег и сл. Не ги чистат патиштата како треба. Разѓисли и одлучи си.
     
    На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    21.956
    Пол:
    Женски
    Цела бременост во кола и во авион. Последно летање ми беше во 34 недела. Ако имаш уредна бременост нема да е никаков проблем. Прави чести паузи ако имаш проблем со натекнување.
     
    На Anomis11 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Broken♡

    Broken♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    Може ли некој да сподели совет за летање со авион во трето тромесечие... Се работи за лет од 2 часа.
     
  11. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    21.956
    Пол:
    Женски
    Јас летав од почеток до крај секој месец по 2 пати. Од 36недела некој авионски компании забрануваат летање. Некој бараат потврда од доктор дека имаш уредна бременост. Конкретно Виз не бараат ништо, бар мене не.
     
    На Broken♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  12. cimparka

    cimparka Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2018
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    997
    Пол:
    Женски
    Јас летав во 7 ми месец, се беше во ред, ништо не ми бараа , само стјуардесата ме праша која недела сум. Со wizzair.
     
    На Mandarinna88 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mandarinna88

    Mandarinna88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2010
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    116
    Џабе сега и никакви проблеми да немаме, со коронава најдобро да летуваме дома на тераса
     
  14. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    Здраво, сакаме да патуваме т.е. летаме
    До кој месец смее да се лета?
     
  15. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.384
    Допаѓања:
    8.987
    Пол:
    Женски
    Zavisi od bremenosta,doktorot treba da ti kaze
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    21.956
    Пол:
    Женски
    Ако е уредна временост до 36та недела
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. NewMaMa26

    NewMaMa26 Нов член

    Се зачлени на:
    1 март 2021
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, сакам да одам на одмор а патот е долг 6 до 7 часа, а јас ќе бидам во 28 недела, па ме интересира ваше мислење
     
  18. Saba08

    Saba08 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Ако немаш проблематична бременост, зошто да не. Јас бев во 30-та недела, близначка бременост, немав проблеми, се осеќав здраво и силно и тргнав:). Сепак, секој си знае за себе.
     
    На dromka и NewMaMa26 им се допаѓа ова.
  19. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.143
    Допаѓања:
    21.956
    Пол:
    Женски
    Ако е уредна бременост да, јас 27 недела бев патовав, а и често летав во бременост. Сепак ќе си направите пауза малце да оптегнеш нозе, освежиш и терајте.
     
    На NewMaMa26 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. >Nenna<

    >Nenna< Активен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2021
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, влегувам во 8ми месец но сакам да одам на одмор, малку подалеку. 10 часа патување имало до Ксамил,сега дека преку Албанија Дали некоја од вас имала искуство?..Досега имам уредна бременост