1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патување во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Plavuska.inaci, 28 октомври 2010.

  1. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    Јас лани летото бев 18 недела па отидов на Лефкада и тоа со автобус...и имав прекрасен одмор.
    Уживајте само внимателно со сонцето ;)
    и избегнувајте базени
     
  2. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    786
    И јас лани бев незнам кој месец бев 3-4 така нешто мислам дека беше бевме до Неа Врасна си истерав супер одмор се утепав од бањање и шетање и немав никаков проблем, а јас како мало бебе сум во вода па и голема гума си купив не искачав :D
     
  3. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Мене лично ми е многу страв од инфекции, па затоа најверојатно ќе паузираме оваа година од одмори и ќе си седиме дома. Здравје другата година со бебушко заедно сите тројца. ;)
     
  4. cherry-pie

    cherry-pie Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    39
    Мене кој малер ме спука, како сакав да си отидеме со мм на одмор, моренце, тиркис, гирце ама ништо од тоа. Еден ден пред св.Кирил и Методиј и го напнав да одиме веднаш да уплатиме капар у агенција и да си најдеме некое аранжманче, си дадовеме капар 30% апартмаснко имаше само со разлика во цена од студио за 20 евра и јас јупииии нема да се стискаме со куфери ептен се израдував. После тоа навака натака по град и дома коа стигнав болки позади кај бубрезите болки напред доле како за добивање, мм се преплаши и ми вика кај бе на одмор вака јас не знам во ск што да ти праам. И срека ни го вратија капарот и нема да видам ништо од море оваа година, здравје боже следната година со бебето ке си одиме :)
     
  5. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222

    од солената вода се уништуваат мн. бактерии и снемува мн. инфекции несмееш во базен и езеро и да не седиш со мокри купачи и секако подалеку од директна изложеност на сонце, така да ако имаш желба за море да те предомислам :D , Слободно оди и уживај за последн пат без најслатката обврска на светот после се е друга приказна, коса да ти се крени да не знаеш каде попрво да допазиш :)
     
    На Beautiful-Princess му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Девојки, ние размислуваме за можноста свадбено патување...море [​IMG] ете од тоа што ве читнав, значи пред 28ма недела е ок да се патува...јас би била 18 недела на патувањето. Прочитав дека морето е ок, базенот не се препорачува...да се пазам од сонце....но како го пиминавте патот? И што се си понесовте превентивно за таму?
     
  7. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    786
    Јас патувањето си го поминав супер иако бевме во кола 5 саати дека го утнавме патот :D , за на плажа одевме порано малку и до 10/11 најкасно и после од 17/18 повторно и под чадор или сенка бев, а превентивно ништо не носев освен фолната, б6 и парацетамол, во базен и јас не влегов, а ниту пак во езеро, па кај и да одиш убаво да си поминеш :D
     
  8. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    И јас минатото лето бев на одмор, бев некаде 4,5 месец отприлика, 3 недели седев и мноогу убаво си поминав, одев секое утро кај 8.30-9.00 најкасно, си се изнапливав и после под чадор, уживанција, рано кога одиш нема многу народ , тек после 10 часот почнуваат да доаѓаат, така и мене ми беше страв да не фатам некоја инфекција и си одев рано наутро, кога водата беше чиста како солза, а после од толку луѓе :puke: , јас седев максимум 1 час само и после домче, се сунчав најнормално,ама не многу на сонце ретко ставав крема со заштитен фактор оти никогаш не горам, таков ми е тенот ;) и така супер ми беше, после тоа кога се вратив отидов на гинеколог и си беше супер се.
    така да, немојте трудници да се мислите , одете слободно, пливајте, уживајте, сончајте се ама по малку само не многу , повеќе на сенка и релаксирајте се додека сте сами оти после кога ќе дојде бебуш нема толку слобода :D
     
  9. auroraa

    auroraa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    843
    Летово ќе останам во мк, ќе одам во Охрид па ме интересираше дали може да влегувам во езеро или не е препорачливо??
     
  10. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Мене докторката не ми препорача езеро, баш напротив. Ми рече ако одам на езеро да користам само како воздушна бања, заради многу ризици.
     
  11. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    786
    и мене лани ми кажа гинекологот езеро и базент не
     
  12. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222
    слатките води се живеалишта на многу бактерии, а нема што да ги уништи затоа се забранува може да се закачи недај боже триста глупости, инаку јас ќе носам еден куп лекарства што смеат да се користат во бременост како , синопен, линекс, реглан, парацетамол, скојдневните витамини, сируп против алергија, вагиналети за недај боже инфекција, јекодерм и мислам дека нешто не заборавив пак ќе прашам пред да одам, уфф едвај чекам :)
     
  13. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    На оваа тема многу дебатирав, се распрашував...ама дефинитивно следната недела, една убава консултација со матичната ќе си направам.
     
  14. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Види, ако имаш нормална бременост и ако не си повеќе од 7 месец, ако се чувствуваш добро тогаш дефинитивно можеш да патуваш. Јас сега си бев во Грција и не се ни осеќав „трудно" ни тешко ни не знам како. Сепак не сум присталица за далечни дестинации во ниту еден период од бременоста, ама за негде кајшто за 3 часа си дома - зошто да не :)
     
  15. skenco

    skenco Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    49
    јас во третиот месец патувавме со автомобил и отидовме на одмор немав никаков проблем и таму го осетив бебусот за прв пат ;)
     
  16. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Убаво си се изнаправивме муабет кој кај ќе оди, дали ќе оди, ама јас си имам еден друг проблем. Костим?! Мајко моја мила имам 10 пара, и дводелни и едноделни и ништо не ме собира! Не сум проверила по бутиците за трудници, има? И дали се лудачки скапи како и се останато? :rofl:
     
  17. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    no way,, не се скапи иц да ти казам инаце јас си купив од сара фесн како и порано со си носев само поголеми абе прекрасни се и слицна цена се ...узивкај...
     
  18. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Немам шанси за таков костим, затоа што во градите сум огромна и до сега го носев најголемиот број... Долните ги теснев. Сега го раширив и долните, некако не ми одговараат, високи ми се. Пробав ниско под стомак, изгледам смешно, пресмешно. Ќе морам да купам таков труднички изгледа! :@
     
  19. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.971
    Допаѓања:
    233.193
    Ти бараш костим за капење, јас неможам фустан да си најдам ]:) .
    Овие моиве растеле, се заборавиле.
    Со стомакот немам проблем колку со дотичниве |( :D .
     
  20. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Чекајте да видите кога ќе почнете да доите, сега ништо не е. :D Јас се чудам во што ќе ги сместам моите. :^)
    Јас немав проблем со патување, имав лесна бременост, не патував само откако влегов во деветти месец, да не излезе бебушка на сред пат. :rofl: