1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патување во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Plavuska.inaci, 28 октомври 2010.

 1. lackygirl

  lackygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  6.263
  Допаѓања:
  21.583
  Пол:
  Женски
  Не би одела јас дури ни со дозвола од доктор.
   
  На joy1, Maja1986. и AlchinovaR1979 им се допаѓа ова.
 2. Brpbrp

  Brpbrp Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  9.227
  Допаѓања:
  13.464
  Додека да стигнеш на одмор треба да седиш па макар најмалце 4 саати, а со нашиве граници 6 саати најмалце не ти бегаат. Јас без никакви проблеми па дека работата ми е со возење низ град осеќам болкапосле 1 саат возење не пак толку саати во седечка позиција. Да си на море да живееш во ред ама ти после 7 дена пак треба исто толку саати да седиш и не дај боже ако прокрвариш каде ќе одиш на доктор? Седи раат имате години натака со бебенце да си одите на одмор.
   
  На lackygirl, Fenix05 и Maja1986. им се допаѓа ова.
 3. Bebce1

  Bebce1 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2020
  Пораки:
  1.413
  Допаѓања:
  5.865
  Пол:
  Женски
  Jas bev skoro 8mi mesec letav za Bodrum i najubavo si pominav.Ne slushaj nikoj osobeno ne starite :D se oni znaat.Imav dozvola od ginekolog i ne se mislev dvapati :) Potoa bev i vikend za Grcija :D imav prilika,neplanirano ,izdrzav mashki ,za shetanje :D Ima mnogu trudnici po plazite taka da ne mu ja misli mnogu...Samo pozitivno i se ke bide vo red.
   
  На IRBBB, KikiKviki и Ouravanture им се допаѓа ова.
 4. Missmaza

  Missmaza Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2023
  Пораки:
  507
  Допаѓања:
  409
  Пол:
  Женски
  Kaj mene ista dilema,jas sum 50:50 no ke cekam skrining da pominam i kontrolata za abdominalen serklaz. Maz mi saka nekoj vikend do Grcija,no jas se dvoumam i ostavivme doktorot da preseci. So mn kratko grlo sum 11 mm,i pred bremenost abdominalen serklaz. Vo 6 nedela prokrvar6poradi hematom. Sega e vo red no se pazam, izleguvam kratko po potreba. Nz, nekoja so slicna istorija i iskustvo
   
 5. Fenix05

  Fenix05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2022
  Пораки:
  2.611
  Допаѓања:
  5.603
  Пол:
  Женски
  Доста е рано во бременост плус со кратко грло, не знам дали вреди мисла и стрес за неколку денови на море. Јас бев со хематом и крварење од 7ма недела, потоа се смири, скрининг супер нема хематом, мирна бременост одлучивме со сопругот во 13та недела да појдеме до Охрид имаме стан, јас на мирување секако викам и таму може да одмараме поладничко, втор ден обилно крварење буквално од никаде, без оправдана причина не видоа 3ца доктори причина зошто се случи. Фала богу бебо беше во ред, се смири цела ситуација но јас додека стигнам дома си скратив 5год живот од стрес грижи и обвинување дека за неколку денови лето на плажа дозволив да си го ризикувам бебето. Не сакам да те плашам само моето неубаво искуство го споделувам, дека после тоа реков нема шанси додека не го родам да отидам некаде на пат макар од топло овде побудалела до крај. Еве сопругот предложи во 22ра недела ако е се во ред, дозволи доктор после мерки на грло, проверка на плацента итн да појдеме некаде близу на море реков дека тоа нема да се случи зошто кога и да помислам на чекањето во болница за ехо додека крварев ме фаќа паничен напад од моето на некој начин "детско" однесување во тој момент.
  Сепак докторот ако рече супер е се безбедно оди и одлучите ви посакувам убав и мирен одмор :)
   
  На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
 6. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.551
  Допаѓања:
  320.462
  Пол:
  Женски
  Огромно НЕ!!
  Ниеден лекар со грло 11 мм нема да ти дозволи да одиш на одмор.Ти во ваква состојба не треба ни низ град да шеташ а камоли за одмор да мислиш.
   
  На Yowannty, H.VAGA, Maja1986. и 3 други им се допаѓа ова.
 7. lackygirl

  lackygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  6.263
  Допаѓања:
  21.583
  Пол:
  Женски
  Седете си дома, не си ризикувајте вие што сте со некаков проблем, има време за се, ако нешто се случи цел живот мака ќе ти е...
  За нормална бременост е друго.
   
  На Carolin., Ouravanture, Maja1986. и 3 други им се допаѓа ова.
 8. Missmaza

  Missmaza Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2023
  Пораки:
  507
  Допаѓања:
  409
  Пол:
  Женски
  Sreka imam abdominalen serklaz pred bremenost pa za sega vo prvite meseci kratko dvizenje imam.do bolnica i maticen za kontrola. Sredina na avgust imam 1 skr6i kontrola za serklazot, ama veke vo pogolemite meseci ke bidam samo doma. I sega sum taka po potreba samo, i niz doma jadenje da si zemam i rucek nabrzina da napra6. Generalno lezam. A i jas sum so tvrdenje deka nema odmor i vikend.
   
 9. Carolin.

  Carolin. Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2014
  Пораки:
  2.390
  Допаѓања:
  16.339
  Пол:
  Женски

  И јас би ти рекла да си седиш дома, мирно на газ. Јас од еден напад на бубрег и од одмор се одкажав и од шетање од се. Бременоста релативно лесно ја поминав. Ама тие болки да ги имав надвор од државава некаде не знам како ке стигнев дома ни па ти што ке правам со себе си, сто пати имам реченп фала богу дома што бев и блиску до болница. После тоа на 100км ми беше страв подалеку да отидам.
   
  На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
 10. JustBeautiful

  JustBeautiful Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2011
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  1.095
  Пол:
  Женски
  Pamtis koja nedela bese vo Grcija? Nie bevme na 5 dena vo pocetok na 8mi mesec i sega sum 35ta i imam sansi da odam na eden den… Blisku sum do granica plus cesto patuvam Skopje-mojot roden grad… Ama si mislam da ne iskompliciram nesto :(
   
  На Slonce91 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Bebce1

  Bebce1 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2020
  Пораки:
  1.413
  Допаѓања:
  5.865
  Пол:
  Женски
  32 nedela bev.Mislam deka vekje 36ta ne e preporaclivo za patuvanje,pak konsultiraj se so ginekologot shto ti ja vodi bremenosta.
   
  На JustBeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Brpbrp

  Brpbrp Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  9.227
  Допаѓања:
  13.464
  Што козметика користите за сончање, блек ап се прескапи искрено, од ДМ имам земано и за малиот 50ка фактор сензитив само не знам дали е погодно за трудници. Исто и купачи од каде земате дали е подобро целосни или дводелни? :) Сите совети се добредојдени :D:inlove:
   
 13. KikiKviki

  KikiKviki Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2023
  Пораки:
  723
  Допаѓања:
  557
  Пол:
  Женски
  Да се надоврзам. Ќе одиме на одмор,чисто ја прашав докторката за совет нели по пат дрндрн ми рече јас не би препорачала одмор за време на бременост(facepalm) а знае дека цела бременост ми е стабилна и без повраќања и болки и све и сега нз дали да си појдам или? Пс другарка 2недели +од мене 2пати беше вика терај . Да барам второ мислење или?
   
 14. Ouravanture

  Ouravanture Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2022
  Пораки:
  395
  Допаѓања:
  671
  Пол:
  Женски
  И мене ми викаше така мојот матичен, и отидов кај второ и трето мислење,ми рекоа слободно оди,штом се е во ред. И отидов, преубаво си поминав,освен 3 пати ми се слоши дека пекол и гужва беше тогаш бев во јули а и 26/27ма недела бев.
   
  На KikiKviki му/ѝ се допаѓа ова.
 15. IRBBB

  IRBBB Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 октомври 2019
  Пораки:
  8.270
  Допаѓања:
  33.415
  Пол:
  Женски
  Можи и вратени сте од одмор дури видов.. (facepalm)
  Ако не сте биле уште, јас користев од кремата за сончање за син ми, уриаж 200мл беше, таман ни стигна за двајцата. Купачи барав во Сара фешн ама не успеав да најдам ништо соодветно, најдов во бонати. Околу 1500-1600 горен и долен дел ме фатија, ова средината на јули, сега можеби и намалени се.
  Убав и спокоен одмор да си имате, изнауживајте се.

  Да не има причина штом гинекологот не ти дозволува да одиш на одмор?
  Јас со тројца се консултирав, од сите добив зелено светло. Со тоа што ми рекоа на плажа и воопшто на отворено да не сум од 10-18ч, нели без директно изложување на сонце, без капење во базени...
   
  На KikiKviki, Brpbrp и Ouravanture им се допаѓа ова.
 16. KikiKviki

  KikiKviki Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2023
  Пораки:
  723
  Допаѓања:
  557
  Пол:
  Женски
  Искрено откако останав трудна немам гадења,повраќање,вртоглавици како некои трудници дури кога ми падна притисокот од топлото бев кај замената на мојата матична(мојата е на одмор) докторката беше восхитена што сум толку млада и здрава правев крвна слика и вагинално ме гледаше и на ехо све како што треба фала богу. Дури и рече на свекрва ми нема што да се паничиш здрава бременост има. А мојава не знам зошто така ми кажа(иако заменава се чудеше како немам закажано за скрининг нешто што сум требала да напраам ја до сеа само брисеви,крв,и за аномалии на гак имам испитувано а сум 19тасо 5дена) не сум имала никакви компликации фала богу за да ми каже така
   
 17. IRBBB

  IRBBB Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 октомври 2019
  Пораки:
  8.270
  Допаѓања:
  33.415
  Пол:
  Женски
  Смени си ја матичната тогаш. Како може да не ти закаже скрининг?
   
 18. KikiKviki

  KikiKviki Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2023
  Пораки:
  723
  Допаѓања:
  557
  Пол:
  Женски
  Ne znam prva bremenost mi e i uste od porano ona mi bese maticna i kaj nejze prodolziv:wasntme: ama def ke ja smenam posto kako da zaostanuvam so ispituvanja
   
 19. Fenix05

  Fenix05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2022
  Пораки:
  2.611
  Допаѓања:
  5.603
  Пол:
  Женски
  Видов дека веќе 19та ја тераш. Закажи со време втор скрининг тој се прави до крај на 23та недела а после до 28ма за скриен шеќер. И смени матична а ако нема опција информирај си се на форумов или на интернет околу испитувањава. Инаку за одмор, штом цела бременост немаш мака, цервиксот ако ти е добра должина пред да тргате(нека ти измерат ако не си до сега), бебе да не е ниско,постелка и сл. немаш пречки :)
  Ние повеќето овде сме паталици со компликации низ цела бременост, па и на ладно дуваме :)
   
  На IRBBB, KikiKviki и Sandokan28 им се допаѓа ова.
 20. KikiKviki

  KikiKviki Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2023
  Пораки:
  723
  Допаѓања:
  557
  Пол:
  Женски
  Оваа што беше заменава ме ѕирна рече све си е океј сеа по-нестручно ќе се изразам- океј сум затворена немам ризик од предвремено породување така ми кажа