1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патување во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Plavuska.inaci, 28 октомври 2010.

  1. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Elena види во Сара фешн и јас така имам големи гради па наоѓањето на добар градник или костим за капење ми е ужас,а во Сара фешн видов преубави комбинирани костими за големи гради-цена 550/600.
     
    На elena.mak му/ѝ се допаѓа ова.
  2. femina21

    femina21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    3
    Јас сум 9-та недела и викендов треба да одиме на одмор,,,ама некако ми е шубе:) Дали можам да се бањам во море? Има некој искуство со идење на одмор на почеток на трети месец? Патот не е долг,3 саати е,повеќе ме плаши таму.Докторот ми рече дека може слободно да се бањам,само да не се сончам.Ама мене ми е страв и од инфекции :(
     
  3. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.757
    Допаѓања:
    137.579
    Пол:
    Женски
    слободно пливај си на море.солената вода е чиста од бактерии.забрането е пливанје во слатки води оти се постудени и полни бактерии.морската вода е лековита,може да се рече.уживај си во одморот.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. dzanina

    dzanina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    117
    Jas sakav da odam na bazen minatata nedela ama vaka citam i me fajka strav a sakav ohrid da odam avgusot togas ke bidam 13 ili 14 nedela sto mislite pak e stetno ili rizikot pominuva koga si veke vo tret mesec? :?:
     
  5. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Јас само базен не ти препорачувам..ради бактерии..а Охрид ти е ладен.
     
  6. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.757
    Допаѓања:
    137.579
    Пол:
    Женски
    јас бев во охрид минатиот викенд,а претходната недела бев на контрола и докторката строго ми забрани да се капам во охрид.студено е а и слатките води полни се бактерии.освен море пливанје никаде на друго место.се издрзува едно лето,де не е страшно.ке си седиш под сенка како мене и ке си гледаш сеир.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Gossip-B

    Gossip-B Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    33
    мамички а што би рекле за топлите термално минералните води?? добри или лоши се за нас??!! :)
     
  8. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Samo da ve pozdravime so beblak od toploto more, si se banjkame ko ludi, a vlezam vo voda pocnuva i toa da pliva siromaskoto, ke bide ova vaterpolist na tato! :D Zaboraviv na site gluposti I si uzivame so mazeto i beblak na medeniot mesec. Ic ne mi se vrakja moze i ke si ostanam tuka! :D
     
    На senza.parole, JuLleE и gluvarche им се допаѓа ова.
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Топла термални води никако. Барем колку што знам, не се препорачливи во бременост, исто како што не е препорачливо и топла купка во када.
    Базени и езера не, море да. Бремени жени слободно може да се бањаат во море, а не е препорачливо во базен, езеро или во термални води.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Ние сега во среда ќе одиме за Дојран.
    Се надевам ќе си поминеме убаво, Иако мене не ми е во план да се бањам, бидејќи сепак е езеро. Сите ми велат нема врска, колку многу трудници се бањале во езеро......и сега сум на мисла.
     
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Не се плаши. Ништо нема да ти се случи. Сестра ми се бањаше бремена и немаше никакви проблеми.
     
  12. Gossip-B

    Gossip-B Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    33

    кога ќе видиш колку е гадноooo,верувај нема да сакаш ни со нозете да стапнеш во езерото :D
    сепак ти си знаеш 8)
     
  13. H.e.L.e.N

    H.e.L.e.N Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    218
    да ви казам јас лани бев малку во Dојран ама не се бањав бидејки водата е навистина мнооогу гадна дури ти се Чини дека е мрсна од сто е валкана,а тогас не бев ни бремена ама не се осмелив да влезам,затоа не ти препораЧувам многу да се бањас,подобро узивај си под некоја дебела сенка ;)
     
  14. ecapereca

    ecapereca Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    473
    Не си играјте играчки, бањање во езеро и базен никако во брменост. Има кои се бањале и ништо не им било, ама никогаш не се знае кој, колку и кога е отпорен или не на инфекции. Езерската вода не е протеклива (да се изразам така), значи не се прочистува лесно, и плус дека е слатка водата така што има многу микроби, паразити, бактерии, море е сосема друго заради тоа што е протеклива и солена вода. Јас не би ризикувала, па сега кој како си сака и размислува.
     
  15. mamicka09

    mamicka09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    10
    Труднички муабети

    pozz do site jas sum nova na forumov ve molam za mislenje jas kon krajov na mesecov ke vlezam vo 7mesec...a mm saka da odime na odmor vo crna gora..jas nekako ne mozam da se nafatam za idenje zs me faka strav od patot do sega imam uredna bremenost bes povrakanje,,sosema super sum...no se plasam dolg pat e se konsultirav so dvajca doktori edniot mi rece nikako....a drugiot deka mozam dokolku pravam pauzi.....ne znam sto da pravam ve polam za pomos...
     
  16. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Труднички муабети

    ^и јас кога прашав за патување, матичната ми реча може но со паузи.
    Фактички, ни еден доктор нема да ти рече ОДИ, и после недај боже да се деси нешто и да оди да се караш со неа.
    Одлуката е на тебе. Ако имаш лесна бременост, ако одиш со кола...сите тие ситници треба да ти бидат пресудни. Одлуката на крајот е твоја.
    А овдека може од искуство да ти кажуваат девојките.
     
  17. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Труднички муабети

    во право е snowq. зошто не се одлучите некаде на поблиска дестинација. например Албанија е добра земја или Грција.. толку далек пат.. сепак ти си знаеш како се осеќаш најдобро... едно е да одиш а треба и да се вратиш. пак долг пат.. се зависи од тебе :)
     
  18. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Труднички муабети

    Мила јас бремена 8 накај 9 месец патував Холандија Македонија нормално со пауза во Хрватска и воопшто не осетив мака освен што многу мокрев па моравме на секоја втора бензинска да застануваме. Инаку имав уредна бременост и немам никава мака од патот,така да ако си вољна и темпераментна мамица ич не му се секирај ,со среќа :*
     
  19. mamicka09

    mamicka09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    10

    dzanina jas koga prasuvav dali smeam da odam na odmor i da se banjam doktorkata mi rece deka smeam samo vo istecni vodi kako sto se ezerata i morinjata ama vo bazen nikako valda deka e zatvoren prostor i nema kislorod sepak igra uloga i toa zs koga nema kislorod vo vodata se stvara pritisok.......sepak ti znaes najdobro pozz :)
     
  20. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222
    во 7ми месец патував за Тасос и тоа со автобус.цели 10саати во кои имаше и траект.супер поминав.така да ако немаш никакви проблеми слободно оди и на бебчо мн.добро ќе му дојде бањкање..инаку докторите викаат од 28 недела никако, јас точно во 28 патував.ќе се напиеш само 2 бедоксини за по пота да се опуштиш, по можност нозе на шалтабла за да не отекуваш или позади на седиште ако патувате сами.почесто ќе застанувате да се протегнеш.перниче позади грб и се ќе биде во ред.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.