1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патување во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Plavuska.inaci, 28 октомври 2010.

  1. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    и јас патував,ама сум 11 недела,се беше добро освен мало крварење неколку дена после стигнувањето.
    бебето е во мене се надевам дека е добро и добро Kе издржи додека го земам во прегратка :)
     
  2. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    една консултација со вас здравје и живот во понеделник треба да одам за Бугарија па сега прв пат патувам во бременоста.. некои совети .. со докторот не сум се советувала... инаку се е во ред со мене и со бебушот :)
     
  3. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    гледај да одмараш на два сата,малце да се размардаш и немај гајле :)
    со господ напред :)
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Gossip-B

    Gossip-B Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    33
    ние со мм бевме до Грција,јас многу се плашев затоа што тогаш бев 7гн,патот помина ок со паузи,а исто така се бањав ама со страв да не ми се случи нешто и одма ги менував мокрите купачи,после неколку дена се опуштив малку кога видов дека се е во ред,само што ја сум си паничарка ;)
    фала му на бога истеравме одморче тројцата :D
     
  5. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    добро поминав вцера по патот... се раздвизував паузи правевме и нормално си моцкав добро бесе се фала на Бога :)
     
  6. trudnicka

    trudnicka Нов член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    70
    Јас скоро во цела бременост патував. Дури отидов за хрватска после свадбата , а секој викенд одев и за грција. Немав некој проблем додека патував. Освен во 3 месец кога прокрварив. Иако сум со паталошка бременост немам проблем да патувам но строго зимам магнезиум и калциум со мене.
     
  7. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Ти душо очигледно немаш појма што значи паталошка бременост :!:
    Секоја што има паталошка бременост и е строго забрането било какво движење, треба само да мирува и да лежи, повеќето со паталошка бременост последните месеци ги лежат во болница значи шанса нема да патуваат, ама што знаат тие, важно е да си носат магнезиум и калциум. |(

    Паталошка бременост имаш изгледа само кога треба да работиш по дома и да ја клеветиш свекрвата дека е мрзлива а ти многу вредната :clap:

    Инаку јас со првиот син патував во 8-ми месец од едниот крај на светот на другиот, патување од 35 часа со авион од кој 24 во летање, добро го поднесов патот меѓутоа не би препорачувала на други тоа да го направат затоа што секое патување во бременост си носи степен на ризик.
     
    На juli rak, dromka, okcenzi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. trudnicka

    trudnicka Нов член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    70
    За секое патување се советував со гениколог и ми велеше дека не е ризично може да се патува штом е со афтомобил бидејки кога сакаш тогаш правиш пауза. А дај не ја отварај темата за свекрва ми те молам. Секако дека нема да ризикувам на своја глава да шетам со паталошка бременост се советував со матичниот и тој ми рече магнезиум и калциум зимај си ги редовно и можеш да патуваш Штом е со афтомобил .
     
  9. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.443
    Допаѓања:
    34.263
    Пол:
    Женски
    Со керками додека бев бремена ( имав нормална бременост) си функционирав нормално !
    Патував Често , два пати летав со авион Сама , едина преЧка ми беа тешките куфери кои ги мкнев :tmi:
    друго Не !
     
  10. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Дај не зезај :doh:
    Дури до Хрватска беше???
    Малечка ти очигледно си ги измешала брзините,еден пост не ти се совпаѓа со друг,очигледно патолошки лажеш,а не дека имаш патолошка бременост. :fubar:
     
    На glisa и okcenzi им се допаѓа ова.
  11. trudnicka

    trudnicka Нов член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    70
    Имав напоменето и во други постови дека после свадбата со мм бевме за хрватска можеш да се навратиш и да прочиташ.
     
  12. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    женски да ве прашам имате ли патувано со авион во бременоста... поготово во третото тромесечје 8-9 месец... или ако знаете некој шо патувал...
     
  13. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Не сум патувала, но искрено не би се ни осмелила 8/9ти месец да патувам....освен ако не е ептен нешто нож под грло дојдено што се вели.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Па тогаш не се патува со авион поради тоа што притисокот од таа висина му пречи на стомакот.
    Има некои што патувале, но некои држави дури ни виза не даваат ако си бремена во последните месеци.
    Сепак е ризик...
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    Имам потреба да патувам но многу ми е страв!
    Бебушот го носам ниско, веќе сум имала еден спонтан и по мислењето на приватниот гинеколог што го посетувам (искусен и на добар глас) не би било добро да патувам! Тој ме советува да одмарам, почесто да лежам, никако долги прошетки, секс никако и се разбира патување не доаѓа во предвид!
    Матичната моја пак ми вели не е проблем да си патуваш со автомобил и со почести паузи.
    Уште не сум одлучила кого ќе послушам!
    Би било добро ако слушнам мислење и од некоја друга трудница која исто како мене го носела бебушот ниско!
     
  16. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Јас го носам бебушот ниско и ми е забрането патување. Останува на тебе да одлучиш кој ќе посетиш. Мене ми беше страв да ризикувам иако со кола и со пауза ако не е долга релацијата не би требало да има проблем.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    женски здравје јас другата недела најверојатно ќе патувам со авион за Германија.. па ми треба мислење од некоја шо има патувано во поголемите месеци.. гинеколозите велат нема проблем може и во 8ми месец да се патува..а и притисокот во авионот не е проблем за бебето ( тоа најнмногу ме загрижуваше... ме ослободија гинеколозуте не било проблем ) е сега ако некоја има патувано со авион нека ми пише стварно ми треба мислење...
     
  18. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    мислам во нормална бременост и кога гинеколозите ти одобриа се е во ред :)
    сепак некој искуство добро ти дошло...
    убаво да си поминиш :)
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266

    Мила, ако ти е дозволено од лекар и се е во ред, слободно да си патуваш.
    Имам блиска личност која во 8ми месец (за малку ќе влезше во 9ти), патуваше од Мајорка за Србија и тоа со авион. Таму сакаше да се породи кај нејзините блиски. Што значи ако ти е уредна бременоста, нема да имаш никаков проблем :) .
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  20. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Јас патував и на почеток, и во 5ти месец, и во 8ми, и сега само што се вратив од пат а сум веке неколку дена влезена во 9ти. Се зависи од тоа како се чувствувате. Додуша, морам да напоменам дека патував исклучиво со кола или со комбе, и не отидов подалеку од Грција.
    Е сега, што се однесува до патување со авион. Авиокомпаниите не прифаќаат на лет личност што е бремена 28 или повеќе недели. Доколку инсистирате да патувате со авион, мора да имате потврда од гинеколог за тоа која недела сте и писмена изјава ( ја даваат авиокомпаниите формата да ја пополните ) дека патувате на сопствен ризик и дека авиокомпанијата е ослободена од секакви одговорности и нема да сноси никакви последици доколку, не дај Боже, нешто се случи.