1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Патување во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Plavuska.inaci, 28 октомври 2010.

  1. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    да да така е . на компанијата пише до 28 недела.. пошто веќе ја минам 28 недела ќе си обезбедам од матичниот потврда а плус и патничко осигурување... летот ми трае околу два ипол часа па со Бога напред во недела ќе летам...
     
  2. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Среќен пат и не се секирај :) Дополнително се распрашав и ми рекоа дека до 30та недела може и да прогледаат низ прсти :)
     
  3. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Da spodelam iskustvo vcera patuvav so avion (eden den pred osmi mesec) super si patuvav nemav nikakov problem... se bese okk :D
    Se izv za lat od tel sum
     
  4. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    мило ми е мила :) уживај си сега заедно сте сите :)
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  5. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Мамички јас сум цела во двоумици...Сакаме со мм да идеме до Грција на неколку дена но и двајцата се плашиме некако.Гинекологот ни дозволи кај сакаме да одиме но лугјето околу нас не предомислуваат. Јас сум 28ма недела и немам проблем при патување само незнам како ке биде таму. Ве молам за некој совет + затоа што планиравме од утре и сега незнам што да правам. ММ остави на мене јас да одлучам
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    a zosto ne bi odele? jas patuvav avionski vo sedmi mesec i avionski i avtobus vremetraenje od 10 saati vo 8 mesec i 10 dena :D pa fala mu na gospod se si pomina vo najdobar red.
    slobodno odete si.
    kako ke bide tamo?? pa ke bide kako ke si se organizirate,dobro bi bilo ako ti nemas nikakvi prob vo bremenost i imate ok od ginekologot.
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски
    Штом имаш нормална бременост и штом гинекологот ти дозволува, оди, прошетај се, добро ќе ти дојде. Грција не е толку далеку ;)
     
  8. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Докторот ни дозволи, али како мм да прифати...Му се оди ама преплашен е затоа што ме знае како паничарка :/ и од многу мислење деновиве и барање совети стварно мислам дека добив контракции ( цела матка ми се стега па се опушта } :( Бев полна со убави мисли и позитивност ама ете некои луѓе ( жени што родиле } не убедуваат да не си играме играчки ...Како и да е ќе разговарам пак со мм и ќе му дадам да ги прочита вашите мислења :) Фала за советот :)
     
  9. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    е па штом се толку мислиш и го доживе патувањето веќе како стрес, ти се ставија секакви црни мисли во глава веќе, тогаш подобро и да не одите никаде.

    Како што кажаа пред мене, со нормална бременост и одобрување од докторот, само требавте да ја следите вашата желба... штом сеуште не сте сигурни останете си дома или одите некаде поблиску, барем ќе можете да се опуштите :)
     
    Последна измена: 27 мај 2015
    На sonja87 и joy1 им се допаѓа ова.
  10. mystic333

    mystic333 Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    11
    Феминки, треба да одам на патување со авион кога ќе бидам 34та недела. Ќе летам со аустриан ерлајнс, дали ќе ми направат проблем и дали треба да носам некаква потврда од гинеколог? Фала ви.
     
  11. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.386
    Аустриан аирлинес е под закрила на луфтханса, односно се оди на нивни шалтери(барем во германија каде што јас знам). Моето искуство е дека не е дозволено во оваа фаза само доколку станува збор за близнаци.
    Нормална бременост смееш до 36 недела и не мора, но се препорачува потврда. На нивната страна има дури пдф филе кој може да се симне и да се пополни од страна на докторот.
     
    На okcenzi и mystic333 им се допаѓа ова.
  12. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Во петтата недела од бременоста сум, пред да дознаам уплатив одмор на кој би оделе во 12 недела . Дали би имало некаков проблем, со плажа, топлина бањање, патот трае околу 8 часа.
     
  13. mdenkov

    mdenkov Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    619
    toa najubavo da si go prasas ginekologot sto ti ja vodi bremenosta,on najdobro ke ti kaze sto smees sto ne
     
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.674
    Пол:
    Женски
    Jas bev letoska bremena 6 nedeli i bev na odmor togas 10 dena, neznaev deka sum bremena, se soncav, se pecev ko kokoska :D mm me frlase vo branovite, se vozev na skuter po branovi, bev vo akva park se lizgav vo ogromni tobogani, na brza reka so guma se vozev se prevrtuvav, pa imase i lizgalica edna so guma so se lizgas... Tamu ama go treskav gazot :D ama pa jas neznaev, pa srekja nisto ne mi se sluci i sega imam zdrav, prav bebus :)
     
    На slobodka, Стефани_5, Maceto123 и 4 други им се допаѓа ова.
  15. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Мене мојот гинеколог ми рече најсигурно е патувањето од 12 недела па натака. Битно е да не седиш на сонце. Пливањето е задолжително. Секои 2 часа од патувањето да имаш пауза од 20 минути. Во кола да не си скупчена со нозете, туку што повеке оптегнати да ти се.
    Сепак најдобро да си прашаш специјалист за оваа работа.
     
    На mdenkov и coconaut им се допаѓа ова.
  16. Едно Чупе

    Едно Чупе Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.067
    Пол:
    Женски
    Стално викам уште овај пат повеќе не патувам надвор од градот ама ми се шета и седнувам в кола
    ама надвор од градот не возам јас откако дознав дека сум бремена не дека кога вози друг нема стресни ситуации ама друго е
    кога да се пружи прилика.Сите ми се чудат ама до сега не ми засметало.Во 7ми превентивно ке се откажам освен за на плажа еднаш мора летово :rofl:
     
  17. Maceto123

    Maceto123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Јас цело време си патував и докторката ми потврди дека можам да си патувам. Инаку ние секој викенд си одиме до некаде, се качуваме во кола и шетаме и ако нешто највеќе обожавав во бременост е возење со кола и уште си уживам. Еве сега во 9-ти влегувам за некој ден а викендот што помина пак си патував,ама овој месец ќе си седам во Ск:lol:може само во околината на некоја прошетка и ручек:lol:
     
    На Едно Чупе, Sky-butterfly и okcenzi им се допаѓа ова.
  18. Maceto123

    Maceto123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Хахаххахахахаха ме изнасмеа со постот :rofl::rofl:и јас да сум била и да не сум знаела се исто ќе сум правела, баш и јас се гледам таква кога одам по одмори...Сончање, аква паркови, коктелчиња, шанкови, забави :lol:Епа здравје од догодина со бебуш друго ќе биде:inlove::inlove:
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  19. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    А уште е дно прашање? Дали некое превозно сретство може лошо да влијае на плодот? Со што е најпрактично да се оди, што мислите?
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.593
    Пол:
    Женски
    Со кола.За да застенеш да протегнеш нозе,да се одмориш,да јадеш и пиеш.
    Со автобус никако.Повекетто шофери лошо и брзо возат и ич нема да им е гајле за твоите потреби.