babylove овошни кашички

Патување со автобус на подалечни дестинации

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Tanjamm, 16 октомври 2016.

 1. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.173
  Допаѓања:
  5.908
  Јас само во соседството сум патувала со автобус. До каде вие сте биле со автобус и дали мислите дека е убаво попат да видите повеќе земји?
   
 2. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.108
  Пол:
  Женски
  До Холандија, со децата од школо. Инаку, мразам било какво патување со автобус на подолги релации, којзнае кој го валкал седиштето кое ми следува, а и премногу луѓе во толку ограничен простор, честопати ми се гади од непознати.
   
  Последна измена: 16 октомври 2016
  На Oscar Lady му/ѝ се допаѓа ова.
 3. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.320
  Јас не би со автобус пат подолго од 4-5 часа. Едноставно е премногу, неудобно, не можеш да спиеш, ниту да се протегнеш, ограничен кога да одиш во тоалет, кога да се размрдаш и да земеш воздух...па уште и ако ти се погоди стар автобус и луѓе без хигиена...кај и да одиш низ нос ќе ти искочи. И онака денес авионските карти се малтене поевтини од автобуски...
   
 4. Oscar Lady

  Oscar Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2015
  Пораки:
  985
  Допаѓања:
  5.212
  Пол:
  Женски
  Со автобус имам патувано до Италија, Унгарија, Австрија, Словенија, Германија, Швајцарија, Луксембург.
  А сакам до Холандија да отидам. Само не знам кој прави тура до NL.и колку чини, за колку се стигнува и каде и сл.инфо.
  Обожувам да патувам, голем авантурист сум и сакам да поминам што повеќе дестинации.
  Без разлика дали е со автобус,авион,кола.. :)
   
  На Alex.T, buba4e89, PaLaVa и 3 други им се допаѓа ова.
 5. JustBeautiful

  JustBeautiful Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2011
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  206
  Пол:
  Женски
  Сум била со автобус до Барселона, интересно беше бидејќи посетивме многу други градови и држави имаше и многу дружење. Недостаток е тоа што не можеш да се одмориш, неудобно е и напорно. Исто беше и на екскурзија кога бевме во Братислава, Виена, Прага...
   
 6. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.438
  Допаѓања:
  49.141
  Пол:
  Женски
  По екскурзии во средно, бевме до Виена и Будимпешта.
  А така самоиницијативно, еднаш бев до Загреб со автобус. Се измалтретирав по пат и за џабе изгубив време. Нема поента кога авионските карти се толку евтини и толку брзо се стига.
   
  На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 7. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  755
  Допаѓања:
  524
  Пол:
  Женски
  воопшто не ми е проблем да патувам со автобус,најдалеку имам отидено до шведска и шпанија
   
 8. NOVAVON

  NOVAVON Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2016
  Пораки:
  313
  Допаѓања:
  438
  Пол:
  Женски
  До Бугарија-Албена,3пати одамна и отогаш никогаш повеќе со автобус. Малтретирање кога имаш авионска карта до секаде.
   
 9. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  4.523
  Допаѓања:
  25.802
  Имам патувано до Прага на екскурзија. Интересно ми беше и возењето, единствено што ми сметаше беше тоа што од седење толку долго се укочував.
  Така да дури со автобус мислам е поинтересно, само со чести паузи.
   
 10. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.954
  Допаѓања:
  52.697
  Пол:
  Женски
  Не сум била на некоја ептен долга релација со автобус ама би одела. Многу сакам патувања и не ми е никаков проблем ниту долгото седење на седиштето. Добро, моето тело можеби после ќе се побуни, ама брзо се решава тоа. :D
  Инаку, досега најдолгото патување со автобус ми е само 5 часа.
   
 11. krofnicka27

  krofnicka27 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2016
  Пораки:
  608
  Допаѓања:
  9.730
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека е подобро да се оди со автобус на подалечни дестинации.Секако дека е помачно со автобус, но зошто да не видиш други градови и држави 8) Јас обожавам да гледам низ прозорец додека патувам, така да дефинитивно одам само со автобус на далечни дестинации :D Најдалеку сум била до Шпанија, но планирам и многу подалеку :)
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 12. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.815
  Пол:
  Женски
  Италија-Шпанија-Франција и воопшто не е пријатно со автобус. Премногу е тесно и не е удобно :)
   
 13. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.916
  Допаѓања:
  20.564
  Пол:
  Женски
  До сега не сум патувала со автобус на долги релации , мислам ван Македонија , ама би сакала :D. Најдалеку каде сум била се школските екскурзии до Битола и Охрид со попатни застанувања во други градови :) . Многу сакам да патувам некаде далеку со автобус , иако знам дека е макотрпно и телото нема да се согласи со мојот авантуристички дух , сепак тоа нема да ми претставува проблем :D . Можам и 5 дена да издржам да патувам со автобус , секако со паузи за тоалет , кафе , цигара и малку шетање низ попатни градови :D . Штета што се одкажа средношколската екскурзија до Италија , баш бев загреана за патување |(
   
  На krEM4Eto му/ѝ се допаѓа ова.
 14. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.480
  Допаѓања:
  30.761
  Пол:
  Женски
  Имам отидено до Љубљана, Словенија со автобус. Се измалтретирав, кога се возам неможам да спијам, ограничен си со простор, застанување... Не би пак...
   
 15. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.673
  Допаѓања:
  19.602
  Пол:
  Женски
  Со автобус бев до Шпанија и до Германија и не згрешив воопшто.Ем повеќе места и градови видов ем не ми беше заморно воопшто.Мене ми беше удобно во текот и на двете патувања.
   
  На Tanjamm и Oscar Lady им се допаѓа ова.
 16. Wahnsinn

  Wahnsinn Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2015
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  2.439
  Пол:
  Женски
  Најмногу што имам е 27 саата, до Германија. Многу е мачно. Еднаш и никогаш веќе :envy:
   
  На iloveyou29 и Feminka22 им се допаѓа ова.
 17. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.881
  Допаѓања:
  141.268
  Најдалеку до Будимпешта... ама со тоа што заглавивме на граница не фати можеби 18-20 саати...
  Никогаш повеќе!
  Не сум голем фан на автобуси..не би отишла никаде
  Сакам авиони..
   
  На crazylady и iloveyou29 им се допаѓа ова.
 18. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  7.321
  Допаѓања:
  122.799
  Се имам возено и би се возела пак. Секогаш кога патувам кратко, онака имам потреба од поќе, едино до сега еднаш ми било тешко во автобус и тоа последниот пат кога си идев од Охрид до Битола, најмала дистанца, ама имав проблеми со стомакот. Најмногу уживав на релација Грција - Италија - Словенија - Хрватска - Србија, од која имав само две вечери во хотел, а зошто сум мал чоек си развив техника за спиење во автобус и буквално уживав дур патував, да сакав еден ден одмор да се изнаспијам ко чоек и тоа причина шо при крајот сакав дома, ама доколку би спиела барем уште една вечер во хотел би продолжила со автобусот уште долго. Исто тука сфатив дека неќам бродови, и неќам да се возам со нив, е сега за авиони уште немам искуство ама од досегашното патување со автобус и кола, го обожавам. Не ми смета шо неможам да одам во тоалет кога сакам или да јадам како човек, то ми е интересно, и кога сум некаде баш така и сакам да ми се одвива животот. Успат застанав низ многу места за разлика ако сум летала на секое од местата поединечно. Па дури и кај шо не застанвавме има шо да се види по пат, а уште од мала сум сакала низ прозор да гледам и уште то ми е некако убо. И баш сакам пак и пак и пак да имам вакви некои ланчани шеткања со автобус, баш сакам.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Blondie.18

  Blondie.18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2016
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  86
  Пол:
  Женски
  Со автобус имам отидено до Италија, Австрија, Србија (Белград), Чешка. До Србија се издржува некако 7-8 часа. Ама до другиве дестинаци ужасно!! Убер досадно еден ден и повеќе да го поминеш во автобус. Неможеш на раат да се напиеш нешто бидејќи попатните застанувања се ограничени, неможеш да спиеш, другиот ден се ќе те боли. УЖАС!!
  ама пак мене ми е страв да се возам со авион
   
 20. India

  India Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2016
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  13.740
  Пол:
  Женски
  Дали знаете дали се плаќа карта за дете од 5 год.и цена со автобус од Скопје до Швајцарија?