Патување со воз - Скопје-Белград

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Miro91, 19 февруари 2019.

 1. Imagina

  Imagina Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  103
  Пол:
  Женски
  Од новите возови, овие кинеските, не знам дали се сите исти, меѓутоа јас се имам возено со оној брзиот воз БТ-СК-БТ и можам да кажам дека има катастрофална удобност - никаква. Седиштата се тврда и крута пластика, потполно не-ергонометриски (што значи не се анатомски дизајн) и внатре има силна миризба на “кинеско“ од пластиката...а за брзина, стигнува исто колку и регуларен автобус на иста релација.
  Тоа е моето искуство.
   
 2. Blue.Sky

  Blue.Sky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2013
  Пораки:
  677
  Допаѓања:
  9.217
  Пол:
  Женски
  Прашањево не е соодветно за тука ама би сакала да прашам дали може со студентска идентификација да се земе бесплатен билет за воз? Бидејќи е нели прв викенд од месецот.
   
 3. mari_sa

  mari_sa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2015
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  190
  Пол:
  Женски
  Мора со индекс.
   
  На Blue.Sky му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Alex.T

  Alex.T Активен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2018
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  50
  Пол:
  Машки
  Јас пред 10 години имам патувано Скопје - Белград во кушет вагон.
  Се тргнуваше навечер а се стигнуваше утрото. Спиев скоро цела вечер и утрото одморен стигнав :)
   
  На Miro91 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Miro91

  Miro91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2015
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  37
  Фала ти Алекс :) Се уште се возат истите вагони, прашањето ми беше дали се користат новите возови. Најверојатно ќе се јавам на Железничка па ќе прашам.
   
 6. dijana.didi95

  dijana.didi95 Нов член

  Се зачлени на:
  21 март 2019
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  не би препорачала со воз до Белград. Какви сака нека се возовите, а и мислам дека кинеските возови беа само за низ МК
   
 7. maria7

  maria7 Активен член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2017
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Не знам колку е во ред да пишувам тука, но сепак ќе прашам.
  Се зборува за отварање на границите во средината на јуни, па сакам да прашам за ваше мислење, дали ќе дозволат и за автобуските линии да се одвиваат како претходно, навистина ми е важно бидејќи би сакала веднаш по отварањето да заминам во Белград. Секое мислење па дури и некоја неофицијална информација ќе ми бидат од значење
   
 8. Ahoy

  Ahoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  3.204
  Допаѓања:
  11.096
  Пол:
  Машки
  Најверојатно ќе почне повторно рутата, само можеби со намалена фрекфенција.
   
  На maria7 му/ѝ се допаѓа ова.