1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пауло Коелјо

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од red, 8 ноември 2010.

  1. De-lovely

    De-lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    932
    Од Пауло Куелјо ја признавам Алхемичарот, затоа што е легендарна и ми го смени погледот за животот во момент кога ми беше најпотребно. Но детс ит. Не ми се допаѓа многу стилот на пишување, некако многу лесен ми е. Признавам книги во кои ќе се намачам да разберам што сака да каже писателот. :)
     
  2. meredith

    meredith Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    78
    Коелјо е мојот омилен автор. Го обожавам. Сите книги му се автентични има убави мисли. Книгите на Коелјо ми го сменија погледот на живототи научив многу работи од нив. Омилена книга од него ми е Крај реката Педра седнав и плачев , фантастична е .
     
  3. bella01

    bella01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    18
    Veronika resi da umre
     
  4. bella01

    bella01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    18
    11minuti .....mi se dopadna

    [mod-kirilica:2nl614f4][/mod-kirilica:2nl614f4]
     
  5. Inna15

    Inna15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    8
    Дефинитивно "Алхемичарот" е една од најубавите книги што сумја прочитала во мојов живот..Па ако може да ми препоачате уште некоја книга од Пауло Коелјо, бидејќи книгава стварно ми остави голем впечаток :D
     
  6. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    „Крај реката Педра седнав и плачев“ (за оние кои сакаат уште нешто од Коелјо)
     
  7. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Многу книги имам прочитано од човеков, мн се добри, мн убави поуки има, ама некако типов ми е малце чудак, со мн други очи го гледа светот. Јас би ги препорачала Захир, Алхемичарот и Вероника реши да умре.
     
  8. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Не знам што се крева толкава фама околу него. Мене пак искрено, ништо посебен не ми е. Вероника реши да умре ми се допадна, другото не..
     
  9. ohoho

    ohoho Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    99
    ги имам прочитано Алхемичарот,Валкирите,На брегот на реката Педра седнав и плачев,Вероника реши да умре,Единаесет минути.А многу би сакала да ја прочитам Вештицата од Портобело
     
  10. MiiLla

    MiiLla Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2011
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    53
    Го обожавам има толку лесна и читлива литература просто не те остава да ја оставиш книгата дури не ја прочиташ, а толку убави мисли и пораки има...Сум ги прочитала 'Петтата гора' , 'Демонот и Госпогата Прим' 'Крај реката Педра седев и плачев' и '11 минути', најинтересна и најмногу впечаток ми остави '11 минути', а би сакала да ги прочитам сите негови дела посебно 'ПОбедникот е сам'
     
  11. Feminkaa

    Feminkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    62
    Ги имам прочитано скоро сите негови дела. Ме интересира ова последното, мислам дека се вика Ангелот чувар, кај можи да се најди и дали некој ја има прочитано оваа книга
     
    На barbie-hilton му/ѝ се допаѓа ова.
  12. barbie-hilton

    barbie-hilton Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    И јас ги имам прочитано сите негови дела и воопшто не мислам дека е досаден... посебно ми се допаѓа ''Победникот е сам,, не знаев дека има нова книга но сигурно во библиотека ја има :)
     
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.583
    Допаѓања:
    80.666
    Пол:
    Женски
    Има прекрасни мисли ни книгите на Коелјо. Ги имам прочитано повеќето, а би ги издвоила "Алхемичарот" и "Вероника реши да умре". Сега се думам дали да ја земам "Захир" :^)
     
  14. barbie-hilton

    barbie-hilton Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    земи ја ''Единаесеет минути'' или "Победникот е сам" врв се :)
     
  15. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Од Коелјо ја имам читано Вероника реши да умре и многу ми се допадна ,особено се израдував кога прочитав дека нема да умре Вероника .. :)
     
  16. ivo-na

    ivo-na Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    39
    Ги имам прочитано "Вероника реши да умре" и "11 минути", ги прочитав во еден здив. Ми се допаѓа неговиот стил. Моментално ја читам "Крај реката педра седнав и плачев", би сакала да ја прочитам и "Захир".
     
  17. swanprincess

    swanprincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    27
    Јас ги имам прочитано Брида и Алхемичарот.
    Брида повеќе ми се допадна. Ако сакате книги со вакви тематики ќе ви се допадне Моќта на сегашниот миг - Екард Тол и Калуѓерот што го продаде своето ферари - Робин Шарма.
     
  18. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    Ги имам прочитано Алхемичарот и Победникот е сам.
    Од Алхемичарот очекував повеќе со оглед на тоа колкава галама се крена за книгата. Има добри мисли, поуки и вистини за животот но главно е досадна и едвај ја дочитав.
    Победникот е сам е добра. Ја читав на англиски, негде кон средината ми се смачи, но сепак сакав да видам како ќе заврши. Се на се, добив добра претстава за оној лажен свет и гламур кој ни се претставува.

    Од досега прочитаново Коелјо не ме восхитил нешто посебно. Освен прекрасните мисли и поуки, во глобала книгите се многу монотони и со премногу опишување. Планирам да прочитам уште неколку негови па се надевам дека впечатокот ќе ми се поправи :)
     
  19. pepelashka.20

    pepelashka.20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2011
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    18
    Имам прочитано само една и ми остави добар впечаток: " Вероника реши да умре "
     
  20. caroline.costa

    caroline.costa Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    2.587
    Ги имам прочитано: 11 минути, Крај реката Педра седев и плачев (од која дефинитивно се разочарав) и Вероника реши да умре. Понекогаш го разбирам стилот на кој пишува, но понекогаш како да забегува :^)