1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пауло Коелјо

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од red, 8 ноември 2010.

  1. QueenN

    QueenN Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    342
    Пол:
    Женски
    Од Пауло Коелјо ги имам прочитано Единаесет минути и Захир, а моментално ја читам Победникот е сам. Планирам да ги прочитам негови книги бидејќи има навистина прекрасен стил на пишување :)
     
  2. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    Немам што да кажам освен дека -Алхемичарот ми е сеуште нај нај поучната книга што сум ја прочитала :D
     
  3. Dejana.M

    Dejana.M Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2011
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    411
    Од Пауло Коелјо ја имам прочитано Вероника реши да умре....ама некако филмот ми е по добар од книгата....
     
  4. Faline

    Faline Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    543
    Човекот го обожавам,така доброо ми влијае на психата што ме тера да гледам на многу работи поинаку,научив многу,а потрошив малку :)
     
  5. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.365
    Пол:
    Женски
    Го обожавам имам две книги проЧитано
    Победникот е сам и Единаесет минути (иако ја Читам на германски ) премногу добра книга
    прекрасен автор :*
     
  6. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Пауло ми е ВРВ!сите негови книги ги имам прочитано,а ги имам и повеќето дома,но не баш сите,и сакам да ги докупам да ја имам цела колекција на Пауло.Јас сум негов верен фан :lol:
    Последна ја читав Победникот е сам-последната,со ред го фаќам чекам да му излезе книга и јас одма ја читам :D
    Мислам дека на есен ќе има нова како што сум информирана.
     
  7. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Моментално ја читам Ангелот Чувар, ми се допаѓа.. некако поразлична ми е од другите.. да ја завршам па ќе видиме...
    Инаку да се пофалам, ја имам собрано цела колекција уште Победникот е сам ми фали :lol:
     
  8. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Ја прочитав Вероника реши да умре и ми се допадна. Сега ќе ја почнам 11 минути а сакам да ја прочитам и Победникот е сам :) .
     
  9. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Пауло Коелјо...Секогаш со возбуда почнувам да читам негови книги, на средина некаде спласнувам, и на крај редовно ме разочаруваат... 11 мин. и не ја дочитав до крај ако знае некој што се случи со типката, си продолжи со курварлукот или...??? :D
     
  10. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.322
    Шкорпионке оваа му е една од поубавите и подобрите книги на Коелјо, прочитај ја до крај штом веќе си ја почнала. Јас за една вечер ја прочитав, добра е ;) .
     
    На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mariuccia

    Mariuccia Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2011
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Пред неколку години ги прочитав Алхемичарот, Вероника реши да умре, 11 минути и Крај реката Педра седнав и плачев и ме фасцинираа па така Пауло стана мој омилен автор, но искрено кога почнав да ги читам останатите книги од него не бев толку воодушевена и сега последно ја читав Ангелот чувар и според мене не е толку добра како оние четири книги кои ги прочитав први.
     
  12. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Ти ја препорачувам Захир, мене таа ме воодушеви и најмногу ми се допаѓа од него ;)
     
  13. Mariuccia

    Mariuccia Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2011
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Ја прочитав и Захир, но не ми остави толку голем впечаток како Алхемичарот и останатите 3 кои ги кажав погоре. Сепак фала, можеби би можела да ми препорачаш некоја книга од ваков вид но од друг автор :)
     
  14. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Прекрасен,мудар и забавен...
    Еден од моите фаворити.
    Ги имам прочитано Вероника,!1 минути,Захир,Педра,Петтата гора и Алхемичарот,сега ја почнав Демонот и госпоѓицата Прим и планирам да ги дочитам неговите книги во најскоро време.Секоја чест за човекот,просто го обожавам!
     
    На lola-86 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. DressedToKill

    DressedToKill Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    43
    Јас мислам дека е преценет. Ги имам прочитано'Валкирите и Вероника реши да умре, ама ништо посебно не ми оставија некој посебен впечаток
     
    На Mariuccia му/ѝ се допаѓа ова.
  16. unique123

    unique123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    373
    Алхемичарот- иако ја прочитав многу одамна, сеуште ја паметам целата содржина. Ме фасцинираше. Ја читав со таков занес, ги впивав речениците со таква леснотија и спокојство. Дефинитивно книга која мора да се прочита за да се сметаш за ЧИТАЧ.

    11 минути - еден поинаков поглед кон животот. Една професија окарактеризирана како најстара. Една болка како задоволство. Една среќна љубов. Една неостварена желба.
     
  17. K0STOVA

    K0STOVA Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    5
    Освен најновата скоро се имам прочитано од него. Еден од ретките писатели кои во денешно време пишува за вистинските вредности во животот.
     
  18. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Релативно сум нова во читањето на делата на Коелјо, сега засега, само Алхемичарот и Вероника реши да умре ги имам прочитано.

    Инаку, мислам дека бил еден генијален човек, неразбран од општеството, како и повеќето уметници, всушност.
     
  19. CupCake

    CupCake Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    165
    Еден од омилените автори.Ми се допаѓа неговиот стил на пишување,како и поуките кои можат да се донесат од книгите.Заљубена сум во Пауло :)
    Јас ги имам прочитано:
    -Единаесет минути
    -Крај реката Педра седев и плачев
    -Алхемичарот
    -Вероника реши да умре
    -Победникот е сам
    Дома ги имам и :
    -Дневникот на еден волшебник
    -Петтата гора
    -Демонот и госпоѓицата Прим
    -Брида
    -Вештицата од Портобело
    Дефинитивно ми се во план да ги прочитам.
    Човеков има познавање од секое поле и му се восхитувам.
     
  20. maci95

    maci95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    18
    Моментално ја читам Захир од него но некако не сум навлечена.. Инаку ги имам прочитано и 11 минути и Вероника реши да умре.