1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пача/ Пивтија

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од marama, 17 јануари 2012.

 1. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.134
  Допаѓања:
  88.469
  Пол:
  Женски
  Дали ја почитувате традицијата за правење на пача за Св. Јован? Дали ја јадете или ја правите само заради традицијата? Ја правите со лук или без лук? Ако не правите дали купувате?

  Ние дома не правиме. Баба ми кога беше жива го почитуваше тоа правило (не знам каде е пишано) и ја правеше 3 пати годишно. Мене ми беше вкусно само месото, па дедо ми најчесто купуваше пушено само за мене. Течноста не ја јадев, но сега од кога никој не прави дома, ми е слатка цела пача кога ќе начекам некаде :lol:
   
  На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
 2. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  5.388
  Допаѓања:
  171.341
  ООО,Марамке,во тој случај те канам на гости кај моите родители-сите што ги пробале пивтиите направени од мајка ми велат дека се прекрасни.
  За жал,јас тоа неможам да го кажам,бидејќи едноставно неможам ниту да ги гледам,а не пак да ги јадам.
  Незнам,уште од дете неможам да ги јадам,колку и да стискам заби за да голтнам едно парче,залудно,се враќа назад.
  А моите родители,да се живи и здрави,како само со сласт ги јадат....Абе се додека не ги изедат(цел експрес лонец вари мајка ми)само тоа јадат-доручек,ручек,вечера.

  Имам желба да ги јадам(свесна сум дека е ок),посебно кога ќе ги видам мајка ми и татко ми како заедно јадат од една чинија,исечени на коцки,со погача која мајка ми ја прави со сода бикарбона специјално за со пивтии.

  Ама не оди бе,не можам да ја голтнам пивтијата,се топи,ми се лигави по уста и толку.Единствено што не јадам-стварно немам предрасуди,посилно е од мене :( -се пивтиите

  Инаку мајка ми ги прави со лук и тоа става турбо многу лук,нема мрснотии одозгора врз пелтето кое е проѕирно.Ги вари колениците,става и месо,после тоа месото го вади,фрла кожите и коски,става лук и ги сипува во чинии.Така стојат цела ноќ на ладно се до утредента кога почнува нивната гозба.
  Слатко нека им е на сите кои јадат пивтии.
   
  На marama му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.096
  Многу ја јадам само додека е како супа/чорба, така ми е многу вкусна...а откако ќе се заледи не можам ни да ја гледам... :tmi:
   
 4. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Верувале или не, лани баба ми кога направи ќе повратев кога ја видов и мириснав. Ја затру цела куќа :worried:
  Неможам, уште со помислата дека е правена од нозе на свиња ми се гади. :worried:
   
  На Lux и Dgirlll им се допаѓа ова.
 5. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.424
  Мајка ми не, но татко ми прави секоја година, става свински нозе и месо, и лук става, не става зеленчук, а јас па јадам колку да се рече, од иштав. Утре ќе ја прави тато. Па повелете четврток кај мене на пача феминки :)
   
 6. HeelsLover

  HeelsLover Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2011
  Пораки:
  565
  Допаѓања:
  655
  Пол:
  Женски
  Мајками и таткоми исто така прават секоја година пача . Ама сеа годинава дека е -12/13 тешко да се прави , се мрзни или се топи (не разбрав ) зашто не сум "експерт" . Јас ич нејадам пача неубаво ми мириса а пак да пробам? не иди у обѕир :puke:
  http://www.360macedonia.com/macedonia/mk/kujnahrana.php?recept_ID=509
  Коски со месо , може и димено месо се става да се одвари неколку саата , откако ке се свари се дели сето месо од коската и се сецка на мали парченца. Додава толчен лук и варени морковчиња и сето тоа го става во порции па го полева со водата каде се варело месото . Се остава да отстои додека самата пача не се стврдне (не се направи како желатин)
   
 7. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  Пача не можам нит да гледам, нит да јадам, нит да мириснам. Моите прават и јадат често или па си купуваат готова, ама не им дозволувам во фрижидер да ја чуваат туку на тераса. Цела храна ќе ми ја умириса тоа лукот. Еднаш викам чекај само месото да го пробам и го чистев, го чистив тоа како желе што се тресе и се откажав. :worried:
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.640
  Значи, јадењево органски не го поднесувам!!!!
  Ми се гади кога гледам како некој со сласт го јаде, а јас да го вкусам не доаѓа во предвид!
  Јадат нозе од свиња, бе. Колку може тоа да е вкусно?! :puke:
   
  На patika19 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.264
  Не можам ни да ја гледам, не па да јадам. :puke:
  Моите дома сакаат многу пача, прават секоја година на Водици обавезно, а некогаш и повеќе пати во годината. Сега кога си бев дома за Божиќ, видов дека мајка ми си беше купила готова пача. Ама за среќа додека бев таму не ја отвори. :lol: Заборавив да ја прашам каква била.. :^) :D
  Иначе отсекогаш сум се прашувала зашто баш на Водици и на Св.Јован сите прават пача.. :?:
   
 10. patika19

  patika19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  54
  Ми се лоши од самата помисла :puke: :puke: :puke:
   
 11. Thebestone

  Thebestone Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2012
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  63
  Многу ми е убава и ја јадам бабами прави 3пати во годината :)
   
 12. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.319
  Допаѓања:
  17.314
  Пол:
  Женски
  Ова како сестра ми да ја слушам, ова не јадам ауу она е гадно, тоа не сакам, ама пифтии за чудо јаде. Јас си јадам пифтии, сакам јадења со лук. Ние ја одбираме маста пред да ја ставиме чорбата во тањири па така на површината има многу малку мрсно. Моите во еден-два тањири оставаат коски, кожа, месо, во другите тањири е пробрано месо, ставаме и пресно и сушено месо и многу е убаво. Ме нервираат коментарите ауу свински нозе, уши, кожа, бљак бљак, ама пифтиите барем си ги правиш само со месо, без разлика што се вареле и коски а хамбургерите од мек доналдс, седмица, лесковачка итн само од тоа и ги прават, мелени уши, рскавици, кожа, некој е будала да става чисто месо, затоа кога јадеме хамбургери, кебапи и сл. наоѓаме тврди парчиња што не се џвакаат :lol: . Исто така и саламите, паштетите и сл. се прават со мелење на се и сешто, не за џабе и вицот како настанало името паштета-па штета је да се баци ово(кожа, коски, нозе, рскавици,уши,опаш) :rofl:
  Ние ги вариме надвор на плинско троа поголемо, во гаража, за да не мириса во соба, правевме пред еден месец, сега втора тура ;)
  гламстик коментар :
  "epa najubo e obvjasnato 4orba od noze na svijna i zdrveno e i to e pa4a zna4i se praj vo zima se tura vo vagan i se zdrvuva"
  "Се согласувам со сите коментари,премногу е лигаво и одвратно,а што е најтрагично се правело од свински нозе -.- "(хаха да да тоа е нај трагично, да се правеше од срцето на свињата ќе беше по малку трагично ама вака од нозете, како не им е грев, без потресуење кога сите јадете месо и секакви салами)
   
  На Peppermint му/ѝ се допаѓа ова.
 13. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Koj вели дека пифтијата се вари само од свинкси нозе? Моите ги фрлаат одма, за пифтија треба месо со коски, а од нозе само течност добиваш, а месо сигурно не.
  Прават кај мене, три пати зимава, значи еднаш пред Божиќ,за Водици и уште еднаш мајка ми прави малце за да се брои трипати :) И изобилува со месо и лукче, одозгора маст да нема ич. Е сега јас што не јадам лукче тоа е друга работа, ама и покрај сиот напор да одолеам ако сум сигурна дека не мрдам од дома го скубам мевцето од внатре :D И така исто ко цела пифтија да сум ја јадела, другото оди кај мама или тато :D
  Ја варат цел ден, во кујна долу, никако кај нас, баба е задолжена да внимава на огнот,а татко ми убаво да го исчисти и исецка месото. И најчесто гости ја јадат :D
   
 14. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Неможам да ја гледа, како медуза е, а мирисот тек :puke:
  Нека им е наздравје на тие што ја јадат
   
 15. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  Татко ми баш денес почна да прави, ама за среќа не ја стави на шпоретот во кујна, туку ја правеше надвор. Секоја година прави, и потоа ја става во друг фрижидер, не во тој кај што ни стои јадењето.
  Јас не можам ни да ја гледам, а не пак да ја јадам. Од моиве дома, само татко ми јаде.
  И самиот збор „пача“ ме асоцира на нешто неубаво :puke:
   
 16. song

  song Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2012
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  46
  Мене ова чудо ми е многууу гадно. :puke: :puke:
  Како се тресе тоа цело па и не сум многу по месото ..
   
 17. gwen

  gwen Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  81
  Кога бев детиште си мислев зашо бе мама и тато прават смрдлив кафеав пудинг :D
  Дури и ми беше одвратна за гледање.
  Сега си ја јадам и ми убава и вкусна. Ма сега се што ми изгледа вкусно ми е убаво.
   
 18. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  Попрво гомно би пробала
  Ама најсериозна сум :!:
   
  На Monna.Monna, kika13, crazyinlove19 и 6 други им се допаѓа ова.
 19. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  8.061
  Допаѓања:
  72.333
  Пол:
  Женски
  Aууу :puke:
  Пудинг од свиња, не благодарам. :D
  Мајка ми по тие работи е!
  Пу, пу, скраја да е, во куќа да имаш нешто вакво :D
   
 20. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.971
  Ај па и вие, не знам зошто ви е толку грозно ова. :D

  Не дека сум љубител, далеку од тоа, ама не гледам ништо грозно затоа што е од нозе на свиња. Ами и копанчињата се нозе, ако гледаме веќе така. И тоа и тоа е животно. Само ме нервира тоа што како косичка да и расте на пачава по некое време, травичка ли е, не знам што. Е свежа, пробувам. Ама со фризурче, никако. :D

  Првпат за да ме излажат за да пробам, не ми кажаа што е. Јас ем гладна, ем неука (игноранс ис блис), си буцнав и ми се бендиса бе. Пудинг со мевце, зеленчук... што му фали.

  Нозе имало, пф.
  Па и вие имате бе. :rofl:
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.