1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пача/ Пивтија

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од marama, 17 јануари 2012.

  1. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Епа ако се праве од нозе, сигурно не се праве од копитата на свињите. |(

    Се ставаат коски,јазик, глава, било што со месо и се вари, после во фрижидер да се стврдне. Мене ми е најубава кога е стврдната и ладна и кога има многу месо и лук.
    Ние правиме еднаш, само за Водици, и тоа во лонецот за ајвар правење.
     
  2. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    На помлади години не можев да ја смислам. Потоа пробав една феноменална пача од една колешка...и од тогаш јадам. Сакам да е убаво стврната, лукосана, умерено насолена, со мевце. Абе пачата е специјалитет, а освен тоа е и многу здрава. Во пачата нема маснотии, а ако се наталожат малку во горниот слој лесно можат да се отстранат. Пачата е коскена срж и рскавица и е особено корисна за оние со здравствени проблеми со коски и зглобови.
    Верувам дека на повеќето особено на помладите им е гадна и самата помисла, но плескавиците, кебапчињата и колбасите не ни знаемо што чуда има смелено внатре. Во домашна пача барем знаеш што си ставил.
     
    На femina11 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. barbie-hilton

    barbie-hilton Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Jas mnogu jadam pivtija da vi kazam ama tuka vo avstralija ne pravat najverojatno bidejki e zeshko :worried:.... Mmmmm mi se prijade.. :)
     
  4. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Од самата миризба имам нагони за повраќање.. :puke:
    Никогаш не би го пробала.. Кај што не јадам месо нешто многу, плус тука во пачава ... :puke: :doh:

    Моите дома редовно купуваат пача.
    Минатите години имаа навика да прават и денот кога ќе се правеше пачата јас не бев дома :!:
     
    На funkygirl и Offspring им се допаѓа ова.
  5. Shpagetta

    Shpagetta Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    2.390
    Неможам ни да ја гледам ни да ја мирисам :puke:
    Еднаш кога бев помала ме измамија и пробав од водата само :lol:
    За малку ќе повратев :puke:
    И сега ми се гади од самата помисла од што е направена пачата :worried:
     
  6. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Традиција е да на празников се јадат пивтии кај нас. Ги сакам само тој ден (и само еднаш во год. правиме) со месена погача со содабикарбона.
    Кај нас се прават специјално :) значи се става само пушено бутче или 1-2 коленици а не копита, уши, опаши и што ли уште не пишувате. Такви прават само во кафана. Таа рскавица (која највеќе ја има во коленици) се разварува и кога ќе се оладат се стегаат како желатин. Лук се става по желба (не пола кило како што ставаат туку 5-6 чешњина) за да со сузбие мрсното, кај нас не смее да има ич мрсно одозгора - така си ја истрениравме свекрвата да ни ги прави. Ова се свински пивтии.
    Постојат и телешки,ќуреќи и од риба. Телешки често варам т.е коски со мевце (заедно со зеленчук) за малиот затоа што поздрава и поубава супа нема. Кога ги ставам во фрижидер се стегаат.
    Ќуреќи се прават од ќуреќо сушено месо исто како и со свинските.
    Од риба се прават исто само што се става 2 или 3 вида риба со коска. Обично се зема сом, јагула или др. риба која е помрсна и има поголеми коски за да се развари рскавицата убаво од рибата за да се стегнат. И во нив се става лук и лимон по желба. Малце е поголема мака затоа што коските на крај треба убаво да ги исчистиш, ама многу е вкусно и здраво.
    И да, на овој начин поубави се од гомна. КОј сака нека јаде кој нејќе не мора.
     
    На sweetyears, kate21, marama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    жива гнасотија :devil: ,груевски со закон треба да забрани произвотсво на ова таканаречено јадење.
     
    На QueenElena, WhiteAngel и funkygirl им се допаѓа ова.
  8. Tanjus

    Tanjus Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    70
    Ууу бљак :puke: Јадењето што најмногу го мразам уште кога ќе ми текне од што се прави ми се повраќа.
     
  9. Spell

    Spell Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    400
    Пол:
    Женски
    Најгрдото нешто што сум го пробала како мала и никогаш повеќе , воопшто не ми е вкусно премногу ми е мрсно . Едноставно ПАЧА :puke: :rock: јеах
     
  10. Talita

    Talita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    1.396
    Пол:
    Женски
    Јадам пача .. АЛи прв пат слушам дека се прави пача за Св. Јован . . . :(
     
  11. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.599
    Допаѓања:
    23.118
    Пол:
    Женски
    Јас не јадам, и не поради тоа од што е правена,туку .. поради нејзината конзистенција,абе такво желатинозно,лигаво ставено на јазик, ептен ќе ми го надразни рефлексов за повраќање.
    А можда е вкусно,не викам не, и месо јадам и лук јадам.. ама во ваква комбинација - не.

    Кај мене само татко ми јаде,ама мајка ми не му ја исполнува желбата да направи и неа и е гадно,па се снаоѓа човекот, дали купува,дали баба ми му прави..
     
  12. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Aјде браво убаво си кажа ;) Cекој има право да си каже што мисли, дали би јадел или не!
    Mожеби тебе ти е вкусно, јас попрво гомно би јадела. и што сега?
     
  13. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Не те цитирав тебе и нема потреба мене да ми поднесуваш извештај што јадеш а што не.
    Јас си кажав мое мислење
     
  14. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Jас ќе цитирам кого сакам, зашто ова е форум!
    A бидејќи јас спомнав за гомното затоа ти реплицирав!
     
  15. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.555
    Пол:
    Женски
    Девојки темава е за храна, греота е да се спомнуваат такви гадости. Океј е да не јадете, да ви има грд вкус, но внимавајте со што ја споредувате затоа што има луѓе што ја јадат.

    Јас си обезбедив тањир со пача :lol: а за тие што сакаат да купат ми кажаа во Мега била најубава, а во Мик најлоша.
     
    На eli25, Justice, sweetyears и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Ауу најгрдоо ми е ова.
    Ич не го сакам, моите дома го јадат секоја година :)
     
  17. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    :rofl: Aман ме затепавте!
    Jас не го споредив вкусот на пачата со фецесот ( да се изразиме покултурно) туку реков попрво фецес би пробала, кога би требала да бирам меѓу тоа и тоа
    Hикаде не реков дека фецесот е повкусен :)
     
  18. caroline.costa

    caroline.costa Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    2.587
    Како мала со душа чекав баба ми да направи пача. Па нели и треба 2 до 3 дена додека да се дојде до крајниот резултат. Абе едвај чекав да ми биде пресечено парчето. И 3 дена да има 3 дена ја јадам само неа. Ништо друго во уста не ставав. И ми беше преслатка. Еднаш имав многу јаки болки од крајниците и не можев да голтам, е тогаш плачев затоа што неможам да јадам :D .

    И така со текот на времето ми се одмили. Незнам ниту зошто, ниту како. Од толкава љубов спрема неа, сега нема ич. Сега неможам да ја смислам, ниту да ја помирисам, ниту да ја јадам. Дали ја прејадов или што е работата незнам. Ама знам дека повеќе такво нешто во уста нема да ставам.
     
  19. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    Нешто најодвратно шо можи да постој, ич го нејќам, дома никој не јадат и кефој сум поради то, и зато не ни прат, ми смрди лукојна многу ич не е убо :puke:
     
  20. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Кај нас се јаде дома,за јадење, се прави мајка ми ја сакаше, и татко ми ја сака
    Ама јас во село кога бев, луѓе таа пача не беше оноа да се трес, туку правена со свинска маст :x
    внатре се месото си беше, и цела намазена со маст,наместо тоа желето, па уште и паричка и ставија, за паричка беше моментот, свечено приготвена :D
    Е ајде, оди и јади го тоа!
    Онаа маст во тегли што се чува по дома, е таква маст! не растопена него тврда