1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пача/ Пивтија

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од marama, 17 јануари 2012.

  1. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Мајка ми и брат ми ја обожаваат.
    Традиција кај нас е да се приготвува.
    Мајка ми ја вари дома, во шерпа за ајвар, става свински и телешки коленици и пушени ребра или некоја пушена коска со мевце на неа.
    Потоа додава лук во некои тањири, други се без лук.
    Откако ќе остои една ноќ се гостат.

    Јас не јадам, неможам, воопшто не ми се допаѓа. Сум пробала неколку пати, ама нема теоретски шанси, ми се враќа назад секое залче.

    Знам да чепнам некое мевце, ама па и тоа ич не ми е по мерак, преварено, бљантаво.

    И многу незгодно ми паѓа кога периодов ќе отидам на гости и кога пачата ќе ми ја сервираат како мезе, и уште следува „Земи Најубава, пробај, ваква досега не си јадела, кој ја пробал ја пофалил“. Ако се блиски ќе ги одјебам, но ако е некој подалечен ќе затворам очи и штом го земам парченцето и видам како се тресе, сакала нејќела морам да си кажам дека не јадам пача.
     
  2. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Mоите секогаш ја правеа за Bелигден,сигурна сум дека ставаа нозе од свиња и мноогу лук,никогаш не сум пробала,не ми е одвратно месото или лукот,повеке се грозам што е како желе,е мразам желе :worried:
     
  3. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Уф бљакк неможам да ја гледам ич,а што има и еден мирис абе убањи :puke:
     
  4. minne-mouse

    minne-mouse Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    536
    Баба ми прави за неа,дедо ми и татко ми а мајка ми никогаш не прави бидејќи ниту ја јади :D
    А ни јас не ја јадам.Прво и прво не јадам такво месо а како второ толку ми е грозен мирисот а и кога ќе видам како се треси блјак :puke:
     
  5. MilanoGirl

    MilanoGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    417
    Допаѓања:
    152
    Тоа моите јадат, јас нема теоретски шанси. Никогаш не сум ја сакала.
     
  6. simon4etooo

    simon4etooo Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    186
    Ни мирис, ни вкус можам да поднесам. :puke: Еднаш како мала пробав и никогаш повеќе. :shake:
     
  7. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Сакам да дегустирам различни јадење и јадам се освен ова чудо.
    Прво не ми е убаво за око, второ ми е премногу јак мирисот и неможам да го поднесам.
    Порано правеа моите редовно секоја година, ама сега коа ми се слуша гласот повеќе низ дома не им дозволувам сарма да прават внатре, а не па пача. Миризбата неможам да ја поднесам.
    Секоја чест на оние кои го јадат овој специјалитет, баш ме интересира странците што мислат за ова јадење и дали им се допаѓа, ако знае некој нека сподели :)
     
  8. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Ќе речам бљак :puke: .
    Не можам да ја помирисам, не па да ја јадам.
    Имам еднаш пробано онака лижнато на врв на лажица и скоро да повратев, одтогаш ни имам видено ни помирисано пача, среќа што дома немаат традиција на правење пача и никогаш не сме ја направиле.
    А тоа за свински нозе+лук+грд мирис е еднакво на бљакот= :puke:
     
  9. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.096
    Пол:
    Женски
    Не јадам! Одвратна ми мене.... :puke:
     
  10. Ulata

    Ulata Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    100
    Нема шанса...ко силикон да јадам :puke: :puke:
     
  11. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Од самиот поглед кон темата ми се лоши :sweat: , коментарите не ни сакам да ги читам, не не !

    Не можам да ја гледам, еднаш од инает пробав, да видам што е тоа што толку прави да ја обожаваат, и уште толку ми се згади- растресена смеса со лук бе :puke: , па не можев ни да го голтнам залакот, го плукнав.
    Не знам кој го измислил ова јадење, ама во секој случај- гадно е, и тоа многу :!:
     
    На rossonerka и BoaVista им се допаѓа ова.
  12. loly89

    loly89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    74
    БЉАККККК!! :puke:
     
  13. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Абе вие мрштете се...амаааа...тоа растресено желе со лук е де факто желатин. Од што по ѓаволите мислите дека се прави желатинот?! :D
    И тоа што викате маст врз нив,не дека мачкале со свинска маст,туку веројатно изнутриците,коските,што и да е,имале повеќе масти во нив,па при варењето излегле од нив,испливале на површината и кога се изладила фатило слој,нешто по принцип како што се вади свинска маст.
    И така...
    Ни јас не јадам пача,пивтија,што и да е.Одвратно нешто.
    Ама знаете што е погадно од пача?! :D (традиционално си ја кажувам шегава глупа) Ланска пача!!! :D
     
  14. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.569
    Пол:
    Женски
    Пачата се прави да од свински нозе, но не се ставаат внатре цели копита или што и да се. Се става свинска коленица, па ваљда јадете супа од телешка коленица?
    Сеедно, кога некој си ја прави за своја душа си става убаво месо, кажав дедо ми ставаше и пушено. Лук не мора да се стави ако некој не го јаде.
    Кашата не е лигава ако се направи како што треба, баш напротив моиве кога ја правеа беше цврста, без мрсно, а месото само што ќе се боцнеше со вилушка се двоеше од тоа белото како да го наречам :^)

    Пак би ве замолила коментарите како бљак и тера на повраќање не морате да ги пишувате, ако не јадете пишете зошто не јадете.

    Си викам бре јас селско дете се си јадам :rofl:
     
    На Abeja, Peppermint и sweetyears им се допаѓа ова.
  15. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    За среќа моите не прават (иако јадат). Обично порано правеа заедничка со вујна ми кај нив, но одамна немаат правено. Не можам ниту да го гледам, ниту да го јадам. Немам никави предрасуди за они кои ја сакаат пачата се дур не почнат да јадат во мое присуство. Од гледање ми станува тешко (после 3 дена ми се гади од сета храна), а за јадење НИКОГАШ не би пробала. Се ежам и дур пишувам. :puke: Навистина ми изгледа грдо. :tmi:
     
  16. Star19

    Star19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2011
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    70
    Е погадно нешто од пача нема!
    Последно нешто што би пробала некогаш. Ако треба ке гладувам ама никогаш нема да пробам.
    Цврсто стојам зад ова :!:

    :D :D
     
    На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Порано не можев да ја гледам од изгледот ми се повраќашено откако пробав пача во велешката таверна го сменив мислењето,цела порција можам сама да ја изедам хах
     
  18. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.401
    Не јадам пача само затоа што не сакам никакви ладни јадења од месо - ни свинско печење ладно не ми е убаво.
    Само не сакам да викам бљак за храна, макар што има работи кои не ги јадам. Има некој што ги јаде, и треба да се има почит кон храната, и кон тие што ја јадат. Има луѓе што умираат од глад.
     
  19. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Баба ми прави најубава пача :mm: Иако последниве неколку години моите купуваат готова и убава е не е лоша :) Си ја јадам без гајле ;)
     
  20. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    Еве симнав неколку слики од ова, според коментарите, контраверзно јадње.
    И однапред се извинувам ако кај некои предизвикаа чувство на гадење.

    Според мене да се направи убава пача е уметност, а воедно и поздрав до свекрва ми за успешната пача оваа година (после ланските критики).
     

    Прикачени фајлови:

    • 2594pihtijeeb5.jpg
      2594pihtijeeb5.jpg
      Големина на фајлот:
      39,2 KB
      Прегледи:
      178
    • images.jpg
      images.jpg
      Големина на фајлот:
      7 KB
      Прегледи:
      178
    На tinkerbelll му/ѝ се допаѓа ова.