1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пача/ Пивтија

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од marama, 17 јануари 2012.

  1. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    :^) Aјде зашто не ја јадам :) Hе ми е заради месото, дали нозе биле дали ова било, зашто да се разбереме, и паштетата е од нозе и што уште не, па пак аргетата си ја :mm:

    Tоа што се тресе и мирисот на лук ми е фобија, и сликата од онаа ала шлаг пача (намачкана со маст, тотално поразлична од онаа желе) уште ми е во глава
    и секој може да си каже овде дали сака да јаде пача или не може да ја поднесе...
    и јас обожавам чварки па многу луѓе ми се чудат, и викаат бљак!
     
  2. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.599
    Допаѓања:
    23.119
    Пол:
    Женски
    Лудо,вака да не изгледа таа што ја кажуваш со маст?
    [​IMG]
     
  3. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Неее... вака да изгедаше немаше да биде кошмар :D Месото ствано во бела маст, онаа ко крем сир дури да изгледа, во тегли сигурно по дома за пити што се чува
    таква бела, тврда! и месото во нејзе!
     
  4. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Не ја јадам, а и никогаш нема. Еднаш пробав и одма ја гушнав шољата. Мене ми е премногу гадно...Не од што се тресе...Туку ми нема убав вкус, а и такво месо не јадам.
     
  5. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    НЕзнам дали постои нешто по грозно од ова. Одвратно,гадно, ахххх... не сум јадела, ниту пак некогаш ќе јадам за ништо на светот :puke:
     
  6. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    ОДВРАТНО :puke:
     
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Не обожавам вакви бучкуруши, попрво би јадела чварки и сплини - каде каде повкусни ми се од овие мрснотии. :worried:
    Нит ми е убава на мирис - за вкусот не коментирам бидејќи не сум пробала, нит ми се допаѓа месото што го ставаат.
    Алал да им е на оние на кои им е вкусна и си ја јадат со сласт, јас не сум од тие. :x
     
  8. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Не сум пробала и затоа нема да коментирам за вкусот. Ама од мирисот ми се гади, мислам дека никогаш не би ставила вакво нешто во уста. :x :x :x
     
  9. LuDaChA22

    LuDaChA22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    29
    Бљаааааааааааак :puke: ни јадам ни ќе јадам!
     
  10. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.199
    Допаѓања:
    235.317
    Пачата му е омилено јадење на татко ми, а и мајка ми си е мераклика.
    Сестра ми исто така.
    Јас несакам ни да ја видам, ама ја гледам и ја мирисам :worried: .
    Еднаш, двапати, трипати...и тако даље, си го прави татко ми овој негов гаден специјалитет |( .
    Скоро, многу скоро ќе се избаци со неговиот специјалитет. Да го видете со кој мерак си ја прави, мислиш бифтек спрема, а не пача :D .
    И го става во фрижидер, и остај што цел фрижидер мириса на пача, и цела куќа смрди :envy: .

    И Лилитке од пача погадно не е ланската пача ами чкембе (шкембе) чорбата :puke: .
    Пораснав со мирисот на правење чорба од црева бе :devil: .
    На дедо ми омилената, ама и татко ми си ја јадеше.

    Па девојки, ве поздравувам со една порција чкембе или шкембе, како и да е чорба и за десерт една растресена пача и тоалетот е ваш :D .
    Погаден мирис од ова нема, а и вкус.
     
  11. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.421
    Допаѓања:
    4.985
    Јас ќе кажам Некои јадења треба окото прво да ти ги јаде, после устата.
    Јас не јадам пача, затоа што не ми се допаѓа како изгледа пред се. Потоа следи мирисот (иако лук обожавам, ова ми е специфичен мирис, што не го сакам)
    Можеби да пробам, ќе ми се заслади, но сега за сега не сум подготвена на тој чекор :lol:

    Некој ден,кога дечкото што ќе ме натера да пробам од јадењата што не ги јадам, тогаш ќе бидам сигурна дека тој е тој вистинскиот, но до тогаш, останувам на тоа дека не јадам пача. :) :emo:
     
  12. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Не да се фалам ама нас секогаш убаво ни испаѓаат пифтиите и за со нив месиме леб во кој додаваме пченкарно брашно, па топло лабче и пивтии за мерак. Добра пифтија нема врска со постираната слика со два прста маст, тоа е само колку да се дискредитира :P специјалитетот, ма да познавам луѓе што баш таква ја сакаат.
    Па добро сега, аргетата има и пердувчиња што и дава посебен шмек :lol: ;)
     
    На slavica999 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    :puke: мразам пивтија можеби сум единствената што мрази (а освен тоа вегетаријанец сум) (добро не баш вегетаријанец ама не јадам шунки виршли колбаси (освен ако не се на скара ) истото важи и за плескавиците )а друго слланина свински вврат се јадам :D
     
  14. LilBaby

    LilBaby Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    7.886
    Не ја поднесувам ниту глетката кон пача, ниту мирисот, ниту ништо што е поврзано со пача.
    Од моите дома, едино татко ми ја јаде, пошто он уште гулаби не пробал, а ние другите од време на време на некоја година го трпиме мирисот! :D
    Му реков, ако праи годинава, нека ја праи у шпајз доле, да не ни додева на нас, останатите души по дома.


    Нема никогаш да пробам пача, тоа е факт.
    Стварно не поднесувам. :puke:
     
  15. perlaa

    perlaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2011
    Пораки:
    1.223
    Допаѓања:
    788
    Нешто по одвратно од тоа не сум видела. Ни на изглед ни на мирис, а за вкус незнам ама сигурно е :puke:
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски
  17. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    3.216
    Пол:
    Женски
    Фуууј.. :puke: :puke:

    Стварно одвратно изгледа, не знам каков вкус има а богами и нејќам да знам. ТОЧКА!! :puke:
     
  18. chocolate.chick

    chocolate.chick Популарен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2011
    Пораки:
    922
    Допаѓања:
    644
    Моите на го почитуваат баш тоа затоа што само татко ми јаде, така што баба ми ако направи тој кај нејзе јаде, дома никако :Р
     
  19. dryad

    dryad Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2011
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    55
    ПАЧА = свински ноџиња и какви и чиви ли ти се` не ноџиња, коленици, мрс, маст?
    Господе Помилуј ако некој ми ја набута во уста со сила ке се закалугерам во МАНАСТИР. :puke: ОДВРАТНА ми е посмислата на пача башка кој со истенчен сенс за јадење би сакал да проба пивтија и бљувотина наречена ПАЧА? OMG. Ако ме силуваат со пача да ми ја напикаат со сила во уста едино тогаш да ако неам избор и пиштол вперен во слепоочница е ДА тогаш би пробала пача ама, после ко преживи прича че ке мора да ми ги исперат ЦРЕВАТА.
    Гудбај! :puke:
     
    На crazyinlove19 и chocolate.chick им се допаѓа ова.
  20. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Никогаш во живот не сум пробала пача од самаат глетка само ми се повраќа, а камоли па да ја јадам, бљак :puke: