Пеги

Дискусија во 'Тело' започната од mala, 26 ноември 2009.

 1. shy

  shy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  85
  Пол:
  Женски
  А колку време ја користеше лалата.Ја се шлапав со неа околу 6 месеца и немаше никакви резултати!! :( :worried:
  Иначе кога одите на козметичар прашајте за третманот со овошни киселини.(околу 300 денари)Немам пробано ама многу го фалат. :!: :!:
   
 2. Iki.Olsen

  Iki.Olsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  114
  Мислам дека пегите не се лоши доколку се умерени, и јас имам неколку на лицето и сум горда со нив (не ми се гледаат додуша многу).
   
 3. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.352
  Мене ми се слатки луѓето со пеги. :lol:
   
 4. baby-by

  baby-by Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  3
  Еј помогнете ми и јас имам проблем со пегите од 12 години ставам крема од орифлејм..потоа преминав на Леа,па на галафарм против пеги кремата,и онаа една зелена на природна база Што е многу мрсна..многу малку ми се избелија а више 5-6 години се лечам...Несакам да купувам на Еуцерин бидејки се за стари жени..ве молам помогнете ми кажете ми ефикасна крема сите ефтини сум ги пробала и пак нема добар ефект.Одев и на третмани и си го минев лицето со лимон,магдонос и пак ништо..поздрав и ви благодарам однапред..
   
 5. TheCandy880

  TheCandy880 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  3.992
  Допаѓања:
  6.294
  Пол:
  Женски
  денес ја зедов кремата лала само што ставив на лицето...за колку време од прилика да очекувам резлутати знаете да ми кажете?????
   
 6. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  660
  Девојки НЕМОЈТЕ!
  Не ги отстранувајте.
  Јас искрено, многу сакам да имам пеги, во комбинација со портокалова коса...
  ммм...
  Не ги отстранувајте, слатки се девојки со пеги!
   
 7. budala.sum-pa.sto

  budala.sum-pa.sto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  565
  Допаѓања:
  191
  Сите ефикасни креми за избелување на пеѓите содржат жива :!: . Само што кога живата еднаш ќе навлезе во кожата, таму и си останува. Значи помагаат сите креми против пеѓи што се на база на жива ама лицето ќе ви стане проѕирно (како да имате диспигментација на кожата) :worried: , а пеѓите се враќаат кога кремиве ќе престанат да се користат...
   
  На Shana и anastasia-ani им се допаѓа ова.
 8. anastasia-ani

  anastasia-ani Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  и јас имам пеги и воопшто не се трудам да ги покријам.таква сум каква сто сум и толку,сакајте се себеси.луѓето со пеги имаат поголем шарм :)
   
 9. meruska

  meruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  101
  LALA и дневна и ноќна за пеги па дури и некои ситни флекиЧки
   
 10. trendy

  trendy Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2010
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  172
  лелее детенце па и возрасен со пеги е многу сладоk :*
  [​IMG]
   
 11. gossip-girl

  gossip-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  217
  Баш слатко ми изгледаат луѓето со пеги :)
  Мене ми се појавуваат од сонце и не ми пречат воопшто.
   
 12. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.293
  Луѓе со пеѓи ...особено девојки ми се преслатки :$ Во комбинација со црвеникава коса - ултра модерно :)
  Да не сум чула некоја од вас да се комплексира, ќе има ќотек !!! :*
   
 13. TheCandy880

  TheCandy880 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  3.992
  Допаѓања:
  6.294
  Пол:
  Женски
  аххх многу се слатки кога ке си ги видам во конбинација со модрото под очи убавини :( :^) ма ни креми помагаат ни ништо :worried:
   
 14. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  2.641
  Допаѓања:
  4.058
  Мене искрено да здогледам некоја девојка на пример на модна писта со пеги и црвена коса би ми изгледала слатка и со стил, ама незнам вака не ми е нешто омилена таа комбинација. :D И јас имам пеги, најмногу на носот и покрај него, од левата и десната страна. Ги добив кога не ја послушав баба ми :!: и излегов надвор на најголемото сонце што постоеше и веднаш изгорев, и осетив кожата буквално како да ми се суши и лупи.. :worried: И после одма ми искочија пеги, ама среќа не се многу приметливи. Само кога некој ќе ми се приближи и убаво ќе ме загледа. Симпатични ми се девојките кои имаат неколку ситни пегички, што не се многу приметливи, ама сум видела и некој што е буквално целиот нафрлан со крупни пеги и не ми се допаѓа.


  [​IMG]

  Е оваа слатко ми изгледа. :)
   
 15. duplo.a

  duplo.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2010
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  7
  Имам пеги и откако знам за себе. Порано не можев да ги поднесам и постојано барав начини да ги отстранам. Ја пробав кремата на леа, немаше никаков ефект. Имав лошо искуство со лимонот затоа што премногу ме иритираше и печеше. Сега некако си научив да си ги сакам пегите, освен оние на носот, кои што стварно се премногу и врска немам како да ги отстранам. Слушнав за сапунот на докторс против пеги и флеки, па ако некој го користел нека ме просветли дали делува ;)
   
 16. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.248
  Допаѓања:
  1.729
  Пегите престатвуваат јата од концентриран меланин кои се заприметуваат кај луѓе со средна комплекција на лице. Пегите можат да се најдат кај секого, без разлика на нивната генетска позадина. Создавањето на пеги се предизвикани со изложување на сончевата светлина. Тие претежно се наоѓаат на лицето, иако тие можат да се појават на било кое место од телото кое е изложено на сонце, како што се рамениците.
  Дали имате пеги на лицето и колку? Дали се чувстувате обезхрабрени за да шетате слободно? Што користите за покривање на пегите(доколку користите)? Дали сте ги добиле поради сонцето или ги имате од раѓање?
  Јас немав пеги до пред некое лето. И секогаш кога ќе се вратев од плажа имав по една пега. Не сум обесхрабрена но сепак некогаш сметаат кога сакам лицето да ми изгледа мазно и безпрекорно кога ќе сум нашминкана. Но, не користам ништо за покривање, сепак тие се дел од мене и неможе да се отстраната. :!:
  Кои се вашите мислења? :) :hai:
   
 17. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.540
  Имам пеги само напролед и налето. Тогаш најмногу ми се познаваат. Ги имам на носот. Не ми се некој голем комплекс бидејки не се многу познаваат. Дали има некое средство со кое можам да ги одстранам???
   
 18. TheCandy880

  TheCandy880 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  3.992
  Допаѓања:
  6.294
  Пол:
  Женски
  Уште со што не проб ав да ги одстранам но ништо не успева од малечка ми се така баш како на сликата погоре што ја ставила blueeparadise така ситни а + што си имам онака бемки поголеми и потемни...
  Искрено преку ден нема шанси да се нашминкам со пудро све живо ми се познава :( така да си шеткам така шарена ко пилци да ме посрале :lol: но се навикнав и многу ме е гајле мои си се ;)
   
 19. cindy

  cindy Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  161
  лосиони за избелување на пеги на природна база

  25 г свеж лист од магдонос и 1/4 л 70% алкохол
  магдоносот се става во алкохолот и се држи затворен 7 дена на темно место. после 7 дена се цеди. со лосионот редовно мачкање и тампонирање навечер и наутро.
  ----испробано и ефикасно али пуста мрза па прекинав-----

  маска за избелување на пеги

  10 г рен и 1.5 дл млеко
  ренот треба да се изренда и да се стави во неварено млеко и треба да стои 3 часа
  на чиста газа се става од маската на лицето . маската се става еднаш неделно најмалку месец дена
  оваа маска не ми е пробана зошто не знам што е тоа рен и каде можам да го купам ако знаете кажете :)
   
 20. S-a-n-4-e

  S-a-n-4-e Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  2
  Јас имам слушнато дека маска од зелена глина помага и дава добри резултати,но немам пробано.Ако некој проба нека пише... :)