Пеги

Дискусија во 'Тело' започната од mala, 26 ноември 2009.

 1. MoreNa-22

  MoreNa-22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  386
  Допаѓања:
  73
  И јас имам пеги ама не ми сметаат ми се прават повеќе во лето но не ми сметаат :) ги имала и мајками ама неа и исчезнале мислев дека и кај мене ќе ги снема ама нее тука си се :) имав пробано и со кремот лала но немаше никаков ефект
   
 2. summertime

  summertime Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  и јас имам доста пеги и ѓи многу мразам, ставам пудро и коректор понекогаш и руш во мали количини и ми се покријат малку.. Вие што користите? :*
   
 3. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.907
  Допаѓања:
  5.892
  Пол:
  Женски
  ја користев кремата за пеги од докторс гола вода ништо не помогна
   
 4. CharmedGirl

  CharmedGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  1.357
  Допаѓања:
  1.268
  Пол:
  Женски
  Немам пеги и никогаш не сум ги имала зашто имам темен тен.И не знам зошто сите се жалите од нив, кога мене ми се многу слатки луѓето со пегички :P
   
  На Hipster и summertime им се допаѓа ова.
 5. pumpkin

  pumpkin Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  119
  И јас си имам пеги....не многу ама сепак...ги имам :D И порано се нервирав, ми сметаа, сакав да ги откорнам :devil: Ама сега веќе се помирив со тоа, знам дека нема што да се направи и си терам ваква, пегава :D
   
 6. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.045
  Допаѓања:
  2.320
  Пол:
  Женски
  Како до чисто лице?

  Девојки помош...ајде кажете ми некој рецепт за да ми се намалат пегите на лицето...немам кој знае колку но би сакала лицето да ми биде чисто...ајде ако знае некоја нешто што би ми помогнало нека пише..поззз ;)
   
  На summertime му/ѝ се допаѓа ова.
 7. woow

  woow Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2011
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  86
  :* Јас имам малку пегичиња на носот и образите и баш ми се слатки. Искрено јас би се замарала ако имам премногу пеги или ако имам некои ужасни флеки на лицето. А целосно чисто лице имаат само куклите, никогаш не може да биде совршено. Не се замарај многу околу тоа.
   
 8. Girl-love

  Girl-love Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  17
  Асја а откако престана да си ставаш дали пак ти се појавија? :)
  иначе и јас имам пеги и ги мразам многуу сакам да ги исчистам ама незнам како..Помош девојкиии :( :*

  И cindy може да ми кажеш како да ја направам смесата? :wasntme:
   
 9. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.932
  Уфф пеѓи, пеѓи, пеѓички/шта.
  Некогаш ги сакам, некогаш ги мразам, зависи. :D
  Имам на носот, а сеа се подновив со две над усните. Ама убави ми се, хаха :D
   
 10. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  Порано сум имала повеќе по носот, сега не знам зошто, исчезнаа сами од себе. :|
  И сами од себе на грбот ми се појавија многу такви бледи пеги, ама мене не ми пречи. ^__^
   
 11. Gioia

  Gioia Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  598
  Имам под очите 3,4 пегички ама баш се бледи и мислам дека ми се искочени од сонцето,не ми сметаа ич не ги ни забележувам а и тие што имаат повеќе неби требало да се секираат или нервираат баш понекогаш изгледаат симпатично! ;)
   
 12. green.eyes

  green.eyes Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  2.073
  Допаѓања:
  19.908
  Имав повеќе пеги до пред 10 години отприлика. Не ми излегуваа само од сонце, цело време си ги имав.
  А сега имам многу малку пеги, и скоро ич не ми се приметуваат. Дури ни од сонцето не ми излегуваат веќе. 8)
   
 13. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.045
  Допаѓања:
  2.320
  Пол:
  Женски
  еве малку помош за оние девојки на кои им е потребна помош околу пегите....и јас ги имав сакав да ги немам и после форумов сфатив дека не се толку страшни бидејќи немам многу а и делуваат интересно...
  Секако, за оние кои не сакаат да ги имаат воопшто еве мала помош( преземено ми е од една книга "природна козметика- 200 рецепти за нега на лице,коса и тело)

  1. Лосион за избелување пеги - состојки: 25 гр свеж магдонос, 3 дл минерална вода и 2 дл обична вода
  Подготовка: Во водата проварете го магдоносот до вриење..Тргнете од огин, поклопете , почекајте да се олади и процедете.Помешајте ја водата во која се варел магдоносот со минералната вода( пред тоа оставете минералната вода да изветрее)
  Употреба: Чистото лице тампонирајте го или мијте го со овој лосион редовно 15 дена.Пегите ке избледат, а со време потполно ќе исчезнат...

  Мој совет е да не правите по многу од овој рецепт затоа што магдоносот мириса лошо по одминати ден два... можете во мали количини да правите за по некој ден и така редовно 15 дена...Јас пробав но не го направив до крај ( ме мрзеше) но по една недела пегите ми се намалија...дали е од рецептот или пак јас само така си мислам не знам но ВРЕДИ ДА СЕ ПРОБА... позз и пишете ако имате нешто нејасно...позз феминкии
   
 14. anilorak

  anilorak Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  јас имам многу пеги по целото лице кога бев помала си ги мразев и затоа пробав многу кремови но немаше ефект со текот на времето сфатив дека тоа сум јас и веќе не ми сметаат толку како порано дури почнав и да си ги сакам затоа што тоа ме прави поразлична од другите.татко ми имал како мал но му се исчистиле кога влегол во пубертет се надевав дека и на мене ке ми се исчистат но не ми се исчистија.сега користам еден крем neostrata bionic skin lighting cream има ефект пегите ми беа многу темни сега ми се осветлени и лицето ми е доста исчистено .не сакам целосно да ми исчезнат сакам само да ми се избелат и да ми останат на носот затоа што тоа го сметам за многу симпатично позз..
   
 15. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.657
  Јас имам на носот неколку,порано имав повеќе,ама ми ги снема.
  Што знам,мене никогаш не ми сметале,не сум ни размислувала за нив.
   
 16. Ana-R

  Ana-R Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  пеги на лице

  Здраво на сите .Јас имам проблем со пеги на лицето,најистакнати се на носот .Дали некој знае нешто што би ми помогнало да ги отстранам ,бидејки се чувствувам неубаво со нив :( help !!!
   
 17. the.one

  the.one Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  794
  Имам пеги на носот и помалку на образите. Светли се и најчесто не се гледаат, но сега сум исончана и поизаразени се. И си ги сакам.
   
 18. Ana-R

  Ana-R Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
 19. JustDance

  JustDance Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 август 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  И јас го имам истиот проблем сега брзо и јас почнав да го користам кремот ЛАЛА и забележувам како да почнаа да ми исчезнуваат постепено! :)
   
 20. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.794
  Пол:
  Женски


  Јас ја имам многу грдо мириса :puke: мислам мајка ми ја купи од аптека, а резултатите по 15 дена се гледаат :)