1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пеглање: Сподели совет и освој неверојатен Philips парен генератор!

Дискусија во 'Дом' започната од Femina, 31 март 2017.

  1. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    За да се спречи создавањето на дамки од пот на бела кошула, пред пеглање се става малку бебешка пудра под пазувите и на јаката :)
     
    На Ladybbc и CoCoGiiiRL им се допаѓа ова.
  2. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    Јас па обожавам да пеглам алишта, затоа поклонете ми ја пеглава и на сите ќе ви испеглам.
    Поздрав до оние шо мразат, јас обожавам. Затоа и треба да ми ја подарите :D :rofl:
     
    На blackwave и Mishela им се допаѓа ова.
  3. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    Можеби на некој ќе му помогне да го засака пеглањето, па ќе имаш "колешка" - пеглачка :D
     
    На Adi888 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.222
    Допаѓања:
    124.260
    Ми се расипа пеглата. :(
     
    На joy1, blackwave и LivingGlam им се допаѓа ова.
  5. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    И помагам на мајка ми често во недела со пеглањето. :)
    Исто така кога ми треба нешто за излегување сама си пеглам, ако го добијам парниов генератор ќе ја изненадам мајка ми таман за годишницата од брак. :inlove:
    А може после и натпревар да правиме која побрзо ќе пегла дали јас со генераторов или она со обичната пегла.(fingers)
    Како трик за полесно пеглање на скроз сувите алишта со мајка ни е следново: пред пеглањето ги прскаме алиштата со шишенце на кое има пумпица (внатре ставаме вода и парфимиран омекнувач), потоа ги замотуваме алиштата во чаршаф и така ги оставаме да остојат 30 минути, може и повеќе ако има и други работи за завршување меѓувремено. Така алиштата се ем полесни за пеглање, ем подолго и трае мирисот на омекнувачот.:f:
    Со парниов генератор овој процес би ни се убрзал, плус ќе нема да има опасност јас да залепам некои понежни ткаенини - па така јас безгрижно ќе пеглам, а и на мајка ми ќе и ја олеснам работата.
    :*: :*: :*: :*: :*:
     
  6. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Јас сум антиталент за пеглање. Ако морам да пеглам, цел ден ќе ме фати, и пак не се нешто нај нај испеглани алиштата. Пеглав за малата кога беше новороденче, сега само кога се мора. И да, алишта си купувам претежно од материјали кои не се гужваат многу. А ако треба да излезам, и тоа што сум го планирала за носење ми е изгужвано, бирам нешто друго :D
     
  7. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.531
    Допаѓања:
    27.733
    Пол:
    Женски
    СУпер вие што не морате да пеглате.

    Маж ми е секој ден чиста кошула облака, некогаш и две дневно се фаќаат ако треба некеаде и навечер да оди службено. За апеглање купишта. Едвај чекам лето зашто тогаш е порелакрисано облекување па нема толку кошули.
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Не ми е јасно: сите што користите вода и омекнувач во шише со пумпица за влажнење на алиштата за полесно пеглање - нели ви остава флеки? Скопскава вода остава флеки, а не можам ни да замислам колку повеќе флеки остава омекнувачот.
     
    На kukla21, Espadrila и Mishela им се допаѓа ова.
  9. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    ^
    испробана неуспешна техника, јас исто имам исглекано кошули со омекнувач. Користам само дестилирана за пеглање. Со чешмовача може само да се запуши пеглата па дупла беља после.
     
    На joy1, blackwave и Annath им се допаѓа ова.
  10. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    Само со дестилирана вода, и секако, да не се претерува со количината на омекнувачот. Мене досега не ми се случило да ми остане флека, а 4 години бели мантили пеглав со вода и малку омекнувач.
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Јас не користам обична вода за пеглата. А за чешмовачата сум забележала дека остава флеки на алишта кога ќе прсне врз нив, а не ми паднало на памет да ги прскам алиштата со неа. Затоа прашав за омекнувачот.
    Ама и онака јас не користам, ниту сакам омекнувачи. Сите отрови што можам да ги избегнам, ги избегнувам.
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    @Annath јас панталони и кошули пеглам додека се уште влажни, така ми е полесно, ама дури и ако се пресушат или ги прскам со обична вода од чешма или ги пеглам со мокро марамче одозгора, и досега не ми се случило да останат флеки по пеглањето, а сум на овој скопскиов водовод.
    Може треба да напоменам дека користам од оние старине модели на пегли што се во струја, не е на пареа, па можеби тоа игра некоја улога?
     
    На blackwave му/ѝ се допаѓа ова.
  13. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    Можно е, и јас со стара пегла пеглам почесто.
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    @MagsDestiny можно е да има врска, не знам. Немам искуство со стара пегла тука, освен кога бев студент, ама тогаш пеглав ептен по потреба. Како и да е, најбитното е да не се пресушат алиштата, а на тоа сега многу внимавам, оти не сакам да ги мокрам повторно за пеглање.
     
    На blackwave и Espadrila им се допаѓа ова.
  15. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    1. Алиштата полесно се пеглат кога не се пресушени, туку сосем, ама сосем малку влажни. Секако, не е добро да се пеглат утоп мокри.
    2. Доколку немате време да ги испеглате алиштата веднаш откако ќе ги соберете, од олеснување ќе ви биде доколку ги здиплите и наредите и така надиплени ве чекаат до терминот за пеглање. Така полесно ќе се справите со стутканите алишта, отколку ако ги соберете од плет и го оставите во заедничка згужвана бомба.
    3.Доколку сушите алишта во сушара, да за се спасите колку толку од пеглање, потребно е штом заврши сушарата со сушење, да ги извадите алиштата и убаво да ги здиплите. На ваков начин јас лично немам потреба од пеглање на алиштата освен на фармерките.
    4.Секогаш пеглајте на обратната страна- опачината од алиштата, како би исклучиле можност за светнување и горење на лицето на алиштата.
    5. Кога пеглате прилично осетлива ткаенина, користете тетра пелено или крпа за садови со која ќе го покриете конкретниот осетлив материјал, и врз крпата ќе наросите малку вода (доколку е пеглата на пареа од старт сте во ќар ) па ќе испеглате.
    6. Точка 5 ја користам и за правење рабови на класични костумски панталони. Ем да можам да го направам работ на панталоните од страната на лицето (а не од опачината на панталоните, пошто ќе биде наопаку и работ), ем да не светнат од топлината од пеглата.
    7. Кога перам кошули, во зависност од материјалот, претпочитам да ги сушам на закачалка надвор. Значи не пружени со штипки на плет, ами на закачалка. На овој начин таа си е убаво оптегната надолу.
    При пеглање на кошули, а во зависност и од бојата и материјалот, се служам со распрскувач на вода во пумпица, како и помошна крпа (погоре споменатите тетра или кујнска). Пеглам и од опачката страна и од лицето.
    При пеглање на кошули е од особена важност од кој дел ќе започнеш со пеглање како да не би с евртела во круг, а на крајот да го истуткам првоиспегланото. Препорачувам вака
    - Најпрво се пегла јаката од двете страни, а веднаш потоа и столчето на јаката. Потоа се пеглат ракавите каде манжетните се пеглаат од двете страни. Со ракавите / или веднаш по нив, се пеглаат рамењата заедно со грбен горен дел. На крај се пеглат заден средишен дел, па двете страни со закопчувалата.
    Бидејќи и јас и маж ми се кошулџии, а гледам дека и син ми сака да носи, а јас немам посебна љубов кон пеглањето, се обидувам на разно разни начини да си олеснам. Затоа и ги напоменав моментите на пред пеглање со начин на сушење и чекање на момент до пеглање.
    8. Доколку имате накапено восок или пак залепено гума за џвакање на некоја ткаенина, можете да ја извадите со помош на пегла и весник.
    9. Даската за пеглање, покрај постоечката тенко сунѓераста обвивка, секогаш ми е обложена и со дополнителен чаршав. Тоа сум го видела кај мајка ми, не знам точно од кои причини (помалку да се гори даската!!! или сл. :?:), а го применувам и јас. Имам впечаток дека без дотатниов чаршав подлогата ми е потврда, а со дополнителниот чаршав ем е доволна цврста и тврда подологата, ем доволно мека па полесно се лизга пеглањето.
    10. На здравје пеглање :lol:
    Се надевам дека барем некој од моиве совети со моја лична практична примена ќе ви послужат во вршењето на вашата омилена домаќинска работа.
     
    На Kejt777, butterfly* и Annath им се допаѓа ова.
  16. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Во упатството на мојата пегла баш пишуваше дека е направена за чешмовача и не се препорачува дестилирана. А забележав и јас дека чешмовачата прави ептен многу бигор, после секое пеглање треба да ја чистам. Да си земам дестилирана сепак, а?
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    Или така, или зовриена чешмовача, да подизлезе бигорот.
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    Не сум сигурна дека со зовриена чешмовача ќе подизлезе бигорот. Не знам колку е ризик, ама јас би пробала една доза со бел алкохолен оцет, да го истрошам без пеглање, ами онака со прскање и пареа, и после 1 доза со вода, за да се исплакне оцетот.
    Џст сеинг
     
    На Annath, blackwave и LivingGlam им се допаѓа ова.
  19. LegallyBlonde13

    LegallyBlonde13 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2017
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.961
    Иии конечно дојде денот 27 Април кога ќе биде објавена добитничката.
    Стегајте палци:D
     
  20. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Денес се дава наградата? Вау! Ако ми се падне, частам по едно пеглање :wasntme:
     
    На kukla21 и LivingGlam им се допаѓа ова.