1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Педагошки факултет-Битола

Дискусија во 'Образование' започната од LaDyDoLl, 19 август 2011.

 1. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  4.161
  Допаѓања:
  29.180
  Пол:
  Женски
  Прошеткав по форумов видов дека го нема ПФБТ(Педагошки факултет од Битола)и мојата насока македонски-англиски јазик т.е Професор по македонски и англиски јазик. Ајде драги феминки споделете ги своите искуства доколку ги имате за овој факултет па можеме да направиме и споредба со Филолошки факултет од Скопје кој нема ни приближна сличност со овој во Битола.
   
  На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
 2. donna.17

  donna.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  1.718
  Допаѓања:
  5.012
  Пол:
  Женски
  И јас сакам да слушнам нешто повеќе за овој факултет. Таму се запишав па сакам да знам што ме чека. :D
   
 3. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  4.161
  Допаѓања:
  29.180
  Пол:
  Женски
  Јас сум веќе апсолвент и можам да ти кажам дека не е баш баш онака како што ни го испрезентираа (ако веќе ви го презентирале во средно). ,,Бегаат,, пари на мртво, учебници нема ќе учите од скрипти, а професорите од Охрид се хаос, тие од Скопје се супер (посебен респект за Венко Андоновски) и да не набројувам повеќе, да не дојде дека те разочарувам. Сепак, за кратко ќе имаш можност да видиш се.поздрав и СРЕЌНО
   
 4. BonnielovesherClyde

  BonnielovesherClyde Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  5
  И мене навистина ме интересира, бидејќи имам страст кон јазиците, а и кон педагогијата но би сакала да знам дали се исплаќа, ете како шо слушам абе сите англичани се напрајвте, и не сакам да се кааам за погрешно избран смер со кој нема да најдам работа :(
   
 5. Stela17

  Stela17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2011
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  2
  Здрво, би сакала да ве прашам дали некоја има информација за бројот на студенти кои ќе се примаат оваа година на овој факултет поточно за насока македонски - англиски, и дали е овој факултет ставен во мирување како што еднаш кажаа на вести колку што се сеќавам...багодарам однапред. :)
   
 6. ani22

  ani22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2010
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  303
  Слушнав нешто дека педагошкиот факултет во Битола оваа година ќе паузира , т. е не ќе можат да се запишат студенти во прва година, дали е некој е запознаен со ова ?
   
 7. Mimi123

  Mimi123 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.186
  Сакам да ве прашам за професор уште колку испити дополнително се учат и како оди сето тоа? Дали има објаснето на страната од факултетот?
   
 8. ElfLuna

  ElfLuna Активен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  9
  Имам две прашања :D
  1.Дали е призната дипломата во странство (Америка, Канада)? Знам дека треба да се дополага нешто, но дали воопшто се признава?
  2.Дали таму бараат некој што има Bachelor in Education со 4 години, или се прифаќа да има Bachelor од друг факултет и Major in Education?
  Имате некое искуство или пак некој познат со вакво искуство? Или пак некој што заминал со овој факултет да се вработи како учител таму?
   
 9. Be-yO-nCe

  Be-yO-nCe Популарен член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  1.396
  Допаѓања:
  6.907
  Пол:
  Женски
  Мислам дека со новата спроведена програма можиш да бидиш професор со самото завршување на факултетот.
   
  На ElfLuna му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ElfLuna

  ElfLuna Активен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  9

  Благодарам на одговорот :D Не разбрав, за во нашата земја зборуваш? Не сум запозната со таа програма. Може да ми дадеш повеќе детали? Благодарам уште еднаш :D
   
 11. Be-yO-nCe

  Be-yO-nCe Популарен член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  1.396
  Допаѓања:
  6.907
  Пол:
  Женски
  Да да за во Македонија,јас не студирам таму но како што сум известена тие што оваа година се запишаа прва или ќе се запишуваат допрва има некоја нова програма бидеќи не постои повеќе смерот македонски/англиски и можиш само еден јазик да изучуваш и со завршувањето на факс можиш да бидиш професор.
   
 12. ElfLuna

  ElfLuna Активен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  9
  Супер ако е така :D
   
 13. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.445
  Допаѓања:
  32.488
  Пол:
  Женски
  Онака од љубопитност... :$
  Ако се заврши на Педагошки...дали можи како професор да се работи во средно?Дека имам слушнато дека за наставници се можи,ама за професор магистратура нешто така.... :^)
  иии има насока историја на Педагошки нели? :wasntme:
  Само си прашувам :!:
   
 14. MayDiamonds

  MayDiamonds Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  1.662
  Допаѓања:
  1.967
  Да, сега воведоја дека можело да се предава и во средните училишта со 4 годишнен завршен педагошки факултет.
   
 15. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.445
  Допаѓања:
  32.488
  Пол:
  Женски
  Да? :$
  Хм...љубовта кон историјата можам да си ја усовршам во родениот град...Баш би сакала да сум професорка...ама има време за мене.... :wasntme:
   
 16. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.445
  Допаѓања:
  32.488
  Пол:
  Женски
  А има катедра,смер како ли се вика за наставник/професор по историја? :!:
   
 17. Mimi123

  Mimi123 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.186
  Не се разбравме изгледа :) Јас сум на друг факултет не на педагошки и за да можам да работам како професор по одреден предмет сакам да ги земам уште тие испити. Порано знам дека имало 4, 5 испити ги полагаш и имаш сертификат дека може да работиш и како професор. А сега кажуваа дека имало некои измени па за тоа прашував ако знае некој :)
   
 18. MayDiamonds

  MayDiamonds Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  1.662
  Допаѓања:
  1.967
  Има некој што студира на отсек Англиски јазик и книжевност да го прашам нешто во лп? :^)
   
 19. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.445
  Допаѓања:
  32.488
  Пол:
  Женски
  брачеда ми студира нешто за англиски на педагошки... :wasntme:
   
 20. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  4.535
  Допаѓања:
  37.499
  Пол:
  Женски
  Ме интересира дали има смер Англиски јазик и книжевнот и дали е поделен како факултетот во Скопје на книжевност и превод и толкување? Дали ако изберам Англиски јазик на факултетот во Битола и книжевност ќе треба да учам и втор јазик? и уште едно прашање дали со овој факултет ќе можам да работам само како професор?