1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Педагошки факултет-Битола

Дискусија во 'Образование' започната од LaDyDoLl, 19 август 2011.

  1. Mimi123

    Mimi123 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.186
    ^И мене ме интересира истово, ама нема кој да одговори..
     
  2. ElfLuna

    ElfLuna Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    9
    Баш разгледував и прочитав дека оние кои ќе се запишат на студиската програма за јазици, ќе имало проверка, а исто така требало и CV да се однесе.... Вистина е вака или ... ? :^)
     
  3. verabt

    verabt Нов член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Sakam da se zapisam na pedagoski no ako mozi nekoj da mi objasni za studiskata programa za profesor po informatika i tehnicko obrazovanie (dali e tesko ? Po diplomiranjeto dali mozam da se zapisam na vtor ciklus na istoto i dali mozam da se zapisam na vtor ciklus ama na druga nasoka ili drug fakultet ?) :)
     
  4. ElfLuna

    ElfLuna Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    9
    И јас сакав да се запишам на втор циклус информатика, ама ми рекоја дека то го укинале. Ама да одам од септември пак, бидејќи нон стоп се се менувало. Пред некој месец ми го кажаа ова во студентски прашања :D
     
    На verabt му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ice.princess

    ice.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2014
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    106
    Пол:
    Женски
    Ако има некој што судира англиски јазик и книжевност нека ми пиши во лп да го прашам нешто :)
     
  6. verabt

    verabt Нов член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Dali programata za informaika i tehnicko obrazovanie e tocna bidejki ja ima i na pedagoski so pomalku predmeti i na tehnick.i.ot e sega ako mozi da mi kazite spored koja programa se uci dali od tehnickiot ili od pedagoskiot :) ?
     
    На SunshineYo му/ѝ се допаѓа ова.
  7. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Епа дечки, супер за вас кои сте запишани или веќе сте завршиле англиски во Битола затоа што после тоа ако имате нормално врски да се вработите во школо, имате шанса да ви дадат и часови по македонски и часови по англиски и така да добијате полн фонд на часови. А на нас кои учевме чисто англиски или македонски на Филолошки, ни ги цепкаат часовите и немаме никаков друг избор. Ехх, да ми се вратти сега тоа време кога се запишував... Значи супер избор дечки, блазе вам ;)
     
  8. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Да има подебен смер Англиски јазик и книжевност а посебно Македонски. Се учи втор јазик Француски или Германски си избираш но само 3 семестри. И со завршување на факултетот 4 години без никакви продолжени студии можеш да работиш како професор во средно и преведувач.
     
  9. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.451
    Допаѓања:
    32.734
    Пол:
    Женски
    Историјата не ја вратија ли сеуште?
    Нема историја на педагошкиов?
     
  10. BojanaLegija

    BojanaLegija Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2014
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    66
    Мое мислење е дека овој во Битола не е баш нај најдобар. Ако навистина си добар ученик и го сакаш тоа што се предава на факултетот, тогаш подобро да одите во Скопје. :hai:
     
    На Едно Чупе му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Едно Чупе

    Едно Чупе Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.067
    Пол:
    Женски
    А кога бараш работа ти велат ние дипломирани од Ск бараме :headbang: и ете така 3ипол години дома си седам а за друга работа сум преобразована и кога ќе видиш....:@
     
    На BojanaLegija му/ѝ се допаѓа ова.
  12. BojanaLegija

    BojanaLegija Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2014
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    66
    Тоа е тоа.. :|
     
    На Едно Чупе му/ѝ се допаѓа ова.
  13. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.810
    Пол:
    Женски
    Јас имам огромна желба да бидам одделенски наставник. Сепак добив инфо дека таа насока била затворена од неодамна и немало шанси да се отвори за брзо. На страната на факултетот пишуваше кои насоки НЕ СЕ сеуште отворени, а одделенска не беше во нив.
    Сега ме интересира некој кој е повеќе упатен, дали сега, оваа година јас можам да запишам за наставник по одделенска настава на Педагошкиот во Битола?

    Деновиве би требало да поминам и до факултетот да се информирам ама прво сакав да видам што знаете, да си дам малце надеж де.
     
    На Bogoeska B му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bogoeska B

    Bogoeska B Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2015
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    @theowndemon И јас сум заинтересирана за овој смер. Доколку го нема би сакала стрикно на наставничка по мак,јазик. Ако дознаеш нешто информирај ме :)
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  15. stefff.24

    stefff.24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Девојки пред три години ПФБТ претрпи сериозни измени од кадар до професори; ланската академска година 2014/2015 беше веќе трета година како на педагошки функционираат новите смерови. Смеровите за воспитувачи и одделенски наставници се ставени во мирување, а оние смерови кои беа двојазички сега се заменети со еднојазични смерови и функционира смерот за информатика, не знам како е точно наречен мислам дека тие се поврзани со техничкиот факултет па имаат напоредно предавања и на двата факултети. Проблем е што лани објавија конкурс само за смерот: Англиски јазик и книжевност и, за смерот: Информатика, а смерот: Македонски јазик и книжевност беше ставен во мирување. За оваа година прогнозите се исти како и ланската. И моментално факултетот е распуштен поради годишниот одмор, а колку време трае не знам...
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bogoeska B

    Bogoeska B Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2015
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    @stefff.24 Лелее значи и Мак јазик и книжевност е во мирување :( Што да се запишам сега,математика воопшто несакам ни како предмет да имам а ова педагошкиов баш на кеф ми беше :(
     
  17. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.810
    Пол:
    Женски
  18. Bogoeska B

    Bogoeska B Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2015
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
  19. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Одделенски наставици во Битола има со лопата да ги риниш,незнам со кој памет искрено луѓето се запишват на овај факултет посебно на овај смер,значи уназад има генерации и генерации што чекат за вработвање и според мене овај факултет воопшто не е ценет кај и да сакаш да се вработиш споредуван е со средно образование можам да речам,релни да сме шансите за вработвање се нула со овај смер,а да не зборувам за воспитувачи не е за џабе ставен во мирување...Ти предлагам да си избериш друг факултет ако несакаш да се зафркниш,овај фак.нека ти биди последен на листата за размислување,оти која мајка го изгубила детето таму ќе го најдиш и кадро и не кадро све примат,важноста на овај фак.е одамна изгубена спред мене,ама твој избор...
     
    На LUCERKA му/ѝ се допаѓа ова.
  20. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.810
    Пол:
    Женски
    и сега ми одговорија и во порака, дека можи да се запиши (им пишав и мејл)

    за неодлучен чоек ко мене, се вратив да запишам нешто шо првично и го мислев ама сепак до 12ти август ќе размислам по детаљно уште еднаш. Сепак ко видов дека одделенската е отворена годинава морам уште еднаш да размислам зошто желбата е поголема од се.