Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Педагошки факултет-Битола

Дискусија во 'Образование' започната од LaDyDoLl, 19 август 2011.

 1. Mimi123

  Mimi123 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.186
  ^И мене ме интересира истово, ама нема кој да одговори..
   
 2. ElfLuna

  ElfLuna Активен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  9
  Баш разгледував и прочитав дека оние кои ќе се запишат на студиската програма за јазици, ќе имало проверка, а исто така требало и CV да се однесе.... Вистина е вака или ... ? :^)
   
 3. verabt

  verabt Нов член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2014
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Sakam da se zapisam na pedagoski no ako mozi nekoj da mi objasni za studiskata programa za profesor po informatika i tehnicko obrazovanie (dali e tesko ? Po diplomiranjeto dali mozam da se zapisam na vtor ciklus na istoto i dali mozam da se zapisam na vtor ciklus ama na druga nasoka ili drug fakultet ?) :)
   
 4. ElfLuna

  ElfLuna Активен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  9
  И јас сакав да се запишам на втор циклус информатика, ама ми рекоја дека то го укинале. Ама да одам од септември пак, бидејќи нон стоп се се менувало. Пред некој месец ми го кажаа ова во студентски прашања :D
   
  На verabt му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ice.princess

  ice.princess Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2014
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  92
  Пол:
  Женски
  Ако има некој што судира англиски јазик и книжевност нека ми пиши во лп да го прашам нешто :)
   
 6. verabt

  verabt Нов член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2014
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Dali programata za informaika i tehnicko obrazovanie e tocna bidejki ja ima i na pedagoski so pomalku predmeti i na tehnick.i.ot e sega ako mozi da mi kazite spored koja programa se uci dali od tehnickiot ili od pedagoskiot :) ?
   
  На SunshineYo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. lavinija28

  lavinija28 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2013
  Пораки:
  1.538
  Допаѓања:
  2.047
  Пол:
  Женски
  Епа дечки, супер за вас кои сте запишани или веќе сте завршиле англиски во Битола затоа што после тоа ако имате нормално врски да се вработите во школо, имате шанса да ви дадат и часови по македонски и часови по англиски и така да добијате полн фонд на часови. А на нас кои учевме чисто англиски или македонски на Филолошки, ни ги цепкаат часовите и немаме никаков друг избор. Ехх, да ми се вратти сега тоа време кога се запишував... Значи супер избор дечки, блазе вам ;)
   
 8. MayDiamonds

  MayDiamonds Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  1.483
  Допаѓања:
  1.766
  Да има подебен смер Англиски јазик и книжевност а посебно Македонски. Се учи втор јазик Француски или Германски си избираш но само 3 семестри. И со завршување на факултетот 4 години без никакви продолжени студии можеш да работиш како професор во средно и преведувач.
   
 9. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.374
  Допаѓања:
  29.465
  Пол:
  Женски
  Историјата не ја вратија ли сеуште?
  Нема историја на педагошкиов?
   
 10. BojanaLegija

  BojanaLegija Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2014
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  63
  Мое мислење е дека овој во Битола не е баш нај најдобар. Ако навистина си добар ученик и го сакаш тоа што се предава на факултетот, тогаш подобро да одите во Скопје. :hai:
   
  На Едно Чупе му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Едно Чупе

  Едно Чупе Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2015
  Пораки:
  453
  Допаѓања:
  1.068
  Пол:
  Женски
  А кога бараш работа ти велат ние дипломирани од Ск бараме :headbang: и ете така 3ипол години дома си седам а за друга работа сум преобразована и кога ќе видиш....:@
   
  На BojanaLegija му/ѝ се допаѓа ова.
 12. BojanaLegija

  BojanaLegija Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2014
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  63
  Тоа е тоа.. :|
   
  На Едно Чупе му/ѝ се допаѓа ова.
 13. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.511
  Допаѓања:
  133.073
  Пол:
  Женски
  Јас имам огромна желба да бидам одделенски наставник. Сепак добив инфо дека таа насока била затворена од неодамна и немало шанси да се отвори за брзо. На страната на факултетот пишуваше кои насоки НЕ СЕ сеуште отворени, а одделенска не беше во нив.
  Сега ме интересира некој кој е повеќе упатен, дали сега, оваа година јас можам да запишам за наставник по одделенска настава на Педагошкиот во Битола?

  Деновиве би требало да поминам и до факултетот да се информирам ама прво сакав да видам што знаете, да си дам малце надеж де.
   
  На Bogoeska B му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Bogoeska B

  Bogoeska B Активен член

  Се зачлени на:
  25 април 2015
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  40
  Пол:
  Женски
  @theowndemon И јас сум заинтересирана за овој смер. Доколку го нема би сакала стрикно на наставничка по мак,јазик. Ако дознаеш нешто информирај ме :)
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 15. stefff.24

  stefff.24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Девојки пред три години ПФБТ претрпи сериозни измени од кадар до професори; ланската академска година 2014/2015 беше веќе трета година како на педагошки функционираат новите смерови. Смеровите за воспитувачи и одделенски наставници се ставени во мирување, а оние смерови кои беа двојазички сега се заменети со еднојазични смерови и функционира смерот за информатика, не знам како е точно наречен мислам дека тие се поврзани со техничкиот факултет па имаат напоредно предавања и на двата факултети. Проблем е што лани објавија конкурс само за смерот: Англиски јазик и книжевност и, за смерот: Информатика, а смерот: Македонски јазик и книжевност беше ставен во мирување. За оваа година прогнозите се исти како и ланската. И моментално факултетот е распуштен поради годишниот одмор, а колку време трае не знам...
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Bogoeska B

  Bogoeska B Активен член

  Се зачлени на:
  25 април 2015
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  40
  Пол:
  Женски
  @stefff.24 Лелее значи и Мак јазик и книжевност е во мирување :( Што да се запишам сега,математика воопшто несакам ни како предмет да имам а ова педагошкиов баш на кеф ми беше :(
   
 17. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.511
  Допаѓања:
  133.073
  Пол:
  Женски
 18. Bogoeska B

  Bogoeska B Активен член

  Се зачлени на:
  25 април 2015
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  40
  Пол:
  Женски
 19. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.932
  Пол:
  Женски
  Одделенски наставици во Битола има со лопата да ги риниш,незнам со кој памет искрено луѓето се запишват на овај факултет посебно на овај смер,значи уназад има генерации и генерации што чекат за вработвање и според мене овај факултет воопшто не е ценет кај и да сакаш да се вработиш споредуван е со средно образование можам да речам,релни да сме шансите за вработвање се нула со овај смер,а да не зборувам за воспитувачи не е за џабе ставен во мирување...Ти предлагам да си избериш друг факултет ако несакаш да се зафркниш,овај фак.нека ти биди последен на листата за размислување,оти која мајка го изгубила детето таму ќе го најдиш и кадро и не кадро све примат,важноста на овај фак.е одамна изгубена спред мене,ама твој избор...
   
  На LUCERKA му/ѝ се допаѓа ова.
 20. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.511
  Допаѓања:
  133.073
  Пол:
  Женски
  и сега ми одговорија и во порака, дека можи да се запиши (им пишав и мејл)

  за неодлучен чоек ко мене, се вратив да запишам нешто шо првично и го мислев ама сепак до 12ти август ќе размислам по детаљно уште еднаш. Сепак ко видов дека одделенската е отворена годинава морам уште еднаш да размислам зошто желбата е поголема од се.