1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Педагошко-психолошка методска(ППМ) Доквалификација

Дискусија во 'Образование' започната од Juliette, 27 мај 2013.

 1. Juliette

  Juliette Активен член

  Се зачлени на:
  31 март 2013
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  10
  Здраво девојки,
  не видов слична тема на оваа па решив да направам нова :) .Не знам колку девојки имаат запишано ваква доквалификација или пак колку ја имаат завршено па мислев тука да споделат околу деталите.Имено,за тие што не слушнале предходно,се работи за доквалификација со која после може да се работи како наставник/професор.Јас лично почнувам со полагање неделава па мислев да подпрашам тука кој знае,што да очекувам :) Ве поздравувам сите :)
   
 2. Bubbi

  Bubbi Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  562
  Јас сум во оваа група исто.
  Не знам дали Џулиет доби одговор, али јас ќе си побарам пак.
  Во вторник се полага психологија кај проф Виолета Арнаудова. Пааа..ако знае некој да сподели искуство?
  После тоа се полагаат уште плус педагогија и методика т.ш. методика мора да се полага последен.
  Ај форумџики мала активација :?:

  Гњават професорите? Се полага писмено или усмено? Строги се? Знаете што да паѓа најчесто?
  :*
   
 3. AleXis1991

  AleXis1991 Нов член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2014
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  И јас сакам да се информирам во врска со полагањата за ППМ доквалификација утре полагам педагогија кај Марија Тофовиќ Ќамилова па ако има некој искуство искрено замолувам да помогне и сподели мислење :)
   
 4. Ale.Ambrosio4

  Ale.Ambrosio4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2011
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  46
  И јас сакам да се запишам на ова. Може да пишете колку се плаќа и колку испити се полагаат? Мислам дека се 3 ама не сум сигурна.
   
 5. AleXis1991

  AleXis1991 Нов член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2014
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  се плаќа 10 000 денари плус индекс пријави семестрален лист + сликички твои и уште нешто може има сеа не ми текнува баш т.е исто како да се запишуваш на факс а предмети кои се полагаат се педагогија, психологија и методика последен го полагаш
   
 6. Minnie-e

  Minnie-e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  1.554
  Допаѓања:
  6.755
  Пол:
  Женски
  Девојки знаете ли колку пати имаме право да полагаме? Јас оваа сесија прв пат ќе полагам, па ме интересира дали имам повторно шанса. Секако без да плаќам повторно. Ве молам за одговор.
  Инаку ако има некој што ќе полага кај Огнен (психологија), јас него го одбрав, рече дека прашањата ќе бидат на заокружување и дополнување или евентуално нешто накратно да се напише, пример како дефиниција или сл.
   
 7. ni.na

  ni.na Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  1.390
  Допаѓања:
  1.456
  Полагал ли некој методика ако може да ми ги каже прашањата :)
   
 8. hello-kitty.90

  hello-kitty.90 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  2.636
  Допаѓања:
  17.081
  Зарем нема никој кој се доквалификува за наставник?
  Освен педагогија,психологија и методика треба ли да се бираат и 2 изборни предмети? Видов дека запишувањата се септември и февруари,па доколку соберам информации би се запишала во февруари.. Ако знае некој нека каже сигурно колку се плаќа,кои професори е подобро да се изберат,ако треба кои изборни предмети да се земат,тешки ли се предметите и сл. И дали имаш право да полагаш повеќе пати еден испит,знам дека за да полагаш методика мора да ти се положени педагогија и психологија?Секоја информација би ми била од корист.
   
 9. H.a.p.p.i.n.e.s.s

  H.a.p.p.i.n.e.s.s Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2014
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  10
  И јас сум заинтересирана за истите прашања, а работата е што пишува дека конкурс треба да има во септември а уште нема? Ако некој се сеќава како било минатата година, дали уште е рано или? И дали има разлика доквалификацијата на педагошки факултет со онаа од филозофски?
   
 10. H.a.p.p.i.n.e.s.s

  H.a.p.p.i.n.e.s.s Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2014
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  10
  Дали некој има информација во врска со конкурсот? На сајтовите нема ништо во врска со уписите за доквалификација.
   
 11. hello-kitty.90

  hello-kitty.90 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  2.636
  Допаѓања:
  17.081
  Знае ли некој дали излезе конкурсот?
   
 12. H.a.p.p.i.n.e.s.s

  H.a.p.p.i.n.e.s.s Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2014
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  10
  Не знам зошто уште ништо нема. Во Битола веќе е излезен, а за Скопје нема информации ниту од филозофски ниту од педагошки факултет.
   
 13. Lily92

  Lily92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2015
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки,
  Гледам дека постовите за педагошка доквалификација се од пред 2 години, па сакав да ве прашам како поминавте со полагања.. усно, писмено?? дали треба редовно да се оди на предавања, освен педагогија, психологија и методика треба да се земат уште два изборни предмети и која е цената? и кога отприлика излегува конкурсот? :)
  Поздрав
   
 14. macencef

  macencef Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  1.848
  Допаѓања:
  2.720
  Пол:
  Женски
  Ako nekoja od feminkite ima zavrseno pedagoska dokvalifikacija na Pedagoski fakultet vo Bitola neka pise ili tuka ili vo lp ve molam pisete vednas bidejki mi e itno!
   
 15. Elena_M

  Elena_M Активен член

  Се зачлени на:
  14 август 2018
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Дали има разлика ако се полага доквалификација на Филозофски или на Педагошки факултет? Некои велат дека повеќе е вреднуван Институтот за педагогија на Филозофски...
   
 16. any_xx

  any_xx Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2016
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  57
  Пол:
  Женски
  Здраво, доколку ја земам доквалификацијата на педагошки факултет (Инаку сум дипломиран економист) , кои предмети можам да ги предавам? Има ли некој искуство или слушнато да ме информира?
   
 17. Dejan0_Skorpija1

  Dejan0_Skorpija1 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Машки
  A so toa dobivas sertifikat ili naziv po strukata u koja si zavrsila
   
 18. Bonihihi

  Bonihihi Активен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2019
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
   
 19. LolaL

  LolaL Активен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2019
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  47
  Кога ќе излезе конкурсот за 2020?
   
  На Mstar91 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Mstar91

  Mstar91 Нов член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2020
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Dali znae nekoj dali odenje na predavanja e zadolzitelno, i jas planiram sega da gi zapisam.