1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Педесет нијанси на сиво (Fifty Shades of Grey) [2015]

Дискусија во 'Филмови' започната од Rock.Lady, 20 декември 2013.

 1. Rock.Lady

  Rock.Lady Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  214
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  Младата апсолвентка по книжевност, Анастасија Стил, мисли дека има проблеми. Таа е ситна, со нескротлива коса, срамежлива и сѐ уште девица. Вози искршена буба и за една недела ги полага финалните испити на факултет. Ѝ треба време за да учи, ама покрај сето ова е приморана да ја замени својата цимерка, прекрасната Кејт, уредник на студентскиот магазин, која има лоша настинка, да оди во Сиетел за да го интервјуира младиот милионер Кристијан Греј.

  Лута на Кејт, на себе и на светот оди на закажаното интервју, потполно неподготвена. Влегува во импозантната канцеларија на г. Греј, се сопка и му паѓа право в раце. Уште од првиот допир осеќа електричен шок. А г. Греј е млад, успешен, секси, арогантен и пребогат.

  Интервјуто почнува, а Анастасија иако неподготвена и срамежлива, успева во рок од петнаесет минути да го насмее, изнервира и да го шармира г. Греј. Си заминува за Портланд со мислите на учењето.

  Во наредните денови г. Греј е секаде каде што е таа, дури доаѓа каде што работи и купува разен асортиман на јажиња...

  Ана е шокирана, сите ѝ велат дека богатиот ерген е тука заради неа и да ја искористи оваа прилика. Но Кристијан постојано ја предупредува дека не е за неа.

  Не можејќи веќе да издржи го приморува да ѝ каже зошто не е за неа. И тука почнува вистинската приказна, кога Кејт ќе види дека таа и всушност немала никакви проблеми пред да го запознае г. Греј кој не дозволува никој да го допре.

  Тој е Доминант. Сака сексуално потчинети партнерки и сака сексуално да ја потчини Ана. Ѝ ја покажува својата Црвена соба на болка и задоволство и очекува таа да избега како од ѓавол. Но, Ана секогаш успева да го изненади. Не бега од него, не го осудува. Кристијан ѝ дава избор, да потпишe договор со правила и да му стане потчинета или слободно да си замине... A Ана, не прифаќа ни едно ни друго, туку му ја дава својата невиност. Шокирајќи го до неверување.
  Снимањето на филмската адаптација на првиот дел од еротската триологија „Педесет нијанси“ од авторката Е.Л.Џејмс, започна на почетокот на декември оваа година. Актерите кои ќе им дадат живот на ликовите од оваа триологија се:
  Jamie Dornan - Christian Grey
  Dakota Johnson - Anastasia Steele
  Eloise Mumford - Kate Kavanagh
  Max Martini - Jason Taylor
  Callum Keith Rennie - Ray Steele
  Marcia Gay Harden - Dr. Grace Trevelyan Grey
  Rita Ora - Mia Grey
  Luke Grimes - Elliot Grey
  Victor Rasuk - José Rodriguez
  Jennifer Ehle - Carla May Wilks
  Dylan Neal - Robbin 'Bob' Adams
  Премиерата на овој филм е закажана на 13.02.2015 год.

  Патем, знам дека се уште е рано за темава, но може да се дискутира за изборот на актерската екипа, самата приказна(доколку сте ги прочитале книгите), како и да се постираат новости и фотографии од снимањето.
   
  На jjoovvaannaa му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  6.870
  Пол:
  Женски
  Од чиста љубопитност сакам да го гледам филмот,да видам како ќе испадне спрема книгите.Инаку главниот глумец ми е ОК,го имам сретнато само во Once upon a time не беше лош,а за девојката мислам дека не е погодена,ама ќе видиме,може ќе ме изненади.
  Пошто книгите се малку безвеза напишани,не знам што да очекувам од филмот,ама сепак мислам дека ќе биде лимонатка за гледање,па ќе помине ко за тепање време.
   
  На Ketrin.Moon му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Rock.Lady

  Rock.Lady Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  214
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека за првпат во мојот живот, филмот ќе ми се допадне повеќе од самата книга. :lol:
  „Педесет нијанси“ дефинитивно не е врвот на литературата и авторката нема некој посебен талент за пишување како и вокабулар. Меѓутоа, приказната во суштина не е лоша и мене лично ми се допадна.
  Патем, Jamie Dornan е бонбона! :inlove:
  [​IMG]
   
  На ivancekitty и Elena69221 им се допаѓа ова.
 4. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.472
  Сеуште не ми се свиѓа изборот на глумците. :|
  Кој има изгледано барем една епизода од Дневниците на Вампирот многу добро знае дека ian somerhalder е правиот човек за глумење контрол фрик и е преголем шармер. Ми се свиѓаше идејата да глуми тој со мила кунис. Сега девојкава ми е ок ама типов ич не ми праи кеиф. Посебно смеѓите мажи некако не ги сваќам сериозно, барем јас. Скептик ке сум додека не го изгледам филмот.
   
  На ivancekitty и the.vampire.girl им се допаѓа ова.
 5. Rock.Lady

  Rock.Lady Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  214
  Пол:
  Женски
  Ian Somerhalder, Henry Cavill и Matt Bomer се имињата кои најчесто се појавуваа како фаворити за улогата на Christian Grey. Кога го одбраа Charlie Hunnam, кој првично требаше да го игра Christian, настана општ хаос помеѓу фановите. Се подигна петиција за негова промена, а да не зборувам за негативните коментари на сите можни форуми, портали итн. Навистина не може да се најде актер кој би ги задоволил барањата на СИТЕ фанови. Штом го одбрале Jamie Dornan, сигурно има причина зошто е тоа така, а мислам дека веќе и фановите почнаа да го прифаќаат.
  Еве неколку фотки од снимањето:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На ivancekitty му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.472
  Ајде да видиме, може ке изненади со глумата. :)
   
 7. G.G

  G.G Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2011
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  340
  Пол:
  Женски
  Јас се надевав дека еден од лепотаниве ќе биде Кристијан...

  Џејми не го имам видено во Once upon a time се надевам дека ќе биде добар,а Ана како избор воопшто не ми се допаѓа ми ја нема таа мила фаца,невина како што е опишана во книгата,за др.ликови не ни правам муабет.Само мене не ми се допаѓа Рита Ора да биде Миа???
  Фан мејд видео :) :)
  http://www.youtube.com/watch?v=swSA_GiB0g0
   

  Прикачени фајлови:

  На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Rock.Lady

  Rock.Lady Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  214
  Пол:
  Женски
  Јас се уште не можам да ја прежалам Alexis, совршена беше за улогата на Anastasia. Но морам да признаам дека и Dakota не е толку лоша, едвај чекам да ја видам на големото платно.
  Еве уште еден fan made trailer, со Jamie и Dakota :
  http://www.youtube.com/watch?v=ddPxOJZKQmQ
   
 9. Rock.Lady

  Rock.Lady Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  214
  Пол:
  Женски
  Првиот официјален рекламен постер за филмот:
  [​IMG]
  Каква позадина! :geek:
   
 10. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.352
  Допаѓања:
  3.518
  Пол:
  Женски
  Ми се допаѓа машкиот лик ама женскава никако не можам да ја смислам :puke:
  Се надевам дека грешам и дека нема да го уништи филмов
   
 11. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.005
  Допаѓања:
  10.462
  Пол:
  Женски
  Не сум на кејф со глумциве. Не ми изгледаат како што си ги замислував Кристијан и Ана.
  Ама ај да не судам прерано. Едвај го чекам филмот и се надевам дека ќе знаат да одглумат, и да си го доживеам филмот како што ја доживеав книгата.
  Само што и филмот е само првата книга, а мене втората најмногу ми се допадна од трилогијата.
  Јас уствари сама си се местам предвреме да не ми се допадне филмот... :D
  Епа сама сум си крива.
   
 12. Rock.Lady

  Rock.Lady Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  214
  Пол:
  Женски
  Според многумина, Џејми е еден од најперспективните, а воедно и најталентираните актери моментално. Во 'The Fall' беше одличен, штом лик каков што е Пол Спектор успеа да го долови толку добро, за Греј нема дилема! Така да, јас сум 100% сигурна дека за глумата ќе нема проблем. А и Дакота сигурно наследила нешто од талентот за глумење на нејзините родители. :lol:
  А патем, ќе има три книги = три филмови. И мене вториот дел ми е далеку поубав, на тој филм повеќе му се радувам! :wasntme:
   
  На M-1207 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. nene88

  nene88 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2012
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  500
  Пол:
  Женски
  Хм, малку сум изненадена од изборот за Кристијан, ама откако ги погледнав сликите од снимањето ми се свиѓаат двајцата и мислам дека направиле добар избор. Иан Сомерхолдер никако не ми се уклапаше во улогата на Кристијан, веројатно поради тоа што додека ги читав The Crossfire Series цело време неговото фацуле ми идеше пред очи за Гидеон :) Едвај чекам да видам како ќе успеат да снимат пристоен филм од книгава. Мене некако се ми изгледа дека ќе биде порка со приказна :) :rofl:
   
 14. Tumblr

  Tumblr Популарен член

  Се зачлени на:
  22 март 2013
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  992
  Пол:
  Женски
  Не,не,не!Изборот на глумците стварно е за нигде :x
   
 15. Rock.Lady

  Rock.Lady Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  214
  Пол:
  Женски
 16. Domakica

  Domakica Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  397
  Пол:
  Женски
 17. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  6.870
  Пол:
  Женски
  Испадна и трејлерот.
  http://www.youtube.com/watch?v=SfZWFDs0LxA

  Како што рече некоја феминка,мислам дека ова ќе биде првиот филм што ќе испадне поубав од книгите :D
  Трејлерот навистина е привлечен,убаво е прикажано дејствието.Ќе го изгледам заради Џејми Дорнан,секси човек е :$
   
 18. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.272
  Допаѓања:
  315.676
  Пол:
  Женски
  Мене глумците не ми се допагјаат.За главниот актер гласав да биде mat bornam иако е геј во приватниот живот на платно мн секси ми делува него ли овој изабраниот.актерката исто ми нема no sens.млитава,не убава,некако превише бледа за ваква улога
   
 19. Anouk

  Anouk Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  806
  Допаѓања:
  1.380
  Зошто, зошто ми ја уништија преубавата совршена слика за Кристијан?? :o
  Каков го замислував, овој е нула у споредба...

  Ми се иде да не го ни гледам филмот кога ќе излезе... |(
   
 20. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.005
  Допаѓања:
  10.462
  Пол:
  Женски
  Ова глумецов во трејлерот како 18 години да има, ич не ми е претставителен. Викав дека и онака не ми се свиѓа на изглед, ама со трејлеров дефинитивно си го зацементирав мислењето... :^)

  За глумицава, ај некако ќе пројде. Ако не ми се погоди филмот на крај, никогаш више нема да гледам филм откако ќе ја прочитам книгата! :@ Така се разочарав од Девојката со бисерната обетка, врска немаше со книгата!