Педесет нијанси ослободени (Fifty Shades Freed) [2018]

Дискусија во 'Филмови' започната од Amellie13, 8 февруари 2018.

 1. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.648
  Допаѓања:
  39.920
  Пол:
  Женски
  FiftyShadesFreed.jpg
  "Педесет нијанси ослободени" е последниот дел од трилогијата "Педесет нијанси". Како главни улоги ги имавме повторно добро познатите Џејми Дорнан и Дакота Џонсон како г-дин и г-ѓа Греј.
  Ја гледав премиерата и искрено можам да кажам дека премногу ми се допадна. Дефинитивно е најдобриот од трите дела, што не ме изненади бидејќи го очекував тоа.
  Нема да откривам спојлери, но за разлика од другите делови има повеќе и поинтересни настани што се случуваат.
  Среќен крај има како што е и очекувано но не откривам повеќе од тоа за тие што допрва ќе го гледате. :)
  Само ќе кажам дека ептен ме расплака особено при крајот тоа што беше, не сум плачела вака за филм досега. Сега се созедов така. :D

  Од мене има 10/10, најдобар дефинитивно. :l:
   
  На Istata od vcera, Milobebence, marija1907 и 6 други им се допаѓа ова.
 2. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  19.314
  Допаѓања:
  123.060
  Пол:
  Женски
  И од мене има оценка 10/10
  Филмот е подобро осмислен за разлика од вториот и многу повеќе ми се допадна.
  Мислам дека нема четврти дел, ќе ми фали.

  П.С. Кристијан се исплаши дека ќе биде осамен како кога бил дете.
   
  На Amellie13 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.648
  Допаѓања:
  39.920
  Пол:
  Женски
  И мене ќе ми фали, сепак филмовите се правени според книгите а ги има само три. Убаво би било да имаше и дел за тоа каков им е животот после сето што се случи.
   
  На tinka-mace, Sweetlove_0312 и buba4e89 им се допаѓа ова.
 4. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  5.864
  Допаѓања:
  19.891
  Пол:
  Женски
  10/10
  Многу поубав за разлика од 1виот и 2иот дел, стварно многу ми се допадна, имаше некој смешни сцени, али во глобала стварно добро осмислен овај 3тиот дел.
  Ќе ми фали само Г-дин Кристијан :wasntme:, многу ми е секси и харизматичен, па обожавам да го гледам. :inlove::l:
   
  На victoria, buba4e89, Justicija и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  908
  Допаѓања:
  1.556
  Многу ми е чудно што 90% од оние кои ги гледале првите 2 дела - рекле дека филмовите немаат врска. А мене, за чудо, ми се допаднаа. И уште не знам дали е нешто до мене :))))) и до мојот вкус.
   
  На Justicija, Плавуша123 и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
 6. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.043
  Допаѓања:
  159.371
  Пол:
  Женски
  Јас спаѓам во тие што книгата им се допадна а филмот тотално фијаско. Ајде ќе го гледам и третиот дел чим го фалите.
   
  На BabyStyle му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Lianna Anna

  Lianna Anna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2017
  Пораки:
  1.757
  Допаѓања:
  15.267
  Пол:
  Женски
  Јас ги прочитав прво книгите, па го гледав филмот. Скроз се разочарав од истиот.
   
  На fana, BabyStyle и LiliBoz им се допаѓа ова.
 8. niaholly

  niaholly Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2017
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  716
  Пол:
  Женски
  Каде го гледавтее филмот?
   
 9. BelieberYeahh

  BelieberYeahh Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2013
  Пораки:
  1.394
  Допаѓања:
  2.165
  Пол:
  Женски
  На кино го има, онлајн сеуште не е излезен.
   
 10. thequeen95

  thequeen95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2016
  Пораки:
  1.232
  Допаѓања:
  4.829
  Пол:
  Женски
  Нема поглуп филм од овој.Ужас
   
  На SV1911 и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
 11. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  26.112
  50 shades of wondering where the fuck is the sado-mazo in the movie... :?:
   
  На marama, Justicija, EvAngelos и 19 други им се допаѓа ова.
 12. BabyStyle

  BabyStyle Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2010
  Пораки:
  464
  Допаѓања:
  8.249
  Не се споредуваат со книгите . :) реални да бидеме... Книга си е книга
   
  На joy1, LiliBoz, fana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.648
  Допаѓања:
  39.920
  Пол:
  Женски
  Јас не ги имам читано книгите, да ги имав можеби ќе мислев дека се подобри од филмот. Сепак со нив работите си ги замислуваме како ние сакаме, што не секогаш се совпаѓа со филмската верзија.

  Имам читано коментари дека во филмовите многу сцени се скратени од книгите или набрзина изиграни, додека други велат филмовите се подобри бидејќи книгите се повторливи и многу одолвлекуваат.
  Јас немам став за тоа бидејќи не сум ги прочитала, а сакам. Филмовите ми се допаднаа многу последниов посебно, спротивно од мислењето на мнозинството. :)
   
  На BabyStyle му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Ex Luna Scientia

  Ex Luna Scientia Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2017
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  845
  Пол:
  Женски
  Го сакам филмов.
  Од една едноставна причина.
  Што со него се става крај на 50 shades of human stupidity филмовите и книгите.

  Не е само што нема садо-мазо, туку искривената слика за садо-мазо во една врска е сведена на најпросто најcheesy одвратно ниво што прави сите оние кои го практикуваат да изгледаат како тотални ретарди. Кристијан е психопат, Анастасија исто така, романтичната „приказна’’ меѓу нив е поcheesy од шарпланинско биено сирење ако воопшто може да се каже дека тука има приказна која го поврзува блеењето на Анастасија ко теле у шарена врата и социопатските one-liners на Кристијан.
  Единственото нешто добро околу филмовите е што во нив нема реченици ужасни какви што има во книгите од типот на оваа:


  Screenshot_4.png

  Маркс се превртува во гроб.
  Ако сакате романтична приказна без било каква длабочина или позадина и сакате да мислите дека сте перверзни, ова се филмовите за вас дечки.
   
  На Asistentkа, Kitten, kim.k и 10 други им се допаѓа ова.
 15. Beauty.Mar

  Beauty.Mar Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2017
  Пораки:
  244
  Допаѓања:
  1.156
  Пол:
  Женски
  Предосадни и патетични за мој вкус. И книгите и сите три филма.
   
  На Asistentkа, thequeen95, YoungandBeautiful и 3 други им се допаѓа ова.
 16. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  3.209
  Допаѓања:
  22.450
  [​IMG]
   
  На Asistentkа, thequeen95, Matotheja и 8 други им се допаѓа ова.
 17. SV1911

  SV1911 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2013
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  49.100
  Е баш така.

  Книгите се како напален тинејџер да ги пишувал кој притоа има слаб речник, па користи едни исти фрази во круг. Филмовите не ни планирам да ги гледам, чисто од причина што не сакам глупи луѓе со глупи дела да остават впечаток во светот.
   
  На Asistentkа, thequeen95, crimson и 7 други им се допаѓа ова.
 18. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  16.777
  Допаѓања:
  76.513
  Пол:
  Женски
  Amen to that.
  И подобро што не ти се гледани филмовите - јас ги погледнав за да знам што хејтам. Ни „Г“ од глума, фригидност на тони.
  Ако тоа е садо-мазо, ондак немам коментар...

  На „приказниве“ може да паднат само тинејџери. Или некоја која не искусила некаков сексуален живот. :)
   
  На Asistentkа, crimson, Kitten и 8 други им се допаѓа ова.
 19. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.343
  Допаѓања:
  38.604
  Ниту книгите, ниту филмoвите имaaт некoјa тoчкa пo кoјa ќе ги пaмтиш. Вo филмoвите дoстa пaри се влoжени и oбичнo сите бoгaти филмoви се убaви зa oкo. Нo, aкo немa некoјa пoентa целиoт филм, пo некoе време гo зaбoрaвaш.
   
  На Asistentkа, Someonespecial, BabyStyle и 2 други им се допаѓа ова.
 20. SV1911

  SV1911 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2013
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  49.100
  Баш имаше за овој дел критики кога прво излезе книгата, наменета за луѓе без трошка фантазија и никаков сексуален живот. Па Твајлајт и била инспирација бе, да знаев за ова немаше ни да се фатам да ја читам воопшто. (facepalm)

  Единствено премините во трејлерот беа ок, како беше сето тоа склопено, се познава дека вложиле доста :cash:

  Никако не ми е јасно како иако првиот филм беше фијаско, со 4.1 IMDb рејтинг, подоле од b-rated филм, и успеаа да извадат уште два дела?! Ептен многу кажува за светот во глобала.
   
  На Asistentkа, Gosh, Avery и 5 други им се допаѓа ова.