1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Педијатар

Дискусија во 'Бебе' започната од lina-kalina, 22 август 2015.

 1. lina-kalina

  lina-kalina Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2015
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  139
  Пол:
  Женски
  Барав низ форумов ама ваква тема не најдов па затоа решив сама да ја отворам :).
  Скоро при крај сум на бременоста па нормално ме интересираат многу теми и прашања што и како кога ќе се роди бебушка. Едно од нив е за педијатарот. Ме интересира:
  - кога прв пат го избравте педијатарот?
  - што е потребно за избор на педијатар, ваша книшка или посебно отварате за бебето?
  - дали педијатарот ве праќа на преглед кај ортопед со упат или тоа е посебен лекар кој посебно го бирате?
  - дали педијатарот ви кажува кога и каде треба да примате вакцини?
  - препораки за добар педијатар?

  Па повелете мајки споделете информации :)
   
 2. Domakica

  Domakica Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  397
  Пол:
  Женски
  Бидејќи ми требаше педијатар веднаш со излегување од болница, го пратив маж ми во комшии карши нашата зграда, во амбуланта, и сега таа баба докторка ни е супер. Прашав комшивки кај им е најпрактично и ми ја препорачаа. Одев на 3, на 6 месеци и повремено кога ќе ми текне за мерење на тежина и за упат за крвна слика. Не е вакциниран, а ако вакцинираш контрола ти прават и во доспанзер за вакцини. Мојата докторка педијатар сама рече да почекаме со вакцини.
  Педијатарот ти препишува веднаш д3 капки кои инаку се 120 денари, а на рецепт 60. Со моја книшка до 40 дена рекоа не е проблем. Инаку ќе го пријавиш преку работа кај тебе или маж ти откако ќе има извод, те матичен број, па ќе купите книшка од книжара и на работа ви ја заверуваат со печат. Најново е дека тендерот за ел. Картички пропаднал значи од кај тебе или маж ти од работа ќе ти даваат сини картони со име на детето.
  Упат за ортопед си зедов на 1 месец дека на ГАК не го гледа ортопед па е препорачливо порано да се оди на прегледа не да чекаш 3 месеци. Можеш и приватно да фрлаш пари, јас земам упат за неуромедика, 570 денари е. Има ортопед со 1500 денари преглед, Видоевски, Систина. Ремедика, санте плус. Ти бираш што е добро за твоето дете и зависно од тебе колку и каде ќе го носиш. Ја моево не го влечам по доктори за да не закачи вируси.
   
  Последна измена: 22 август 2015
  На ZojaP и lina-kalina им се допаѓа ова.
 3. chocolade

  chocolade Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2014
  Пораки:
  2.215
  Допаѓања:
  6.882
  Пол:
  Женски
  Нас ни е матична во неуромедика. Книшка си има бебуш а треба и здравствена картичка. Матичната ни даде упут за очно, и за ОРЛ кога имавме потреба. А предност е што е се во иста зграда и што не се чека многу. Посебно со новороденче. Имаат предност. Исто и крвна слика си правиме таму со упат. На ортопед ја носам кај Видоевски но слушам доста пофалби и за ортопедот во неуромедика(работи со упат). Вакцина си прима во амбуланта во населба и они кажуваат кога е следната. Јас сум задоволна од педијатарот, барем за сега. :)
   
  На lina-kalina му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.165
  Допаѓања:
  105.696
  Пол:
  Женски
  Педијатар се бира со книшката на бебето, мада на почетокот уште дури не се средени документите ќе ве заведе со тоа картончето кое ќе ви го дадат на излегување од болница.
  За ортопед ќе ве праќа матичниот со упат со мој термин.
  За вакцини ќе одите во тој диспанзер за здраво дете, ќе ти кажат каде е или знаеш( јас не сум од ск) и таму ќе го носиш тоа картончето на болница што ќе ти го дадат и овие ќе ти дадат уште една картица каде ќе ги бележат примените вакцини и на која дата е наредната.
  Препораки нека дадат скопјанките, јас буквално сите ги сменав во мојот град и на крај и децата ми се заведени кај мојот матичен. :wasntme:

  Кога веќе сме на оваа тема, споделете искуства со примањето и количината на д3 капките кај вашите деца и препораките на вашите педијатри. Кај нас искуството со постарата беше што педијатрите кај вакцините нели пред вакцина прегледуваат, и на два пати ни препорача терапија по 25 капки во траење 3 недели. После кај тогашниот педијатар матичен, кога големата беше 3 а малото 1 година, мипрепорача пак таква доза кај двајцата, кајголемата зошто не сакаше да јаде и само млеко пиеше по 3 литри и многу беше плачка, а малото не ми ја преспиваше цела ноќ и се будеше, и по тврдењецна педијатарот за да се смири големата и да пројаде, а малото за да спие да даваме зголемена доза д3, дека тие делувале на мали деца како лексилиум на возрасните. И дека мора лето зима да давам зошто колку реално се сончаат децата, ги криеме од сонце, а само од сонце може да се добие.

  Поздрав
   
  На lina-kalina му/ѝ се допаѓа ова.
 5. byby.13

  byby.13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2014
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  80
  Пол:
  Женски
  Zenicki ajde kazete dobar pedijatar vo blizina na centar aerodrom poz
   
 6. chocolade

  chocolade Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2014
  Пораки:
  2.215
  Допаѓања:
  6.882
  Пол:
  Женски
  Во неуромедика на партизанска имаш добар педијатар.
   
  На byby.13 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Miss.Sweet

  Miss.Sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  1.001
  Допаѓања:
  4.535
  Ние одиме во Центар ординација Др.Ложанкоски кај Др.Драгана Емел Маркоска. Се наоѓаат позади дом на градежници и работат со сини картони. Задоволна сум до сега ептен.
   
  На byby.13 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.343
  Preporaka za pedijatar vo Prilep?
   
 9. victoria

  victoria Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.943
  Допаѓања:
  28.787
  Пол:
  Женски
  Талеска замина во пензија пред неколку месеци... Прекрасен доктор...искрено пишав матичен од што морам сега,иналу ама баш кај никој не би одела.. Еден гузви имал, други одма антибиотик давале, трети нешто друго, возрасни за во пензија ..не дека пребирам ама стварно нештп посалам не остана.. Златко Јаков(од помладите) беше кај Мрческа ама замина мислам во странство..Москова,Мрческа,Ацеска кај некој од нив.. Колку да имаш.. Не дај боже дете вкола и во Плодност
   
 10. stefanija70

  stefanija70 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2014
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  950
  Mnogu interesen post. Dali na vozrasnite im e potreben lexilium? A pa na dete koe ne spie.noke ili ne jade nesto.sto ke.mu deluva kako.lexilium? Vit.D za da spie i da jade vo konjski dozi?????? Prvo, doziranje na vit.D odreduva ortoped koj.go gleda deteto, i samo ako ima potreba dava taka visoki dozi (iskreno, ne znam nitu 1 primer kade sto ortoped preporacal 25 kapki). Vtoro, sosema normalno.e.bebe da se budi cesto noke i ne mu treba nesto kako lexilium. Treto, ednostavno postojat deca nejadaci, kako i deca kou mnogu jadat. Moeto e od tie prvite. Cetvrto, kolku sto znam vit.D e liposolubilen i ne se isfrla taka lesno od organizmot ako e vnesen vo visok, kako sto bi se isfrlil na pr.vit.C koj e hidrosolubilen. Porano se davale amp.vit.D namesto kapki eden period kako prevencija od rahit. Ampulata sodrzela visoki dozi vit.D koj se daval naednas. Ova veke ne se primenuva zatoa sto kako nus efekti se javuvale kalcifikati na vnatresnite organi, poradi talozenjeto na vit.D i negovoto vlijanie na metaboliziranjeto na kalcium. I kaj be zavrsile tie silni pedijatri sto davaat vakvi preporaki, posetile li nekoj kongres, procitale li nesto ponovo od literaturata pred 50 god????? Nekni na edna fb grupa, veruvam deka ima i dr clenki sto go videle toj post, edna majka kazuvase deka vo prodavnica i prisla.nekoja lekarka od ohrid koja i kazala deka deteto i e anemicno. Majkata slucajno nekoj den pred toa pravela krvna slika koja bila uredna, ama ete doktorkata so golo.oko videla podobro od laboratorijata i rekla da mu dava zelezo na deteto. Plus i 8 kapki vigantol sekoja vecer za da i spie podobro???????? (8kapki vigantol = 40 kapki plivit D3, ova uste beter). I majkata voodusevena od nejzinata strucnost i priod, kako ete dr lekari ne i obrnuvale vnimanie, ama.nekoj totalen stranec u prodavnica ti nudi resenie za problemi koi gi nemas????? I togas ne mozev da se nacudam, a ni sega. Duri ni na anemicno dete le se zamislam dali da dam zelezo ili da smenam ishrana, a kamo.li so dobri rezultati zaradi nekoj kompleten stranec. A pa tek za 8 kapki vigantol ne znam dali treba da se komentira. I koj e momentot demek deteto da spie? Sto ako se budi?
   
 11. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Син ми примаше такви дози Вигантол, прво почнавме со две капки, на околу два месеци ни дадоа ударна доза 10 дена по 20 капки, после еден месец пак добивме 20 дена по 10 капки, па продолживме со две до летоска. Од септември добивме сируп со д витамин 50% од препорачаниот дневен внес и еве сега на контрола на една и пол година фонтанелата не е целосно затворена па освен сирупот пие плус по две капки вигантол. Од раѓање е страшен неспијач, на толкави дози вигантол и продолжена жочтица до 2 месец он не спиеше. 5-6 саати сон почна да врзува на 10 месеци а цела ноќ дури на година.
  И полека со постовите, никој не е најпаметен, особено кога се работи за деца.
   
  На Bozica1980 и Miss.Sweet им се допаѓа ова.
 12. stefanija70

  stefanija70 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2014
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  950
  Nikoj ne najpameten tocno, zatoa i pisav ako ima potreba ke.odredi orroped, zatoa sto ima.potreba, ane za da spie deteto ili da jade podobro. A inaku btw nasiot ortoped veli deka e sovrseno normalno fontanelata da se zatvori duri na 2 godini i deka vit.D nema vrska so toa zatoa sto fontanelata e prostor medju koski, a ne koska, pa da se vlijae na nejzinata cvrstina. Ne navleguvam vo vasiot slucaj, vie veruvam deka postapuvate kako sto ve sovetuvale,poentata mi bese deka d3 ne e lek za podobar son ili apetit.
   
  На Tinushka, joy1, mamita83 и 2 други им се допаѓа ова.
 13. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.165
  Допаѓања:
  105.696
  Пол:
  Женски
  Може истата леκаρκа да била, по исκуството мое и леκ за се и беше д3. Се консултирав и со повеќе лекари и ортопед, направивме и потребни анализи преку крв, сменивме педијатар. Сега на бебето му давам една капка вигантол, а на големите по едно лајче рибино масло. Но ми падна во очи што ете и на вакцина два пати за девојчето ми даваа терапија по 25д3 3 недели а причина беше потење на главчето, исто и кај машкото после година беше случај и педијатаркава ми даде таква терапија, но и за девојчето тогашвеќе 3 годишна како лек за ете нејадење, нервоза, плачење... па ми беше чудно,да видам други случаеви, искуства... но откако за секоја настинка, кашлање, затнато носе... педијатарката велеше му фали д3 појачај му, му доаѓаше како на македонски народни приказни -рицино лек за се, овде д3 лек за се, малку се зачудив и барав повеќе мислење...
   
  На stefanija70 и Miss.Sweet им се допаѓа ова.
 14. Miss.Sweet

  Miss.Sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  1.001
  Допаѓања:
  4.535
  Мојот се поти на главчето кога цица или ако спие до мене па е утоп направен пошто сме гушнати. При консултација со неколку педијатри ни беше кажано да му даваме една капсула Д3 на 4u pharma. Во Систина кога бевме на ехо на мозоче (дека породена со вакум :( ) кога прашав за фонтанелата дали е ок и дали се во ред препорачаните Д3 или треба да земаме и вигантол ми кажа неврологот дека дури и да не се дава Д3 не е проблем. Ми наброја и доста земји во светот каде нема толку сончеви денови како кај нас па сепак не даваат Д3 на бебиња и деца. Што искрено и ме замисли.
   
  На stefanija70 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.165
  Допаѓања:
  105.696
  Пол:
  Женски
  Навистина е дискутабилно ова, како што кажа и стефанија од хипервитаминоза на д3 има многу штета, и еве сите различно кажуваат... Едната ми вели 25, друга кога слушна се крстеше, максимум 2, трета рече лето ич, есен ј пролет по 2, зима и по 10 може, и ај сега!?
   
 16. Miss.Sweet

  Miss.Sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  1.001
  Допаѓања:
  4.535
  Мене така ме зезнаа со еспумисан капки. Еден вика 3×25, друг 5×15 и трет 5×25 :D И на крај не можевме да се оправиме две недели од зелена кака. Не му одговараа ич еспумисанот. Па дигнав раце од секакви капки и сирупи за грчеви и поминаа :D
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 17. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.285
  Допаѓања:
  315.890
  Пол:
  Женски
  Ама за капките зошто воопшто прашувате педијатар?Тоа ке ви каже ортопед и него ке го слушате.Он си гледа по фонтанелата,развитокот на коски итн и ке одлучи колку треба.Ние пиевме по 7 па по 5 па по 3.Постепено ортопедот ни ја намалуваше дозата.
   
  На Bozica1980, JuLleE, stefanija70 и 2 други им се допаѓа ова.
 18. blessed2

  blessed2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2015
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  265
  Пол:
  Женски
  @Miss.Sweet malku off topic, a kolku pari vi zemaa za eho na mozoce vo Sistina i dali pravat i eho na mese?
   
 19. Miss.Sweet

  Miss.Sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  1.001
  Допаѓања:
  4.535
  Првично телефонски кога закажував ни рекоа 2300 ден а на крај на шалтер ни наплатија 5000 ден. Инаку не знам колку е ехо на меше, но провери http://www.scribd.com/mobile/doc/68754292/PDF-Cenovnik-Sistina или јави се телефонски.
   
  На blessed2 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. stefanija70

  stefanija70 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2014
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  950
  E taka de, i jas istoto se prasuvam. Kaj mene malata pie po 5 kapki plivit d3 sto odgovara na 1 kapka vigantol i na sekoja kontrola ortopedot ni naglasuva: ovaa doza e dovolna za ova dete po izvrsen pregled, za dr dete mozebi e mnogu ili malku. Ako mi veruvate nit za prvoto nit za vtoroto dete pedijatarot ne mi spomnal za d3 kapkite, samo me.prasuva na ortoped bevte li i tolku.