1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Педијатар

Дискусија во 'Бебе' започната од lina-kalina, 22 август 2015.

  1. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    7.977
    Пол:
    Женски
    По многу размислувања, ја одбравме коич за матичен. Ладна е во односот со родителот како да е уште во државна, ама со пациентите т.е.дечињата е ок. И ги ценам мислењата, единствено не ми се допаѓа што не е ни на секунда достапна вон работно време, ни з итност ни з ништо. Точно е дека има дежурни служби, но сепак како матичен педијатар според мене треба да има еден службен телефон за итни случаи. Не очекувам да отвори ординација во недела вечер, но за совет би требало да има простор. Се слагам и со тоа дека има досадни родители, но се да биде во интерес на здравјето на децата. Со постариот син до скоро имавме супер педијатар, достпен за сите наши дилеми, но се пензионираше па во потрага сме по нов. Коич не го прифаќа, се концентрирале на деца до 6 годишно возраст. И оваа политика баш не ја сфаќам ама ајде... Ако не најдеме заеднички јазик ке ја смениме.
     
    На srekice и The Unicorn им се допаѓа ова.
  2. Krismanka86

    Krismanka86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2016
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Ја видов темава и морав да си го пофалам нашиот педијатар Д-р Ѓорѓи Паскалов поборник за доење, здрава храна и правилен раст и развој на децата. Не многу комуникативен што на пример мене не ми одговара пошто и јас сум по малце таква ама достапен во секое време и за секаков проблем. Вреди целиот пат што го поминувам за да стигнам до таму :)
     
    На VedaG10 и PUPICA им се допаѓа ова.
  3. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    Јас баш поради ваква достапност не би ја менувала Драгана. 2 пати до сега има отворено ординација за викенд за да го ѕирне синко. Ми се јавувала и на полноќ да праша како сме. Во денешно време ретки се такви доктори.
     
    На kukla21, Sofronko, Septemvri и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.149
    Допаѓања:
    46.867
    Пол:
    Женски
    Како е со смени сега Драгана во Идадија? И кое и е работното време?
     
  5. @Verba

    @Verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    2.213
    Пол:
    Женски
    Вторник и четврток од 13 до 19 ч.
    Понеделник, среда и петок прва (не сум сигурна дали до 15 или 16 ч).
    Сабота работат со здрави дечиња до 14 ч
     
    На anastasijaki му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    4.871
    Пол:
    Женски
    кога се јавив (беше петок) ми рекоа до 15ч. веројатно до 15ч се и пон и среда.
     
  7. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.149
    Допаѓања:
    46.867
    Пол:
    Женски
    Само сабота се со здрави? Треба да одам еден упат да сменам, па викам кога нема гужва и да не правам гужви на болни дечиња.
     
  8. The Unicorn

    The Unicorn Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2018
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    6.151
    Пол:
    Женски
    И ние сме кај Којиќ:) Бевме еднаш на контрола и океј ми се виде. Ептен беше мила со бебе го играше и бебе и се газеше од смеење. И јас многу се мислев и читав кого да направиме матичен. Сега за сега сум задоволна:) За итен случај вон работно време (се надевам нема да затреба) ќе го носам во Систина.
     
    На Septemvri му/ѝ се допаѓа ова.
  9. @Verba

    @Verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    2.213
    Пол:
    Женски
    Кога го носев бебе при настинка, така ми кажа Драгана, да.
     
    На anastasijaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. barby

    barby Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2010
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    8.449
    Мајки малата има скоро 3 месеци, и до сега цело време кај Палческа ја носев во Систина. Последниот пат толку ме разочара, чудо едно. Толку незаинтересирана, само со телефонот во раце беше, не знаеше каде се наоѓа, ја измери за 3 минути и толку беше, а и кажав дека бебето е цело затнато. Ај ве молам кажете ми кај кој педијатар да ја однесам приватно, не битно систина или друго место во Скопје.
     
  11. *Sara*

    *Sara* Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2017
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    399
    Пол:
    Женски
    И јас првите 3 месеци ја носев бебка во систина. Откако сфатив дека давам 2200 само за мерење тежина, должина и обем на глава, прекинав. Сега ја носам во Промедика, таму одбравме матичен д-р. ама мене ако ме прашаш јас од докториве од ниеден не сум задоволна, се е про форма
     
    На barby му/ѝ се допаѓа ова.
  12. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.192
    Сајковски и никој друг
     
    На barby му/ѝ се допаѓа ова.
  13. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.365
    Пол:
    Женски
    И тој не е поарен, телефонот ми се чини залепен му е за дланката, ти збори и зјапа у екран (facepalm)


    @barby јас од Драгана Емел сум задоволна, посветена е многу, достапна 24/7 и дури беше 2та месеци на породилно она помисли на бебе мое и ме праша на Вибер како е (имавме мака).
    И да телефон не и е прилепен у рака :tmi:
     
    На gjoker4e, barby, sofi2107 и 3 други им се допаѓа ова.
  14. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.709
    Допаѓања:
    121.993
    Два пати ни била на дежурство , збори со синот на телефон и у меѓувреме го прегледува детето. Чекам да заврши и ми вика што чекате. И ми се изнасмеа дека сум го донела со температура ,тоа било вирус поминувало за 3 дена , а терапија ќе ми пишала у извештај (демек нема што да ти објаснувам). Мн незаинтересирано делува.
    Реткост е да најдеш солиден педијатар. Ама па воопшто не личи телефонот и преглед! Срам да им е.
     
    На kukla21, barby, Sparkles27 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.172
    Допаѓања:
    10.775
    Пол:
    Женски
    А во февруари кога се враќаше од породилно, некаде на форумов имав прочитано коментар "таа сопственото дете си го остава на 2 месеца, а не јас моето да го носам кај неа". Мислам дека не постои попосветен педијатар од неа. И јас сум доктор, па не сум толку посветена на пациентите, особено што се работи за бебиња кои постојано имаат некаква мака, и ние мајките нормално се грижиме и за најмалата ситница. Капа и симнувам за професионалноста, достапноста и посветеноста.
    Мене бебе ми падна од кревет летово на одмор, итно ја однесовме во болница во Грција, па едвај собрав храброст да и пишам после чисто за консултација. Бебе си беше океј, си викам не сакам да додевам за нешто што веќе поминало. Некогаш може сериозен проблем да имам сред ноќ или за викенд, па ептен да имам потреба да ја барам. Цел реферат ми пиша, совети, поддршка, како за свое дете. Премногу пациенти има, а исто ги чува и првиот и последниот.
     
    На kukla21, barby, eli25 и 4 други им се допаѓа ова.
  16. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.149
    Допаѓања:
    46.867
    Пол:
    Женски
    Изгледа за кого како, мене до сега синко не ми бил болен, ама лани летото нешто топол ми беше ептен на глава и со саати чекав да ми врати на вибер, и звонев не ми крена и пиша оскуден одговор едвај. Последниот пат па не ми врати на вибер :D
    Инаку на прегледи никогаш не ја мрзи да објасни, не штеди на зборови, ама ете на вибер оскудни одговори ми давала. Се на се кога се нема избор на асални педијатри она е во предност пред сите други со позитивата која ја има и стручноста.
     
    На barby, eli25, emkaemka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.365
    Пол:
    Женски
    Никогаш ни јас не сум добила порака реферат, ама ОК најбитното што требало го кажала :)
     
    На barby и anastasijaki им се допаѓа ова.
  18. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Од Систина само од Симонида сум задоволна. Едино она никогаш не фатила телефон додека траел преглед, не трае прегледот 3 мин и не се осеќаш како едвај да чека да излета од ординација. Дава опширни одговори и совети, сослушува и посветена е на бебе максимално. Сега скоро се врати од породилно колку што знам.

    Исто, задоволна сум од матичната наша, Моника од Промедика. Чисто како опција ако нејќеш да носиш во Систина.
     
    На barby и emkaemka им се допаѓа ова.
  19. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.210
    Допаѓања:
    124.114
    Јас вака мислам, да е итно, мајката треба да оди на доктор. По вибер, болничко ми е детето, не е ништо итно за да остави дете кое го прегледува за да одговори.
    Мене доктор игнор ми мавнал кога ми дал антибиотик за дете и ми рекол направи брис од око, па дај капките. Праќам резултати и не ми одговара.... прво нервоза, да не ештетна бактеријава... леле што акоооо... ама до следниот ден веќе окото беше супер. Сфатив дека видел рез, дека бактеријата реагира на терапијата според резултатот и крај.

    Ама затоа пак, кога имаше гнојна ангина секој ден, сабота и недела идеше на работа за да ја чуе да не спушти на гради.

    Понекогаш мислам дека и ние претеруваме. Не сакам да се правам доктор покрај педијатар со 10 години школо само за тоа.
     
    На Alcon и Spidy им се допаѓа ова.
  20. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.641
    Допаѓања:
    95.683
    Пол:
    Женски
    Ама и ние родителите сме чурук. Ем нејќеме да ни дремат на телефони ем сакаме на Вибер одма да ни одговорат.
     
    На Butterfly1107, barby, Autumn_ и 4 други им се допаѓа ова.