1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Педијатар

Дискусија во 'Бебе' започната од lina-kalina, 22 август 2015.

  1. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.421
    Пол:
    Женски
    Точно.
    Но пример Драгана одговара на Вибер измеѓу пациенти ако може, ми рекла почекај минута да допишам. Или неколку пати останува плус време за да одговори на сите и дома кога веќе дошла ми пишала.
    За тоа кога ќе ми пише никогаш не сум нашла замерка, ми пишала и за 30мин и за 3ч.
    Секако ако било нешто итно, најитно нема да си црцкаме по Вибер нели, зимаш дете и носиш кај треба, ако не е на смена кај другата, ако не на Детска, Систина..
     
    На barby и Spidy им се допаѓа ова.
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    Епа ова е главниот проблем. Ако има 1000 пациенти под година, статистички околу 100 се болни од нешто во секој момент. Замисли да одговориш на 100 пораки и да прегледаш 20 деца со цело внимание.
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.765
    Пол:
    Женски
    Јас искрено избегавам да ги гњавам на телефон, ама ете се случило да им пишам. Гого не толку брзо и поконцизо ми одговара, Виктор малку повеќе внимание посветува, со Кате немам такво искуство ама немам ни доверба во неа. Мене Вибер комуникацијата не ми е битна, битно ми е кога ќе го слушне на плуќа да знае да разликува, кога ќе го види да знае што му е, да отвори ако треба картон и да провери што делува што не оти не сакам безвезе да давам антибиотик, а не можам да очекувам па и да го знае детето одма што е како оти он не памти илјадници деца сигурно. Се тоа добивам и сум задоволна од нашите педијатри, ништо досега што кажал не погрешил сем едно ама и тоа беше од предострожност побарано.
     
  4. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    Не бев во Скопје и беше навечер ккога не прегледува деца. Ова ако се однесуваше на мене.

    Како и да е ко што кажав не сум имала мака со синко, ако сум и пишала било за некои витамини или ете за тоа лани летото што се деси, може на одмор бевме, кого да консултирам ако не матичниот. Чисто се надоврзав на муабетот на Спајди дека исцрпни одговори пишувала на вибер што ете не е кај сите така. Не знам зашто одма муабети , да се носи на детска , во Систина, небаре не знаеме.
     
    Последна измена: 29 октомври 2019
    На kukla21 и eli25 им се допаѓа ова.
  5. Coco31

    Coco31 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    7.029
    Пол:
    Женски
    Марина од Ремедика, само многу се чека секогаш е гужва кај неа.
     
    На barby му/ѝ се допаѓа ова.
  6. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Не се случило во овие 3 години вакво нешто кај мене. Од се што сум поминала, ко него нема
     
    На kukla21, barby и emkaemka им се допаѓа ова.
  7. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно кај др Марина Поп Лазарова во Ремедика, попосветена докторка не сум запознала :)
     
    На srekice, barby и Coco31 им се допаѓа ова.
  8. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Марина за обична треска од температура не знаеше да препознае дека не се фебрилни конвулзии , не препрати на клиника, притоа оставајќи не сами во ординација дете да се тресе 15 минути со модра уста, заборави да дозира правилно ибупрофен,температурата не се спушташе , зошто дала доза за довороденче малтене и на крај леле мајка брзо на клиника! Шо вика маж ми, кажи им само папче чистење и мерење.
    Битно убаво не испаничи!
    Изговорот и беше дека она не не знае дека сега ќе дојде докторката што не води и дека има многу бебиња за преглед.
    Докторот се гледа каков е кога ќе згусти. Мед и млеко нејќам да слушам,реши ми го проблемот.

    Мојата матична Славица Тодорова,отсечна е ,нема многу лигавење, кажува кратко и јасно,враќа на вибер секогаш, за викенди ме прашува како е, ме нервира нејзиното ништо не му е ,ама стварно така излегувало за се што ќе кажала. Само не прима пациенти повеќе мислам.
     
    На kukla21, irena.1, Sexybaby86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Се согласувам за Марина од Промедика. Јас лично не сум носела дете, ама на пријателка не знаеше да препознае дали има кила бебето и ги препрати на клиника.
    Многу сум задоволна од Паскалов. На почетокот ми беше чуден, ама веќе го навикнав. Не ми треба доктор да ми објаснува цели реферати, сакам да знае што гледа и да препознае што треба. Кога беба ми се разболе летово, секој ден ни викаше да одиме, ја слушаше, ја прегледуваше.
    На прв поглед делува незаинтересирано, ама добар дијагностичар е. А реално и како човек излезе многу коректен.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.952
    Допаѓања:
    18.061
    Кога сме кај муабетот педијатри и вибер, ние 2-3 пати бевме кај др Ѕвезда но не сум ја прашала за комуникација по вибер,дали смеам да и пишам после работно време или во неработен ден?
    Два пати и пишав на вибер но откако не ми крена на тел, за да ми даде термин за мерење за бебе.
    Какво искуство имате?
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.592
    Пол:
    Женски
    Станка Систина
    До годината малата само кај неа ја носев
     
    На *Sara*, kukla21, Heidi и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Ние кај др Марина во ремедика одиме уште првата недела од животот на синчето. Веднаш знаеше да ни каже што е проблемот, бидејќи во сиситина не не научија како правилно се дои и не ни помогнаа за буквално ништо, она не зема не однесе во соба и се направи да не научи како и што треба да правиме. Ми се јавувала во 22 часот навечер да ме праша како е малото, како сме со цицање и секогаш настојувала за доење и секогаш била детална и посветена. Но, нас не знае веќе една година одиме кај неа, и не памти и бебчето само кај неа се смее си игра и сл.
    Значи најдобро искуство и од посветеност и од позитивна и добра насмеана личност, жалам што такво искуство сте имале, но со нејзините пациенти кои она ги води од самиот почеток се однесува многу посветено и одговорно
     
    На barby, eli25 и Coco31 им се допаѓа ова.
  13. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Е тоа е проблемот. Доктор треба да е доктор со сите. Посветен и одговорен кон сите. Нема те знам,не те знам. Носам итно дете кое ми се тресе во раце, она ми вика не сте мои пациенти! Ало, имаш итен случај.
     
    На Saliii, kukla21, hello-kitty.90 и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Болни деца за жал не примаат односно не работат со болни деца, освен ако не се родени таму што е малку апсурд. Но, сигурно тоа ви го кажала бидејќи не ви знае ниту историја ни ништо. Едноставно и јас кога ќе однесам дете на доктор што прв пат ми го гледа детето, секогаш ме прашува кој ви е матичен и сл. за итни случаи постои клиника, но секако тоа е ваше искуство, јас такво искуство имам со сајковски на пример... а повеќето го фалат јас не можам да го смислат, бидејќи 15мин ме остави да чекам со голо дете кај него во канцеларија, детево настинато тој дојде ништо не му е и чао... одвратен ладен човек... но тоа е мое искуство и Затоа ве разбирам. За некој еден доктор е супер за друг не... затоа имаме право на личен избор
     
    На barby, eli25, Spidy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Моето дете е родено таму и таму носено на педијатар.
    Кога почна да се тресе во кола јас бев најблизу ремедика и нормално го однесов. Они се должни да пружат прва помош и на улица а не па на работа!
     
    На kukla21, duffi, hello-kitty.90 и 5 други им се допаѓа ова.
  16. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Леле, аман бе, до таму ли отиде работава. А Хипократова заклетва!?
    Болница што не прима болни деца, па плукни и се. Арно вика @eli25 лесно да бидеш доктор за мерење ова она, јунакот на мака се познава. Се препраќа на клиника, ама и пред да препратиш треба прва помош да пружиш. Па што ако не се нејзини пациенти, дете што се тресе стои пред неа, значи дно дна за докторката.
     
    На kukla21, Sexybaby86 и eli25 им се допаѓа ова.
  17. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Нормално се согласувам со тебе, но сепак велам дека секој има различно искуство, јас ниту едно лошо искуство сум немала ниту па моите пријателки кои одат кај неа. Она е толку посветена за сите дечиња дури се чудам и изнандена сум на вашиот муабет... ама тоа е
     
    На katerin4ence, eli25 и Coco31 им се допаѓа ова.
  18. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Ти верувам повеќето се задоволни од неа.
    Муабетот беше за итен случај колку се спремни и колку сакаат да си се оградат.
     
  19. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.249
    Допаѓања:
    7.978
    Пол:
    Женски
    Viktor koja smena e od ponedelnik? Kako se so smenive ic neznam?
     
  20. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.186
    Допаѓања:
    10.085
    Виктор скоро секогаш е втора смена со уште еден од докторите, Ѓорѓи и Кате се менуваат прва, ама за нив секогаш е некако различно.