1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Педијатар

Дискусија во 'Бебе' започната од lina-kalina, 22 август 2015.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Овие во лисиче се?
     
  2. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.207
    Допаѓања:
    23.986
    Да, ама ми кажаа не ги бива. Уф не може доктор да се најде.
     
  3. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.950
    Допаѓања:
    18.059
    Драгана Емел и Ѕвезда во Идадија?
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    А совет еден да ти дадам
    Бебе 2м ја веќе 3ца ги сменив се никој не ми чини...
    И сега веќе не се замарам. Го носам го мерат, го слуша диши-диши, главче проверува...прашувам што имам и толку.
    А ми каже на пример има Кила бебево и си го носам на специјалист сега карикирам нели не мора на се за специјалиста.
    Ама а се сомневам одма барам доктор за второ мислење специјалист во проблематична област. Си терам ортопед, си терам уролог за курето, хирург за кила а матичниот нека дава упати и тоа е...
    Зошто може педијатарот што тебе ќе ти се погоди мене ќе ми утне нема совршено. А пред вакцини секако прегледуваат.

    Ова ако детенцето ти е здраво право и немаш посебен проблем.
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.386
    Допаѓања:
    8.989
    Пол:
    Женски
    Dali moze pedijatar od remedika da bide maticen?
     
  6. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Не.
     
  7. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.207
    Допаѓања:
    23.986
    Абе ја имам доктор во најблиска фамилија за диши, диши ако е итно и на моб 2ца од педиајтрите од Систина ми се достапни во секое време , ама не е тоа ок. Некогаш треба матичен педијатар да го види, затоа барам некој асален.
    Инаку супер е детето, немам ни сега потреба од доктор, само сакам да го запишам кај некој педијатар кој ќе го следи асално.
    Ај пиши ми број од ординација во ЛП да им се јавам.
     
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Мое дунде го прегледуваше Сашко кога беше замена на Драгана во Ложанковски (заради породилно). Многу убав впечаток ми остави. По кс одма утврди дека грип имала. Да ми е поблиску би размислила да го пишам.
    Случајно го открив на фб, мн мајки го препорачуваа и така сфатив каде е сега.
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.612
    Допаѓања:
    1.557
    Сега со коронава матичниве не ги ни следат ко што треба, барем по мое искуство. Повеќе телефонски а прегледи ептен ако има нешто освен првиот повеќе ќе го примат на приватно ако е за стандарден преглед како напредува... Пак ќе кажам по мое искуство може има некои што примаат за прегледи секој месец како напредува:)
     
    На eli25 и KuklickaSk им се допаѓа ова.
  10. Ana_K

    Ana_K Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Здраво, на кое бројче закажувате термин кај др.Драгана - Идадија. Вртам на бројчето од Јасна ама нон стоп ми дава дека е недостапен. Ви благодарам
     
  11. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
  12. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.235
    Што толку лошо има кажано?
    Точно е дека не сакаат да ги тестираат децата, одбиваат изолација и страдат цели семејства.
    Како педијатар не знам каква е. Не ја познавам.
    Само ја прочитав статијата.
     
    На Butterfly1107, Izzy_0504 и BlackNight им се допаѓа ова.
  13. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    @Milkiway
    Исто е и кај мене! Не правеле прегледи на здраво дете. Еве детето ми поткашлува, од каде да знам дали е здраво???
    Премногу се безобразни педијатриве периодов. Ако си се одлучил да бидеш лекар, има да работиш и чума да владее! А мое е дали ќе се изложам на ризик и ќе го донесам.
     
    На azelea, Осе, Kitten и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Тие се само да земеш да фи пријавиш идиоти
    Ја сум кај Паскалов ме прими за матичен има посебен оддел за здрави и болни ако ти е за бебето може че те примат.
    И јане сандански мислам примаат

    Во пандемијава баш и треба болно дете да прегледа што да им прајме дома...
     
    На Autumn_, Kitten и NovusOrdoSeclorum им се допаѓа ова.
  15. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Мајкиве тука кажаа дека дотичнава "прегледувала" деца само по телефон. Преплашенава докторка наместо да си ја работи работата, си седи под клуч во ординација и си дала уште за право да дава интервју како родителите сме неодговорни. Не ги прима во ординација да го прегледа детето ама од "рукав" ќе кажува-да, детето треба да си го тестираш. А кузнај и како ги советува за тестирање со оглед дека нема термини. На грб на родителите. Секако ова е само моја претпоставка, но знаејќи како сѐ функционира периодов не ме ни чуди да е вака. Од друга страна зарем на секоја настинка да трчаат родителите да тестираат дете? Секако дека не би. Тотално ги разбирам родителите. И јас размислувам така, ако ми е детето заразено, можно е јас да го фатам, е во тој случај јас би се тестирала.

    Статистиките исто така викаат дека децата до 10 години најмалку се заразуваат и најмалку пренесуваат.
     
    На azelea и NovusOrdoSeclorum им се допаѓа ова.
  16. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Ќе те коригирам

    Деца до 6г најмалце се заразуваат затоа што кај нив белите дробови се во развој и короната нема каде да се закачи и што да уништува. Обично им се наоѓа во грло и или ја искашлува или ја голта и ја мочка/кака.

    Така да се заразувало сите ќе бевме болни. Па докторката си носи визир, маски, скафандер мора да чуе плуќа за да знае дали е корона или настинка. Свашта ова важеше пролетта ама сега веќе не важи нивното неработење.
     
    На azelea и Kitten им се допаѓа ова.
  17. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    @Kitten и јас сум кај неа со двете деца и не беше таква порано. Од кога почна вирусов, како да скрена женава и ќе ја сменам (фала @Milkiway на препораката :l: ).
    Ако си доктор треба да бидеш спремен за секаква пандемија. Исто како војник кога оди на фронт да се бори. Ако толку се плаши, нека прегледува во скафандер. А што да кажат тие кои работат на ПЦР тестови? Преку телефон брисеви да земаат?
    Многу сум разочарана, многу.
     
    На Brpbrp, azelea, Осе и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Многу интересна информација, не сум налетала до сега.

    Ете баш дечиња до 6 год се тие на кои им треба преглед, незнаат да кажат што ги мачи, не знаат да ја објаснат болката... Веќе над 6 сѐ е полесно, па дури и родителот може да претпостави за што се работи. Стварно незнам како докторкава поставува дијагноза преку телефон :^)
     
    На Sofi.ja и NovusOrdoSeclorum им се допаѓа ова.
  19. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Едино ако е хронично болна па се крие се пази друга причина нема зошто толку да се крие.
    Па стварно што да кажат тие брисеви што зимаат ...
     
    На NovusOrdoSeclorum му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Моето бебе имаше симптоми и баш педијатар ме советуваше да не го носам на тестирање, изолација обавезно и без тест, особено од повозрасни да го изолираме. Вака арогантно префрлање на вина не знам од каде доаѓа и како воопшто може мало дете или бебе да изолирам, од кого, од мене или да се поделиме со сопругот, он со здравото јас со болното па како знам да го лекувам без помош
     
    На azelea, Cherry333, Kitten и 1 друга личност им се допаѓа ова.