1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Педијатар

Дискусија во 'Бебе' започната од lina-kalina, 22 август 2015.

  1. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Нас Којич не прима, бевме минатата недела за редовна контрола.
    Интревјуто е океј, навистина има безобразни луѓе, мајка ми работи во ИЈЗ и докторите имаат право да се лутат за неодговорното однесување.
    Ама знам дека не работи со болни деца така да она и не треба да се жали баш дека има многу работа. За разлика од неа има доктори што навистина работат без прекин.
    Ама ете на нас до сега ни е океј, достапна е и она и сестрата. Се што ми требало ми завршиле.
     
    На Kitten, Milkiway и Izzy_0504 им се допаѓа ова.
  2. TeodoraMJ

    TeodoraMJ Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2020
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    184
    Пол:
    Женски
    Добар педијатар во нас. Аеродром?
     
  3. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Ја само др Смоковска ја знам позади Палма
    Бев кај Маја ама не знам малце како изгубена беше има и уште една др Магдалена па сега да пробаш тебе може ќе ти одговараат докторките мене не ми се погодија
    Али многу ги фалат и од кај мене од фамилија сите со дечиња се кај неа...
     
  4. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.545
    Допаѓања:
    6.311
    Јас само да кажам за Којич, ај пред корона кризава колку-толку океј беше, језда на еден преглед на малата и вика што си ги свиткала така нозете, па ти си голема, не можам да те прегледам и фати да и ги тегне надоле и тоа не баш нежно. :| А бебе неколку месеци беше тогаш.

    А откако почна коронава па ич не прима, на комшиите детето со температура неколку дена преку телефон им го "лечеше", не бе ништо не му е и им кажуваше што да му земат. А за тој статусот на фб што и беше пред неколку месеци.. шта речи. Со други зборови: ич не ми доаѓајте.
     
    На azelea, Cherry333, Kitten и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Педијатарот е БАШ потребен за болест. Редовните контроли се и не толку битни.
     
    На eli25, azelea, Cherry333 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Педијатар колку што е потребен кога дете е болно, потребно е и на здраво дете да му го следи растот и развојот,да не речам најважно е на здраво дете да му се прави мониторинг. Затоа најдете добар педијатар.
     
    На Martka, eli25, eta и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    Тоа дека деца до 10 години не се заразувале и не пренесувале корона не е точно.
    Мојот син од 5 години и ќерка ми од 19 месеци прележаа корона пред 3 недели. Нормално ги тестирав и двајцата - тест позитивен. Јас и сопругот префативме од нив на 7ми ден по први симптоми и си "поседовме" во изолација 30 дена.
    Ве молам најдобронамерно не шпекулирајте дека деца не фаќаат корона и не можат да пренесат. После денешниве статии
    https://health.acibademsistina.mk/b...vje/nova-postkovidna-sostojba-kaj-decata/amp/
    само бројам денови од прв симтом кај децава и се надевам се ќе биде во ред и нема да има постковидни компликации.
     
    На Martka, eta, Butterfly1107 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Здраво мајка со помин нека е
    Секогаш постои мал процент исклучок од правилото.
    Жалам што тебе те снашло.
    Мојот пост не е шпекулација истото е пренесено од страна на др Софијанова.
    Се надевам на побрз опоравак

    Може ли да споделиш симптоми как двајцата како се одвиваше болеста и со што ги лекуваше?
    Обично тука жените пто беа заразени децата им беа без симптоми
     
    На Mila_Skopje му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    @Miss.Sweet не е шпекулација туку од научни истражувања и те молам подобро прочитај, јас напишав "најмалце се заразуваат". Процентот на заразени деца е најмал во светот.
    Добра е статијава и убаво е да се знае ова, но пак верувам дека вакви случаи кај децата се многу ретки.

    Нека ви поминува побрзо и верувам дека немаш простор за грижа. Сѐ најдобро!
     
  10. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    Да не одам надвор од темава, имам напишано мислење во темата Искуства со корона вирус па може да прочиташ.

    Во зградава кај што живеам има 20 дечиња на возраст до 10 години. До сега корона прележаа 9 дечиња, тоа и не е баш мал процент. И мислам дека ретко кој тестира деца за корона бидејќи симптомите се слични на настинка, стомачен вирус.
     
    На Butterfly1107, Izzy_0504 и Kitten им се допаѓа ова.
  11. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Се редактирам
    Еве линк за тоа што го зборат систина

    https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/mis-c-in-kids-covid-19/symptoms-causes/syc-20502550
     
    Последна измена: 16 декември 2020
  12. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Докторкава не знам како не ѝ е срам да ги критикува родителите, кога и самата таа не постапува коректно во пандемијава. Еве јас го тестирав моето бебе (и јас), ми се јави да ми каже дека сме негативни, ама ковид имаме и не сакаше да го прими. Е да и кажам дека сепак немавме, не заразивме никој, ние постапивме "правилно" и се изолиравме, таа не. Ми спреми и рецепта за антибиотик да му дадам ако имал повеќе од 3 дена температура, на невидено. А проповеда против злоупотреба на антибиотици, прва е на фб. И што е со препораките да не оделе деца во градинка? Ако таа има можност да си ескивира во пандемијава на некој начин, немаат сите родители таква можност и мораат да работат. А за циц миц фина докторка, харизматична и приступачна. Ама со пандемијава се покажа во право светло. Барем нека ќути кога ни она не е права. Детево година ќе направи за 1 недела, еден преглед имаше на 40 дена и толку. Ни здраво ни болно не го видела.
     
    На eli25, Butterfly1107, Autumn_ и 5 други им се допаѓа ова.
  13. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Зошто не ја смениш?
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Ја сменив, нели пишував. Митка ни е сега, не е многу цуци маци не зборува ама барем ми значи што има кој да ми го прегледа детето кога ќе треба
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Извини, сум изумила :$
    Не е цуци-буци :) Мене баш тоа ми се свиѓа, коса ми се крева од такви што се лигават. Пред една година ќерка ми кога расече долна уста, како најблиску ја однесовме во Ремедика, ама освен цуци-буци не добивме никаква интервенција, на крај завршивме на максило фацијална.
    Важно нека си ја работат работата како што треба (fingers)
     
    На eli25 и Cherry333 им се допаѓа ова.
  16. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.386
    Допаѓања:
    8.988
    Пол:
    Женски
    Za koja doktorka e ova?
     
  17. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Којич
     
  18. Kolors

    Kolors Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2020
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Бебето ми имс еден месец, 2 недели му е затнато носето, чистам до кспки и аспирирам после ама џабе кажувам на педијатарот дека е затнато носето освен моментот чистете го не добивам друго. Ќе може ли фа ми кажете добар педијатар може и приватен што ќе ми помогне за мојот проблем.
     
  19. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.498
    Допаѓања:
    35.241
    Пол:
    Женски
    Нормално е да му е затнато носето, мало е уште, ќе се пушти со тек на време.
    Не претерувај со влечењето, може да се направи беља.
    Му тече ли секрет? Какви се мрсулчињата?
     
    На Miss.Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.194
    Допаѓања:
    10.814
    Пол:
    Женски
    Нормално е тоа, речиси сите бебиња имаат затнато носе првите неколку недели. Добро те советувал педијатарот, нема потреба да се грижиш. Чисти го носето неколку пати на ден, најдобро пред јадење за да може убаво да цица.
     
    На Kolors му/ѝ се допаѓа ова.