1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пеколот (Данте Алигиери)

Дискусија во 'Книги' започната од SexyLady, 14 септември 2011.

  1. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Ова ми е прво дело за оваа година и не знам што ме чека.
    Некои го фалат, други го кудат, па сакам да слушнам Феминско мислење. :D
    Тешка/лесна? Што ви се допадна, а што не? :)
    Дали треба да ги имам прочитано и Чистилиштето и Рајот за да ја сфатам?

    [​IMG]
     
  2. loly89

    loly89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    74
    Па убава книга не е нешто посебно, но како и сите школски книги ... не е некоја тешка за сваќење иако сите велат така (барем мене ми беше така) :)
     
  3. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Пеколот е многу интересна книга, но не верувам дека ќе ја сфатиш .... нас професорката мораше да ни објаснува што значи секој круг од пеколот хахаха :rofl: :rofl:
     
  4. Ann.94

    Ann.94 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    1.822
    Јас нешто читав од книгава ама не ја дочитав бидејќи не ми беше баш разбирлива.
    Најдов од критики многу податоци и ги изначитав тие, исто ко да ја имав прочитано :wasntme:
    Повеќе знаев од некои што само книгата ја прочитале.
    Уште чувам од лани за делово многу корисни податоци, ако сакаш нешто да ти пратам пиши ми ЛП :)
     
  5. Faline

    Faline Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    543
    Не ми е читена,но ја обработивме во школо,интересна тематика има,за казните кои следат и начинот на кој живеат грешниците :)
     
  6. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Интересна е книгава ептен.
    Треба малку да се внесеш во неа за да ја почувствуваш што би се рекло, ама дефинитивно вреди да се прочита.
    Барем мене ми беше забавно. Си се шетав низ деветте круга на пеколот. :devil:
    Малку го тупи со описите на круговите, видовите грешници кои се наоѓаат во нив, како и начинот на кој плаќаат за своите гревови, па може тоа ке ти е малку досадно, но на крајот се добива една предобра слика, па затоа мислам дека вреди што тупел. :D
     
    На Chocolate.me му/ѝ се допаѓа ова.
  7. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    Божествена комедија е книга која буквално ми го смени животот...Ја прочитав во прва година онака од ќејф а во втора пак ја прочитав за да ја обработувавме...
    Сите го имаја прочитано само Пеколот само јас ги имав прочитано сите три дела, т.е. и Чистлиштето и Рајот...
    И да, повеќе од половина клас рекоја „Што дека ја прочитав ко ништо не разбрав“...
    Доколку не знаеш за хуманизмот и ренесансата и не си воведен во тие работи нема ни да го разбереш Данте.
    Мене ме фасцинира, вреди да се прочита и да се продлабочи за да се разбере ;)

    Не треба да ги имаш прочитано Чистилиштето и Рајот за да го сватиш пеколот, туку обратно, за да ги сватиш Чистилиштето и Рајот треба да го имаш прочитано Пеколот :lol:
     
    На baby-star му/ѝ се допаѓа ова.
  8. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Мене најмногу ми се допадна од сите школски книги и сеуште се сеќавам на неа. Тешка е, но ја разбрав затоа што ја читав со голем интерес. После тоа пак ја прочитав. Многу ми се допадна, има навистина голема вредност, вреди да се прочита.
     
  9. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    книгава :x
    и јас како многу од вас,од прво не успеав да ја разберам,но подоцна како се дискутираше за книгава на часовите,сватив дека вреди да се прочита,и да,сега сватив дека морам да земам уште еднаш и јас да ја прочитам
     
  10. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    За жал не ја најдов низ библиотеките и не ја имам прочитано, ама од она што дискутиравме на часовите доста сфатив. Знам за што се зборува, ама сепак, ако ја најдам радо би ја прочитала...
     
  11. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Да ти беа потребни и Чистилиштето и Рајот за да ја сфатиш, и нив две ќе ги имаше во списокот на лектири.
    Оваа книга е a must read! Мене премногу ми се допадна, посебно затоа што ми се допаѓа тој елемент на задгробен живот и дрн дрн... ајде да не ти раскажувам. Да си ја прочиташ, топло ти препорачувам :)
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  12. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Освен композицијата ,која е повеќе од совршена ,римите ме оставија без зборови.
    Дефинитивно ова е дело кое заслужува почит ,зашто Данте со својот навидум наивен приказ јавно се побунил против сиот неморал кој го опкружувал ,притоа не штедејќи никој.

    Се прашувам ,во кој круг би не сместиле нас? :?:
     

    Прикачени фајлови:

  13. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Епа да коментирам сега откако ја прочитав и откако ми ја објаснија.
    Многу ми се допаѓа. :)
    Самата слика што ја дава за сите грешници, деталниот опис за казните, едноставно сликите ми течат во главата.
    Интересно е како во тој период тој започнал да размислува на овој начин и имал храброст сето тоа да го претстави на хартија.
    :up:
     
  14. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    И јас ја прочитав бидејќи ми беше задолжително дело, навидум тешка, ама ако добро се задлабочиш и се сконцентрираш се сваќа.И ми се допадна, интересен начин на размислување имал Данте, малку ми беа досадни описите, ама сепак вреди ова дело да се прочита.
     
  15. Loritaa

    Loritaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2011
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    661
    Најглупа и најдосадна лектира навистина.МОжеби затоа што не ја разбрав баш најдобро и ја прочитав со зор,едвај со големи маки.
    Али затоа на писмена имав најубав состав за пеколот. :) Ми ја раскажаа убаво и напишав состав кој ги надминас ите 30 души во класот и достигна 1 место :P
     
  16. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Оваа книга ме воодушеви, една од ретките, а можеби и единствена книга која ми се допадна, а беше од рангот на задолжителни книги за обработка на училиште :D . Алигиери успеал мошне сликовито да ги опише сите девет круга од пеколот, па додека ја читав ме лазеа морници :D. На сите на кои им се допадна Пеколот им препорачувам да ја прочитаат цела Божествена Комедија, фантастична книга е :) .
     
  17. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Ја немам прочитано книгава, иако знам што се работи во неа. Интересна ми е целата приказна и целиот опис на круговите, обавезно би ја читала летово ако најдам време :)
     
  18. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Книгата ми беше лектира лани. Кога ја читав ми леташе паметот и скоро ништо не сфатив од книгата, многу работи ми беа нејасни. Ама кога ми ја објаснаа ми стана многу интересна. Иако во почетокот личи дека е досадна, многу е интересна, моја препорака е да ја прочитате :D
    Многу поразлична од другите, идејата и начинот на пишување е одличен, книга која вреди да се прочита :)
     
  19. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.650
    Пол:
    Женски
    Во втора година ги знаев сите кругови на памет и *неколку претставници од грешниците* - ма имав закон професор, затоа. :)
    Инаку, тешка е за разбирање од прва, барем мене ми беше. Не е толку површна колку што ви се чини онака од око.
    И за полесно да ја сфатите, имаше еден шаблон за читање на книгава - читате една строфа, па се враќате на првиот стих, па продолжувате со следната строфа и сè така до крај.
    Така беше мислам тертипов, ако си ја најдам тетратката од втора ќе проверам, а ако некоја знае повеќе околу ова, нека дообјасни - ако сум испуштила/згрешила нешто. :)
    Мене ми беше океј, факт е дека е класик, ама јас ја читав повеќе од што морав, него ли од што ми го правеше ќефот.
    Ренесансата не ја љубам толку многу, повеќе ме влечат романтизмот и реализмот.
     
  20. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746
    Оф, Данте и Пеколот негов. :D

    Мене искрено, се што беше митолошко, се ме интересираше во средно и тие таквите книги ги читав.
    Оваа ми беше доста интересна, иако е напишана на тежок стил, сепак мислам дека многу време ја разработувавме и ја сфатив. Не се сеќавам на се од неа, али ми беше занимлива. :)