Пеколот (Данте Алигиери)

Дискусија во 'Книги' започната од SexyLady, 14 септември 2011.

 1. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  3.257
  Пол:
  Женски
  Ова ми е прво дело за оваа година и не знам што ме чека.
  Некои го фалат, други го кудат, па сакам да слушнам Феминско мислење. :D
  Тешка/лесна? Што ви се допадна, а што не? :)
  Дали треба да ги имам прочитано и Чистилиштето и Рајот за да ја сфатам?

  [​IMG]
   
 2. loly89

  loly89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  74
  Па убава книга не е нешто посебно, но како и сите школски книги ... не е некоја тешка за сваќење иако сите велат така (барем мене ми беше така) :)
   
 3. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.812
  Пол:
  Женски
  Пеколот е многу интересна книга, но не верувам дека ќе ја сфатиш .... нас професорката мораше да ни објаснува што значи секој круг од пеколот хахаха :rofl: :rofl:
   
 4. Ann.94

  Ann.94 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  728
  Допаѓања:
  1.822
  Јас нешто читав од книгава ама не ја дочитав бидејќи не ми беше баш разбирлива.
  Најдов од критики многу податоци и ги изначитав тие, исто ко да ја имав прочитано :wasntme:
  Повеќе знаев од некои што само книгата ја прочитале.
  Уште чувам од лани за делово многу корисни податоци, ако сакаш нешто да ти пратам пиши ми ЛП :)
   
 5. Faline

  Faline Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  668
  Допаѓања:
  538
  Не ми е читена,но ја обработивме во школо,интересна тематика има,за казните кои следат и начинот на кој живеат грешниците :)
   
 6. calliope

  calliope Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  1.271
  Допаѓања:
  15.777
  Пол:
  Женски
  Интересна е книгава ептен.
  Треба малку да се внесеш во неа за да ја почувствуваш што би се рекло, ама дефинитивно вреди да се прочита.
  Барем мене ми беше забавно. Си се шетав низ деветте круга на пеколот. :devil:
  Малку го тупи со описите на круговите, видовите грешници кои се наоѓаат во нив, како и начинот на кој плаќаат за своите гревови, па може тоа ке ти е малку досадно, но на крајот се добива една предобра слика, па затоа мислам дека вреди што тупел. :D
   
  На Chocolate.me му/ѝ се допаѓа ова.
 7. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.875
  Божествена комедија е книга која буквално ми го смени животот...Ја прочитав во прва година онака од ќејф а во втора пак ја прочитав за да ја обработувавме...
  Сите го имаја прочитано само Пеколот само јас ги имав прочитано сите три дела, т.е. и Чистлиштето и Рајот...
  И да, повеќе од половина клас рекоја „Што дека ја прочитав ко ништо не разбрав“...
  Доколку не знаеш за хуманизмот и ренесансата и не си воведен во тие работи нема ни да го разбереш Данте.
  Мене ме фасцинира, вреди да се прочита и да се продлабочи за да се разбере ;)

  Не треба да ги имаш прочитано Чистилиштето и Рајот за да го сватиш пеколот, туку обратно, за да ги сватиш Чистилиштето и Рајот треба да го имаш прочитано Пеколот :lol:
   
  На baby-star му/ѝ се допаѓа ова.
 8. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.707
  Мене најмногу ми се допадна од сите школски книги и сеуште се сеќавам на неа. Тешка е, но ја разбрав затоа што ја читав со голем интерес. После тоа пак ја прочитав. Многу ми се допадна, има навистина голема вредност, вреди да се прочита.
   
 9. cigarce

  cigarce Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  1.396
  Допаѓања:
  3.864
  Пол:
  Женски
  книгава :x
  и јас како многу од вас,од прво не успеав да ја разберам,но подоцна како се дискутираше за книгава на часовите,сватив дека вреди да се прочита,и да,сега сватив дека морам да земам уште еднаш и јас да ја прочитам
   
 10. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.637
  За жал не ја најдов низ библиотеките и не ја имам прочитано, ама од она што дискутиравме на часовите доста сфатив. Знам за што се зборува, ама сепак, ако ја најдам радо би ја прочитала...
   
 11. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.770
  Да ти беа потребни и Чистилиштето и Рајот за да ја сфатиш, и нив две ќе ги имаше во списокот на лектири.
  Оваа книга е a must read! Мене премногу ми се допадна, посебно затоа што ми се допаѓа тој елемент на задгробен живот и дрн дрн... ајде да не ти раскажувам. Да си ја прочиташ, топло ти препорачувам :)
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 12. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.248
  Допаѓања:
  1.328
  Освен композицијата ,која е повеќе од совршена ,римите ме оставија без зборови.
  Дефинитивно ова е дело кое заслужува почит ,зашто Данте со својот навидум наивен приказ јавно се побунил против сиот неморал кој го опкружувал ,притоа не штедејќи никој.

  Се прашувам ,во кој круг би не сместиле нас? :?:
   

  Прикачени фајлови:

 13. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  3.257
  Пол:
  Женски
  Епа да коментирам сега откако ја прочитав и откако ми ја објаснија.
  Многу ми се допаѓа. :)
  Самата слика што ја дава за сите грешници, деталниот опис за казните, едноставно сликите ми течат во главата.
  Интересно е како во тој период тој започнал да размислува на овој начин и имал храброст сето тоа да го претстави на хартија.
  :up:
   
 14. sweet-cherry

  sweet-cherry Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  2.258
  Допаѓања:
  17.491
  Пол:
  Женски
  И јас ја прочитав бидејќи ми беше задолжително дело, навидум тешка, ама ако добро се задлабочиш и се сконцентрираш се сваќа.И ми се допадна, интересен начин на размислување имал Данте, малку ми беа досадни описите, ама сепак вреди ова дело да се прочита.
   
 15. Loritaa

  Loritaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2011
  Пораки:
  395
  Допаѓања:
  660
  Најглупа и најдосадна лектира навистина.МОжеби затоа што не ја разбрав баш најдобро и ја прочитав со зор,едвај со големи маки.
  Али затоа на писмена имав најубав состав за пеколот. :) Ми ја раскажаа убаво и напишав состав кој ги надминас ите 30 души во класот и достигна 1 место :P
   
 16. agirl17

  agirl17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  162
  Пол:
  Женски
  Оваа книга ме воодушеви, една од ретките, а можеби и единствена книга која ми се допадна, а беше од рангот на задолжителни книги за обработка на училиште :D . Алигиери успеал мошне сликовито да ги опише сите девет круга од пеколот, па додека ја читав ме лазеа морници :D. На сите на кои им се допадна Пеколот им препорачувам да ја прочитаат цела Божествена Комедија, фантастична книга е :) .
   
 17. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.788
  Допаѓања:
  2.547
  Пол:
  Женски
  Ја немам прочитано книгава, иако знам што се работи во неа. Интересна ми е целата приказна и целиот опис на круговите, обавезно би ја читала летово ако најдам време :)
   
 18. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.093
  Книгата ми беше лектира лани. Кога ја читав ми леташе паметот и скоро ништо не сфатив од книгата, многу работи ми беа нејасни. Ама кога ми ја објаснаа ми стана многу интересна. Иако во почетокот личи дека е досадна, многу е интересна, моја препорака е да ја прочитате :D
  Многу поразлична од другите, идејата и начинот на пишување е одличен, книга која вреди да се прочита :)
   
 19. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.243
  Допаѓања:
  74.891
  Пол:
  Женски
  Во втора година ги знаев сите кругови на памет и *неколку претставници од грешниците* - ма имав закон професор, затоа. :)
  Инаку, тешка е за разбирање од прва, барем мене ми беше. Не е толку површна колку што ви се чини онака од око.
  И за полесно да ја сфатите, имаше еден шаблон за читање на книгава - читате една строфа, па се враќате на првиот стих, па продолжувате со следната строфа и сè така до крај.
  Така беше мислам тертипов, ако си ја најдам тетратката од втора ќе проверам, а ако некоја знае повеќе околу ова, нека дообјасни - ако сум испуштила/згрешила нешто. :)
  Мене ми беше океј, факт е дека е класик, ама јас ја читав повеќе од што морав, него ли од што ми го правеше ќефот.
  Ренесансата не ја љубам толку многу, повеќе ме влечат романтизмот и реализмот.
   
 20. moonlight-girl.55

  moonlight-girl.55 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  1.446
  Допаѓања:
  2.303
  Оф, Данте и Пеколот негов. :D

  Мене искрено, се што беше митолошко, се ме интересираше во средно и тие таквите книги ги читав.
  Оваа ми беше доста интересна, иако е напишана на тежок стил, сепак мислам дека многу време ја разработувавме и ја сфатив. Не се сеќавам на се од неа, али ми беше занимлива. :)