1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пенарлија

Дискусија во 'Рецепти' започната од Zoza, 11 март 2011.

 1. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  297
  не најдов слична тема на оваа ако има слободно преместејте ја;

  Пенарлија
  250мл млака вода
  1 филџан зејтин
  пола квасац
  сол/шекер по малку
  4 лажици големи дробано сирење или урда
  12 лаж.брашно

  се замесува водно треба да е и се остава да стасе кога ке се надигне се става во подмачкан плех и од горе се прелива со 4 јајца изматено со сирење и се пече


  Па ајде домакинки дај те некој ваш рецепт
   
 2. Faline

  Faline Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  543
  Баба ми ја правии, ја обожавам !!! :inlove:
   
 3. bitter-girl

  bitter-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  530
  Колку време се пече?
  И не ми е баш јасно тие 4 лажици урда/сирење се ставаат во замесеното тесто и сето тоа се остава да нарасне?
   
 4. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  297

  да да се стават во тестото и со се нив се чека да нарасне...ептен е убава а за печене ке си процениш сама кога е готова најсигурно со чачкалица ако има тесто на неа ондак треба уште да се пече,одприлика е за едно пола сат