Перење, чистење, шиење за време на празници

Дискусија во 'Религија' започната од baba Rada, 8 јануари 2017.

 1. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.010
  Допаѓања:
  12.094
  Пол:
  Женски
  Апсурдно ми е, некој кој не се придржува до постите, не оди на причесна, не оди на Богослужба, единственото нешто што ќе испочитува околу празникот да е тоа што нема да чисти и шие тој ден.
   
  На korisnichka, Bitter-Sweet и Orthophill им се допаѓа ова.
 2. mizerija

  mizerija Активен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2016
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  63
  Пол:
  Женски
  Ја мислам дека не треба да се работи многу на верски празници,пред тоа сите чистиме,освен пархет,кујна,па и машината.
   
 3. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.421
  Допаѓања:
  17.592
  Пол:
  Женски
  Vo Tetovo si imame nekoi obicai , mozebi cudni za vas od drugite gradovi , na primer za Badnik site odat po kafikji , maskirani . Ima parovi i nad pedesettata godina koi izleguvaat maskirani zaedno so mladite . Jas iskreno , na pogolemite praznici nemam vreme da cistam bidejki kaj nas e obicaj mazite so deca da setaat po familija i prijateli na gosti ( kako Albancite za Bajram , vo Tetovo Makedoncite za Veligden odat , od tursko vreme ostanalo ) i togas cekame gosti so svekrvata , i obicno site obvrski gledame da gi zavrsime pred Veligden . Ne sum nekoj jak vernik , no mislam deka i da go nema ovoj obicaj ,ne bi cistela na ovoj golem den . Sekako deka krevetite ke gi namestam , no prasina , perenje , usisivanje , se raboti sto bi gi izvrsila den porano . Ako ima troski po podot , togas bi usisivala bidejki od mala me ucea deka da se gazi leb . Togas neka mi prosti Bog . Za Badnik sreduvam ako ne sum uspeala da sredam se predhodno ,za Bozik gledam da imam se sredeno . Za vo crkva ,odam na povazni praznici , ili koga i da setam vo drug grad/drzava , obavezno so mm posetuvame crkva ili manastir , ama da sme mnogu po verata , iskreno ne sme . Za postenje postime kolku mozeme . Pa neka ni prosti Bog , ako gresime .
   
  На mizerija, baba Rada и Orthophill им се допаѓа ова.
 4. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.421
  Допаѓања:
  17.592
  Пол:
  Женски
  Morav da se samocitiram poradi pecatna greska , patem izvinete za latinica , nemam kirilicen font na laptopot .
   
  На Orthophill и baba Rada им се допаѓа ова.
 5. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.480
  Допаѓања:
  47.127
  Пол:
  Женски
  Неделата е ден кога обавезно гледам да се ослободам од обврските, го почитувам тоа дека е ден Божји, а што се однесува до празниците, зависи од нивната тежина. Си работам и јас по дома, не сум мала, но за празници како Божиќ, Велигден, Мала и Голема Богородица итн. избегнувам целосна генералка дома, шиење, перење нешто на рака или перење теписи и други некои работи за кои треба повеќе труд. Миење садови и метење веќе ако има куп садови и ако има нешто паднато на тепихот, тогаш мора, не ќе оставам така... :)
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 6. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  4.672
  Допаѓања:
  73.991
  Пол:
  Женски
  Читам, читам, читам и оп гледам Поважни празници? :x

  Како може да речете поважни или поНЕважни празници?
  Секој празник си е важен и голем по себе... Само што некои празници се со построги пости.

  Обично пред празници имаме средено низ дома, па ако речат бабите Не се работело денес, тогаш шубе ни е некако да переме, да пуштаме правосмукалки, да крпиме/шиеме нешто... Оставаме за друг ден, а зошто и како не знам...

  Додуша баба ми викаше дека порано многу работеле по полиња и ниви, па кога ќе дошол празник сами си викале ај денес не се работи, за да се одморат... Па може затоа е така останато и ден денеска.
   
 7. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.956
  Допаѓања:
  23.118
  Пол:
  Женски
  И чистам, и пеρам, и дρуго ρаботам за пρазници. Аκо нешто ми е многу итно. Тоа деκа не се ρаботи за пρазниκ останало од наρодот.
   
  На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Згодно Момче

  Згодно Момче Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2016
  Пораки:
  785
  Допаѓања:
  4.972
  Навечер не смеело да се мете/чисти/ѓубре да се фрла а ѓубрето-кантата кај мене поминуваат го собираат и празнат во 8 сабајле, значи јас на минуcни температури и до -18c во 7:40 треба да станам од спиење, да ги сменам кесите и кантана надвор да ја изнесам? Важи!

  [​IMG]
   
  На candy.cane и Summerlover им се допаѓа ова.
 9. Emma2

  Emma2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  2.238
  Допаѓања:
  5.550
  Пол:
  Женски
  смеам ли да уклучам машина денес? :?:
   
 10. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.797
  Допаѓања:
  75.333
  Да
   
  На Emma2 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Emma2

  Emma2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  2.238
  Допаѓања:
  5.550
  Пол:
  Женски
  фала!!
   
 12. Marti96th

  Marti96th Активен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2019
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  39
  Пол:
  Женски
  Здраво. Денеска е митровден таман си седев дома и си реков чекај да не дремам така само да си сошијам јастучници и онака немам што да правам. Ама мајка жи ми рече не се шиело денеска. Е сега сакам да прашам ако некој знае повеќе дали е лошо да си сошијам нешто ?