1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Перење, чистење, шиење за време на празници

Дискусија во 'Религија' започната од baba Rada, 8 јануари 2017.

  1. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Апсурдно ми е, некој кој не се придржува до постите, не оди на причесна, не оди на Богослужба, единственото нешто што ќе испочитува околу празникот да е тоа што нема да чисти и шие тој ден.
     
    На korisnichka, Bitter-Sweet и Orthophill им се допаѓа ова.
  2. mizerija

    mizerija Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Ја мислам дека не треба да се работи многу на верски празници,пред тоа сите чистиме,освен пархет,кујна,па и машината.
     
  3. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Vo Tetovo si imame nekoi obicai , mozebi cudni za vas od drugite gradovi , na primer za Badnik site odat po kafikji , maskirani . Ima parovi i nad pedesettata godina koi izleguvaat maskirani zaedno so mladite . Jas iskreno , na pogolemite praznici nemam vreme da cistam bidejki kaj nas e obicaj mazite so deca da setaat po familija i prijateli na gosti ( kako Albancite za Bajram , vo Tetovo Makedoncite za Veligden odat , od tursko vreme ostanalo ) i togas cekame gosti so svekrvata , i obicno site obvrski gledame da gi zavrsime pred Veligden . Ne sum nekoj jak vernik , no mislam deka i da go nema ovoj obicaj ,ne bi cistela na ovoj golem den . Sekako deka krevetite ke gi namestam , no prasina , perenje , usisivanje , se raboti sto bi gi izvrsila den porano . Ako ima troski po podot , togas bi usisivala bidejki od mala me ucea deka da se gazi leb . Togas neka mi prosti Bog . Za Badnik sreduvam ako ne sum uspeala da sredam se predhodno ,za Bozik gledam da imam se sredeno . Za vo crkva ,odam na povazni praznici , ili koga i da setam vo drug grad/drzava , obavezno so mm posetuvame crkva ili manastir , ama da sme mnogu po verata , iskreno ne sme . Za postenje postime kolku mozeme . Pa neka ni prosti Bog , ako gresime .
     
    На mizerija, baba Rada и Orthophill им се допаѓа ова.
  4. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Morav da se samocitiram poradi pecatna greska , patem izvinete za latinica , nemam kirilicen font na laptopot .
     
    На Orthophill и baba Rada им се допаѓа ова.
  5. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.042
    Пол:
    Женски
    Неделата е ден кога обавезно гледам да се ослободам од обврските, го почитувам тоа дека е ден Божји, а што се однесува до празниците, зависи од нивната тежина. Си работам и јас по дома, не сум мала, но за празници како Божиќ, Велигден, Мала и Голема Богородица итн. избегнувам целосна генералка дома, шиење, перење нешто на рака или перење теписи и други некои работи за кои треба повеќе труд. Миење садови и метење веќе ако има куп садови и ако има нешто паднато на тепихот, тогаш мора, не ќе оставам така... :)
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  6. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Читам, читам, читам и оп гледам Поважни празници? :x

    Како може да речете поважни или поНЕважни празници?
    Секој празник си е важен и голем по себе... Само што некои празници се со построги пости.

    Обично пред празници имаме средено низ дома, па ако речат бабите Не се работело денес, тогаш шубе ни е некако да переме, да пуштаме правосмукалки, да крпиме/шиеме нешто... Оставаме за друг ден, а зошто и како не знам...

    Додуша баба ми викаше дека порано многу работеле по полиња и ниви, па кога ќе дошол празник сами си викале ај денес не се работи, за да се одморат... Па може затоа е така останато и ден денеска.
     
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.112
    Пол:
    Женски
    И чистам, и пеρам, и дρуго ρаботам за пρазници. Аκо нешто ми е многу итно. Тоа деκа не се ρаботи за пρазниκ останало од наρодот.
     
    На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Згодно Момче

    Згодно Момче Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    4.979
    Навечер не смеело да се мете/чисти/ѓубре да се фрла а ѓубрето-кантата кај мене поминуваат го собираат и празнат во 8 сабајле, значи јас на минуcни температури и до -18c во 7:40 треба да станам од спиење, да ги сменам кесите и кантана надвор да ја изнесам? Важи!

    [​IMG]
     
    На candy.cane и Summerlover им се допаѓа ова.
  9. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    смеам ли да уклучам машина денес? :?:
     
  10. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.703
    Да
     
    На Emma2 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    фала!!
     
  12. Marti96th

    Marti96th Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Здраво. Денеска е митровден таман си седев дома и си реков чекај да не дремам така само да си сошијам јастучници и онака немам што да правам. Ама мајка жи ми рече не се шиело денеска. Е сега сакам да прашам ако некој знае повеќе дали е лошо да си сошијам нешто ?