1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Перница за бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од flowergarden, 4 мај 2013.

 1. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.276
  Допаѓања:
  417
  Кога почнавте да користите перница кај бебето? Сум читала дека не смее да се користи пред наполнета годинка, заради опасност од задушување, но веќе чувствувам дека моето има потреба од перница. Уште спие со нас и постојан о сон се движи и се качува на мојата со целото тело (значи не само главата). Па сега се мислам каква да купам, дали ниска некоја само за главчето или отприлика како таа ние што користиме го оглед на тоа што се кашува врз неа со целото тело и спие на стомак).
   
 2. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  892
  Допаѓања:
  776
  Пол:
  Женски
  Моето бебе има 3 месеци и понекогаш спие на перница. Кога се роди ми рекоа докторите да ја ставам на перница првата недела-две, бидејќи се чисти уште од водата. И така и направив. А сега најчесто ми е на рамно,но кога јаде па ја легнувам си ја легнувам на перница,но онаква мала и ниска, бебешка. До сега сме немале никакви проблеми, па мое мислење е дека веќе вие треба да си воведете пернице.Мало детско, сепак детенцето има годинка,не е мало и сигурно веќе не му е згодно на рамно.Јас неколку ноќи спиев без перница па еве сега сум уште укочена.Мислам дека истото важи и за нив. :*
   
 3. Eleonorastrumica

  Eleonorastrumica Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  196
  Моето има перница и е 21 месец но не ја сака,кога да го легнам на неа сам ја трга и пак си лежи на рамно се надевам кога сам ќе си присака ќе си легне на неа,и премногу ми се поти на вратчето кога ќе го ставам а така не се поте можеби и затоа не ја сака,си мислам дека кај секое дете е различно можеб пак треба да се консултирам и со педијатар во врска со тоа,зошто јас не можам да спијам без перница и тоа да ми е тврдичка,но татко ми цел живот спие без перница така да не знам како да гледам на тоа
   
 4. Mravce

  Mravce Популарен член

  Се зачлени на:
  11 март 2012
  Пораки:
  611
  Допаѓања:
  787
  Ние уште од почетокот сме со перниче со тие бебешките,а му имаме земено и таква ортопетска перничка, си спиеше многу убаво на неа, ама сега дека е топло неможе на неа ми се поти многу дека таа е сунгер, па го ставам само на бебешкото перниче...
   
 5. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  мене ме искара патронажната зошто ја ставам на перниче бебушка стари сме веке 20 дена ,ја ставам на рамно да спие во креветче нокно време ама преку ден ја гледам дека мн поубаво се успива кога е легната на перниче ,сеуште се чисти и мислам дека затоа и е подобро на повисоко од друга страна мора да се на рамно легнати затоа што сега им се оформува рбетот ;)
   
  На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.026
  Пол:
  Женски
  Мојата спие на ептен ниско перниче, колку да се каже дека има перница. Понекогаш заспива до мене на перница ама гледам и пречи по некое време и и' ја вадам.

  Е сега дали и кога треба да се стави повисока перница за спиење?
   
 7. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Од одма ли им стававте перничиња тие бебешки малите ниски?
  Гледам и овдека поделени мислења...а и што сум чула и читала и по други форуми, те не одма, те после 40 дена, па некој вели и 3 месеци. :?: Човек да незнае што да прави.
   
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.021
  Допаѓања:
  198.932
  Пол:
  Женски
  Нема потреба од перница, препорачливо е на рамно да спијат. Син ми сеуште спие без перница, иако во креветчето си има мало, ниско перниче. Никогаш главата не му е на него. Едино кога спие со нас, понекогаш спие на мојата перница, ама ретко. Почесто се бута под перницата, па ја тргам да не му смета.
   
 9. Cacush

  Cacush Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2012
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  32
  Мамички препорачајте ми некоја перница за бебе, јас мака мачам со перници за моето бебе, не мозам да му најдам соодветна сите се расипуваат после перење, имаме 8 месеци. Позззз
   
 10. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  768
  Пол:
  Женски
  Nie spieme bez pernica od prosta pricina sto mnogu nemirno spieme.Otkako ke zaspie do sabajle gi pravime site mozni rotacii po krevetot. :rofl:
   
 11. MaliotPrinc

  MaliotPrinc Активен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2013
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  16
  Мајки од каде ги набавивте перниците за вашите бебушки ?

  Јас сум во потрага по едно убаво перниче но никако да најдам. Исто така гледам некои мајки и во количките им ставаат меки нежни и прилично големки перничиња, јас моево така без ништо го шетам.
   
 12. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  476
  Јас имам прочитано дека подобро е перничето да се стави под душечето
  Демек така било подобро, ако биде малце подигната едната страна. :^)
  Не знам што да мислам.
  Хммм, и јас не знам дали да користам. Најверојатно ќе и ставам само една тие белите пелени(тетра?).
  да ми биде лесно за чистење ако исповрати.
  Не знам, не знам мајки. Дај пишете,му треба ли воопшто на бебето перница?
   
 13. mona22

  mona22 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  682
  Допаѓања:
  1.858
  Еве ја нашата перница но сега читам дека одма бебињата не се ставаат на неа не е висока ниска е
   

  Прикачени фајлови:

  • 14115.png
   14115.png
   Големина на фајлот:
   48,7 KB
   Прегледи:
   428
 14. MaliotPrinc

  MaliotPrinc Активен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2013
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  16
  mona22 од каде го зема перничево преубаво е, и цена ако може :)
   
 15. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.631
  Допаѓања:
  251.241
  Пол:
  Женски
  Не не му треба перница на бебе, тетра е ок заради бљуцкањето.
  Јас не ставав ништо и сеуште не ставам, ќерка ми ќе полни 2 год за некој ден. Не знам до кога да спие вака само на душек?
   
 16. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  2.443
  Допаѓања:
  34.264
  Пол:
  Женски
  Перница не е потребна , моево спиеше на рамно скоро цела година , и до ден денес спие на една ниска мека перница колку да се каже дека не е ептен на рамно .
  Ме интересира какви перничиња имате за вашите деца , да земам и за ова моево дете :$ :$
   
 17. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.329
  Допаѓања:
  1.195
  Кај нас забрането е перница да му се става на бебе до 12 месеци. Се става некоја крпа под душекот од едната страна или има специјални душеци сто се такви со наклон.
   
 18. Mravce

  Mravce Популарен член

  Се зачлени на:
  11 март 2012
  Пораки:
  611
  Допаѓања:
  787
  Јас имав купено за син ми од Македонка, а ги има и во Стружанка бебешки перничиња, иако тоа не е ни перниче, онака колку да се рече дека има нешто :D
   
 19. MaliotPrinc

  MaliotPrinc Активен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2013
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  16
  Јас сакам за во количката да му земам, го легнувам на прекривката на која лежи а ситнисме во голема количка изгледаме смешно, па сакав нешто шаренко но тешко се наоѓа
   
 20. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Јас перницата од Jumbo ја земав, ако не се лажам 299ден. беше.