1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Перница за бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од flowergarden, 4 мај 2013.

  1. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Со перница? од крај 1 година и 4/5месеци со таа на дормео, а дотогаш на бебешки, ама си заспиваше и на нашите. Сега е три.
     
    На lackygirl и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  2. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.057
    Допаѓања:
    20.760
    Пол:
    Женски
    Да :D фала на одговор
     
  3. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    На сите му се сплескува. И се оформува пак само од себе кога ќе се зацврстат коските. И да не се исправи и да се носи шлемче, нема никакво апсолутно никакво оштетување на мозокот, иако тие случаи каде што се носи шлемче се ретки.
    Која е логиката да му ставиш перница која го зголемува ризикот на синдром на ненадејна смрт на новороденчиња, за да спречиш нешто од кое нема никаква штета?
    Јасно ми е дека бабите свекрвите тетките кај нас се експерти, они 3 деца изгледале, но кога светска здравствена организација, асоцијации на педијатри, се строго против употреба на перници до 1 година, зошто воопшто разговараме дали треба или не треба?
     
    На warrior, Vanessa9li, marchi-cool и 5 други им се допаѓа ова.
  4. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.177
    Пол:
    Женски
    Каква перница да земам за синко? Кога спие и има перница до глава (дневна дремка, па како штит му ја ставам) се качува и спие на неа.
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Јас за моиве имам обична со силиконски полнеж од Калина, од Стружанка ми се купени. За малово не е толку висока, извадив од полнежот една третина, ама и секако се сплескува. А големиов уште спие без перница.
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. GoldenFrida

    GoldenFrida Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2021
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    1.551
    Пол:
    Женски
    Здраво, ми треба помош, бремена сум при крај :) И сега мислам дали ми треба перница за новороденче или не? Гледам секакви и читам секакви работи… што мислите вие?
     
  7. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.001
    Допаѓања:
    5.582
    Пол:
    Женски
    Не ти треба перница за новороденче, треба да спијат на грб без перница. Постојат антирефлукс перници, но тие имаат друга намена.
     
    На GoldenFrida, Mucika, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
  8. GoldenFrida

    GoldenFrida Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2021
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    1.551
    Пол:
    Женски
    Фала ви мнооогу
     
  9. Macufka*

    Macufka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    Мајки денес бевме на контрола и за вакцина. Бебушко мој има 2 месеци и педијатарот ме искара што не сум го ставала бебуш на анатомска перничка за главата оние што се со дупка на средината. На бебуш му е сплесната малце главата од десна страна. Јас го вртам цело време ама он пак се врти на десна страна после некое време. Ќе направам како пречник од тетра пелена за да не се врти ама со рачето пак ќе ја извади некако. Дали да му земам такво перниче? Ве читам тука никој не користи никакво перниче.
     
  10. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.517
    Допаѓања:
    3.914
    Ако му е сплескана од десна како тоа перниче ќе помогне? Јас мислам дека е за тие од позади што се посплескани. На ортопед бевте за колкчињата? Ако не сте, пошто кај и да е ќе одите, кога ќе одиш прашај и за перничето.
    Ако преферира некоја страна, сврти го обратно во креветчето (со главата кај нозете), јас така ја ротирав мојата, меѓутоа не беше премногу изразена асиметријата кај нејзе. Немала никогаш перница, ниту педијатар ми викал да купам, туку да ја ротирам.
     
    На Macufka* и Jordanovska-K им се допаѓа ова.
  11. Macufka*

    Macufka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    Бевме на ортопед пред 2 недели и ни рече исто да го вртам обратно во креветче не ни рече ништо за перничка. Јас вчера му ја купив таа перничка ама он пак си се врти на десна страна и исто доаѓа само џабе пари си фрлив. Треба да гледам да му мењавам положби и да му ставам тетра пелена нешто како пречник за да не се врти на десно.
     
  12. unearthlysarah

    unearthlysarah Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2021
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    4.839
    Пол:
    Женски
    И кај нас беше слично, ја преферираше левата страна и му беше посплескана. Форсирав дури е буден да се врти да лежи на другата, ама често беше џабе, инат ми тераше :rofl: откако почна да се врти на меше, само така сака да лежи, така почна само да спие или на двете страни се врти, повеќе седи сега (9м е) и главчето само се опраи. Се приметува уште малку ама ортопедот ми рече до 2г се формира и ич не се замарај, ќе се опраи скроз.
     
    На Macufka* и Jordanovska-K им се допаѓа ова.
  13. Mom's_life

    Mom's_life Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2021
    Пораки:
    906
    Допаѓања:
    3.510
    Пол:
    Женски
    Истиот беше со сплеснато главче од десно, дури и челото асиметрично му беше. Џабе пробував да го вртам, кога почна да се врти повеќе ја смени страната. Сега на скоро една година обавезно на лево заспива и потопчеста форма му има главата. Не се секирај мама ќе си се среди само :)
     
    На Macufka* му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Macufka*

    Macufka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    Па не знам зашто нас не искараа така и ми рече да купам такво перниче кога ништо не помага и не ни сака да спие на него. Не му е многу сплескано од десната страна сега почнало да се сплеснува треба ептен да го загледаш за да приметиш. Мислам дека ако беше нешто ортопедот одма ќе ми речеше за главчето, она само ми рече да мењавам страна во креветчето друго ништо не рече. Абе секој различно ти кажува да не знаеш кој да слушаш затоа и тука пишав да видам некој што имал иста ситуација како нашата.
     
  15. Macufka*

    Macufka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    Па и јас мислам така што не пробав да направам џабе он се ќе тргнеше и се нервираше многу ако не се сврти на таа страна едноставно не може да заспие ако не е на десна страна. И го оставам да си заспие и после само го вртам на друга страна. И кога ќе видиш он пак се свртел на десно после некое време :D
     
    На Mom's_life му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Кларчи272

    Кларчи272 Активен член

    Се зачлени на:
    27 април 2022
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Мајки ние сме 3 ипол месеци одиме на физиотерапија веке месец ипол тилот пошто цело време лежи на грб му е многу сплескан на синко вежбите ниш не помагаат дали да почнам со перниче анатомско или што на страна од денес почињам да го ставам да спие ми е страв некој искуство
     
  17. BambyLove

    BambyLove Активен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Каква е таа шерница на дормео? Имааѕќт бдбешки?
     
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.457
    Пол:
    Женски
    Бебе до година не треба да спие на перница.Инаку од прв ден спие наизменично,на грб па на страна.