1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Перници за спиење...

Дискусија во 'Дом' започната од Alesii, 22 јули 2012.

 1. Alesii

  Alesii Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  841
  На какви перници спиете.
  Јас имам перници со памучна полнета обвивка и полнење од полиестер,тие и најчесто се употребуваат но незнам колку е здраво да се спие на нив?
  Перниците полнети со пердуви можеби се поздрави но не се препорачливи за луѓе склони кон алергија.
  Имам некаде читано дека најздрави перници полнети со љушпи од хељда- алпско жито.
  Дали има некој информација ги има ли и кај нас??
  [​IMG]
  еве две пернички полнети со хељда :)
   
 2. Madonna

  Madonna Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  143
  Алесче најдов на нет за перниците..http://www.jastukpredah.com/
  Кај нас незнам дали ги има некаде..ама можеш да исконтактираш односно нарачаш на сајтов што ти го пишав горе ;)
   
  На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
 3. JaneAusten

  JaneAusten Активен член

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  12
  Јас спијам на дормео, супер е!
   
  На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
 4. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.115
  Јас и сопругот спиеме на Симпен (производ на Симпо) перници со мемори пена и анатомски облик. Тој ја има големата а јас средната по димензии и засега сме презадоволни.
   
  На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
 5. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.031
  Ние имаме едни, незнам како се викаа, но полни се со силиконски трошки, ако точно сум се изразила. Супер се прилагодуваат, големи се ,што мене посебно ми се допаѓа. Убаво е што навлаката во која се наоѓа силиконот се вади, може да се испере, а потоа повторно се полни силиконот.
   
  На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
 6. awl

  awl Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  1.123
  Пол:
  Женски
  Последната што ја купив е од Стружанка, полнета со пердуви, малку поскапа ама за спиење е топ |-)
   
  На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
 7. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.094
  Си ја обожавам перницата за спиење... Појма немам каква фирма е,ама знам дека ја имам уште од порано и многу сум навикната на неа. Камо да можев сегде да си ја носам со мене :D
   
  На Elena69221 и Alesii им се допаѓа ова.
 8. SarahTayMomsen

  SarahTayMomsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  959
  Допаѓања:
  650
  Јас спијам на многу рамна перница, а сега кога е лето некогаш и без перница спиам.
   
  На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
 9. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  741
  ние дома сите комплет имаме прници од ТАЧ со силиконски троски од најголемите некаде по 800 денари еднабесе задоволна сум затоа што стално се исти не се налегнуваат па да изгубат од волумен
   
 10. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.788
  Допаѓања:
  2.548
  Пол:
  Женски
  Мека и само мека да ми е перницата. Сакам и голема да е да пропаѓам во нејзе. Инаку ако спијам на некоја тврда перница се знае што ми следува сабајлето, вкочанетост и обавезно морам да имам главоболка :(
   
  На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.791
  Веќе 3-4 години (а можеби и повеќе) имам Дормео перница, онаа како со зелени сунѓерести боцки преку целата површина. Во средината има вдлабнатина, а едната страна од перницата е пониска, другата повисока. Совршена ми е, не би ја менувала за ништо.

  А брат ми има од Дормео Мемосан перниците. Пробав и јас на неа да спијам ама не ми беше убаво, лесно се менуваше формата зашто беше мека и му ја вратив. :D
  [​IMG]
   
 12. Angel.girl

  Angel.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2011
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  665
  ^^ ете спијам бас на иста перница како Лена и не би ја сменила. Мене перниците ми се многу важни, сериозно, без некој да ми се смее. Па така имам една таква дормео на која спијам, имам уште една иста која го пополнува празниот простор на креветот до главата, имам една која ми е од кога бев мала и таа на никој не ја давам, и никогаш нема да ја дадам, е таа си ја гушкам, и имам уште една со пердуви за да ми се најде, да пополнам некој простор у креветот со неа :) и си ги сакам перниците
   
 13. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  17.451
  Jas ja imam Dormeo Memory Classic i predobra e. Napolneta e so memory pena i veruvajte se nemam razbudeno so glavobolka otkako ja kupiv.
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  Имав дормео силвер, станував со главоболка.
  А пак сега имам дормео мемори сан, и е далеку далеку подобра.
   
 15. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  498
  Јас спијам на детска перница, нешто да имам под глава колку да не спијам без перница.
  И кога одам на одмор си ја носам со себе. На друга перница не можам да спијам.
  Пред извесно време бев на викенд кај една другарка и не си ја понесов, па ми даде перниче од синчето кое има 2 годинки. :D
   
 16. Stoimenovska

  Stoimenovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  2.181
  Nie doma koristime pernici od Dormeo..i zadovolni sme :)

  P.s - izvinete za latinicava.
   
 17. trendafilka2

  trendafilka2 Активен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2012
  Пораки:
  172
  Допаѓања:
  20
  од домот само јас користам ДОРМЕО онаа што е со 3 слоја со мемори пена па задоволна сум на другите и кажав да ви земам не саакат не им била добра ХАах мене ми е супер :)
   
 18. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  10.071
  Допаѓања:
  90.947
  Конечно си ја најдов идеалната перница,за само 350ден :D
  Има едно продавниче во Лептокарија,на ќошот до гостилницата Буре ,жената сама си шие и изработува и по нарачки.Има доста интересни работи,како на пример можете да купите бањарки и таа да ви ги извезе вашите имиња,или на навлаки,на перничиња итн....Си има материјали,каталог си бираш и за еден ден ти е готово се.
  Перницата е средно мека,малку височка,потоа со спиење се спушти мааалку и сега е таман.
  Препорачувам :up:
   
 19. SoNreir

  SoNreir Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  57
  Пол:
  Женски
  Не да имам некој посебен проблем со перниците, меѓутоа има денови кога станувам со главоболка, па следните неколку не, но осеќам дека тоа е од перниците, сум менувала неколку, но не можам да погодам. Сакам да купам од Дормео, меѓутоа не знам каква да одберам, дали овие што изгледаат како класичните перници или ове со мемори пена. Би било добро кога пишувате од кои перници сте задоволни да ставате слика или полно име, бидејќи има неколку со име силвер, мемосан и сл. :)
   
 20. the-girl1

  the-girl1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2012
  Пораки:
  1.297
  Допаѓања:
  664
  Јас користам Дормео,и многу сум задоволна.:)