1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Перничиња

Дискусија во 'Дом' започната од rossonerka, 3 октомври 2011.

 1. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.287
  Колку љубите перничиња?
  Ги имате ли во голем број во домот? Во дневна, спална, детска ... каде имате?
  Ги купувате посебно, сакате во разни форми или перниче само за нанкање во спална имате.
  Или пак на класично обично перниче купувате или шиете шаренки навлаки.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Јас сакам да имам соба цела со перничиња и на нив да си лежам и уживкам :wasntme:
   
  На Neytiri и Divinebutterfly им се допаѓа ова.
 2. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.577
  Moментално спијам со 1 нормална перница и 5 џиџи-миџи перничиња кои се тотално непотребни,ама некако полесно ми оди спиењето со нив,така меки, убави <3
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
 3. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.672
  Моментално немам многу, само 4 и ми одговараат со постелината во собата, а би сакала да имам многу. Некогаш ми сметаат (посебно кога спијам и морам да ги преместувам) но кога би имала поширок кревет сигурно дека би биле добредојдени.
   
 4. Miss-Independent

  Miss-Independent Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  5.649
  Ако нешто обожавам да купувам а да не е облека,ондак се перничиња.Озбилно. :D
  Мислам не оние за спиење него малине декоративните нели,само што ја и за спиење ги користам со тоа што нивната функција е да бидат гушнати од раце или стегнати меѓу нозете негдека. :D
  Кај и да идам надвор од државава купувам преничиња,фетиш ми се.
  У еден момент не ми стојат сите на креветот,по неколку ,ама си ги мењам често.

  Прилично ми е мала собата ,ама има една замисла која кога тогаш мора да ја биде.Сакам во собата да имам еден огромен душек со сатенска постелнина и целиот со јастучиња да биде...Нема да станувам од него :mm: .
  И тоа под услов ништо друго да нема у собата.Освен јас,душекот и дечко ми нели.
  Ама се изнапишав за јастучињава мислиш на некоја озбилна тема дискутирам :D .

  И уз пат да прашам,да не сретнал некој негде низ Скопје светло розеви сатенски јастучиња?
  Ми требаат за во новата соба, а нигде неможам да најдам такви :worried: .

  Енивејс,еве малце убавини....
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
  [​IMG][​IMG][​IMG]
   
  На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 5. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.017
  Пол:
  Женски
  Јас обожавам перничиња,поготово такви џиџани.Освен на таа што спијам секогаш на креветот имам плус 4-5 перничиња :) Моментално си имам 2 кремави и две розеви срциња.А сакам даси купам розеви или лила сатенски.
   
 6. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.287
  Па не е тешко купете си најобично јастуче, розев сатен за 100 денари метар од женски пазар и сошијте или нека ви сошијат. Полесно амин :)


  A мене ми се допаѓаат и овие јастучиња во дневна ко за седење.
  Уживанција бре ^_^
  [​IMG]
  [​IMG]

  Колку го менуваат изгледот на гарнитурата и дневната воопшто јастучињата тоа е чудо.
   
  На Neytiri и tinkerbelll им се допаѓа ова.
 7. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.672
  Пар интересни перничиња и од мене...

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 8. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.895
  Допаѓања:
  133.644
  Јас, како практична жен(ск)а, порано не бев љубител на перничиња, зошто ги сфаќав како нешто што треба дополнително да се пере и да се поместува кога се чисти, а нема никаква намена.
  Веројатно не бев навикната на нив, зошто и мајка ми е практична жен(ск)а, па дома и ги немавме.

  Кога купувавме гарнитура за седење сфатив дека се многу удобни (никогаш не е доцна), ама веќе бев решена да биде стандардна гарнитура, а не од оние за потпирање што се целите со перници. Како и да е, има мали перничиња што одат со гарнитурата. Се навикнав на перничињата, и сега не можам да замислам да седам на двоседов со лап топ во скут, без да бидам потпрана на перниче.

  Пишував по темите во категоријава дека ми требаше малку живост во собава, откако ја октречивме речиси бела не можев да ја поднесам, ми фалеше живост. Си купив две темно црвени навлаки за перничиња, и сега собата сосема поинаку ми изгледа. Па уште во комбинација со новото собно растение - убавини!
  Не можам да се натерам да одам да си легнам од што ми е убаво во дневна :D
   
 9. Cynthia

  Cynthia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  622
  Допаѓања:
  2.368
  Пол:
  Женски
  Мора да има перничиња секаде!
  Башка тоа ми е влезено под кожа затоашто мајка ми обожава перничиња и на гарнитурата од секогаш имало чат пат по некое малецко или големко, зависи што сака/ла жената.
  Па така се навикнав и сега убаво ми е. На кревет имам неколку перничиња и кога лежам или кога спијам си ги гушкам, се упикавам во нив.. Знаете како иде тоа, се умишљавам демек ко гушкам дотичниот ми.
  Ма убаво ми е бре! :D

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 10. Sanniii

  Sanniii Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  1.291
  Допаѓања:
  3.113
  Пол:
  Женски
  Најмногу ги има во мојата соба. :lol:
  Имам во различни бои, па во зависност од тоа каков прекривач ќе ставам таква боја и на перничиња.
  Многу го сакам чувството кога ќе легнам на кревет полн со перничиња :angel: :inlove:

  [​IMG]
   
 11. smiley-32

  smiley-32 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2011
  Пораки:
  532
  Допаѓања:
  511
  Дома има во секоја соба :)
  секако дека во кујната и бањата не
  Одлични се и доста корисни ,ги има во најразлични дезени ,бои ,материјали итн. Јас мислам дека дневната соба без перничиња не ја бива ,како да и фали нешто :?: :)
   
 12. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.640
  Па што соба е таа без перничиња?! :D
  Ги имаме во сите соби, сем бања и кујна, во различни бои и дезени.
  Детската ми е полна со плишани перничиња, во розова боја.
   
 13. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.567
  Пол:
  Женски
  Обожавам перничиња во различни бои, шарени, дома си имам неколку такви. :) Посебно ми се слатки оние за малечки деца
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На daddys.princess му/ѝ се допаѓа ова.
 14. TheLion

  TheLion Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  3
  Подолго време барам перничиња што имаат форма на цвет.Секаде каде што прашав ме гледаат зачудено :o Дали некаде сте виделе такви и колку чинат?
   
 15. soco

  soco Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2011
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  185
  :!: ако не можеш да најдеш имаш можност да одиш кај некој шнајдер и да ти сошие по твој цртеж тоа е барем многу едноставно .
   
 16. guguence

  guguence Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  291
  Допаѓања:
  320
  Пол:
  Женски
  :inlove:
   

  Прикачени фајлови:

  • images (2).jpg
   images (2).jpg
   Големина на фајлот:
   8,9 KB
   Прегледи:
   313
  • images (5).jpg
   images (5).jpg
   Големина на фајлот:
   10,4 KB
   Прегледи:
   313
 17. stylishh

  stylishh Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2011
  Пораки:
  425
  Допаѓања:
  619
  Пол:
  Женски
  обожавам перничиња,ги имам во соба 5-6 и со сите спијам :lol: едно гушкам,друго со нозе стегам,трето до глава итн ,многу се радвувам кога ке најдам некое по моја мерка меко ,пријатно со нежен матријал,одма си го купувам,меѓу другото зависник сум и од навлаки :|
   
 18. maja0

  maja0 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Ги обожавам и кога спијам без нив ми е некако друкше. Имам една голема перница на која спијам и околу неа кај мене на кревет има плус 8 други мали перничиња. И кај моите во сплана има, и исто така и во дневна, ама кај мене има највише.
   
 19. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Кај нас дома во собите каде што спиеме покрај стандардната перница секој си има бар уште по едно.
  Традицијата ја продолживме и во новава дома.

  А за во дневна? Ехеее перничиња колку сакаш. + мајка ми постојано им менува навлаки, да не било монотоно.
  Ај што убаво изгледаат, и практични се. Посебно ако планираш да се оптегниш и да гледаш некој филм. А јас често си имам навика и кога седам, да си гушнам едно перниче.
  [​IMG]
   
 20. Malecko-sk

  Malecko-sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  3
  За вие што имате перничиња у разни бои...од кај ги наоѓате навлаките ...јас на пример барам навлаки за мали перничиња и тешко наоѓам одредена боја