1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Перничиња

Дискусија во 'Дом' започната од rossonerka, 3 октомври 2011.

  1. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Колку љубите перничиња?
    Ги имате ли во голем број во домот? Во дневна, спална, детска ... каде имате?
    Ги купувате посебно, сакате во разни форми или перниче само за нанкање во спална имате.
    Или пак на класично обично перниче купувате или шиете шаренки навлаки.

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Јас сакам да имам соба цела со перничиња и на нив да си лежам и уживкам :wasntme:
     
    На Neytiri и Divinebutterfly им се допаѓа ова.
  2. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Moментално спијам со 1 нормална перница и 5 џиџи-миџи перничиња кои се тотално непотребни,ама некако полесно ми оди спиењето со нив,така меки, убави <3
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
  3. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.670
    Моментално немам многу, само 4 и ми одговараат со постелината во собата, а би сакала да имам многу. Некогаш ми сметаат (посебно кога спијам и морам да ги преместувам) но кога би имала поширок кревет сигурно дека би биле добредојдени.
     
  4. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    Ако нешто обожавам да купувам а да не е облека,ондак се перничиња.Озбилно. :D
    Мислам не оние за спиење него малине декоративните нели,само што ја и за спиење ги користам со тоа што нивната функција е да бидат гушнати од раце или стегнати меѓу нозете негдека. :D
    Кај и да идам надвор од државава купувам преничиња,фетиш ми се.
    У еден момент не ми стојат сите на креветот,по неколку ,ама си ги мењам често.

    Прилично ми е мала собата ,ама има една замисла која кога тогаш мора да ја биде.Сакам во собата да имам еден огромен душек со сатенска постелнина и целиот со јастучиња да биде...Нема да станувам од него :mm: .
    И тоа под услов ништо друго да нема у собата.Освен јас,душекот и дечко ми нели.
    Ама се изнапишав за јастучињава мислиш на некоја озбилна тема дискутирам :D .

    И уз пат да прашам,да не сретнал некој негде низ Скопје светло розеви сатенски јастучиња?
    Ми требаат за во новата соба, а нигде неможам да најдам такви :worried: .

    Енивејс,еве малце убавини....
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG][​IMG]
     
    На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  5. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Јас обожавам перничиња,поготово такви џиџани.Освен на таа што спијам секогаш на креветот имам плус 4-5 перничиња :) Моментално си имам 2 кремави и две розеви срциња.А сакам даси купам розеви или лила сатенски.
     
  6. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Па не е тешко купете си најобично јастуче, розев сатен за 100 денари метар од женски пазар и сошијте или нека ви сошијат. Полесно амин :)


    A мене ми се допаѓаат и овие јастучиња во дневна ко за седење.
    Уживанција бре ^_^
    [​IMG]
    [​IMG]

    Колку го менуваат изгледот на гарнитурата и дневната воопшто јастучињата тоа е чудо.
     
    На Neytiri и tinkerbelll им се допаѓа ова.
  7. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.670
    Пар интересни перничиња и од мене...

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  8. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.401
    Јас, како практична жен(ск)а, порано не бев љубител на перничиња, зошто ги сфаќав како нешто што треба дополнително да се пере и да се поместува кога се чисти, а нема никаква намена.
    Веројатно не бев навикната на нив, зошто и мајка ми е практична жен(ск)а, па дома и ги немавме.

    Кога купувавме гарнитура за седење сфатив дека се многу удобни (никогаш не е доцна), ама веќе бев решена да биде стандардна гарнитура, а не од оние за потпирање што се целите со перници. Како и да е, има мали перничиња што одат со гарнитурата. Се навикнав на перничињата, и сега не можам да замислам да седам на двоседов со лап топ во скут, без да бидам потпрана на перниче.

    Пишував по темите во категоријава дека ми требаше малку живост во собава, откако ја октречивме речиси бела не можев да ја поднесам, ми фалеше живост. Си купив две темно црвени навлаки за перничиња, и сега собата сосема поинаку ми изгледа. Па уште во комбинација со новото собно растение - убавини!
    Не можам да се натерам да одам да си легнам од што ми е убаво во дневна :D
     
  9. Cynthia

    Cynthia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    2.368
    Пол:
    Женски
    Мора да има перничиња секаде!
    Башка тоа ми е влезено под кожа затоашто мајка ми обожава перничиња и на гарнитурата од секогаш имало чат пат по некое малецко или големко, зависи што сака/ла жената.
    Па така се навикнав и сега убаво ми е. На кревет имам неколку перничиња и кога лежам или кога спијам си ги гушкам, се упикавам во нив.. Знаете како иде тоа, се умишљавам демек ко гушкам дотичниот ми.
    Ма убаво ми е бре! :D

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  10. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Најмногу ги има во мојата соба. :lol:
    Имам во различни бои, па во зависност од тоа каков прекривач ќе ставам таква боја и на перничиња.
    Многу го сакам чувството кога ќе легнам на кревет полн со перничиња :angel: :inlove:

    [​IMG]
     
  11. smiley-32

    smiley-32 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    532
    Допаѓања:
    510
    Дома има во секоја соба :)
    секако дека во кујната и бањата не
    Одлични се и доста корисни ,ги има во најразлични дезени ,бои ,материјали итн. Јас мислам дека дневната соба без перничиња не ја бива ,како да и фали нешто :?: :)
     
  12. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Па што соба е таа без перничиња?! :D
    Ги имаме во сите соби, сем бања и кујна, во различни бои и дезени.
    Детската ми е полна со плишани перничиња, во розова боја.
     
  13. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Обожавам перничиња во различни бои, шарени, дома си имам неколку такви. :) Посебно ми се слатки оние за малечки деца
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На daddys.princess му/ѝ се допаѓа ова.
  14. TheLion

    TheLion Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Подолго време барам перничиња што имаат форма на цвет.Секаде каде што прашав ме гледаат зачудено :o Дали некаде сте виделе такви и колку чинат?
     
  15. soco

    soco Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    185
    :!: ако не можеш да најдеш имаш можност да одиш кај некој шнајдер и да ти сошие по твој цртеж тоа е барем многу едноставно .
     
  16. guguence

    guguence Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    :inlove:
     

    Прикачени фајлови:

    • images (2).jpg
      images (2).jpg
      Големина на фајлот:
      8,9 KB
      Прегледи:
      313
    • images (5).jpg
      images (5).jpg
      Големина на фајлот:
      10,4 KB
      Прегледи:
      313
  17. stylishh

    stylishh Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    обожавам перничиња,ги имам во соба 5-6 и со сите спијам :lol: едно гушкам,друго со нозе стегам,трето до глава итн ,многу се радвувам кога ке најдам некое по моја мерка меко ,пријатно со нежен матријал,одма си го купувам,меѓу другото зависник сум и од навлаки :|
     
  18. maja0

    maja0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Ги обожавам и кога спијам без нив ми е некако друкше. Имам една голема перница на која спијам и околу неа кај мене на кревет има плус 8 други мали перничиња. И кај моите во сплана има, и исто така и во дневна, ама кај мене има највише.
     
  19. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Кај нас дома во собите каде што спиеме покрај стандардната перница секој си има бар уште по едно.
    Традицијата ја продолживме и во новава дома.

    А за во дневна? Ехеее перничиња колку сакаш. + мајка ми постојано им менува навлаки, да не било монотоно.
    Ај што убаво изгледаат, и практични се. Посебно ако планираш да се оптегниш и да гледаш некој филм. А јас често си имам навика и кога седам, да си гушнам едно перниче.
    [​IMG]
     
  20. Malecko-sk

    Malecko-sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    За вие што имате перничиња у разни бои...од кај ги наоѓате навлаките ...јас на пример барам навлаки за мали перничиња и тешко наоѓам одредена боја