Форумџика на годината 2020

Песна која што не треба да биде заборавена

Дискусија во 'Музика' започната од x.Daisy.x, 11 јуни 2011.

 1. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.546
  Допаѓања:
  12.833
  Како што видов нема ваква тема. (ако има - клуч)

  Идејата ми е, која песна вие мислите дека треба сите да ја слушнат. Т.е. песна/и за која што мислите дека е вредно да трае, и трае. Песна/и која што не би требало да биде заборавена.

  Или пак ако сакате може да додадете, и музичар кој не треба да биде заборавен, бенд, гитарист, итн.


  Според мене, песна која не треба да биде заборавена е:
  http://www.youtube.com/watch?v=HQuWaegFz-w

  Музичар/и: Боб Марли, Курт Кобеин.

  Групи: Нирвана, Бон Џови, Архангел, GnR ...


  You get my point, riiight?
  :wasntme:
   
  На SummerGirl, RockNroLLGirL, crazylady и 4 други им се допаѓа ова.
 2. aaaaa

  aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  9 април 2010
  Пораки:
  635
  Допаѓања:
  1.043
  Пол:
  Женски
  На eliesaab и stefanidemi им се допаѓа ова.
 3. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.464
  Допаѓања:
  820
 4. Em4eto...Dee

  Em4eto...Dee Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1

  Оваа песна навистина не треба да биде заборавена... :wasntme:
   
  На aaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Vitorija

  Vitorija Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  602
  На odbojkarka и MacenceEna им се допаѓа ова.
 6. Arhangel-maniac

  Arhangel-maniac Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2011
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  123
  Ако ова се заборави, да ти се плукнам во следните генерации. Не е битен изведувачот, дали Били Холидеј, Џенис Џоплин, Ела Фицџералд, Луис Армстронг, само да продолжи да живее и да се слуша. Вакво ремек дело не смее да се заборави! :music: http://www.youtube.com/watch?v=mzNEgcqWDG4

  Сигурно и наредните генерации ќе го имаат она пубертетско здивување на оваа песна, барем треба да го имаат. Рок револуции имало и ќе има, ова била и остана химната!
  http://www.youtube.com/watch?v=hTWKbfoikeg

  Гуд олд Морисон. Сите му се ремек дела, ама Light my Fire е страшно добра песна.

  И Вртев. Е од таму неможам ништо да одвојам. Сите четири албуми нека се паметат, нека се слушаат бидејќи вреди секој стих кој го напишал. Едноставно нели, :bow:
  Ми тргна со долгиве постови :lol: The Cranberries се прекраснотии, заслужуваат место во постов. :up:
   
 7. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.707
  На s.t.a.r.s.h.i.n.e и MacenceEna им се допаѓа ова.
 8. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.491
  Допаѓања:
  51.673
  Пол:
  Женски
  На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
 9. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  623
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 10. sweetyears

  sweetyears Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  45
 11. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.823
  Пол:
  Женски
 12. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.823
  Пол:
  Женски
 13. Plavokosa

  Plavokosa Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2011
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  19
 14. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  879
  Пол:
  Женски
 15. Asterion

  Asterion Популарен член

  Се зачлени на:
  12 март 2011
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  5.618
  Навистина голема штета е што денеска ретко кој прави квалитетна музика. Најчесто се' се комерцијали кои се слушаат по месец-два, а потоа паѓаат во заборав.Затоа и кај 90% од младите е изгубен осетот за добра музика па незаменливите Bon Jovi, Queen , Prince , Beatles , ABBA , AC/DC , Aerosmith , U2 и уште многу други да не набројувам се заменети со некои кои се нарекуваат музичари од типот на Lady Gaga и Rihanna кои повеќе прават циркузи него ли музика. Најдобрата музика која некогаш била направена е музиката од 70тите и 80тите години. :clap:

  Овие се само неколку од моите поомилени кои сметам дека треба да останат запаметени како нешто што навистина вреди. ;)

  http://www.youtube.com/watch?v=5l75skRMlXk


  http://www.youtube.com/watch?v=sUJkCXE4sAA


  http://www.youtube.com/watch?v=KrZHPOeOxQQ
   
 16. swetty

  swetty Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  24
 17. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.470
  1. 2Pac - Changes
  http://www.youtube.com/watch?v=eXvBjCO19QY


  2.Bill Withers - Ain't no sunshine
  3.Aaliyah - The one I gave my heart to

  Бендови:
  Nirvana, Guns 'n roses, Aerosmith, Архангел, Bon Jovi, Metalica, Rolling Stones, The Beatles.
  Пејачи, пејачки:
  Alice Cooper, Bob Marley, 2pac, B.I.G, Aaliyah.
   
 18. Beauty161

  Beauty161 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Женски
  Christina Aguilera - Hurt :)
   
 19. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.637
  Јутјубов ми е бавен, па затоа ќе напишам само:
  Кристина Агилера-Хрт
  Нотинг’с гона чејнџ мај лав фор ју, мислам Вестлајв беа
  Каскада Евритајм
   
 20. oktavija

  oktavija Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  100