1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Петинг/Предигра

Дискусија во 'Секс' започната од Busavka.93, 21 октомври 2010.

  1. zuzuu

    zuzuu Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Имам 17 години а дечко ми 18..Идеме скоро 11 месеци но досега не сме имале петинг..Јас сакам да пробам но срам ми е да му кажам.Тој ме допира но секако преку облека..Девојки незнам што да правам ми треба помош..Немора да значи дека после петинг иде секс нели ? (Бидејки не сум спремна на тоа) :$ Се плашам да не свати погрешно па да помисли дека сакам секс..А јас само петинг.. :$
     
  2. DeMelo

    DeMelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.405

    Ако му обајсниш вака убаво како што ни објасни и на нас нема што погрешно да те свати.
    И нема потреба од срам , скоро година дена сте заедно.
    Отворен муабет и уживајте ;)
     
    На Madam1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. zuzuu

    zuzuu Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Ај се надевам дека некој ден ке соберам храброст да му го кажам ова вака јасно :) Коа ке се изјаснам ке ви пишам :D Сеа за сеа не верувам :$ :$ :$
     
  4. Madam1

    Madam1 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    HELP PLEASE!! Nevina sum ,so decko mi imavme peting i se dopiravme po intimnite delovi i toj svrsi pomegju moite noze (mnogu blisku do mojata vagina ) jas nosev gakji .Dali postoi sansa da ostanam bremena ? i uste edno prassanje
    Toj koga svrsi so racete se izbrisha so paloma a potoa me dopirase kaj intimniot del bez prethodno da gi izmie racete nekakva sansa da ostanam bremena postoi ? Mnogu ke go cenam vaseto mislenje.Blagodaram odnapred. :$ :)
     
  5. DiPi

    DiPi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    29

    нешто слично ми се има случено и на мене,чим не си скината непостои шанса да останеш бремена :)
     
    На Madam1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. cherry-heart

    cherry-heart Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    не грижи се воопшто, нема да останиш бремена па и да си скината ако само те допирал. Убаво таа течност треба да навлезе во тебе за да се створи бебенце :D
     
    На Madam1 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. MarioCasas

    MarioCasas Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    111
    jas ne bi mozel bez predigra :))
     
  8. CarrieBradshaw93

    CarrieBradshaw93 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    6
    Јас досега имам многу повеќе пати доживеано оргазам за време на петинг,одколку за време на секс..Ви се слуцхува ли вас ова? :)
     
  9. CBam

    CBam Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Мене кога ми зборуваа за петинг и како им било додека го имале истиот,ми звучеше многу глупаво :lol: се додека не го пробав со дечко ми..
    Првиот пат кога имавме петинг бевме на одмор и се случи многу спонтано без никакви договори и планови едноставно тоа то бевме напалени не натера на такво нешто.Беше ПРЕКРАСНО и сега се почесто го практикуваме,некогаш доживувам некои изливи на чувства може се оргазми незнам (затоа што сеуште сум немала односи)Битно многу е убавоо и мора да го пробашшш :rofl: :rofl: :rofl:
     
  10. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.546
    Допаѓања:
    6.312
    Ќе замолам некоја феминка од форумов да ми пише ЛП за да прашам нешто поврзано со темава, пошто не ми се пишува баш тука. :)
     
  11. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Гледам дека има многу неедуцирани на овој сајт од поимот секс.
    Пример на некоја девојка сте и дале одговор дека не може да забремени ако не е скината-FALSE
    Можи и тоа како.Причина?.-хименот е е ластична мембрана шт соекако дека може и преку хименот да навлез предспермалната течност или спермалната течност,па на тој начин сепак да има средба меѓу јајце клетка и сперматозоид.
    Дали може да се забремеи за време на менструација?-ДА,многу јасно дека може зашто сперматозоидите може да преживеат во матката и до 72 часа.Можностите се помали отколку период без менструација,но сепак постојат.
    Дали може да се забремени преку петинг?ДА-ама не преку алишта мислам многу јасно,како што реков доволно е мал контакт или мало количество на сперма да навлезе во вагиналниот канал,за да се случи бременост.
    Дали во предспермалната течност има сперматозоиди и дали од неа може да се забремени?Да и во предсперамлната течност има живи и подвжни сперматозоиди,но има многу помал број на кубен ,отколку во спермалната течност,но сепак има можност и за таа опција-забременвање.
    Овулација-се нарекува и како плоден период,односно тоа е периодот околу 14 ден на менструалниот циклус кога во матката се евлуира,односно има зрела јајце клетка која чека да дојде до забремеување.Инаку плодните денови се од 9-15 ден зависно и индивидуално од должината на менструалниот циклус,менструалното крваерње,нејзиниот интензитет и повторуваност.
    Еден менструален циклус може да трае од 28-45 дена пак зависно дали постојат хормонлани отстапки или пореметувања,стрес ситуации и напнати ситуации.
    Ерекција-значи стврднување на машкиот полов орган-пенис и е спремен за секс,при што се појавува на врвот и лубрикатна течност.
    Ејакулација-исфрлање на семената течност во/низ вагинален канал,а оттаму во матката.
    И бременоста не е фиктивна работа да мислат поединци дека при прв пат не може да се забремени,за тоа не е потребно прв однос/трет/петти/стори за да настане бременост-фертилизација доволен е САМО ЕДЕН СПЕРМАТОЗОИД.
    Сексуален однос се нарекува КОПУЛАЦИЈА.
    Ако ве интересира било што може да ми се обратите.
     
    На puffla и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
  12. DjinTonik

    DjinTonik Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    110
    Девојки мене ми се случува да доживам оргазам за време на предиграта и после ми се намалува желбата за секс кога треба најмногу да ја имам и се нервирам затоа што ми треба време да се напалам пак... ?
     
  13. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Сакам петинг и многу често го практикуваме. Понекогаш поубаво ми е за време на петингот отколку за време на сексуалниот
     
  14. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Па штом веќе си свршила ,нормално е дека ќе ти се намали желбата за секс.Don't worry ,во најголем процент од луѓето е така.
     
  15. mac22

    mac22 Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    14
    без петинг нема нисто петингот е највазната работа во сексо
     
  16. Peperutka-19

    Peperutka-19 Активен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    13
    Секс игри за предигра ?

    Феминки ќе сака ли некоја од вас да ми даде идеја за некоја интересна предигра, некоја игра што возбудува ... нешто интересно со што би можела да му покажам нешто ново на партнерот и од моја страна :) Веќе ми стана досадно она класичното - допирање, гушкање, мазење и секс . Ви благодарам , поздрав со сите Вас :) :l:
     
  17. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Петинг само кога имам добиено :D
     
  18. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    Секс игри за предигра ?


    Играј му стриптиз, соблекувај се пред него а тој нека те гледа,
     
    На curious-doll му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Предиграта ја обожавам повеќе отколу самиот сексуален чин, всушност мислам дека ако нема добра предигра , џабе е желбата за секс. Го сакам тоа одолговлекување, играње некој вид „топло-ладно“ т.е држ- недај,елиминирање на парчињата облека...
    Страста и желбата за следна фаза, односно за секс, со секоја минута помината во предигра и петинг е се поголема, и следи одличен секс.
     
  20. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Ваакаа.. Ја и дечко ми сме втора средно, идеме 3 месеци..Правевме муабет за секс, ама јас воопшто не сум спремна ..сакам негде 4та таму, здравје боже. Сето тоа он го разбра и не му е проблем ич. Петингот негде 2 пати го иаме пробано, и тоа првиопт пат ја не го рачунам..али вториот паааат :tmi: :tmi: :rofl: :rofl: хахахахаххахах неверојатно бешеее..Луѓее тоа не бешее пенис..тоа беше пенисИШИТЕ !!! :rofl: али сетоа тоа јас фатив преку облека пошто првпат пружив рака шо се вика :P така мн ми се свиѓа и мислам дека поише пали него секс..али коа ќе пробаме ќе знаеме ;) за некоја годинка