1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Петинг/Предигра

Дискусија во 'Секс' започната од Busavka.93, 21 октомври 2010.

  1. Bokchee

    Bokchee Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    810
    Пол:
    Машки
    Дали е нормално за моите години?

    Прави тоа што го сакаш, и немој со сила. не се чувствувај лесна ако сака да те добре на голо или меѓу нозе. Кога тогаш ќе се деси.Ако сакаш да те допира дозволи му, нема ништо страшно. машко мора да допре јбг, неможеме да се воздржи ме.
     
  2. bubamara12345

    bubamara12345 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    610
    Дали е нормално за моите години?

    што се правиш светица, ти се молам, за :D :D е. Тинејџерка била, а одиш по дома кај дечко ти, тој иде кај тебе. Си играте мајки-мајки или тетки-тетки а, пиле?
    Јас да бев како тебе една коприва ќе земев и а пушти тој рака да те пипне по гради или вагина ил га*енцето невино, ти оп со копривата по рацете негови. Тој на тебе така ќе ти праел. Пу, ј`зак.
    Гледам убаво ти допуштиле од дома, затоа глумиш светица овде. :puke: :puke: :puke:
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. shesateenwolf

    shesateenwolf Нов член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Дали е нормално за моите години?

    bubamarche moe, zatoa prashuvam dali e normalno, prv pat sum na ova.. ja otvoriv temata za da mi datete sovet a ne da me plukate, za da znam na sto sum, dali da mu dozvoluvam ili ne, a stvarno ne mi e jasno sto losho gledas ti u toa deka si ideme po doma, povekjeto od vremeto go vrvime ili so majtapi ili komentirame lugje po socijalnive.. razbudise devojko vo koe vreme zivees ;)))
     
  4. Sawyer

    Sawyer Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2011
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    3.031
    Пол:
    Машки
    Дали е нормално за моите години?

    Нема врска со допуштањето, сите прават по некои работи скришно, а некои прават и по поише работи скришно, но тоа е во врска со мислењево најмалце битно. Таа праша што ние мислиме и некој совет, мислам не е во ред да направиме да се чувствува недобредојдено т.е нападнато или да се покае за темата што ја отворила.....
    Мое мислење е да си тераш како што си сакаш, за невиноста и губењето и јас се согласувам дека е рано, али за другиве работи ти си знаеш и прави како што ти се прави и не се чувствувај лесна само ради ова, обично многу работи влијаат за машко да помисли за некоја дека е лесна.....
     
    На candy.cane и tessie им се допаѓа ова.
  5. Lotus-14

    Lotus-14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Дали е нормално за моите години?

    Се сеќавам и јас имав дечко на мои 16 години но од сега нештата тогаш беа многу поразлични. Се се сведуваше на шетање, мување, пишување пораки на телефон (Фејзбук не се користеше толку многу), одење по кафичи, ретко дискотеки. Сметам дека си премногу мала за да би доживеала прво сексуално искуство, остави го тоа за подоцна кога ќе бидеш во некоја подоцнежна фаза на созревање. Нормално е да си љубопитна меѓутоа се си има граница, размисли како тој настан одпосле би влијаел на тебе и на твоето понатамошно градење како личност. Не те осудувам на секому може да му се случи, но боље спречити него лечити. Еве општ пример сигурно не си имуна на оговарање, а машко како машко ќе се пофали на другарите... сигурно не планираш од дома да не излезеш. Или што ако слушнат твоите родители? Сигурно не те воспитале лошо, иако велат се доаѓа од дома и улицата си има голем удел. Внимавај да не се покаеш подоцна, тоа би било моето мислење. Млада си и има уште многу пред тебе остави работите да дојдат сами по себе. Не се бидувај да пораснеш побрзо од што треба. :)
     
  6. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.797
    Допаѓања:
    38.180
    Пол:
    Женски
    Дали е нормално за моите години?

    Јас и дечко ми одевме година некаде кога имавме прв пат секс, пред тоа ги правевме овие работи, јас имав скоро 17 кога ми беше прв пат, сега имам 22 со истиот дечко сум и не се каам што толку рано сум се впуштила во односи, сега ми е уште поубаво со него.Така да зборот ми е, ако осеќаш дека не е со тебе само поради тоа и ако тебе ти е убаво и сакаш да го направиш тоа, да нормално е за твои години, а и за негови, сега ви вријат хормоните, сакате да истражувате и сл.Нема што да се срамиш од тоа, само биди паметна и користете заштита и свесно и одговорно грижи се за твоето тело.Ако не сакаш да ја изгубпѓ сега невиноста немој, кажи му го тоа, но тој нема да те смета за лесна ако се допирате и сл, мислам со тек на време после сето тоа сама ќе сакаш да пробаш.
    И девојчето не се прави светица туку едноставно е збунета и сака да праша зар вие побогу бубамаро како сите ние да не сме биле збунети и љубопини на нејзини години.Ви се молам не продавајте тука лажен морал.И јас почнав рано со односи и со имав дечковци и ете сега сум здрава и права, свесна и одговорна и созреана, не ми никнале рогови.Зрелоста нема врска со годините, запомнете го тоа.
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Lotus-14

    Lotus-14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Дали е нормално за моите години?

    Да немаше зрелоста врска со годините, немаше да постои изрекана "Да ти ги имам годините, да ти го немам паметот". И да може си до ден денес ти со него, созреана, права здрава се тоа си е супер. Работите се менуваат што ако само ја искористи и ја шутне за кратко време ? Неможе како коњ да гледаш напред, лево-десно никако. Никој не продава лажен морал, само секој кажува свое мислење кое немора да е прифатено од секого. Има милион обратни примери од твојот, мило ми е што си еден од обратните.
     
  8. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.797
    Допаѓања:
    38.180
    Пол:
    Женски
    Дали е нормално за моите години?

    Не зборев за тебе туку за девојката што коментираше предходно.Прочитај убаво.Па што и да ја шутне, мислам реално така се расте со подеми и падови, нема да легне и да чека да умре.А и тоа нема да е искористување тој веројатно не е само за тоа со неа, а што ако пак таа запознае друг после тоа и таа го шутне, тогаш што?Ако се осеќа дека е спремна за тоа нека го направи нема да се кае цел живот тоа сигурно.Не планира да го направи тоа со некој што го сретнала вчера и самата таа објасни убаво дека „ Идеме 5 месеци, се знаеме 1 година.. Имаме огромна доверба еден во друг, ми има докажано на многу начини дека ме сака, а и ја него го сакам :inlove: “ ако му е само за тоа и ако планира да ја шутне после тоа немало да биде со неа 5 месеци, пошто на негови години му се брза за тоа, така да сигурно немало да ја чека 5 месеци.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lotus-14

    Lotus-14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Дали е нормално за моите години?

    Да ама си постара и размислуваш вака, а они на 16 години не би рекла дека имаат иста способност да ги согледаат работите. Ќе слушнат нешто го врзуваат тоа во крпче и тоа е. Извини ако се препознав и ако не ме декларираше мене во претходниот пост, но не се сложувам со твоето мислење и јас. Нормално е дека може и ќе ја шуткањето ама неможеш да знаеш девојче во пубертетски години какви реакции ќе има. Друго е да си ти барем малку повозрасен па да искусиш како е да си паднат, па подгнат на пидестал. А тоа на нивни години може да го искусат преку многу други нешта, немора конкретно преку овие работи.
     
  10. shesateenwolf

    shesateenwolf Нов член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Дали е нормално за моите години?

    Dolga prikazna e ova so doverbata i dokazuvanjeto, niz mnogu raboti imame pominato zadno.. sum bila vo nekolku vrski do sega, vo niedna ne sum se cuvstvuvala tolku sigurno kako vo ovaa, osven toa shto mi e decko slobodno mozam da go gledam i kako brat zasto me brani kako brat i kako najdobar drugar zasto znae da mi dade sovet kako drugar :)
     
  11. bubamara12345

    bubamara12345 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    610
    Дали е нормално за моите години?

    :D :D :D :D Сега кој е за будење не знам? А кантава и онака те чека за глупостиве што си ги изнакажа. Да беше паметна како што се прајш ќе видеше дека има соодветна тема каде можеш да поставиш ваква брука- темата е девица со прашања за прв секс, а невина :D :D а будна и современа цуцо, за секс ви текнува, а за друго паметно и да размислите со своја глава не ви текнува. Јбг :D
    Возраст 27 си пишала :lol:
     
    На bonitacika му/ѝ се допаѓа ова.
  12. shesateenwolf

    shesateenwolf Нов член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Дали е нормално за моите години?

    Dusho, zosto voopsto komentiras koga za tebe se gluposti? Okej be srce ti imas se od ova pominato pa ne te interesira, ko sho kazvas samata jas ne sum dozreana za da razmisluvam, epa togas kazimi, podnaucime nesto.. Stara si, prestarena vo razmisluvanjata da ne recam.. A neznam, izgleda trebase so 50ka fond da go napisam najdolu toa deka NEMAM VO PLAN DA JA GUBAM NEVINOSTA DO MOITE 18.. I da sovremena i pametna sum koga se raboti za koja bilo tema osven seksot, a razmisli zosto? Zatoa sto NE SUM IMALA ISKUSTVA DO SEA, deckovci da, ali vakvi situacii ne... Site pravime nesto za prv pat vo zivotive, i ti ne si isklucok. Sigurno taka naednas ne si ja izgubila nevinosta od nigde i nikade... Ako imas plan i ponatamu da osuduvas 16 godisna za steknati iskustva vo zivotot slobodno prodolzi nemam nisto vise sho da ti kazam :*
     
  13. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Дали е нормално за моите години?

    Абе не се нервирај. Вие сте веќе во врска некој период, плус тоа и сте почнале со поинтимни контакти, допири на голо и тн. Дали ќе му изгледаш некому лесна зависи од неговиот памет, а не од тоа дали ќе му дадеш или не. Дечко ти е, не е некој непознат од улица, очекувано е дека ако продолжите да идете, некад ќе му дадеш.

    Јас ти викам, следи си го внатрешниот глас, ако решиш да имате однос, користете заштита и уживајте во вашата врска. Ако не си подготвена, ќе почнете со она со коешто се чувствуваш подготвена како што си пиша во првиот пост.
     
    На Lovely93 и shesateenwolf им се допаѓа ова.
  14. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Дали е нормално за моите години?

    Искрена да бидам јас не оправдувам вакви "активности" на твои години особено што и самата велиш дека не си воопшто спремна за односи уште сега. Не оправдувам од причина што предиграта знаеме сите кон што води. Ако сега започнете со тоа, јас те уверувам дека за најмногу пола година ти ќе го имаш првиот сексуален однос. Тоа кон тоа си води и не можеме против природата. Или пак ќе се занесете премногу, па ќе ни пишуваш после цела испаничена: "Ми стави прст таму, ме болеше ама не ми потече крв, дали сум скината?" - ова сме го прочитале илјада пати во соодветните теми.

    Така што, јас би те советувала да стиснеш малку стоп. Се' во свое време, се' ќе искусиш, за тоа немај гајле, и тоа ќе го поминеш ама сега мислам дека не ти е соодветно време. Имаш само 16 години. Да, се знаете една година, одите пет месеци ама верувај тоа не е ништо. Пет месеци се ништо.

    Искрено да ви кажам (кој сака нека се смее), јас на 16 години не знаев што е тоа предигра. Сериозно. Не знаев што значи тој збор и што е тоа што го прават возрасните. Не знаев ни дека постои такво нешто пред секс. Кога прв пат во средно една другарка објасни за тоа јас бев ваква :o . Тоа ми беше како да сум се качила на Марс. И нормално дека не знаев кога јас прв пат добив на 13 години, додека почнав да станувам свесна за сопственото тело јас веќе наполнив 16.

    Од цело друштво на 15 девојчиња само една го правеше "тоа". Сега си звучам како тогаш, од што ни беше срам, чинот го викавме "тоа". А сега од 15 девојчиња само една ќе се издвои и малку покасно ќе започне и таа ќе биде црна овца. Сериозна е работава до каде отидовме. :worried:

    Shesateenwolf ова не е наменето за тебе. Нит па сакам нешто да те оцрнувам или осудувам, туку направив една споредба со мое време (почнав да звучам како татко ми :tmi: ) и сега.
    И, смени ги годините на твојот профил. Можеш да имаш профил и со 16 години, не е ограничено, само ќе имаат сите подобра претстава за каква личност се работи. :)
     
    На Eli23, cresa-jagoda и crazylady им се допаѓа ова.
  15. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Дали е нормално за моите години?

    Ти ја разбирам поентата Daydream и во некои делови сосема се согласувам со тебе (се надевам нема да ме сфатиш погрешно што го посочувам твоето мислење :) ).

    Инаку и јас бев како тебе на тие години и ни јас не си го знаев телото до таа мера, не стануваше збор, ни па знаев шо е предигра ни па многу ме интересираа авантурите на моите понапредни другарки, ни па им ги разбирав таквите муабети на почеток. На моменти се осеќав ко у шифри да збореа. :rofl:

    Но, потреба е во прашање. Таа си чувствува веќе потреба да си биде поблиска со него. Природна работа, како што рече и ти самата. И на наши години имало и такви кои ја чувствувале. Tука нема многу „мала си/голема си“. Кај некого доаѓа порано, кај некого подоцна.

    Нека одат полека, чекор по чекор, нека се информираат за заштита и мислам дека нема да имаат проблем.
     
    На candy.cane и Daydream им се допаѓа ова.
  16. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Дали е нормално за моите години?

    Ништо страшно, зашто да се осеќаш лесна? Одите 5 месеци, го знаеш цела година, не е дека избрзувате со нешто. А и 16 години не се малку за допирање на голо, многу девојки тогаш почнуваат со односи, но секако индивидуално е која како е спремна. Најважно е да не правиш ништо за што не се чувствуваш подготвена сеуште, во иднина нема да се каеш што и да биде кога знаеш дека самата си го посакувала. :)

    Ама имај во предвид дека ако сте стигнале до оваа поза преку облека, не ви бегаат односите, кај мене барем беше така. :lol: Секако зависи од тебе, но муабетот ми е дека тоа е на некој начин кршење на ледот, штом не се плашиш да одиш толку блиску до тоа, не си далеку и од вистинското. :D Јас кога не бев спремна за односи се плашев да лежам до него во кревет. :$ :rofl:

    Ако ти е убаво и ако го сакаш, дозволи му да те допре де, 5 месеци не се малку, мрднете од држење за рака, чекор по чекор се ќе биде, со односи ако не сакаш не брзај, ама не претерувај ни ти, не го мавај по рака чоекот. :D

    Дали сме го правеле..... Го правеле и векови пред нас, само тогаш тајно било ваљда. :D Некои се фаќаат за една вечер мување, а ти си во врска, опушти се малце. :)
     
    На shesateenwolf му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Дали е нормално за моите години?

    Ништо страшно, зашто да се осеќаш лесна? Одите 5 месеци, го знаеш цела година, не е дека избрзувате со нешто. А и 16 години не се малку за допирање на голо, многу девојки тогаш почнуваат со односи, но секако индивидуално е која како е спремна. Најважно е да не правиш ништо за што не се чувствуваш подготвена сеуште, во иднина нема да се каеш што и да биде кога знаеш дека самата си го посакувала.

    Ама имај во предвид дека ако сте стигнале до оваа поза преку облека, не ви бегаат односите, кај мене барем беше така. Секако зависи од тебе, но муабетот ми е дека тоа е на некој начин кршење на ледот, штом не се плашиш да одиш толку блиску до тоа, не си далеку и од вистинското. Јас кога не бев спремна за односи се плашев да лежам до него во кревет. :lol:

    Ако ти е убаво и ако го сакаш, дозволи му да те допре де, 5 месеци не се малку, мрднете од држење за рака, чекор по чекор се ќе биде, со односи ако не сакаш не брзај, ама не претерувај ни ти, не го мавај по рака чоекот. :D

    Дали сме го правеле..... Го правеле и векови пред нас, само тогаш тајно било ваљда. Некои се фаќаат за една вечер мување, а ти си во врска, опушти се малце.
     
  18. Lotus-14

    Lotus-14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Дали е нормално за моите години?

    Епа мала кога веќе си била бе во повеќе врски и имаш искуство, што бараш совети по форуми јавно? Или глумиш лудило, интересно ти е. Ако знаеш што да правиш прај си трај си и не се замарај кој што би правел да е на твое место.
     
    На bonitacika му/ѝ се допаѓа ова.
  19. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    Дали е нормално за моите години?

    Секој ке те советува различно, а у суштина битно е ти како се осекаш.

    Ја лично мислам дека 5 месеци врска и не е некоја долга врска. И 16 години не се многу години. Мислам дека сега ти е супер шанса да ги поставиш работите на свое место и за твое добро. Треба да научи да ја почитува твојата одлука. Ако си рекла-Не. Тогаш-не. Тестирај го како ке се понаша ако му кажеш дека сакаш да чекаш уште една година. Видо го како ке реагира. Не брзај.
    И и верувај ми, убавината на она што ти се случува сега некогаш ке сакаш da se vrati ;)
    Ах....Убав беше тој период на фаќканје....па сакаш , па некеш....ех... :rofl:
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  20. lobenickaa97

    lobenickaa97 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    38
    Многу девојки те советуваат различно и имаат различни мислења тоа ние што ќе то пишуваме ништо не е лошо за твои години дрн мрн ти ќе се чувствуваш спремна но ако ти пишеме не го прави тоа ти можеби ќе си речеш што пак овие знаат така да најбитно е ти како се чувствуваш и јас имам 15 ипол години со дечко ми идеме скоро година и му дадов само анално страв од несакана бременост и слично ме плаши откако не бев едуцирана пред да се впуштам во односи ми беше страв но подоцна дознав се за аналниот секс и сега не се чувствивам виновно а тоа го направив затоа што му верувам на дечко ми и тој самиот ми кажа кога ќе бидеш спремна ти самата ќе ми кажеш така да кога се чуствуваш спремна дај му можеш како мене анален ако ти е страв од бременост и сега несакам да се правам девица не сум скината и ќе се перам во газ не туку не сум спремна за деца а сепак сакам малце да сум поблиска со дечкоми а за предигра и петинг како што кажаа повеќето доведува до секс овој пат ако несакаш ќе сакаш наредниот се надевам дека ме свати поздрав и се најдобро