1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Петиција за воведување СМРТНА КАЗНА за силувачи и педофили

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Keanu_R.Wick, 28 декември 2019.

  1. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Каква поезија, ме расплака
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Машки
    Кој ти рече дека луѓе што се против смртна казна за педофили и силувачи, се поддржувачи на истите? Не трескај, не трескај, глупости. Не трескај.
     
  3. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Машки
    Наместо тоа излези на воздух.
     
  4. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Машки
    Означи ме во темата за абортус, да не ја тупиме тука само поради една едноставна споредба на гледишта.
     
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Не фала.
    Само прочитај што е веќе напишано.
    Милион пати истите уабети се вртеле на таа тема.
    Секое мислење, на сите на форумот е изнесено.
     
    На CameliaMiller и Nausicaa им се допаѓа ова.
  6. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Иако повеќе сум да се внимава пред да се створи некој живот (затоа што свесно се создава нов живот од две зрели индивидуи во најголем случај, не го носи штркот) и не сметам дека нешто што се храни од тебе и му чука срцето дека е паразит пак ќе кажам додека не се роди жената е одговорна и ако таа смета дека од одредени причини не може да го износи да му даде соодветен живот зошто верувал ти или не како што се мислите на мајката такво ќе биде развивањето во стомакот е нејзино право да го направи тоа и тоа е друга тема и нема врска со оваа.
     
    На WildMk, Angie1432 и Keanu_R.Wick им се допаѓа ова.
  7. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Машки
    Се согласувам.
     
  8. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.143
    Допаѓања:
    4.115
    Дали би пеел исто песна доколку тебе, скраја да е, тоа истото би ти го правеле?
    За некои злосторници можеби е потребна изолација поради заштита, но нивното измачување никако нема да ја надомести ниту олесни предизвиканата штета кај жртвите.
    А можеби (зборам хипотетички, не се однесува директно на именуваните државни служби) покрај тоа што биле психопати-садисти биле и педофили... Чудно како наивно верувате дека таквите луѓе би биле иделани џелати но не и сторители на злодела кон дечиња и други живи суштества.
     
    На candy.cane и WildMk им се допаѓа ова.
  9. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Жално е ние да збориме и да дебатираме тука затоа што родителите на тие деца очекуваат правда па дури некогаш и смртна, у најмала рака доживотна казна. Ете мајката на Пино душа не може да се помири со тоа дека виновниците не сносуваат никаква казна, сака доживотна и жената е по болници секој ден, таткото на Тијана од Србија исто не може да се помири (го имам гледано на мал милион емисии каде што гостувал) кој е буквално дух кој сеуште бара правда и беше еден од поборниците за доживотна казна у најмал случај. Греота е да се збори во името на жртвите и на семејството. Тие само знаат каква казна очекуваат за сторителите и господ нека им е на помош.
     
    На candy.cane и Keanu_R.Wick им се допаѓа ова.
  10. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Машки
    Какво решение или предлог даде во врска со темава?
     
  11. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.988
    Допаѓања:
    261.071
    Луѓето помалку се плашат од смрт него од доживотен затвор.

    Башка, јас не би ги убила.
    Би ги користела како скоро бесплатна работна сила.

    И уште една работа.
    Повеќе од еднаш се случило да се докаже дека некој убиен уствари бил невин.

    Само еден да е по грешка осуден и убиен, доволно е за да не постои смртна казна.

    Башка што на Македонија баш и не и' верувам, уште смртна казна ни фали.
     
    На candy.cane, Nausicaa, theowndemon и 4 други им се допаѓа ова.
  12. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.988
    Допаѓања:
    261.071
    Навистина муабетиве од ракав вадени, што ви е бе?
    Ај прво информирај се колку деца, а и возрасни, со години и децении се водат како исчезнати.
    И нив екс ју џандари да не ги бараа?
     
    На candy.cane и WildMk им се допаѓа ова.
  13. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Добо дечко што ти е толку филмот со тоа абортирање ни ти си жена да знаеш како е значи и во други теми пишуваш за абортусот ти да си жена и пример ром те силува шо ке го родеш ли тоа дете со гнев да го гледаш цел живот и да ти текува како е створено. Значи наместо на женски форум да ширеш шовинизам со тоа абортирање оди изгледај некој документарен филм или прочитај книга. Не си ти во таа кожа и неможеш да бидеш верувај..
     
  14. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Примеров со ром ти е за нигде. Никој не сакам да ме силува, нема да ми биде поутешително ако ме силува македонец. Муабетот од кејану е шовинистички, ама твојов е расистички.
     
    На candy.cane, Sejfullai и theowndemon им се допаѓа ова.
  15. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Хахаххахаха ја пример даде оти ромите се најнападни според мене искрено а ти тука шо лечеш ми некои фрустрации на секој мој пост тоа е твој проблем.
     
    На Компир Манџа му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Да, обично кога некој возвраќа на нечии глупи постови сигурно лечи фрустрации, нема шанси да се работи за бесмисленоста на постот, мора да се фрустрации во прашање.
    Ромите се најнападни според тебе пошо си преполна со предрасуди. Секој необразован, несоцијализиран човек исто се однесува и тоа не зависи од раса или националност.
     
    Последна измена: 31 декември 2019
    На Angie1432, candy.cane, daylight и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.239
    Допаѓања:
    124.401
    правно неиздржана е петицијава.
     
    На Briar Rose, Sejfullai и Cinnamon Bun им се допаѓа ова.
  18. Cinnamon Bun

    Cinnamon Bun Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    5.989
    Пол:
    Женски
    Не мислам дека треба да има смртна казна. 21ви век сме, а не 19ти. Има многу начини со кои може да се казни и да се доведе злосторникот до страдање.

    Исто така, дали навистина мислите дека Смртта е КАЗНА? Насловов ми кажува дека така мислите.
    Како сите ние да ќе живееме рајски и вечно на земјава, па сега со одземање на животот на злосторникот тоа му е казна. Не дека и ние ќе умреме за 5, 10, 20 години, па ќе не стаса "казната".

    Не, едноставно на тој начин го ослободуваш злосторникот од се што би требало да го гони до крајот на животот. Го ослободуваш од маките. Го ослободуваш од одговорноста. Од сѐ. Јас го гледам тоа како спас, а не како казна.
    Лично, ставајки се во нивната ситуација, мислам дека речиси секој затвореник повеќе би ја посакал смртта, отколку уште неколку години, децении, да се соочува со фактот дека светот покажува со прст кон него гледајки го како најголемиот гад.

    Мислам дека сосема е доволна доживотната казна во најмизерни услови. Ем нема никогаш да излезе на слобода за да биде опасност по околината, ем ќе живее како глушец во дупка.
     
    На candy.cane, Nausicaa, Star_dust и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Па смртна казна би било спас.. На пример наместо да се експериментира со невини животни да се тестираат триста глупости лекови ова она, мислам дека силувачи и педофили би биле одлично решение. Ем нема да го повторат делото, ем казнети, ем нешто плус ќе придонесат.
     
    На Angie1432, candy.cane и Keanu_R.Wick им се допаѓа ова.
  20. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Машки
    Единствениот начин е да се чепне во уставот. Интересни мислења се напишаа во секој случај.